reklama

PRISPOSOBIVOST

Pridal/a sonia dňa 22. 01. 2009 - 17:01

reklama

Som velmi prispôsobivý človek,tolerantný i liberálny v názoroch.Ked mi však niekto ublíži,už ho nechcem nikdy vidiet.Neviem lahko odpúštat... Tak tieto slová som si prečítala v rozhovore s pani Adou Strakovou - sedia na mna ako uliate...Dokážem sa prispôsobit takmer všade - nevyvolávam hádky,nestresujem seba ani iných ale...je tu to ale.Ak mna niekto raz sklame alebo mi ublíži či už vedome alebo nevedome nedokážem sa pred neho postavit s pocitom že sa nič nestalo.Vyhýbam sa tomu človeku a je mi jedno že to tak nemyslel - som zástancom toho že každý /teda väčšina/ dostala do daru zdravý rozum a má ho využívat tak aby nezranoval druhých.Ja sa tak správam a priznávam že to isté aj očakávam ako samozrejmost od druhých...Ako je to s vami - po akú hranicu ste schopné sa prispôsobit a brat väčší ohlad na druhého ako na seba?Slnko Kvietok Slnko


reklama

reklama

dlienka15, Št, 22. 01. 2009 - 18:24

ahooj sonia, myslela som si ze to citam o sebe ja som tiez skoda taka, ale uz mam jedno poznanie treba vediet odpustit lebo to nas posilnuje aj ked nie vzdy sa mi to dari a este jedna vec co tak dat druhu sancu. Ty si sa nikdy nepomylila, alebo jednoducho nieco len vvypalilo inac ako si chcela? Skus o tom aspon porozmyslat prosim

sonia, Št, 22. 01. 2009 - 18:33

Ja odpustím ale nezabudnem Mlčím Ale je pravda že druhú šancu dávam ale iba "niektorým"...Niektoré typy sú proste Vyplazený jazyk a tým je naozaj lepšie sa vyhnút...Slnko Kvietok Slnko

dlienka15, Pi, 23. 01. 2009 - 09:53

Prosim ta v akom znameni si sa narodila, asi sme velmi podobne a kasleme na to ked sem tam na to aj doplatime som ozaj zvedava ale si asi uplne rovnaka ako ja ale ja sa ozaj snazim aj ked a teraz sa uz opakujem nie vzdy sa mi dariiiiiii ale pracujem na sebe jednoducho to n eide prirodzene zo mna tak sorry ale chcem sa zmenit len neviem ci mam dost sily na to aby sa to podarilo ale ked clovek chce tak duuuufam a veriim ze to raz pride a soracik ze nedavam ciarky Váľam sa od smiechu po podlahe

dlienka15, Pi, 23. 01. 2009 - 10:01

Plačem
a este ma teraz napadlo ze velmi lutujem ze som svojim pristupom odohnala od sebe tolkych ludkov tak sorry je mi to luto ozaj

sonia, Pi, 23. 01. 2009 - 17:11

Ahoj dlienka,až teraz som prišla domov z práce - takže som v znamení leva a mne na rozdiel od teba nie je vôbec ničoho lúto.Všetko čo som kedy urobila,robila som to podla najlepšieho vedomia a svedomia a nebanujem...A menit sa teda rozhodne tiež nechystám Chichocem sa .Ako sa hovorí čo sa stalo už sa neodstane a na mna tiež nikto nebral ohlad ked konal bezcitnePrekvapenie .Zijem si svoj život iba tak ako ja chcem a je mi tak superTlieskam ...Slnko Kvietok Slnko

eifelovka, Pi, 23. 01. 2009 - 17:29

Tiez som lev, tiez dokazem odpustit ale nezabudnem.. som ale z tych, co davaju aj druhu sancu.. momentalne to, co si opisala prezivam v praci, mala som a vlastne este mam kolegu, ktory bol skor samotar, lebo pri kamaratstve moc tlacil na pilu, bol vzdy v pozore a vobec nie uvolneny, takze vela ludom to sposobovalo dost problemy.. mne sposobilo problem, ked mi raz napisal zo sluzobnej cesty, ci si z neho robim srandu, lebo videl, ze pisem kolegyni, ktora tam s nim bola.. tak som mu jednoducho povedala, ze svet sa netoci len okolo neho a aj ini kolegovia a kolegyne su so mnou v kontakte, ale nevidim dovod, preco by som mala rozoberat prave jeho.. ospravedlnil sa mi, ze v minulosti bla bla bla... az na to, ze sa to po nejakom tyzdni zopakovalo, doslova sa na mne "slovne vyburil", ze si toto a hento nemyslel a ako som mohla.. doteraz som nepochopila, co a ako som mohla, kedze som sa o nom s nikym nikdy nerozpravala, dokonca ked o nom rozpravali ostatni aky je strnuly, zdrziavala som sa hlasok.. pre mna tym "osocenim" skoncil.. pozdravim ho, ale neusmejem sa, nemam dovod pytat sa ho ako sa ma a ani dovod preco jemu hovorit ako sa mam ja a mozem velmi smelo prehlasit, ze sa to stalo pred vianocami ale ja mam este doteraz pri stretnuti s nim pocit, ze sa mi prevracia zaludok.. nemam rada falosnych ludi a uz vobec ludi, ktori ma skusaju.. priatelstvo je tiez ako kazdy iny vztah o dovere a tento clovek ju u mna prehral na plnej ciare.. a mal dva pokusy.. ale kamarati uz nikdy nebudeme, viem to, citim to a nedokazem a vlastne asi ani nechcem to zmenit.. Takze ta uuuuplne chapem Úsmev

sonia, Pi, 23. 01. 2009 - 17:47

Eifi a ty si dávaš dokonca dve šanceÁno - tak chlapec má v tom prípade naozaj smolu.Tiež sa riadim svojimi citmi a hlavne Zlomené srdce ...

dlienka15, Pi, 23. 01. 2009 - 17:49

ahoooj tak to je super ze si supermanka aj ja by som chcela byt ale ja nie som lev to asi preto, som obycajny cloviecky, ktory ma tiez svoje tmave stranky a robi chyby a chybicky na ktore doplati. Ja si tiez zijem svoj tak ako chcem a ako viem niekedy mi je suuuper inokedy auhej ale to patri k zivotu nie stale svieti slnko a ked mi je najhorsie tak si poviem otoc tvar k slnku a vsetky tiene padnu za teba. A este taka drobna poznamka na zaver ked je ti tak suuuper preco tu vlastne riesis PRISPOSOBIVOST?

sonia, Pi, 23. 01. 2009 - 18:14

Ale Dlienka ja tu predsa nič neriešim,normálne si vymiename postrehy a názory.Ale tiež neviem prečo som vlastne dala názov Prispôsobivost,aj ked v konečnom dôsledku je to jedno...Slnko Kvietok Slnko

eifelovka, Pi, 23. 01. 2009 - 19:01

Mozno si len chcela naznacit, ze nie vo vsetkom sa vies "prisposobit", ja som to teda tak pochopila, asi preto, ze som sa za tvojimi slovami nesnazila hladat "supermanku" ale nejaky normalny zmysel a to, co sa snazis povedat.. je to v podstate o sklamani v niekom alebo niecom, co ti proste nedokazeme nakoniec prezut.. ale druhu sancu by si sa mala naucit davat, na to ma pravo predsa kazdy Úsmev

sonia, Pi, 23. 01. 2009 - 19:40

Práveže sa viem podla mna prispôsobit ale vela záleží od okolností - ale menit sa,to nie...Slnko .S tou druhou šancou to je naozaj tažké pretože sa obávam dalšieho sklamania tak radšej neriskujem...Slnko Kvietok Slnko

eva m, Št, 22. 01. 2009 - 19:03

"každý /teda väčšina/ dostala do daru zdravý rozum a má ho využívat tak aby nezranoval druhých.Ja sa tak správam a priznávam že to isté aj očakávam ako samozrejmost od druhých..." - stalo sa mi, ze s dobrym umyslom som nieco urobila a druheho som sa nechtiac dotkla. Dozvedela som sa to az po dlhom case a veru som tej kamaratke zazlievala,ze mi nedala sancu sa vyjadrit. Davam si pozor, aby som cloveka neodsudila, nezatratila bez toho, aby mal moznost mi svoje konanie vysvetlit. Tym totiz mozem ublizit ja jemu.
Nevidime druhym do mysle a to, co my povazujeme za spravne, spravodlive, ferove, mozu rozni ludia rozne vnimat.
Eva Slnko

sonia, Št, 22. 01. 2009 - 19:25

Určite Evi,je samozrejme rozdiel vo vnímaní tej ktorej veci.Ale aj tak keby som si to nepripúštala, ten blok a odstup/opatrnost/ tam je...Ale je zaujímavé že ludom ku ktorým to mám Zlomené srdce bližšie nemám problém prepáčit /nejaký ten ludský prešlap/...Slnko Kvietok Slnko

eva m, Št, 22. 01. 2009 - 19:39

od tych, ktori su ti blizsie, asi neocakavas, ze by ti chceli ublizit.
Eva Slnko

sonia, Št, 22. 01. 2009 - 19:58

Presne tak,a aj ked príde k hocičomu,zabúdam skôr,lebo to je moja "krv" a vždy budeme mat ku sebe blízko Zlomené srdce ...Kvietok

eva m, Št, 22. 01. 2009 - 20:27

Mozno vsak nechtiac krivdis tym cudzim, ktorym neodpustis, hoci oni mozno nemali zly umysel. Ale tvoje pocinanie je podla mna ludske a pochopitelne.
Eva Slnko

sonia, Št, 22. 01. 2009 - 20:52

Ale ked tam cítim ten zlý úmysel a NECITLIVOST tak ten človek má v mojich očiach velmi malú šancu na nápravu...ja viem že to je hrozné takto kategoricky niekoho zaškatulkovat ale cítim to tak...(brokenheart) ...Kvietok Slnko Kvietok

klodik, Št, 22. 01. 2009 - 20:56

No sonia nemyslím si že je to hrozné, skôr si myslím, že takto prirodzene chrániš samú seba...Ja som tiež veľmi tolerantný človek, s odpúšťaním nemám problém, ale keď cítim úlisnosť, podrazy od nejakého človeka tak dvierka prirodzene zatváram...

magic, Št, 22. 01. 2009 - 21:15

ja naopak nemam problem odpustit. to by uz muselo byt nieco, aby som tomu cloveku nedala druhu, tretiu, .... stu sancu. dokonca aj tym, u ktorych viem, ze to urobili narocky. ved co ak sa zmenili?
vychadzam z toho, ze sa treba k druhym chovat tak, ako chcem, aby sa zachovali ku mne. vacsinou mi je to na skodu, ale malokomu zazlievam, ze ja som odpustila veci, co by mi on neodpustil do konca zivota a mozno aj za hrob.
jedna vec, co ma pri tvojom blogu napadla bolo: s tym zdravym rozumom. si si ista, ze naozaj sa ku vsetkym spravas vzdy ferovo? neublizujes - vedomo/nevedomo? a brala by si ako fakt, ze mas smolu, ze to chces sice zo srdca napravit, ale dotycny s "tvojou" krvou ti to uz nikdy neumozni (lebo sanca je len jedna a tu si zahodila)?

sonia, Št, 22. 01. 2009 - 21:38

Ahoj.Brala by som to ako moju chybu s ktorej by som sa poučila a samozrejme je v tom kus zamyslenia sa...Ale určite sa snažím chovat tak aby som druhému neubližovala /aj ked netvrdím že som najmúdrejšia/ ale aj tak si myslím že rozum nie je na "parádu" a v mnohých prípadoch absentuje...Slnko Kvietok Slnko

magic, Pi, 23. 01. 2009 - 17:32

a ked ti niekto niecim ublizi (nevedome), aj mu povies, co zle ti vykonal, prv nez sa s nim prestanes stykat? alebo na neho iba proste hodis "mode: ignore" a nech si sam zisti, co konkretne zle urobil, ze pre teba prestal existovat?

sonia, Pi, 23. 01. 2009 - 18:00

Budem asi teraz krutá ale myslím si že vo väčšine prípadov ten človek aj ked koná nevedome /ved nežije v sne a nesníva/ nie je predsa padnutý na hlavu a vie čo robí...Slnko Kvietok Slnko

magic, Pi, 23. 01. 2009 - 18:49

tazke chpem spravne, ze "stalo sa a koniec"? ziadne vysvetlenie, ziadna dalsia mozna diskusia a pochopenie nedorozumenia? (teraz myslim u cudzich, uz si pisala, ze blizkym odpustas bez problemov).

sonia, Pi, 23. 01. 2009 - 19:49

Magic ty sa chceš až kde dostat?Chichocem sa .Ale pochopila si to správne...Ked tomu človeku bolo jedno ako sa ja cítim prečo by mne malo v konečnom dôsledku záležat na tom ako sa on cíti...Ale podotýkam že nedržím v sebe žiadnu zlost ani nenávist,len proste nevyhladávam jeho prítomnost /nakolko mi vôbec nechýba/...Slnko Kvietok Slnko

magic, Pi, 23. 01. 2009 - 22:10

nedostavam sa nikam. som len zvedava. mam v tomto smere opacnu povahu, takze nemam ako sama zistit, ako mysli clovek, co sa vie zatat, niekoho vyciarknut zo zivota a nedat mu uz sancu na napravu, ked mam pocit, ze by o to zaujem mal. ked ho stretnem spravat sa... (ako? chladne? cudzo?)...
ale v pohode, ked ti nechyba, nemas co riesit. jeho problem, ze ho trapi, co sa stalo.
ale na druhej strane mi pride, ze si celkom cez tuto vlastnost lahko manipulovatelna.
no zrejme bude problem v tom, ze uvod tvojho blogu vyznel dost extremisticky (preto ma to zaujalo), kym v skutocnosti existuju vynimky a je ich zda sa dost.

inak, ak povazujes toto za rypanie, kludne povedz.

sonia, So, 24. 01. 2009 - 08:10

Za rýpanie to určite nepovažujem,ak sa pýtaš slušne bez nejakých narážok tak je to v pohode Úsmev .Ten názov Prispôsobivost - ja s tým naozaj nemám problém ale vela záleží od konkrétnej situácie a ludí okolo.To s tou manipulovatelnostou nechápemPrekvapenie - nemyslím si.Ja totižto rozmýšlam,premýšlam,skladám,analyzujem aj tam kde to je zbytočné...a ak vycítim zlý úmysel je to zle ale ten človek to asi tak neberie...Slnko Kvietok Slnko

magic, So, 24. 01. 2009 - 08:57

ked som si tak este raz precitala vsetky tvoje odpovede (aj druhym), vyslo mi, ze zase tak extremne to s tebou nie je. len to tak na prvy sup vyznelo.
mam dojem, ze lahko zatratis len tych, co su ti cudzi. ktorych stretas sice povedzme denne v praci, ale blizky ti nie su. ostatni maju u teba sancu veci napravat. takze vsio v norme. reagujes ako kadzy clovek, mozno je trochu odlisnost v tom, ze sa vies viac zatat, nez je bezne. a pre istotu si stavas okolo seba prehrubsie mury. a aj ked vratis doveru, jednas s nim potom v duchu hesla: odpustene, ale nezabudnute.
s tym manipulovanim. myslim tak, ze keby som ti napr. ja chcela nejak ublizit, lahko by sa to dalo cez niekoho. ty s nim viac neprehovoris, nezistis ako to bolo naozaj a kto za tym v skutocnosti stal. nadalej sa so mnou budes stretavat a ja si ta vychutnam. keby som vedela, ze nemas problem si to vydiskutovat, musela by som ovela viac planovat a intrigovat.
len mi proste pride, ze kazdy clovek, co ma nejaku vlastnost az privyraznu, je cez nu zranitelny. ja napriklad cez to moje odpustanie. hoci asi ta siet intrig by musela mat vacsi zaber, kedze nemam problem si to vydiskutovat aj s "nepriatelom".

sonia, So, 24. 01. 2009 - 10:37

Magic "teraz si ma odhalila" Chichocem sa ...Slnko Kvietok Slnko .Dúfam že si neni z blízka aby si to niekedy "nezneužila"...Chichocem sa Mrkám Chichocem sa /Ja som Stredné Slovensko - konkrétne radšej neuvediem/...

magic, So, 24. 01. 2009 - 14:12

tak to som potom daleko. a kluuud, ja nemam bunky ani nervy na spletanie intrig. vsak dat dokopy nejake intrigy, to ti je taka drina. ja prva by som sa do vlastnej pasce chytila. Chichocem sa

ja_hodka (bez overenia), Pi, 23. 01. 2009 - 10:12

No neviem...spominas dve rozne veci. Prisposobivost a velkorysost (ktora je potrebna k odpusteniu). Jedna nevylucuje, ale ani nepodmienuje druhu. Ja nie som clovek extra prisposobivy. Potrebujem svoj priestor, kde mozem byt naplno sama sebou. V ramci toho priestoru sa neprisposobujem. Na druhej strane dokazem poskytnut to iste ludom okolo mna. V ramci rodiny a blizkych vztahov sa treba samozrejme vzdy dohodnut. Nemalo by to byt dlhodobe jednostranne prisposobovanie sa. Co sa priatelskych vztahov tyka, tak v zmysle v ktorej restike sa naobedujeme - je mi jedno, prisposobim sa. Kedze s priatelmi ani s kolegami nezijem, v pre mna podstatnych veciach sa nemusim prisposobovat. S banalitami nemam problem.
Odpustam lahko, na krivdy nespominam. Myslim, ze je to prospesnejsie takto pre mna, aj pre moj vztah k okoliu.

lydusha (bez overenia), Pi, 23. 01. 2009 - 19:58

Pokial sa stane ze ma niekto oklamal ci sklamal rozmyslam preco ma to co spravil vobec sklamalo? Obycajne su to moje ocakavania. Ludia predsa nemusia byt taki akych ich chcem ja. Kazdy zije svoj zivot najlepsie ako vie a ja nemam co sudit ci posudzovat preco urobil to cí ono, preco sa zachoval tak ci onak.
Dokazem odpustit a dokazem sa nevenovat dalej tomu co sa stalo Úsmev Zivot ide dalej, pokial budem niecomu negativnemu venovat energiu, bude sa mi to vracat kym sa nenaucim to zvladnut a spracovat. Mna byvaly manzel bil. Odpustila som mu a nemam k nemu nijake negativne pocity. Plati minimalne vyzivne a mna ani len nenapadlo ziadat vyssie, pretoze viem ze ma dieta a novu rodinu a musi zivit aj ich. Jemu sa vsetko pomalicky vracia aj bez mojich "zlych" myslienok a "zelani" na jeho adresu.
Snazim sa brat situacie take ake su a vysporiadavat sa s nimi.

sonia, Pi, 23. 01. 2009 - 20:33

Lydush ako som už napísala vyššie magic ja tak isto v sebe nedržím nič negatívne /zlost,nenávist/,to by som škodila sama sebe.Ja sa proste tým človekom prestanem zaoberat a je pre mna vzduch...S tými očakávaniami je to naozaj tažké - ja viem že nemám nič očakávat ale aspom ten základ v správaní by mal mat asi každý...Slnko Kvietok Slnko

lydusha (bez overenia), Pi, 23. 01. 2009 - 20:47

Ja som to pisala o sebe, nie ako unikum na kazdeho Úsmev Zaklad v spravani....vies, kazdy ma ten svoj pohlad, svoj zaklad...napr. moja suseda si mysli ze som cvok lebo mam dvoch psov, pavukov, rybicky....ze sa s Lucou smejeme vo vytahu a hulakame pri upratovani na oldies...jej sa nas zivot nepaci....a ja si myslim ze ona je nudna, stara panna, bez fantazie....z roboty domov, z domu do prace, max. tak v nedelu kostol....mne sa jej zivot nepaci...ale v tom je to...kazdy zije najlepsie ako vie, ja necakam ze ma suseda rano pozdravi a ona necaka ze moji psi budu skakat od radosti ze ju vidia Úsmev
Vsetko je len o uhle pohladu a o schopnosti respektovat aj to, comu nerozumieme

sonia, Pi, 23. 01. 2009 - 20:59

To je pravda,myslím ten uhol pohladu...Úsmev

Susane, Pi, 23. 01. 2009 - 20:08

ahoj sonia. podla toho ako sa tu opisujes, tak mozem povedat, ze som poznala jednu zenu, podobnu tvojej povahe, ale ta dotycna mala este jednu a velmi zlu vlastnost. to, ze ked clovek urobil raz preslap a ona s nim skoncila a neodpustila, to by sa dalo prekusnut. ale dotycna nenechala toho cloveka na pokoji. zacne robit zlo, na protiven. bola som svedkom ako kamaratovi(urobil preslap, tak s nim skoncila kamaratstvo) s prepacenim nacurala do jedla, ktore mal v hrnci v chladnicke. to je ina sila. chudak, kvoli nej sa odstahovalPrekvapenie . tomu sa hovori svinstvo

sonia, Pi, 23. 01. 2009 - 20:37

Cooo Prekvapenie ...Tak to je brutál...ja som v tomto pohodáčka - "ignorantka"Chichocem sa ...Slnko Kvietok Slnko

Susane, So, 24. 01. 2009 - 08:22

super, aspon vies, ze v tomto smere existuju naozaj hrozni ludia a ty k nim nepatrisÚsmev

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama