Dobry den. Minuly rok som si pocas materskej presla paragrafovym peklom bez akejkolvek pravnej pomoci. A teraz mozno prichadza dalsie...
Chcem sa spytat na to, ci a aky narok ma moj mnzel na moje dedicstvo teraz (pocas manzelstva) alebo v pripade rozvodu, za takychto okolnosti:
Pocas manzelstva som zdedila cast RD po mojej babke. Toto ale neprebehnlo riadnym dedenim (na sude), ale takto: RD po smrti porucitelky zdedil jediny dedic zo zakona. Ten sa ale nepravom obohatil na ukor dvoch opravnenych zavetnych dedicov (kedze existoval platny zavet). Toto som napadla na sude, ale "vdaka" prietahom a spolocnemu zaujmu spoluvlastnikov RD predat, sme sa nakoniec dohodli mimosudnym vyrovnanim. Teda tak, ze fakticky spolocny RD sa preda a peniaze sa rozdelia v pomere dedicskych podielov podla toho, ako by ich sud v buducnosti jednoznacne urcil. (len by to trvalo).
Teda ja sa pytam: Ak taketo peniaze ziskane z predaja nehnutelnosti, ktora bola predmetom dedicstva (no spominanou formou mimosudka), boli pocas manzelstva pripisane na moj osobny ucet a hned som ich previedla na ucet nasho syna (vlastnikom uctu som tiez ja), spadaju ci nespadaju do BSM? Aky narok si na ne moj manzel moze narokovat pocas manzelstva a po rozvode??? Ak na ne narok nema, ako s nimi mozem nakladat, aby ho neziskal?
Tiez ta ista otazka na peniaze darovane darovacou zmluvou (pocas manzelstva).
Ak mi odpoviete, predpokladam, ze to bude musiet byt obsirne. Preto mi velmi pomoze aj nasmerovanie na konkretne zakony/predpisy/rozsudky... Za pmoc vopred dakujem. D.
Dobrý deň,
pokiaľ ste vyporiadanie dedičstva vyriešili mimosúdne, je vhodné mať to podložené aj písomne ako aj nasledovné dokumenty, ktorými preukážete, že ste finančné prostriedky nadobudli ako vyporiadanie dedičstva - dohodou. Dedičstvo ako také sa totiž nevzťahuje do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, preto naň Váš manžel nebude mať právny nárok. Rovnako to platí aj v prípade darovania. V zmysle ustanovenia § 143 Občianskeho zákonníka sú ustanovené výnimky z bezpodielového spoluvlastníctva manželov, ktorými sú vecí získané dedičstvom alebo darom, ako aj veci, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka. Takto nadobudnuté prostriedky patria výlučne Vám a teda s nimi môžete svojvolne nakladať.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch
Komentáre
Dobrý deň,
napíšete návrh na určenie výživného, v ktorom uvediete všetky podstatné skutočnosti, o tom kto sa o dieťa stará, aké má toto dieťa výdavky, aké máte vydavky a prijmy vy a aké má príjmy otec dieťaťa, taktiež uvediete akou sumou by mal otec dieťaťa na toto mesačne prispievať. Potom tento návrh v troch vyhotoveniach pošlete na príslušný súd, ktorým je súd v mieste bydliska maloletého dieťaťa. K návrhu odporúčam priložiť ako prílohy všetky podklady preukazujuce vaše príjmy a vydavky, vydavky na dieťa, bločky, faktúry a pod. Za učelom vyhotovenia takéhoto návrhu Vám odporúčam obrátiť sa na odborníka, prípadne ak ste v hmotnej núdzi na centrum právnej pomoci.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
dobry den chcela by som sa opitat ako by som mala postupovat ked moj byvali priatel mi neplati na dieta a chcela by som napisat aby bol sud a sa riesilo to ze nek mi plati na dieta vyzivne len by som sa chcela opitat ako by som to mala napisat na sud.