Dobrý deň Mgr. Bános,
práve som v rozvodovom konaní, následne bude musieť prebehnúť vysporiadanie majetku. V mojom prípade ide o byt, v ktorom bývame spoločne s deťmi. Byt bol nadobudnutý pred troma rokmi, jeho kúpna cena bola 100.000 € Vyplatená bola z 80% zo sumy získanej predajom môjho pôvodného bytu, ktorý som nadobudla dedením. Zvyšných 20% je bankový úver.
Môj manžel rozhodne požaduje vyplatenie 1/2 majetku.
Má na toto nárok, keď z vlastných peňazí, či peňazí jeho rodičov nijako na spoločné bývanie neprispel?
Mám nárok na vyplatenie sumy (ak sa byt bude musieť predať), ktorú som dala na kúpu bytu z môjho dedičstva?
Vopred ďakujem za odpoveď
Ak sa bude dať, resp. mi viete z týmto problémom pomôcť, rada by som Vás kontaktovala aj osobne
Dobrý večer,
v zmysle § 150 Občianskeho zákonníka pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké, pričom každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Podľa tohto zákonného ustanovenia pokiaľ ste byt, v ktorom bývate spoločne s deťmi (neviem či aj s manželom), nadobudli počas trvania manželstva, tak tento byt patrí do Vášho a manželovho BSM, avšak Vy budete mať nárok na vyplatenie toho, čo ste z vlastného majetku (peniaze nadobudnuté predajom zdedeného bytu) vynaložili na zaobstaranie spoločného majetku (Váš terajší byt). Čisto matematicky to vyzerá tak, že 80000 eur je Vašich a tiež je Vašich aj polovička z peňazí, ktoré ste použili na splácanie úveru (len istiny a nie úrokov), t.j. z druhej polovičky by ste musela vyplatiť manžela. Ak by sa však byt predal napr. za 120.000 eur, najprv by sa vyplatil úver, dajme tomu tých 20.000, zostalo by Vám 100.000, z toho by išlo Vám 80.000 a tiež polovička zo zvyšnej sumy 20.000 eur.
Tieto mnou opísané výpočty však berte len za čisto matematické, častokrát som sa ešte na súde stretol s prípadmi, keď sa podala žaloba na základe takýchto výpočtov, avšak nevedeli napr. preukázať, že sa práve ten výlučný majetok jedného z manželov použil na kúpu nehnuteľnosti, čím všetky matematické výpočty razom padli.
V každom prípade by som Vám odporučil pokúsiť sa hneď po rozvode uzatvoriť s manželom zmier (dohodu) ohľadom delenia majetku, je to omnoho lacnejšie ako všetko riešiť cestou súdu...a keď budete mať záujem, rád Vám s týmto prípadom pomôžem.
Dobrú noc želám.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária
Dobrý deň,
ďakujem za odpoveď. Pevne dúfam, že ako dôkaz bude stačiť osvedčenie o dedičstve, predajná zumluva starého bytu a kúpna nového.
Anjelik