Dobry den,
Chcem Vas pekne poprosit o radu.
Som tichou spolocnickou v s.r.o., ktora ma dvoch spolocnikov - konatelov. Sice obidvaja zaplatili rovnaky vklad, jeden ma vo VZ 73 hlasov.
Prave s tymto spolocnikom som uzavrela zmluvu o buducej zmluve o prevode obchodneho podielu, aby som sa aj ja stala riadnou spolocnickou. V zmluve vsak je uvedene ze mi prevedie tretinu svojho podielu. Ja by som chcela, aby sme vsetci traja mali rovnako velky podiel a rovnaky pocet hlasov vo VZ, inak by ma tento jeden spolocnik vedel vzdy prehlasovat.
Chcem sa spytat ako sa to da urobit aby sme v buducnosti vsetci mali rovnake prava. Ma mi preniest vacsiu cast obchodneho podielu? A ako sa daju upravit hlasy vo VZ? Je k tomu potrebna aj zmena spolocenskej zmluvy?
Tym ze mi prevedie cast obchodneho podielu, jeho cast sa automaticky znizi alebo to tiez niekde treba upravit?
Chcem sa este spytat - do zmluvy o buducej zmluve uviedol ze k prevodu obchodneho podielu dochadza na zaklade jedineho spolocnika...... S.R.O. ma ale dvoch spolocnikov. Je to tak spravne napisane len zato ze ma vacsinu hlasov vo VZ?
Dakujem pekne za odpovede
Dobrý deň,
čo sa týka prevodu obchodného podielu, treba uviesť, že obchodný podiel spoločníka je možné previesť na iného spoločníka spoločnosti, na viacerých spoločníkov spoločnosti alebo na tretiu osoby, resp. na viacerých nadobúdateľov. Obchodný podiel je možné aj rozdeliť a previesť iba jeho časť, resp. časti na viacerých nadobúdateľov. Zo zákona platí, že obchodný podiel každého spoločníka musí byť min. 750,- EUR. Pokiaľ spomínaná spoločnosť má viac spoločníkov, obchodný podiel (resp. jeho časť) je možné previesť na iného so súhlasom valného zhromaždenia spoločnosti, pokiaľ spoločenská zmluva spoločnosti (jeho posledné platné úplné znenie) neustanovuje inak. Spoločník môže previesť svoj obchodný podiel (jeho časť) na inú osobu, ak to spoločenská zmluva pripúšťa. Vo väčšine prípadov na prevod obchodného podielu (jeho časti) na inú osobu sa vyžaduje súhlas valného zhromaždenia spoločnosti. V tom prípade konateľ spoločnosti musí zvolať valné zhromaždenie, ktoré vysloví súhlas s prevodom obchodného podielu. O zasadnutí valného zromaždenia spoločnosti sa vyhotovuje zápisnica a listina prítomných spoločníkov spoločnosti na valnom zhromaždení. Pokiaľ má spoločnosť jediného spoločníka, v tomto prípade sa spíše iba rozhodnutie jediného spoločníka, ktorý vykonáva pôsobnosť valného zhromaždenia spoločnosti. Následne sa vyhotovuje Zmluva o prevode obchodného podielu (časti obchodného podielu). Podpisy zmluvných strán na Zmluve o prevode vyžadujú úradné overenie pravosti. Účinky prevodu menšinového obchodného podielu nastávajú voči spoločnosti odo dňa doručenia zmluvy o prevode spoločnosti. Účinky prevodu väčšinového obchodného podielu nastávajú až zápisom do obchodného registra. Následne všetky vyhotovené dokumenty o prevode obchodného podielu (časti obchodného podielu) bude treba poslať na príslušný súd, ktorý vedie obchodný register, aby aj v obchodnom registri zapísali vykonané zmeny v spoločnosti. Čo sa týka Vašich ďalších otázok, pokiaľ chcete, aby v budúcnosti ste mali všetci rovnaké hlasovacie práva, potom bude potrebné zmeniť Vašu spoločenskú zmluvu, vyhotoviť nové úplné znenie, v zmysle Vašich požiadaviek. Ako advokát odporúčam obrátiť sa na advokátsku kanceláriu vo Vašom okolí, ktorá na základe predložených dokumentov by Vám vedela poskytnúť ďalšie rady, ako aj v prípade potreby Vám pomôže s vypracovaním potrebných dokumentov.
JUDr. Róbert Bános, advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Dunajskej Strede, Vrábľoch, Nitre a v Poprade
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte