Nie som si istá, či som urobila správne všetko so zaradením tohto príspevku, pretože sa neobjavil na hlavnej stránke NNM, ako je to asi vždy so všetkými ostatnými. Tzn. že ho asi ani nikto nečítal, čo je škoda, lebo som s ním mala veľa práce.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Príroda nás učí zlatému pravidlu: Či je určitá strava dobrá, zdravá, prospešná atď. Je vždy vo vztahu: PRE KOHO / KEDY / V AKEJ FÁZE ? Tzv. racionálna strava, výber potravín na základe intelektu, teórií a rôznych koncepcií, bez rešpektovania a počúvania potrieb nášho tela – to je postup západného intelektu. Pri výbere stravy je dôležité vedieť kde sa nachádzame, kto sme, v akom režime, v akej fáze sa nachádzame. K tomu má smerovať aj stravovanie.
Systém nášho tela úzko súvisí so striedaním fáz a energetických polí vychádzajúcich z pohybu našej Zeme. Ráno nastupuje fáza otvorenia a večer uzavretia s vrcholom v noci. Ráno je organizmus v režime činorodosti a pripravené k fyzickej aktivite. Večer si potrebuje oddýchnut, orientuje sa na oblast intelektu, rozhovorov. Tomuto striedaniu by malo zodpovedať aj naše stravovanie. Prvé jedlo prijímať až okolo deviatej hodiny rannej. Do tejto doby tráviaci systém minimalizuje svoje funkcie a dominujú funkcie vylučovania a nasycovania obličiek. Rannej fáze zodpovedá otvárací, jangový charakter, zelenina, šalát, lahké bielkoviny, obilniny, ovocie – nie však vo veľkých množstvách, pretože kvantita prijatých potravín uzatvára organizmus. Kto si dá ráno čiernu kávu, tažké bielkoviny – proteíny, prípadne alkohol (všetko uzatváracieho typu), vytvára si patologický precedens. V prípade bohatého a ťažkého obeda nastáva rozšírenie ciev (zapnutý meridián Perikardu) sa objaví ospalost, stráca sa chuť na aktivitu, člověk vchádza do kontaktu so svojím vnútrom. Ideálnym časom na druhé hlavné jedlo je doba zapnutia meridiánu dvojice ladvín a perikardu o 17,00 ho. Od tejto hodiny prijímame požívatiny uzatváracieho typu.
Využitie špeciálnych prírodných prostriedkov prostredníctvom molekulárneho systému, dostalo pomenovanie fytoterapia. Byliny posobia na stranu otvorenia jang ako aj uzavretia jin. Niektoré stimulujú do aktívnych, iné do pasívnych režimov. U bylín je pravidlom, že ich korene sú viac jinové a vrchné časti, listy a najma kvety sú jangovej povahy. Jedinou výnimkou je Žen šen, ktorého koreň je velmi silným otváračom, považuje sa za najsilnejší z tonizátorov jangových procesov vobec. Naopak, listy a kvety má uzatváracej povahy. Nemali by sa preto užívať tieto odlišné časti rastliny spoločne. Korene ženšenu je vhodné užívať ráno alebo v dopoludnajších hodinách, na podporu procesov jangovej povahy, očisty, vylučovania. Z prírodných prostriedkov si organizmus vyberá to, čo momentálne a konkréne potrebuje. S farmakologickými prípravkami to tak nie je. Synteticky vyrobené produkty, napr. multivitamíny, obsahujú látky zodpovedajúce obom protikladným fázam. Po užití sa do organizmu začínajú uvolňovat všetky súčasne. Napríklad v B komplexe vitamín B1 podporuje fázu otvorenia a B6 a B12 fázu uzavretia. Komponenty protikladnej povahy a opačného účinku vytvárajú vnútorný nesúlad. Podstatné je nikdy nemiešať tieto stimulačné látky. Súčasné užitie látok protikladnej povahy pôsobí deštruktívne.