reklama

osemročné gymnázium

lukrecia 1 , 31. 05. 2011 - 09:28

reklama

Dievčatá,prosím vas o váš názor na osemročné gymnazium.Dcera ide do piateho ročníka,a od šiesteho by rada išla na takyto gympel,učí sa velmi dobre,je to gympel s umeleckym zameraním a jazykmi.Neviem jej v tomto poradiť,no prajem si,aby sme sa rozhodli spravne.takže kočky,vaše pre a proti????Vopred dakujem za pomoc.


reklama


reklama

loulou, Ut, 31. 05. 2011 - 09:47

Ahoj lukrecia, asi to záleží od úrovne tej-ktorej školy. Nie je totiž gymnázium ako gymnázium Úsmev Tiež som chodila na osemročné, za mojich čias malo veľmi dobrú úroveň, aj keď posledné dva ročníky to s ním išlo dolu vodou, ale myslím, že naši spravili dobre, že mi dovolili tam študovať.
Pri jazykoch si zisti, či majú zahraničných lektorov a aký počet, od ktorej triedy ich bude mať dieťa na hodinách, koľko hodín do týždňa budú mať cudzie jazyky, akým tempom sa študujú (kedy sa priberá druhý, resp. tretí jazyk). Takisto akú úroveň dosahujú slovenskí vyučujúci cudzích jazykov (či majú len "preškoľovacie" kurzy, alebo sú aktívne hovoriaci a pobudli nejaký čas v danej krajine).
Podobne asi aj pri umeleckom zameraní.
No a samozrejme, musíte s dcérou zvážiť jej možnosti a schopnosti, či má na štúdium na vysokej škole chuť a schopnosti, pretože gymnázium je škola so všeobecným zameraním a bez ďalšieho štúdia je ťažko uplatniť sa v nejakom odbore.
Ako výhodu gymnázia som vnímala fakt, že sa tam pomerne zjednotila úroveň schopností študentov v triede - mohlo sa napredovať oveľa vyšším tempom ako na základnej a boli na nás kladené vyššie nároky.
Mali sme pár prípadov aj takých, že spolužiaci prešli z osemročného na strednú školu asi v kvarte tak, ako keby boli išli zo základnej - keď zvážili, že tempo je na nich privysoké, alebo sa rozhodli nepokračovať ďalej na vysokej škole. Takže aj keby ste sa náhodou "sekli", dá sa to riešiť.
Každopádne zvážte, či dcéra má talent na jazyky a umenie a či ju baví študovať. Držím palce Úsmev

lukrecia 1, Ut, 31. 05. 2011 - 10:04

dakujem za odpoved,hlavne ked je vyskušana na vlastnej koži.Loulou,takže nieje problem v pripade potreby prestupit,,v deviatke,,na klasicku strednu školu?ona je šikovna,a sučastna zš začina byť čoraz viac zamerana na šport,ved fajn,ale oni sa učia tri dni,a potom maju furt nejaku olympiadu,šport.hry a pod.začina sa mi zdať,že na ukor študia.preto chce odisť,ona sama,nie na moje želanie.dalšim problemom je čoraz viac spolužiakov z romskej komunity,kedže na našom sidlisku bol vybudovany obrovsky objekt pre soc.,,znevyhodnenych ,,občanov.čo k tomu dodať,Laura ma desať rokov,je štvrtačka a ma zrazu 14 ročnych spolužiakov.šak skusime,snad je vždy cesta speť...

loulou, Ut, 31. 05. 2011 - 10:31

Na možnosť prestupu sa spýtaj priamo na škole. U nás v tom problém naozaj nebol, vedenie školy vyšlo v ústrety týmto študentom, koniec-koncov bolo to v záujme oboch strán. Nikomu by neprospelo, aby sa tam študenti trápili a ledva preliezali z ročníku do ročníku.

lukrecia 1, Ut, 31. 05. 2011 - 10:41

jasnačka.šak ešte ide do piateho ročnika,tam je to už naročnejšie,uvidim ,ako to bude zvladať,ak dobre,tak skusime...

dvojcata a ja, Ut, 31. 05. 2011 - 10:50

nasa neter chodila na 8 rocne gymnaziu zamerane na jazky, teraz maturovala, ak to mozem porovnat s klasickou ZS, je urcite narocnejsie, no ak je sikovna je skoda ju nechat na ZS, urcite treba skusit. My mame len dobre skusenosti

lýdia k (bez overenia), Ut, 31. 05. 2011 - 14:23

moja dcéra chodí na 4 ročné gymnázium/my sme sa rozhodli nedať ju na 8 ročné z dôvodu cestovania -25km a skorého vstávania na spoje,najmä v zime by to bola mala náročné/,jej spolužiačka zo ZŠ začala chodiť na 8 ročné,rozdiel vidím v tom,že Nika skončí rok skor ako naša slečna,náročnejšie je to len v tom,že musia ten 1 usporený rok vtesnať učivo a rozdeliť do ostatných ročníkov,Mám priateľky učiteľky na gymnáziu ,ktoré mi povedali,že obsahová náplň učiva je rovnaká či už pre 8 či 4 ročné gymnázium.

lukrecia 1, Ut, 31. 05. 2011 - 14:47

dakujem Lydka,mne ide hlavne o tie prve štyri roky,či je to velky rozdiel v porovnaní s klasickou zš.

Tangy, Ut, 31. 05. 2011 - 14:47

Lydia, s poslednou vetou s tebou suhlasim, posledne styri rocniky osemrocneho aj stvorrocneho gymnazia sa nijako nelisia, no autorku podla mna skor zaujimaju tie prve styri roky na gymnaziu vs. piata az deviata trieda na ZS. A v tom prave vidim rozdiel. Dieta sa dostane do kolektivu deti na jeho intelektualnej urovni, co ho vedie k vyssim vykonom. My sme mali na gymnaziu skvelych ucitelov, co sa nesnazili len tych 5 rokov vtesnat do styroch, ale nam aj prisposobovali ucivo. Samozrejme sme ucivo preberali ovela rychlejsie ako na ZS (a to sme mali o rok kratsie studium), takze sme sa mohli venovat viac zaujimavostiam z dejepisu, geografie, pokusom na prirodovednych predmetoch, matiku sme mali kazdy den v tyzdni, druhy jazyk nam pridali tusim uz v tercii...

lukrecia 1, Ut, 31. 05. 2011 - 14:54

velkeee dík,presne toto som potrebovala vysvetliť,zlatá si...

Tangy, Ut, 31. 05. 2011 - 15:01

Nemas za co, rado sa stalo Úsmev . Ja by som si este na tvojom mieste zistila ako to prebieha na danej skole, mozno by som sa popytala deti, ktore tam uz studuju, a ich rodicov.

lienka, Ut, 31. 05. 2011 - 10:57

Moja 15 ročná dcéra chodí na 8ročné gymko.
Sme spokojní, učí sa dobre, v kolektíve výborných žiakov je aj viac motivovaná. Má 15 a je akoby prváčka "veľkého gymka", kým jej spolužiaci zo Zš sú deviataci.
Chcela tam ísť, tak sme ju podporili.
Aj od nich z triedy, prestúpilo pár žiakov späť na Zš.
Veď máte ešte rok na rozhodnutie.
Táto téma sa tu už preberala.

Tangy, Ut, 31. 05. 2011 - 13:20

Tiez som navstevovala 8-rocne gymnazium. A mam rovnaky nazor ako loulou, tak nebudem pisat este raz to iste Mrkám .

nielen žienka domáca, Ut, 31. 05. 2011 - 22:08

ahojky, ja som z osemrocneho a som rada. tesim sa, ze ma v tych najnarocnejsich rokoch (puberta) formovali inteligentne osoby (aspon mojich byvalych spoluziakov za takych ludi povazujem; na rozdiel od mojich spoluziakov zo zs). teraz na vs nemam ziaden problem - gympel ma pripravil na sto percent.

erinnuska, St, 01. 06. 2011 - 08:13

pokiaľ ste s dcérkou presvedčené, že chce ísť na VŠ, nerobí jej problém učenie ( na gympli je ho dosť) a hlavne dcérka chce ísť na gymnázium tak neváhaj. ja som dcérku nedala až z deviny išla a ten prechod je dosť drastický, myslím učenie na zŠ a potom na gymnáziu je omnoho náročnejšie. decká ktoré išli zo štvrtej triedy sú na to v podstate zvyknuté, ale záleží na dieťati aké je a ako to zvládne. držím palce, aby ste sa rozhodli správneÁno Áno Áno

lukrecia 1, St, 01. 06. 2011 - 08:55

dakujem dievčatá za pomoc,uvidim ako jej pojde piaty ročnik,ak bez problemov,tak od šestky skusime...

Tangy, St, 01. 06. 2011 - 10:35

A kde prijmaju na osemrocne gymnazium od siestej triedy?

margesimpson, St, 01. 06. 2011 - 13:59

vsade. na 8 rocny gympel odchadzas az po skonceni 5. rocnika na ZS.

lukrecia 1, St, 01. 06. 2011 - 14:07

napr.u nas v BB gymnazium Mikulaša Kovača.je to od vtedy,čo sa spravili deviatky triedy,takže deti končia rovnako.

Tangy, St, 01. 06. 2011 - 18:11

Aha, to som nevedela, takze potom nestuduju dva rocniky v jednom ako my kedysi. Tym padom maju urcite ovela rychlejsie prebratu latku a mozu sa venovat ucivu navyse Tlieskam . A navyse sa asi dieta aj rodicia lepsie rozhodnu, ci dat na gympel, podla vysledkov na druhom stupni Áno .

veronicka1901, St, 01. 06. 2011 - 13:54

Ahoj Lukrecia, moj synovec chodi tento rok prvym rokom na 8-rocne gymnazium. Pochvaluje si, je sikovny, ale treba sa viac ucit ako na ZS. Co sa tyka napr. informatiky, jazykov, je to lepsie, aspon on to tak vidi Úsmev v porovnani so ZS.
Tangy, myslim, ze teraz sa na osemrocne gymnazia chodi az zo siestej triedy, tak isiel minuly rok aj moj synovec, je to kvoli zavedeniu deviatky na ZS.

Tangy, St, 01. 06. 2011 - 18:12

Áno A mne sa pacilo, ze som skoncila strednu o rok skor Vyplazený jazyk .

sisinka, St, 01. 06. 2011 - 22:15

Môj syn chodí na osemročné gymnázium tretí rok. Na Zš bol čistý jednotkár, teraz má dvojky, aj trojky. Ale je vidieť, že úroveňm gymnázia oproti Zš je vyššia. Chcú tam od ních maximum a myslím si, že je lepšie ak sa dieťa ťahá za lepšími výsledkami, ako keď len podlieza. a ešte jedna rada, môžno len môj názor. Na prijímačky sa vôbec nič neučil. Šiel tam s vedomosťami zo Zš. Povedala som si, že ak na to má, tak ho príjmu. Nebolo by asi správne drviť ho na prijímačky a potom by sa len trápil. Skončil trinásty z 30. Čo sa týka jazykov, majú dva AJ a NJ. Neviem aké majú osnovy, ale keď mali minulý týždeň zastupovanú nemčinu, povedala im staršia pani učiteľka, že toto sa učia maturanti.

lukrecia 1, Št, 02. 06. 2011 - 07:55

fuha Sisinka,latka riadne vysoko.na tento gympel prijmačky nerobia deti,do 1,2 za štvrty ročnik a pol rok piaty,zatial ma čiste jednotky a snad motivaciu aby si to v peťke nepokazila.prijmačky budu robiť ak sa prihlasi velky počet.

len ja, Št, 02. 06. 2011 - 13:14

Pridám svoju, aj ked len nepriamu skúsenosť. Bývame na dedine, malá škola s asi 20% zastúpením rómskych detí. Syn patril medzi najlepších v triede, celý prvý stupeň nemal horšiu známku ako dvojku, na vysvedčení bez zaváhania samé jednotky. Tiež som sa rozhodovala, či nepôjde na osemročné gymnázium, ale nakoniec som to poriešila tak, že druhý stupeň už začal dochádzať do ZŠ v neďalekom meste. A som veľmi rada, pretože táto mestská škola má úplne inú úroveň ako tá naša v obci. Jednotky na vysvedčení ostali, ale sú už "vydreté". Takže si myslím, že veľa záleží aj od úrovne konkrétnej ZŠ. Niektorí jeho spolužiaci prešli na osemročné gymnáziá, ale už nie všetci to aj zvládli - poznám prípady, ked sa museli vrátiť do pôvodnej ZŠ - a teda so sebavedomím dotyčných detí (či skôr rodičov?) to dosť zamávalo.

Tangy, Št, 02. 06. 2011 - 13:55

Tiez si myslim, ze nie je jednotkar ako jednotkar. Preto som aj za robenie prijmacok.

veronicka1901, Št, 02. 06. 2011 - 16:37

Tangy, suhlasim, moj synovec mal na ZS same jednotky a teraz bude mat zopar dvojek, takze v poho, ale on je lenivy doma sa ucit. A co sa tyka jazyka, na gymnaziu je naozaj pomerne vysoka uroven, ked vidim, co uz preberaju z AJ a NJ, tak vcelku kukam, ze wow Úsmev,nieco sme my ani na strednej nemali.

lukrecia 1, Št, 02. 06. 2011 - 16:45

viem že to bude naročné,ale zase vie,že ked to nepojde,nieje hanba sa vratit spať,a priznat si,že je to nad naše sily.ja niesom rodič,čo za každu cenu svoje sny plní cez svoje deti.chce to ona,ak ju tam vezmu,ja ju v tom podporim,zvyšok je na nej,tak sa necham prekvapit.a dakujem vam všetkym...

Sandra832, Ut, 19. 07. 2011 - 19:13

Kočky, ja si nemyslím, že by to bolo až TAK náročné... Viete, za našich čias to bolo v škole úplne iné, teraz napríklad aj na takej bežnej základke je to teraz celkom náročné. Ale tá skutočná náročnosť prichádza až v takom šiestom-siedmom ročníku. Nuž, a neviem, ako môžu deti porovnávať piaty a šiesty ročník (respektíve prvý na osemročnom gympli)... Ak by boli ostali na základke, brali by to úplne v pohode, ako samozrejmosť. Takto sa im to zdá rozdiel, avšak to kvôli tomu, že sú vo vyššom ročníku, nie kvôli zmene školy. Ak je zlá škola (možno v dedine), možno stačí dieťa len preradiť (na lepšiu základku). Osemročné gymnázium v tomto prípade nie je JEDINÁ možnosť. No a, Lukrecia, ak dcéru bavia jazyky, super je napríklad aj bilingválne gymnázium (z ôsmeho alebo deviateho ročníka). Takže, to je všetko. Len som chcela poopraviť mylné názory o VEĽKOM rozdiele medzi tou a tou školou... Poznám to z vlastnej skúsenosti.Pohoda Pohoda

loulou, St, 20. 07. 2011 - 20:49

Aj ja to poznám z vlastnej skúsenosti. A nesúhlasím. Rozdiel je. Dosť veľký. Porovnávala som s bývalými spolužiakmi, ktorí ostali na základke do deviatky a potom prestúpili na štvorročné gymnázium. Náročnosť aj obsiahlosť jednotlivých predmetov bola naozaj vyššia na osemročnom gymnáziu. Samozrejme to závisí od tej-ktorej školy Úsmev

Tangy, Št, 21. 07. 2011 - 09:07

Loulou Áno . Ono je dolezite aj to, ze sa dieta dostane do kolektivu deti na rovnakej urovni. Ma stale podnety na sebe pracovat, na zakladnej skole by sa pravdepodobne nudilo.

Sandra832, Pi, 22. 07. 2011 - 13:12

Takže teraz sú všetky decká zo základnej školy znudené a menej namáhané a motivované? Akoby na základnej škole boli deti "blbšie". A tých "záklaďáckych" je väčšina...

Viktorka Balažicová, Po, 03. 03. 2014 - 16:53

Ja dom piatačka a ja idem tiež na gympel od šiestej triedy ale záleží od toho či tam chce naozaj ísť. ja chcem skúsiť a ak tam neurobím skúšky tak nevadí aspoň si do konca života nebudem vyčítať že som tam nešla. Mrkám

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama