Testovanie na koronavírus Covid-19 - rady, skúsenosti

Stan na testovanie koronavírusu odberové Miesto Nemocnica L.P. Rastislavova Košice Vrámci našej rodiny, synovia absolvovali päť testov na koronavírus, každý inde  ... Zakaždým som na internete hľadala praktické a konkrétne skúsenosti súvisiace s priebehom a výsledkami testovania a nenašla. Skúsim zhrnúť tie naše. Sú aktuálne predovšetkým pre Košice, ale obdobné to bude po celom Slovensku, vždy v závislosti od počtu nakazených v danej lokalite a možnosti a kapacity testovania. Pridávam odkazy na stránky, ktoré nám pomohli zorientovať sa.

Všetky dôležité informácie k ochoreniu Covid - 19 nájdete na stránke korona.gov.sk .

Základné otázky a odpovede k objednaniu sa na testovanie, samotnému priebehu a doručeniu výsledkov nájdete tu. 

Vyšetrenie pre indikovaných pacientov

S týmto nemáme osobnú skúsenosť, ale pre kompletnosť posúvam odkazy na dôležité stránky.

Ak ste sa vrátili z rizikovej  krajiny zaregistrujte sa na stránke korona.gov.sk/ehranica Do vykonania testu, 5-7 deň od návratu,  je potrebné zostať v domácej karanténe, asi aj rodinný príslušníci?. v prípade zdravotných problémov kontaktovať telefonicky svojho obvodného lekára.

Ostatných indikovaných pacientov určuje lekár, podľa zdravotného stavu odkonzultovaného telefonicky, alebo Regionálny ústav verejného zdravotníctva, zrejme podľa dohľadaných kontaktov s pozitívnymi osobami na Covid - 19. 

Ak máte podozrenie na ochorenie Covid-19  

niektorý z príznakov ako zvýšenú teplotu alebo neutíchajúci kašel ... môžete požiadať o test na COVID-19. Ideálne je však zavolať najprv svojmu obvodnému lekárovi a poradiť sa s nim.

Túto možnosť sme nemali lebo bol víkend, preto sme využili možnosť požiadať o vyšetrenie na Covid, nakoľko mal syn horúčku, suchý kašel a cestovateľskú anamnézu, ktorá v tom čase ešte nevyžadovala povinné testovanie . (Aj keď sme ho dali otestovať na 5. deň)  Po vyplnení on-line formulára, sa synovi ozvali do šiestich hodín s termínom na test, nasledujúci deň v nedeľu. Podľa informácie, ktorá došla s termínom, sme sa mali výsledok dozvedieť do 96 hodín od testu.

Odberové miesto mal syn pridelené Univerzitnú nemocnicu Louisa Pasteura na Rastislavovej v Košiciach. Tápala som, lebo som nevedela, či treba prísť autom, alebo osobne. Nakoniec sme šli autom, navigačné tabuľky boli zrozumiteľné a informátor nám oznámil, že máme ostať v aute.  (inak prichádzali tam na test aj pešo) Zaradili sme sa do rady, kde sme čakali cca 25 minút. Ceduľky oznamovali, že máme mať zavreté okná a nasadené rúška. Pred samotným testovaním si ešte overili kartičku s údajmi testovaného.  Autom som vošla do otvoreného stanu a syna otestovali, cez okno. Bolo to rýchle, asi nie veľmi príjemné, ale synov štvrtý test. Výsledok, našťastie negatívny, dostal syn formou sms, do cca 25 hodín. Pozitívny test vraj oznamujú telefonicky buď obvodný lekár, alebo pracovník hygieny.

Od stredy 23.9. vraj nastane zmena. Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach otvorí nové veľkokapacitné odberové miesto na testovanie Covid-19 vo svojom areáli na Ipeľskej 1, sídlisko Terasa.  ( oproti poliklinike UNLP na triede SNP, smerom na Popradskú ulicu) Odberové miesto na Rastislavovej 43 bude vraj od stredy mimo prevádzky. Na novom mieste má byť Drive-in aj mobilné odberové miesto. Odberové časy budú od pondelka do nedele od 9.00 do 12.00. Viac informácii

smeAdManager.cmd.push(function () { smeAdManager.mngr.display('gtg', 'article_body_1', 'article_body_1-responsive_1-10864'); });

Zoznam všetkých odberových miest na Slovensku aj s testovacími časmi nájdete podľa krajov na tejto stránke nižšie korona.gov.sk/poziadat-o-vysetrenie-na-covid-19

Pre samoplatcov:

V prípade, že si chcete byť istí, že ste zdraví, alebo cestujete a potrebujete potvrdenie ..., môžete si test na Covid-19 zaplatiť. Našla som tieto možnosti, dve sme využili, možno ich bude viac.

Sieť zdravotníckych zariadení Angel -  umožňuje absolvovať test na Covid - 19 za 65 eur v týchto mestách: Bratislava, Komárno, Levice, Zlaté Moravce, Zvolen, Levoča, Kežmarok, Krompachy, Košice - Šaca. Viac info a objednať sa môžete online TU Pri objednaní je potrebné zaregistrovať sa na ich stránke. Termíny sa rôznia, od nasledujúceho dňa až po  5 dní. Za test treba zaplatiť už pri on-line objednaní. Na odberové miesto sa dostanete len pešo ( ambulancia v budove alebo odberový stan pred nemocnicou). Môže sa stať, že napriek objednaniu sa na presný čas si počkáte v rade aj hodinu, ale ak máte termín na daný deň, vezmú vás. Výsledok by mal byť do 48 hodín. Mladší syn absolvoval test v Košiciach - Šaca koncom augusta, na test si počkal v rade tú hodinu, na slnku ..., ale výsledok mal do 14 hodín, našťastie bol negatívny.

Sieť laboratórii Medirex ponúka možnosť otestovať sa za 70 eur v Bratislave, Košiciach, Leviciach, Malackách, Nitre, Novej Bani, Piešťany, Poprad, Stará Ľubovňa. Viac info a objednať sa môžete online TU.  Termíny na objednanie sú od nasledujúceho dňa, až po jeden týždeň, závisí od vyťaženosti daného odberového miesta. Sú vždy na presný čas. Platba je tiež hneď pri objednávke, nebude vám vrátená, ak sa na test nedostavíte. Odber vzorky prebieha “Drive-through” teda priamo z  osobného auta, ale pre ľudí, ktorí nemajú auto, je možné aj "Walk-through" testovanie. Výsledok posielajú formou sms a mailom do 48 hodín. V apríli dostal syn výsledok po tomto termíne, teraz to môže byť aj skôr, zrejme to bude tiež závisieť od vyťaženosti laboratórii, pretože robia odbery aj pre indikovaných pacientov so žiadankou od lekára. Navigačné tabuľku na odbernom mieste v Košiciach na Magnezitárskej boli dostatočné.

Odberové miesta laboratórii Alpha medical - samoplatcovia sa môžu objednať na test na Covid -19 dokonca za 54 eur. Otestovať sa môžete v týchto mestách: Bratislava, Humenné, Dunajská Streda, Topoľčany, Michalovce, Galanta, Čadca, Spišská Nová Ves, Rožňava, Vranov nad Topľou, Žiar nad Hronom, Svidník. Sú to všetko mobilné testovacie miesta. Pred objednaním a zakúpením testu sa, je potrebné na stránke zaregistrovať. S týmto odberovým miestom nemáme skúsenosť, nakoľko netestujú v našom meste. 

Dôležité

Už len krátko zhrniem základné informácie, ak by ste také prehliadli, dve hodiny pred testom netreba jesť, píť, fajčiť, žuvať žuvačku, umývať si zuby ... to asi dlhšie. Synovi na tom stroskotal prvý test, ešte počas repatriácie na jar. Pri veľkom smäde je vraj možné napiť sa trochu vody, nie studenej.

Snáď budú tieto informácie a naše skúsenosti pre niekoho užitočné. Naše testovanie bolo zväčša robené z ohľaduplnosti na široké okolie. 

Diskusie Naničmama.sk: 

Klúčové slová: 

Inak keď si predstavím, že v tomto počasí vonku v otvorených stanoch testujú, robia výtery  ...PrekvapenieEšte tí čo dôjdu autom, to majú ok, tí čo prídu pešo a stoja v radoch, nič moc, ale hlavné tí ľudia v "skafandroch" , keď majú na daždi, vetre a zime, robiť presnú robotu, a s citom k ľudom ..., ta to ozaj nie sranda .... A ešte pred nemocnicami sú vstupné filtre, tiež zväčša vonku, v stanoch a pre nimi dlhé rady ľudí ... Táto jeseň a zima budú veľmi zaujímavé ...

Včera som bola v poliklinike Ružinov. V Bratislava. Očakávala som filter, zvažovala, na čo všetko sa budú pýtať. Zdalo sa mi, že som po ceste autom rozhorúčená, tak som sa najskôr vetrala.

Pri vstupe nebola ani len dezinfekcia, ale presne tak, ako v nákupných centrách, dezinfekcia až v ambulancii.

Zajtra idem ku nám, tak som zvedavá, jak to vyzerá.

Inak to testovanie vonku, nič moc. Dúfam, že aspon tí ludia chodia na objednaný čas a nemusia čakať hodiny v radoch.

Ono tie filtre sú asi hlavne pred nemocnicami, pred poliklinikami zrejme nie, ale tu dezinfekciu by som čakal už pri vstupe.

Ono pri testoch sú ľudia objednávaní na čas, určite, ale málokedy sa také darí dodržať, hlavne keď sa testuje viac ..., hodiny asi až nečakajú, ale podľa našich skúsenosti do tej hodiny aj áno.

Som zvedavá v akých intervaloch sa striedajú  zdravotníci, čo testujú ...

V Martine sa stalo do dvoch hodín. V daždi, vetre, chorí ľudia so zdravými, malými deťmi, teda zdravými len dovtedy lebo už sa ozývajú so soplami Mlčím​​​​​​

Oj, tak to ne ozaj neprijemne v tom pocasi.

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok