Tiež si myslím, že sa to trochu preháňa. Naše dieťa , to bola asi jediná knižka za "mojich" čias, keď som mala drobcov. Žiadna rada v knižke nenahradí taký ten prirodzený mamičkovský inštinkt .
Napríklad malo sa kojiť podľa knižky každé tri hodiny. A predstavte si dievčatá, že fakt boli také maminy, ktoré bábo zobudili, že už má papať, prípadne ho nechali plakať, že má ešte čas... Akokeby nebolo jedno či sa napapá po 2 alebo 4 hodinách. Veď my tiež nie sme hladné na povel. A takýchto pikošiek tam bolo celkom dosť
Teraz je tých knižiek fúra, najlepšie je , že ak sa chce neskúsená mamina poradiť, pozerá knižky, internet a všade jej radia niečo iné .... no a potom nech si vyberie. Ja som deti vychovávala podľa seba, občas som zavolala mamine a nejako to šlo samo a bez väčších problémov. Teraz sa často hľadajú problémy aj tam kde žiadne nie sú. Vyrábame si ich samé a úplne zbytočne. Treba menej porovnávať a viacej svoje dieťatko počúvať a snažiť sa mu porozumieť.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dnes som opäť stihla prebehnúť zaujímavý článok Vychovávate vaše dieťa podľa manuálu? Celkom som sa bavila. Autorka v ňom krásne vystihla dva veľké trendy v súčasnej výchove. Jeden príručkový a druhý anti príručkový?
A kde ostal priestor pre zdravý rozum a vlastnú intuíciu? Na druhej strane psychologička v závere upozorňuje, že práve naša spontánna výchova, tak ako ju "cítime" môže byť ovplyvnená tým, čo nám dali do vienka naši rodičia. Možno sa vedome či nevedome snažíme vychovávať svoje deti inak ako nás vychovávali oni a napriek tomu často automaticky robíme to, čo nám na našich rodičoch vadilo. V článku je spomenutý aj nový fenomén tejto doby, alebo je ich viac. Napríklad snaha o perfekcionizmuz, keď si možno prostredníctvom našich detí chceme nahradiť vlastné "prehry". Ale aj ta naša doba je taká, smerujúca k merateľným výkonom? Vtedy hľadáme múdre knihy?
zdieľanie, radenie si ako vychovať deti, ako sa o nich starať .... prostredníctvom blogov, diskusných fór alebo len "googlením". Jasné pri takom množstve informácii môže nastať zmätok. Autorka článku uvádza krásny príklad, keď máme k dispozícii rovnaké množstvo kníh, článkov o tom ako pristupovať k dieťaťu s ADHD a na druhej strane skoro rovnaké množstvo podkladov o tom, že ADHD neexistuje.
Vyberte si.
Ďalším novým trendom je to, čo sa tu práve deje
Dievčatá, ako ste vy stratené či "nájdené" pri výchove svojich ratolestí? Čítate knihy o výchove, alebo dokonca najnovšom trende nevýchove? Spoliehate sa pri starostlivosti o svoje potomstvo takej i onakej na vlastný zdravý rozum, intuíciu ? Snažíte sa byť iné ako vaši rodičia či nechtiac opakujete rovnaké scenáre? Výchova je bez debaty veľká alchýmia, ak len máte dve deti a každé je úplne iné, máte pocit, že obe vychovávate rovnako a výsledok je diametrálne odlišný. Ku každému treba pristupovať inak, ale vzorom ste stále pre svoje dieťa rovnakým?
Ja osobne som sa opierala jedine o tehotenskú príručku a voľajaké návody ako sa starať o malé dieťa, hlavne pri prvom dieťati a potom ..., tuším na mňa všetko spadlo či len tri a potom štvrté dieťa.
Asi by mi nepomohla žiadna príručka o výchove, keď som nemala vyskladanú vlastnú hlavu. Inak je moja výchova jednoznačne intuitívna, snáď opierajúca sa o voľajaký zdravý rozum, podmienená mojim pohľadom na svet - nemám rada systém. Výsledok tomu celkom zodpovedá,
ale nebude to až také zlé, keď mi na základnej škole po štvrtom pôrode povedali, že ja by som mohla rodiť smelo ďalej
Ale nie, mám rezervy, ktoré už pri dvoch veľkých nenapravím, mladší syn má tuším v mnohom jasno a snáď môžem ešte voľačo napraviť pri najmladšej.
Devy krásne ako je tomu u vás? Ešte jedna záludná otázka: "Zhodnete sa pri výchove detí s vašou drahou polovičkou?" Ja až tak nie, ale gro je na mne, však to tak aj vyzerá.