Tafelspitz

Popis

Ak máte dobrého mäsiara alebo na blízsku farmu tak sa môžeme pustiť do prípravy tafelspitzu. Tradičné rakúske jedlo z jedného hrnca, ktoré sa zásadne pripravuje z hovädzej alebo teľacej kvetovej špičky, špikových kostí so zeleninou. Vývar sa potom použije ako polievka, v Rakúsku prevažne s celetínskymi rezancami a mäso ako hlavný chod s rôznymi omáčkami a hlavne chrenom, no a špik ako predjedlo na chlebíku.

 

Tafelspitz - recept

Zhrnutie

Porcie
Porcie
Čas prípravy
30 minút
Čas varenia / pečenia
3 hod
Celkový čas
3 hod, 30 minút

Ingrediencie

1200gramovhovädzia kvetová špička
500gramovhovädzie špikové kosti
1kuscibuľa väčšia
3kusymrkva
2kusypetržlen
1⁄2kuszeler
1kuspor
8kusyČierne korenie celé
4kusynové celé korenie
2kusyborievka
1kusjablko, chrem podľa chuti, soľ
2litrevody

Inštrukcie

Očistéme si potrebnú zeleninu, cibuľu zbavíme vrchnej šupky(ostatné necháme) a prekrojíme na polovicu, umyjeme mäso a kosti a osušíme.

Cibuľu reznou plochou opečieme takmer do čierna na dne hrnca, v ktorej sa bude polievka variť. Z tejto opečenej cibule so šupkoi bude mať vývar lepšiu chuť a krajšiu farbu.

Kosti pridáme ku skaramelizovanej cubuli do hrnca a opečieme z obidvoch rezných strán.Zalejeme studenou vodou, nesolíme počas celého varena polievky, solí sa až hotová polievka na tanieri tesne pred konzumáciou.

 Privedieme do varu, keď vrie voda pridame pripravené mäso, ktoré sa nám hneď zatiahne. Na konci varena bude šťavnaté a mäkkučké a vhodné na výborný hlavný chod. Vytvorenú penu zbierame, keď sa mám už pena nerobí pridáme zeleninu a korenia (asi tak po 1-11/2hod. varenia). Varime tesne pod bodom varu, tzv. čerením na minimálnom plameni asi 2 až 3 hodiny.

Vývar precedíme, petržlen+zeler popučíme, pridáme nastrúhané jablko a chren podľa chuti aj osolíme, vymiešame s trochou vývaru a prkapneme citr.šťavu. Podávame s mäsom nakrájeným na hrubšie plátky. 

A tak máme dovarené a môžeme podávať .... 

predjedlo - na plátok chleba vyklepneme špik, osolíme, posypeme mletým čiernym korením (nezabite ma Chichocem sa,je to mňamka).

Polievka - vývar som podávala s domácimi rezancami, mrkvou a mäskom, ktoré sa odlúplo pri krájaní.

Hlavné jedlo - mäso nakrájame proti vláknu mäsa na plátky hrubé asi 1,5 cm, podávala som s pripravenou pučenou zeleninou s chrenovo a jablkom.

 

V Rakúsku sa podáva mäso aj s jablčným chrenom, pažítkovou omáčkou , špenátom a restovanými zemiakmi

Poznámky

Kvetová hovädzia špička je najkvalitnejšia časť mäsa z hovädzieho zadného svalu, ktorý je najmenej namáhaný. Známa medzi mäsiarmi aj pod zľudovelým názvom "židovka". Ak nemáte možnosť kúpiť takéto mäso dá sa použiť aj predné stehno alebo málo mastný a šľachovytý močing - klišku. Potom treba prispôsobiť dobu varania aby bolo mäso mäkké.

Postup: 

Tafelspitz - recept postup 1
Tafelspitz - recept postup 2
Tafelspitz - recept postup 3
Vaše hodnotenie: Žiadne
0
Zatiaľ nehodnotené
 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok