Dajte napiť zvieratkám, chrobáčikom, včielkam

Na Slovensku kraľuje toto leto nielen ďalšia vlna horúčav, ale predovšetkým veľmi výrazné obdobie sucha. Nedostatok vlahy registrujeme zrejme všetci. V niektorých mestách, dedinách sa nielenže zakazuje polievanie záhrad, umývanie aut, dopúšťanie bazénov ...., ale obmedzuje aj dodávka vody. Vyschli mnohé potoky, dokonca aj riečky. Stále však patríme k tým obyvateľom planéty, ktorí sa k tej vode dostať vedia.

Horšie je to s chrobáčikmi, včielkami ... , ktorých základným zdrojom vody je rosa. A ta teraz nie je, asi už dosť dlho. U nás doma sledujem ako mravce chodia piť vodu našim mačkám. Zišlo by sa pridať po záhrade viac zdrojov vody. Pamätám si letá, keď nám tu pobehovali v noci ježkovia, asi aj oni by potrebovali vodu, aj vtáčiky.

napájadlo pre hmyz

Vraj stačí popridávať nízke nádoby s vodou pod kríky. Ak sú ľahšie treba ich zaťažiť kameňom, ale zas kamene vytvárajú aj ostrovčeky pre včielky, z ktorých budú mať lepší prístup k vode. Prípadne drevené paličky. Vhodné budú aj misky pod kvetináče .... Už som voľačo vyskúšala, uvidíme či zaujme a pomôže. Vtáčiky by asi potrebovali trošku väčšie napájadlá. A vodu treba podľa možnosti obmieňať v tom teple sa rýchlo znehodnocuje.

Napájadlo pre hmyz 3

Dnes som o túto tému zakopla v troch príspevkoch, tak to zrejme nebude náhoda. Je to  úplne minimum, čo vieme spraviť. Kto sa pridá?

Diskusie Naničmama.sk: 

Tak v týchto horúcich dňoch je veru veľmi potrebné, aby aj vtáčiky, včielky a ostatný drobný hmyz mal prístup k vode.  Aj my  máme  po záhrade  pod stromami a pod viničom niekoľko  takých jednoduchých  napájadiel. Tiež  sú to podmisky pod kvetináče s menšími kameňmi. Aj keramické, aj plastové. Robievame  tak každé leto. Jednu  levanduľu sme ani nezostrihali a  ráno a večer  je plná čmeliakov  a pracovitých včeličiek.  

Aj my máme také - odkedy som pred časom musela loviť havkovi z vody kadejaký hmyz, prípadne vyberať vtáčikove hovienka. Máme keramickú misku spod kveináča a téglik  od šalátu. Večer keď mením vodu havkovi, vymením aj tie ostatné. .. a ešte asi pridám pod kríčky. MM síce mudroval, že pre vtáčiky sú najlepšie malé jazierka, ale to je na dlhšiu "výrobu" - veď do tejto suchej zeme nevykopeme nič hlboké . Reku lepšia aspoň nejaká voda pre nich ako nič.

 ÁnoVšak toto, všetko je lepšie ako nič.

Hlásim, že chrobáčiky a včielky ešte neobjavili nové zdroje, mravce naďalej pijú mačkám vodu, ale vtáčika som už videla piť z tej veľkej misy. Úsmev

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok