Ako ste prekonali Covid? A čo dôsledky?

Teda, musím zaklopať. Nám, našej trojčlennej bubline sa zatiaľ vyhýba. Ale je pravda, že sme skôr introverti, a tak až tak veľká zmena u nás nie je. V podstate nechodíme ani k rodičom, ja pracujem z domu, k zákazníkom chodím len v nevyhnutnom prípade. Manžel síce pracuje, ale má vlastnú kanceláriu, takže zatiaľ je OK. Aj keď sa to v práci točí. No a syn, pre toho sa vlastne nič nezmenilo. Školu má z domu. Teda, inak by bol na intráku. A možno by šiel pár krát na pivo.

Okolie však je na tom horšie. Nechcem hodnotiť, prečo sa nakazili. Skôr teda ako to ustáli. Pár ľudí, nebyť testov ani nevie. Ale tých je naozaj len pár. Respektíve pár je tých, čo sa priznali. Potom je skupina, že bežné nachladnutie. Skupina ATB, veľké problémy, dokonca nemocnica. Jedny poškodené pľúca, ktoré už žiaľ odišli, aj keď to nebola prvotná príčina.

To je z takého okamžitého pohľadu.

Zo strednodobého pohľadu to ešte začína. Známa. Prekonala, že ani nevedela ako. Akurát teda išla na kontrolu na pľúcne, lebo tam chodila aj predtým. A ukázalo sa, že ten zápal pľúc predsa len prekonala a stále je v tele. Na 3 týždne do izolácie. Zatiaľ.

Chlapec. Prekonal ako obyč nádchu, teda aj so stratou čuchu a chuti. Mal psychické problémy aj predtým. Ale nezdalo sa, že je to až tak vážne. Ale žiaľ je a je nutná okamžitá hospitalizácia na psychiatrickom oddelení. A teraz je fakt otázka, ako tomu prekonanie choroby pomohlo. Lebo isté články ukazujú, že je toho možno viac.

No a vlastne dá sa ísť aj medzi športovcov. Sestry Fialkové. Zatiaľ museli sezónu iba prerušiť. Ale či sa do nej tento rok ešte vrátia, to sa ukáže. proste nevládzu.

Diskusie Naničmama.sk: 

Začnem od konca sestry Fialkové asi začali veľmi skoro a zostra trénovať, zrejme ten tlak tam je z viacerých strán. Len, čo som zachytila, inde teda vo svete už majú pre športovcov, plány, ako začať po kovide trénovať, s nejakým mesačným odstupom ..., u nás je to asi pokus, omyl ...

Mládež a psychika, dostala zabrať zrejme, aj bez samotného prekonania infekcie, to celé naokolo je pre mladých, ktorý sú zrazu bez akéhokoľvek kolektívu, plus celá ta atmosféra, náročné už do marca.  Ak sa k tomu pridružia iné veci niet sa čo čudovať. 

Nás našťastie kovid obchádza, asi aj v širšej rodine. Teda dvaja mladý prekonali v lete a októbri, s ľahším priebehom, zatial neviem od dozvukoch, Doma sme štyria, traja pracujúci z domu, jedna deviatačka. Máme to šťastie, že nám to práca umožňuje, len 2 x do týždňa vybehnem na nákup.

Zo sprostredkovaných skúsenosti mám, pocit, že chýba dostatočná podpora kovidovým pacientom, zo strany obvodných lekárov, informácii na internete, od odborníkov, o tom ako sa starať o rodinného príslušníka, seba, ale môžem sa mýliť, smelo ma opravte.

no ja by som hlavne povedala, že nikto poriadne nevie, čo robiť. Sem tam sa niečo vyskúša, ale to je nič moc. U niekoho sa osvedčí, u iného nie.  Napríklad s vitamínom D som čítala aj pozitívne výsledky, aj také, že nič moc, niekde na úrovni placeba.

Chvíľu sa zdá, že je niečo, čo je dobré, ale nakoniec sa ukáže, že ani nie.

A hlavne je to tak trochu lotéria. Nevieš, čo dostaneš

Tomu rozumiem, len ked vezmes, ze je uplne pretazena linka 155 ... Ja neviem, kolko mame obvodnych lekarov, co znaviguju pacienta po telefone, podla priznakov .., zas kolko ludi zavola? Ako aspon zakladne rady, co na kasel, kedy treba antibiotika, kedy uz nemocnicu ...Neviem. Mám obavy, že mnohí pacienti sú ponechaní sami na seba ..., vo velkom stave zúfalstva a strachu.

ja mám pocit, že pacient s covidom by ani ku obvodnému nemal ísť. Zavolať mu musíš, ak potrebuješ PN. Tu vystaví a odošle. Lieky predpisujú na dialku. A ked je velmi zle, tak kažu volať zachranku

Ja nehovorim o osobnej návšteve, ale o konzultácii po telefóne, jednoducho mať sa na koho obrátiť a vedieť, že ti má kto pomôcť, vrámci možností ... Napríklad , keď som ešte počas prvej vlny čítala, príspevok nejakej amercikej redaktorky, ako sa doma trápila s vírusom, spomínala, že pravidelne konzultovala svoj stav s lekárkou, u nás si to veľmi neviem predstaviť, aj keď netvrdím, že také nie je ...

Pred 3 mesiacmi  pri teplote zvýšenej....mali sme to v rodine.....treba zavolať len telefonicky obvodnej lekárke....ona Vás nasmeruje dalej.....objednať sa na test pcr a po výsledku testoch...ak je pozitiv zavolať obvodnej lekárke....ona elektronicky vystaví PN marodku covid...a pošle dalej.....a este zavolať hygiene v meste.....zaevidovať sa .....ak je tažší priebeh...volať záchranku....tak to bolo v jeseni....ako teraz...či sa niečo zmenilo či nie...Úsmev

tomu postupu rozumiem, myslela som iné. Také tie nadštandartnejšie vzťahy, mamá záchvaty suchého kašľa, aké kvapky si mám dať kupiť na kašeľ, piaty deň pretvávajú teploty, bolesť na hrudníku  netreba antibiotika ... Ako si viem, predstaviť, že s detskou lekárkou by som také, odkonzultovala, možno aj s dospeláckou ... Viem, že nie sú kapacity, na núdzových linkach, obvodní sa asi tiež nenudia, .....

Toto som mala na mysli, práve som objavila vyjadrenie Žilinskej nemocnice na FB, dovolim si časť citovať:

Počet pacientov prichádzajúcich do nemocnice so zdravotnými problémami zanedbanými v rámci ambulantnej starostlivosti alarmujúco narastá. Žilinská nemocnica preto dôrazne apeluje na TÝCH ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí počas pandémie ochorenia COVID-19 prestali „fyzicky“ ordinovať alebo výrazne obmedzili poskytovanie zdravotnej starostlivosti, aby opätovne zabezpečili plnohodnotnú činnosť svojich ambulancií, prípadne zaistili jej adekvátnu náhradu pre pacientov.

Množstvo pacientov hospitalizovaných v kritickom stave značne narastá. Do nemocníc prichádzajú s ochorením COVID-19, pričom počas doby ochorenia sa niektorým z nich vôbec nepodarí spojiť s ambulanciou svojho lekára, dokonca ani telefonicky. Čo je zarážajúce, vôbec prvé vyšetrenie tak absolvujú až v nemocnici a žiaľ, mnohokrát sú vo vážnom, zanedbanom zdravotnom stave, prípadne v stave, kedy nedokážeme viac pomôcť ...

Veľký problém našej "primárnej sféry" je vo veku. Väčšina obvodných lekárov je v dôchodkovom veku. A tak sa proste boja. Nečudujem sa.

No a druhý problém všeobecných lekárov je podľa mňa kapitácia. Svoje majú bez ohľadu na to, či pacient príde do ordinácie alebo nie. Ale to je na dlhú debatu

 

Tak ako všetko iné je to o ľuďoch.

Tu nejde o to aby pacient došiel do ambulancie, aj telefóny funguju ...

je to nové..nikto nič presne nevie..stále sa len skúša a pozoruje čo to spraví..

v mojom okolí-jedna  pozitívna ale nebolo vraj  doslova nič-teda pozitívna bezpríznaková.

iný celá rodina v posteli ako so silnou chrípkou ale báli sa o mamu tá mala najdlhšie a najvyššie teploty..

iná pani myslím 78 išla aj do nemocnice na kyslík-nie na prístroj! vrátila sa domov a ochoreli vnúčence..pár dni vraj polihovali ale dalo sa

5-ti nám zomreli na prístrojoch v špitáli...podotýkam po 80tke a s chorobami v tom veku bežnými,síce jeden mal 60ale kardiak..

dalšia išla do špitála so zápalom nejakej šlachy a tam zistili,že má protilátky na covid-kedy ho mala nevie..

dalšia rodina celkom dobre ale najhoršie 16r.syn.O toho sa vraj naozaj báli..modlilo sa celé široké pribuzenstvo.

a čo viem o tých čo mali ťažší priebeh v prvej vlne tzn.boli na kyslíku v nemocnici -nie na prístroji!tak podla toho čo sa rozprávame vraj sa stále cítia slabí no jednoducho nevladzu dlhšie chodiť..sú to 3-ja 65r.chlapi ktorí boli a vyzerajú celkom fit..

 

ozaj pestrá a celkom desivá paleta ....

Jeden kolega mi zomrel. Dalsi bol cez tri tyzdne v nemocnici. Dalsia uz ma mesiac po,ale doteraz si musi pichat injekcie na zriedenie krvi. Dalsi traja bezproblemovy priebeh. Jeden svagor tiez zle,na oblicky mu to zliezlo. Strasne bolesti. Druhy zase cukor mu skakal tak,ze sme sa bali ci to da. Segrina svokra na plucnom na tri tyzdne,ale tiez sa vystrabila. Zbytok rodiny dobry priebeh. My negativni a hadam nam to vydrzi.Take mam ja skusenosti z najblizsieho okolia.

ozaj veľa toho okolo vás, také i také .....Prekvapenie

Marge, syn je v Škótsku, či na Sk?

Doma. Bolo to strasne. Mal letiet zo skotska 22.12 a zacali uzatvarat letiska. Rychlo sme kupili letenky do vsetkych okolitych krajin (polsko,cechy,madarsko,rakusko),ale nestihli sme,postupne uzatvorili vsetko. Tak musel sviatkovat tam,aj som si veru porevala. Nakoniec sa nam ho podarilo dostat domov na silvestra. Musel sice cestovat do anglicka a potom odtial na slovensko,ale aj tak dobre. Konecne ho mame doma. Odvtedy sa smejeme,ze stvrta letenka bola konecne vyherna. Naspat netusim kedy sa vyberie,aj tam je silny lockdown,tak naco.

tak to ste museli mat teda riadny adrenalin Prekvapenie, ale aspon uz je doma Áno

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok