reklama

Čím je ukrajinská kuchyňa iná ako ta naša?

Kamila , 07. 07. 2022 - 17:46

reklama

S mojou ukrajinskou kamarátkou vedieme, zaujímavé debaty, na rôzne témy. Teda doteraz som viac počúvala, nakoľko ja som rozumela jej ruštine,  je z rusky hovoriaceho Charkova, ona slovenčine poslabšie. Už sa to pomaly otáča a porozumenie bude vzájomné.Úsmev

Zopár našich debát sa točilo aj okolo toho, čo mojej kamarátke chýba v slovenských obchodoch. Už som tu niekde spomínala, že výber pečiva je u nás o dosť skromnejší. Výber čerstvých rýb, oproti Ukrajine,  že priam zúfalý. Hambím saA ak sú nejaké ryby v ponuke, tak sú veľmi drahé. O tom, že u nich  má veľkú tradíciu zdravá pohanka, už asi viete aj vy, ale tá je v ponuke aj u nás.

S príchodom leta, pribudla debata na tému tekvica, cukina. Tak ako u nás kraľuje v letnom jedálničku cukina, u nich je to tekvica. Ale nie taká ako ju poznáme u nás zväčša z jesennej ponuky, ale mladá čerstvá svetlozelená, vo veľkosti ako my asi jedávame cukinu. U nich sa volá "kabačka" čo mi vychádza po slovensky, mala by to byť tekvica obyčajná? Vraj z nej varia celé leto, asi tak veľa jedál ako my z cukiny

A včera som sa dozvedela, že na Ukrajine je obľúbený zelený boršč zo šťaveľa. A že ten tu zatiaľ Inna nenašla. Hambím saČo som lustrovala google, tak asi aj u nás poznáme nejaké jedlá zo šťaveľa, našla som aj semená k výsevu v záhrade. Doteraz som si myslela, že na lúkach rastie. Tak či tak, u nás asi až takú veľkú tradíciu nemá. U nich sa z neho varí možno podobne ako u nás zo špenátu? Špenát je pre nich celkom novinka, záležitosť posledných rokov. 

Ryby, pohánka, šťaveľ, tekvica, vyzerajú byť všetko zdravé veci, mohla by som sa, čo to inšpirovať. Úsmev

Pozrite si aj


reklama


reklama

M.á.r.i.a, Pi, 08. 07. 2022 - 12:10

No áno, ryby sú naozaj drahé teda tie čerstvé ale nemyslím, že ich je na pultoch málo.Dnes už dostať veľký výber čerstvých rýb v supermarketoch od pstruha, zubáča, makrely, sumčeka, lososa, šťuky, tuniak, žraloka, tresky, mušle, kalamre, slávky, ..len sa treba popozerať po pultoch na ľade. Ten výber je isto závislí na rýchlom dovoze (aj predaji), predsa nie sme prímorská krajina kde to ide ľahšie. Štavel je bežný pre staršiu generáciu lebo ho vytlačili modernejšie suroviny ako špenát, mangold a pod. A tekvica ....tak tú odsunula cuketa. V mojej mladosti sme o cukete nepočuli, bola len tekvica, patizón....ten kto si pestuje má tekvíc aj v lete veľa a rôznych druhoch či už biele alebo zelené, malé, dlhé, okrúhle. Pohánka sa našťastie opäť vracia do našich kuchýň hlavne pre jej zdravotné benefity....to isté je napr. proso-pšeno to bolo bežné v domácnostiach. Myslím, že všetko záleží na domácnostiach ako sú naučené variť a aké suroviny používajú, aj to úplne klasické jedlo (surovina) sa dá uvariť - použiť modernejšie, zdravšie a pútavejšie. 

Každá krajina má svoje typické potraviny a hlavne Ukrajina mala to poľnohospodárstvo na dobrej úrovni, veľká škoda jeho zničenia boli dodávateľmi toho základného do celého sveta.

Kamila, Pi, 08. 07. 2022 - 13:00

Veru naše kuchyne sa v mnohom prelínajú, akurát tie nové trendy prichádzajú s inou intenzitou. Hambím sa 

 Asi nemáme veľkú tradíciu jedenia rýb, to more je ďaleko, ale vraj aj pre nich je Baltské, Severné more ďaleko, že zväčša majú ryby z Nórska ..., ale zrejme je po nich väčší dopyt.

dasa_, So, 09. 07. 2022 - 19:26

Áno, presne tak, čo sa týka "bielej" tekvice, kedysi bola len taká. Plus patizón. Varili sa prívarky, vysmážala sa, nakladala sa aj na kyslo aj na sladko ako ananás. Moc iných receptov si nepamätám, budem rada za pripomenutie.

Časom túto presne vystriedala cuketa. A tá má podľa môjho názoru oveľa viac možností. Od šalátov na surovo z mladej, cez rôzne dusené, grilované, zapekané, plnené, polievky, vysmážané až po koláče. Zaváraná v pomazánkach, omáčkach.

Mmch, bielu tekvicu celkom pravidelne kupujem v Kauflande. Na streidačku s hokaido a maslovou. Teraz teda aj na trhu.

A čo sa množstva rýb týka, je ťažké porovnávať prímorskú krajinu, krajinu s veľtokmi ako napríklad Dneper, Dnester. Krajinu ktorá (ani neviem, či ešte sa dá napísať) mala Čierne more, Azovské more.

Živé ryby dnes neviem, kde by sa u nás v okolí dali kúpiť, ale základné druhy sú v reťazcoch bežne dostupné. Teda už naporciované.

Kamila, So, 09. 07. 2022 - 20:13

No kámoška spomínala ryby zo severných morí, lebo presne tento argument som aj ja mala. Charkov je ďaleko aj odtiaľ aj odtiaľ. Ale asi áno, minimálne prítomnosť Čierneho mora, a ryby odtiať, asi boli príčinou väčšej tradície jedenia rýb v celej krajine.

M.á.r.i.a, So, 09. 07. 2022 - 20:20

My sme ešte bielu tekvicu a patizón plnili rôznymi plnkami či už mäsovými alebo zeleninou, ryžou a podobne. Robila som voľakedy dávno z tekvice tzv. horčicu alebo takú pikantnú zmes na hrianky. Aj zavárala na slano aby bolo v zime na prívarok.

dan-cula, Po, 11. 07. 2022 - 18:44

s tou tekvicou veru aj nás sa odbudlo kadečo-nechyrovali sme o hokaide cuketa bola akurát novinka a to sme také pidi cuketky zavárali...

z obyčajnej dlhej tekvice-prívarok,zapečenú s hubovou plnou,kompot ako ananás,nakyslo nakladanú s cibuľou ako uhorky(tá dužina sa nakrájala na kocky)potom tiež na slano aby bolo na prívarok ale robili sme aj nejaký džús a tiež tzv.horčicu..

patizon sa pestoval ale nie moc -ze sa čistil..

a ako píše vyššie Kamilka ukrajinky ked prišli k nám a robila sa zbierka potravín prvé chceli pohánku ale vôbec nechceli piškoty,musli,cornfleky..ryby nejako nespomínali..

Kamila, Po, 11. 07. 2022 - 18:55

ale ta tekvica sa voľakedy u nás spracovávala taká väčšia zrelšia, či také menšie skoré verzie vo veľkosti cukety? Lebo tie spomínala kámoška, že fakt také malé, mladé, že ju ani nelúpu, semiačka nevyberajú.

dan-cula, Po, 11. 07. 2022 - 21:17

Áno kedysi sa nechávala na spracovanie narásť aby bola čo najväčšia čo potom ani nôž nešiel riadne do nej(struhaná do pohárov  na zimu,tá na zaváranie...)menšie sme krájali na kolieska a vypražiť,pripadne na zapekanie..to ked som bola ešte doma slobodná..a potom sa to tak nejak zmenilo,že zberať menšie..a teraz velká tvrdá tekvica sa považuje za starú,nejedlú..ale si si občas nechám narasť aj do väčšej velkosti a postruhať do sáčkov na mrazenie(na privarok)..

Kamila, St, 20. 07. 2022 - 09:44

Včera som sa na hodine slovenčiny dozvedela zas niečo nové. Počuli ste už o kvasenom melóne, či ani neviem ako to volajú. Do suda nakladajú menšie melóny, celé aj so šupkou, ktoré zalejú tuším sladko - slaným nálevom. Že v zime k vínu to je dobré.

A ešte o studenej zemiakovej polievke rozprávali dievčatá, netuším ako sa volá. Že sa samostatne uvaria zemiaky ,  mäso,  aj vajíčko a tuším to všetko nakrájané na kocky za zaleje vývarom, pridá sa cmar, smotana alebo niečo podobné ..., tuším ešte spomínali chlebný kvások? Že to jedia ako studenú polievku v lete. Úsmev

 

dasa_, St, 20. 07. 2022 - 10:55

Možno niekde na juhu Slovenska s  melónmi aj niečo robili. Ja si iba spomínam, že ich do sadry balili a do studne dávali. A niekde som čítala o využívaní šupiek a tej bielej časti. Ale u nás bol melón vždy iba z obchodu. Rozhodne fermentovaný melón je zaujímavá vec. Lebo fermentácia vždy dodáva niečo naviac.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama