Ahoj lukrecia, asi to záleží od úrovne tej-ktorej školy. Nie je totiž gymnázium ako gymnázium Tiež som chodila na osemročné, za mojich čias malo veľmi dobrú úroveň, aj keď posledné dva ročníky to s ním išlo dolu vodou, ale myslím, že naši spravili dobre, že mi dovolili tam študovať.
Pri jazykoch si zisti, či majú zahraničných lektorov a aký počet, od ktorej triedy ich bude mať dieťa na hodinách, koľko hodín do týždňa budú mať cudzie jazyky, akým tempom sa študujú (kedy sa priberá druhý, resp. tretí jazyk). Takisto akú úroveň dosahujú slovenskí vyučujúci cudzích jazykov (či majú len "preškoľovacie" kurzy, alebo sú aktívne hovoriaci a pobudli nejaký čas v danej krajine).
Podobne asi aj pri umeleckom zameraní.
No a samozrejme, musíte s dcérou zvážiť jej možnosti a schopnosti, či má na štúdium na vysokej škole chuť a schopnosti, pretože gymnázium je škola so všeobecným zameraním a bez ďalšieho štúdia je ťažko uplatniť sa v nejakom odbore.
Ako výhodu gymnázia som vnímala fakt, že sa tam pomerne zjednotila úroveň schopností študentov v triede - mohlo sa napredovať oveľa vyšším tempom ako na základnej a boli na nás kladené vyššie nároky.
Mali sme pár prípadov aj takých, že spolužiaci prešli z osemročného na strednú školu asi v kvarte tak, ako keby boli išli zo základnej - keď zvážili, že tempo je na nich privysoké, alebo sa rozhodli nepokračovať ďalej na vysokej škole. Takže aj keby ste sa náhodou "sekli", dá sa to riešiť.
Každopádne zvážte, či dcéra má talent na jazyky a umenie a či ju baví študovať. Držím palce
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dievčatá,prosím vas o váš názor na osemročné gymnazium.Dcera ide do piateho ročníka,a od šiesteho by rada išla na takyto gympel,učí sa velmi dobre,je to gympel s umeleckym zameraním a jazykmi.Neviem jej v tomto poradiť,no prajem si,aby sme sa rozhodli spravne.takže kočky,vaše pre a proti????Vopred dakujem za pomoc.