Keď mama všetkých stresuje

Zas a znova zisťujem, že byť mamou je tak zložité.... Vôbec nie je podstatné, že mám štyri deti. Pri poslednej si, nie prvýkrát, pripadám, ako keby pred ňou žiadne neboli. A to som si myslela, že už sme za vodou.

Stále mám  pocit, že s dcérami je to zložitejšie. Ako mi raz povedala Tinkina triedna -  dievčatá, ženy potrebujú teatr - divadlo. K tomu hormóny ich, moje a o zábavu máme postarané. Chalani ma vypočujú a spravia si po svojom. Dievčatá ma rýchlo a hlasno zrušia. Nemyslím si, že by som sa im až tak montovala do života. Pri štyroch to ani nejde, nejak prežívať každé jedno zvlášť, však by som sa ošalila.

Ale najmladšiu, zodpovednú za naničmamu, mám doma ... Tento týždeň ma prijímačky na strednú, na gympeľ aj umeleckú. Nie je sa veľmi o čo oprieť, monitor ako generálka sa nekonal, kovidový rok bol pre školákov na figu, a waldorf je v mnohom iný. .. Tinkiny spolužiaci, čo sa chystajú na gymnázia, sa už vraj pol roka pripravujú na prijímačky. Moja deva v konečnom dôsledku, aby sa nepovedalo tak tento víkend.  60 percent výsledku skúšobných testov ju napĺňa spokojnosťou. Hambím saA ja si ju dovolím stresovať, keď sa v sobotu rozhodne po mesiaci upratať svoju izbu namiesto rátania testov. Chichocem saVeľký úsmevVáľam sa od smiechu po podlaheSom strašná mater. Niežeby som ju pochválila.

Cez týždeň som si dovolila naznačiť otázku, či má predstavu v čom pôjde na 4 "pohovory", že nemám riešiť , že si niečo vyberie. Bola som ochotná pre prípad potreby niečo kúpiť. Hambím sa Dnes skončila s tým, že si nemá čo obliecť ..., ale vytočená na mňa, že sa jej do toho starám.

Blbá som, neviem prečo si vyrábam problémy, tam kde nemám. Ona sa odmieta stresovať a ja ju stresujem. Tak mi treba, snáď sa raz poučím, však sa len o svoje a moje duševné zdravie stará. Zlaté dieťa.

Dievčatá, ako ste na to vy s vyrábaním stresov sebe a rodinným príslušníkom?

Komentáre

Ten náš sa dosť rýchlo naučil povedať mi "Mama nerieš"

Najskôr som z toho bola hotová. Veď mu chcem len dobre. Trvalo mi dosť dlho, kým som pochopila, že to je už o ňom. Nie o tom, čo si predstavujem ja.

Snažím sa aj ja chápať. Ono je to niekde uprostred, lebo sa veľmi potešila nohaviciam, ktoré som objavila, čo zdedila po staršej sestre ... Hambím saKeby jej nevytlačím skúšobné testy, ta je jej príprave ešte minimalistickejšia. Chichocem sa

Áno, áno - súhlasím. Ženám treba divadlo. ÁnoÁnoÁno

Ja neriešim, naučila som sa. Aj nad bordelom v "ich - puberťáckej" kúpeľni, keď došli kamaráti som len prevrátila oči. No čo už reku. Už tam kamaráti boli. Snáď vlasy na umývadle majú aj inde. Vyplazený jazyk

Ja som prinútila Daniela sa ostrihať. Teraz sa naňho zbožne pozerám, aký je fešák. Fakt je fešák. Chudák, bola s nami aj moja mama a Nelka s Evkou, nemal šancu na nič. Mama mi vkuse dohovára, že ho musím presvedčiť nejako a hotovo... Môže sa to zdať na hlavu, že ho nenecháme tak, ale keď on sníva o dlhých vlasoch a ignoruje fakt, že proste na to tie vlasy nemá. Sú ako drôty, vyzerá ako bezdomovec. K tomu brada a útla tvárička... Aj mi ho je ľúto, že som mu zmarila sen... on je mĺkvy typ, nerobí okolo seba divadlo, mlčky vytrpí a vidím to len v hĺbke jeho pohľadu - radšej keby sa vybliakal ako dievčatá. Tak si vyber, čo je lepšie? Chichocem saAle Tinku čiastočne chápem. Miško je stresko, ja kľuďas. Neznášam, keď sa snaží stresovať aj mňa Veľký úsmev.

Môj zlatý, tak ste sa voči nemu spolčili. MrkámTo fakt takýto uzavretý introvert je ešte ťažšia povaha, ako moja ukričaná introvertka. A to, keby že ju vážne nejak veľmi stresujem,  ja len tak light ... , ale reakcia je prevelikááá. Hambím sa

V sobotu sa u nás riešil poriadok v mladšieho syna izbe. Bola u nás moja mama a chlapec si tak 5 minút pred jej príchodom zmyslel, že si "trochu" uprace. Mama prišla a, že to si dosť skoro upratuje teda, že prečo ho "negezujem" častejšie a tak podobne. My sme boli doma tri sestry a každá mala niečo na starosti. Muselo to byť proste upratané a basta. Ja na toho svojho aj po dobrotky aj po zlotky a on len "mami nestresuj". Uprace celkom dôkladne, ale vtedy keď sa mu chce. Inak v dome pomáha, len u seba sa mu nechce. Vraj načo vyrábam dusno. Tak som to po čase vzdala. Z času na čas mu ešte "zdvihnem mandle", ale snažím sa neničiť si nervy. V konečnom dôsledku to mne škodí viac.

Jak keby som počula toho nášho.... Keď sa rozhodne upratať, tak od podlahy, jak pri maľovaní to vyzerá. Ale musí to byť celé v jeho réžii, vrátane času. Alebo hlavne času, Snažím sa rešpektovať, že to je jeho územie. No nie vždy sa mi to darí. Na druhú stranu, keby sa rozhodol riadiť mňa, tiež by mi to nebolo po vôli

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok