reklama

Zamestnávateľ sa mi vyhráža

Pridal/a haney dňa 15. 10. 2012 - 11:17

reklama

Otázka používateľa
haney

15. október 2012 - 11:13 poslal haney.

Dobrý den, chcel by som sa informovať 1.ak zamestnávaťeľ sa mi vyhráža znížením platu a nepriamim vyhadzo/že ked sa mi zdá že mám vela roboty môžem ist !!!/ a pritom ide o nepracovný den teda sobota,čo nie je moja pracovná doba.
Aj napriek tomu som udal dôvod že nemožem príst z rodinných dôvodou som dostal odpoved hore uvedenu z prídavkom že pokial firmu vedie on tak sa bude robit podla jeho rozhodnutí!
3.a ak som pn a doklad prinesiem ešte ten den ráno do hodiny či nejak som porušil zákon.A neoboznámyl som to telefonicky ešte pred návštevou lekára. dakujem

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobý deň,

sobota je považovaná za deň pracovného pokoja a zamestnávateľ nie je oprávnený od Vás vyžadovať prácu a nesmie Vám ju nariadiť. Nariadiť prácu v tento deň Vám môže len výnimočne a to len na nasledujúce nevyhnutné práce: naliehavé opravárske práce, nakladacie a vykladacie práce, inventúrne a uzávierkové práce, práce vykonávané v nepretržitej prevádzke za zamestnanca, ktorý sa nedostavil na zmenu, práce na odvrátenie nebezpečenstva ohrozujúceho život, zdravie alebo pri mimoriadnych udalostiach, práce nevyhnutné so zreteľom na uspokojovanie životných, zdravotných a kultúrnych potrieb obyvateľstva, kŕmenie a ošetrovanie hospodárskych zvierat, naliehavé práce v poľnohospodárstve v rastlinnej výrobe pri zakladaní, ošetrovaní a zbere pestovaných plodín a pri spracovaní potravinárskych surovín. V kalendárnom roku Vám môže zamestnávateľ nariadiť takúto prácu len v rozsahu najviac 150 hodín. Avšak do tohto rozsahu nariadenej práce v kalendárnom roku sa nezapočítava práca, za ktorú Vám bolo poskytnuté náhradné voľno. Čo sa týka oznámenia Vašej dočasnej pracovnej neschopnosti, ohľad sa berie na to, ako to máte upravené v Pracovnom poriadku Vášho podniku, nakoľko ak neoznámite svoju neprítomnosť v práci, napriek tomu, že Vám v tom nebránia dôležité okolnosti a zamestnávateľovi vznikne škoda tým, že ste mu to neoznámili a on si nestihol zabezpečiť za Vás náhradu, môže si vzniknutú škodu nárokovať u Vás. Väčšina podnikov má oznámenie dočasnej pracovnej neschopnosti upravené priamo v Pracovnom poriadku a to napr. formou „sms“, telefonátu atď. Ak ste však priniesli doklad o dočasnej pracovnej neschopnosti hneď na druhý deň resp. ste zamestnávateľa o tejto skutočnosti informovali, zamestnávateľ je povinný Vám túto neprítomnosť v práci ospravedlniť.

Pekný deň prajem.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama