no to by aj mňa zaujímalo, jak existovali. Hlavne také pranie. Vraj v zime v podstate neprali. nechávali až na jar.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
no to by aj mňa zaujímalo, jak existovali. Hlavne také pranie. Vraj v zime v podstate neprali. nechávali až na jar.
To je hlúposť. Pralo sa aj v zime tak ako aj v lete. Kým neboli pračky myslím vírivé tak do koryta horúca vodu a klasický sa pralo, vždy sa ale dalo vyvárať do hrnca biele, teda všetky utierky, uteraky ale aj plachty, podľa potreby. Potom sa všetko zobralo na potok alebo u nás ku kašni. Bolo to niečo ako múr z ktorého išla rúrka a tou rúrkou voda. Voda bola ľadová ale plachalo sa normálne ako keby nebola zima. Na po toku vždy na tom mieste kde bolo urobené také jazierko aby bolo viac vody, bol ľad vysekaný ak náhodou sa urobil, ale väčšinou nie lebo u nás to bolo blízko žriedla a teda voda vytekala ustavične.
Pamätám si že ako 9 ročná som bola naposledy so sestrou na potoku v zime s pradlom. Mne nerobila problém studená voda ale vadilo mi žmykanie, nikdy som nevedela veci dobre vyžmykať.
Takže pralo sa aj umyvalo a dokonca aj dobytku sme nosili vodu do stajne. To vozili chlapci na takých ako sánkach. Lepšie bolo ked sme už mali vodovod aj pračku sme už mali, ale stále sa pláchať chodilo ku kašni.
čítala som viac kníh o histórii na našom území. Ale teda boli datované určite staršie. 18. -19. storočie, možno začiatok 20. A tam sa skutočne písalo, že sa nepralo až do zimy. Okrem iného nemali toľko oblečenia, aby mali v čom čakať, kým to v zime vyschne
Neviem ako kde ale moja babka bola z roku 1897 a aj ona hovorila o tom ako prišla z Ameriky a poslali ju prať na potok. Samozrejme hlbšie to neviem. Jednoznačne bolo menej oblečenia ale boli spodníky či zástery a také ako kombinetky ktoré sa naozaj oprať museli, netreba zabudať že neboli vložky. Takže určite bolo prania menej ale neverím že spali v špinavých obliečkach či nechali obrus špinavý na stole, alebo dieťa pokakané či ako inak na to hľadieť.. Pôjdem sa na to pozrieť ale tiež neverím všetkému čo kto napíše.
pralo sa cca 4x do roka, v každom ročnom období raz. Spodné prádlo typu nohavičky sa dlho predlho nenosilo
A téma žena a menzes, to je dlhú predlhú debatu. Aj keď vtedy veľa krát problém meriešili. Lebo buď kojili alebo boli tehotné...
No tak neviem kde ako, ale moji predkovia ženy nosili nohavičky týždeň, až moja mama si už menila skôr ale babka tak hovorila že raz do týždňa ked sa žena išla celá umyť tak sa menila spodná košieľka, spodnik aj nohavičky. Neviem o ktorom storočí to hovoríš a je netvrdím že niekto to robil aj inak, ale to nie je všeobecné. Neviem také 17 storočie nepamätám.
No a tiež to že žena nemala menzes lebo iba kojila alebo bola tehotná je nonsens. Ženy sa vydavali mladé a nech by mala aj 10 deti tak ešte stale mala menzes. nik nekojil viac ako do 3 rokoch aj ked žena nečakala dalšie. No 10 deti malo oveľa menej žien ako tých čo mali 5.
napríklad tu
No tak ona píše že ti čo nemali kone a ku rieke to bolo daleko tak neprali, lenže nemôže to byť pravda, len možno neprali veľké veci čo mohli počkať do jari, aj ked neviem.
Aj u nás hovorili o jednej že ani neperie a chodí v tom istom stále, ja si ju už nepamätám ale nik naozaj nevie ako to bolo, lebo žila osamote.
Súhlasím s tým že žiadne kabaty sa neprali. Jednoducho sa iba očistili navlhčenou kefou a v lete sa davali vonku prevetrať.
ono to pranie nebolo jednoduché, lúh sa varil z popola, mydlo z loja tiež nebolo raz dva hotové. Prádlo sa vyváralo. To nebola akcia ako dnes. Alebo pred 50 rokmi.
U nás mydlo varili vo veľkom ked bol loj, lenže aj pred 100 rokmi sa mydlo kúpila, nemusel každý variť. Tak ako nie každý vedel urobiť nábytok alebo postaviť chalupu. Neviem prečo potrebujeme tak strašne degradovať všetko čo je v našej minulosti, viem je to veľmi populárne a prečitala som si pred časom článok jednej psychologičky ako tvrdila že ona by s dcérou určite umrela ak by žila v tej dobe, lebo oni sú veľmi čistotne. Vlastne všetko čo tu píšeš písala aj ona.
Jaaj, veď to nie je iba o našom národe, to platí aj o iných národoch. Respektíve o ich aj našej minulosti
Neviem, ale v tomto prípade ma nezaujímajú iné národy, v takej Afrike niekde v buši kde počas suchá ľudia pijú svoj moč asi budú iné kritéria ako boli u nás.
Pranie v zamrznutom potoku, to musela byť celkom sila ...
No ja ked vidím tých ľadových medvedov tak si vždy spomeniem na tie skrehnuté ruky ked som prišla domov.
Keď sme pri tej vode, tak ma prekvapila ešte jedna informácia z minulosti, ale rovno upozorňujem, že sme ďalej v minulosti ako v minulom storočí.
Ľudia bežne vodu nepili. Ani sa niet čo čudovať, studničky neboli všade k dispozícii. Preto sa varilo pivo, robilo víno. Lebo tam už voda prešla istým spracovaním. A tým sa stala nezávadnejšia.
Čaje sa tiež pili hlavne v čase choroby.
No aj to bolo iba tak vtedy ak boli osídlené miesta kde voda nebola. V kraji kde bolo plno žriediel a studňu si vedel každý vykopať a potok tiekol dedinou asi to tak neriešili.
To beriem kraj kde som sa narodila ale kde aj žijem, sú to bohaté kraje na vodu a to bolo aj v minulosti. V takých mestach to už bolo určite horšie s vodou alebo tam kde nie je hojnosť prameňov.
Mňa včera prekvapil extrémne mokrý rajčinový kopec, čo máme v tieni lipy. Akoby popršalo. Ale zas ... rána bývajú teda hodne, hodne orosené u nás. Oba víkendové dni úplne mokré prádlo mi po noci zostalo na šnúrach.
Rosa áno, tej je počas studených nocí dosť, ale do pody sa nedostane a už vôbec nie nižšie ...
Veru vody ubúda, minule som hovorila s bývalým kolegov od vodárov a povedal že ani naše pramene už nemajú tu vydatnosť ktorú mali a naša voda riadne zásobovala mesta dolu pod nami. No z druhej strany vraj celá dedina leží na jazere, tak to dosť dobre nechápem. Zrejme to jazero je predsa len hlbšie.
Z obdobia keď som bola malá a boli na dedine babky čo nosili kroje a chlapi ľanové košele, mám pred očami ako v zime šatstvo vymŕzali a v lete na slnku bielili.Bez prania.Ani si neviem predstaviť že by sa kroje častejšie prali.Špina uschla, oškrabala sa, pošúchala sa ale prať určite nie.Mali oblečenie ktoré sa používalo na isté veci.Ku dobytku košeľa, ktorá bola proste ku dobytku a smrdela tak a bola zavesená na podstení alebo priamo v maštali.Viem že aj starkej vydržala fertucha viac ako týždeň v kuchyni.Ešte teraz si viem predstaviť ten pach keď to píšem...ale nebol to spotený pach aký poznáme dnes...bolo to niečo iné...možno si to len myslím ale keď papali mlieko od svojej kravy, jedli mäso zo svojho prasaťa, zeleninu zo svojho poľa a nič iné, aj ten ich pot nebol určite taký agresívny ako je teraz keď zožerieme všetko od všadiaľ.A smrad z dobytka nebol smrad z dobytka, bol to pach tvrdej práce.
Len nie všetko je tak ideálne ako sa zdá. Leto máme skoro od konca apríla, až na krátke ochladenie v septembri, pokračuje ďalej ? A je sucho, veľké sucho ... Aj lístie sa akosi skôr sfarbuje ....
Včera sme cestovali na ďaleký východ, rieky sa strácajú ... Dnes ráno nás doma čakalo "milé" prekvapenie, voda netiekla ... A to máme čerpadlo na dotlakovanie, preto sa výpadok dostavil až dnes ... V iných častiach dediny, majú problémy s vodou už dlhšie ... Naša obec má vlastný zdroj vody, ktorý je vďaka dlhodobému suchu momentálne vyčerpaný ... Niečo má na svedomí ľudský faktor, zvyšok je len náhodou?, či to globálne otepľovanie ozaj nie je falošným bububu ...
V našej dedine bolo studní minimálne, ale asi budú pribúdať, napriek relatívne nepriaznivým podmienkam ... Už sme mali aj také, že sme na konci zimmy topili sneh ....
A tak mi špinavý riad stojí, pranie sa nekoná, varenie obeda bude zážitkom ... Nabehli sme na vodu z fliaš, dážď je stále v nedohľadne, no dobre možno o týždeň?
Inak som tak dnes rozmýšľala, ako fungovali voľakedy, len s vodou zo studne, praním v potoku ... Sme zhýčkaní, že vodu máme k dispozícii okamžite, kvantá ..., asi ňou mnohí plýtvame ... Vyzerá to, že to nemusí byť samozrejmosť aj v budúcnosti. Pre nás je to už realita.