MDŽ - dávno, včera i dnes

Tulipán História  Medzinárodného dňa žien, siaha do polovice 19. storočia, keď v USA demonštrovali ženy za zlepšenie pracovných podmienok v textilných továrňach. 8. marca 1908 sa v New Yorku, konali veľké protesty s rovnakými požiadavkami, aj za skrátenie pracovného času, vyššie platy aj volebné právo žien. V roku 1910 na medzinárodnej konferencii žien v Kodani presadila nemecká socialistka Clara Zetkinová medzinárodný sviatok, vtedy ešte bez konkrétneho dátumu. Smutným medzníkom bola tragická udalosť, keď kvôli zlým pracovným podmienkam zahynulo v New Yorku 146 textilných robotníčok pri požiari v marci v roku 1911. Dátum 8. marec sa ustanovil za sviatok žien po štrajku žien v Petrohrade v roku 1917. V nasledujúcich obdobiach sa v posolstvách tohto sviatku prelínal feminizmus s bojom za sociálne práva, aj oslavu socializmu. 

U nás sa Medzinárodný deň žien stále spája s tým, že to bol socialistický sviatok. Ešte si mnohé z nás pamätáme na karafiáty, ručníky aj utierky ..., ktoré naše mamy dostávali v práci pri veľkolepých akciách. A nemusíme ísť ani ďaleko do histórie. Kumpáni zo Smeru naháňali volebné hlasy u dôchodkýň, počas podobných podujatí.

Aký je sviatok žien dnes? U nás stratil na povedomí, kvôli neblahým spomienkam z dôb socializmu. Ustúpil Dňu matiek? Už nepotrebujeme bojovať za volebné právo. Pracovné podmienky máme ako muži, teda aspoň u nás. S platmi stále zaostávame za odmenami mužov na rovnakých poziciach. Len, to čo je samozrejmosťou u nás i na západe, zďaleka nie je na mnohých miestach vo svete. Lacné odevy z Ázie , "vďačia" za svoje nízke ceny zlým pracovným podmienkam a nízkym mzdám státisicov žien ... V dnešnej dobe pandémie, prišli mnohé o prácu, jedinú možnú obživu. To je tak veľký paradox, tejto doby. Mali by sme prejsť k minimalizmu, nakupovať viac udržateľné kúsky ... teda drahšie , kvalitnejšie ... Len kvôli tomu, prídu mnohé ženy v Juhovýchonej Ázii o prácu, živobytie, aj keď v neľudských podmienkach. Ani tak, ani tak. A sú krajiny, kde je to ešte horšie, kde ženy nemajú skoro žiadne práva, momentálne sú kruto potláčané štrajky žien v Barme. A nemusíme ísť ani ďaleko, keď si vezmeme susedné Poľsko s hrubo oklieštenými právami žien na podstúpenie interupcie. Niežeby na Slovensku nebola táto téme pravidelne oprašovaná. Plus stále aktuálne témy domáceho násilia, sexuálneho obťažovania. 

Ešte jeden aspekt nás žien, aj nášho sviatku stojí za spomenutie. Deľba práce v domácnosti. Žena dôjde z jednej práce a pokračuje v druhej práci okolo domácnosti, detí, varenia. V dnešnej dobe zvlášť, keď sa k tomu všetkému pridá učenie s deťmi počas dištančného vzdelávania, Kde je hranica pre pomoc našich polovičiek v domácnosti, s deťmi, aby ešte chlapi ostali mužmi. A čo robí muža mužom a ženu ženou, keď sa v mnohých oblastiach rozdiely stierajú.

Nejdem porovnávať, dnes nie. Dnešok by mal byť oslavou náš žien, uvedomením si, čo všetko to obnáša, byť ženou. Lebo k naším všetkým povinnostiam v samotnej práci, v úlohe mamy, manželky, gazdinky by sme mali ešte ostať ženami, krásnymi, pestovanými, zároveň poznajúcimi svoju hodnotu. Nie je to jednoduché v dobe, rôznych ideálov krásy a už vôbec nie v tej ťažkej covidovej, keď niekedy ostáva najdôležitejšou úlohou, zostať pri zdravom rozume.

Dievčatá prajem vám dnes krásny deň, veľa zdravia vám aj vašim blízkym a hlavne veľa pokoja v duši. Srdce

Diskusie Naničmama.sk: 

Ďakujem.

Pekný sviatok žien aj tebe Srdce.

Pospomínam na staré dobré časy môjho detstva, resp puberty a oslavu MDŽ. Na utierky a ručníky si veru nepamätám, pamätám si len, že mamina nosila v ten deň z práce chlebíčky a krémeš alebo veterník. Lebo neviem už či mali nejaké socialistické mecheche, alebo to bolo v rámci malinkého kolektívu ( 2 ženy, jeden dôchodca Úsmev) a sami si to také slávnostné zrobili. MDŽ bolo u nás aj spojené s kuriatkami a húsatkami. To sa objednávalo niekde na družstve a živou poštou poslali tie nebožiatka do rúk objednávateľa. Mama robila na pošte, tak to bolo rýchlo rýchlo. O 6,30 jej kolegyňa volala, aby utekala do roboty, lebo jej tam krabica piští a tak mama s nenakulmovanými vlasmi nasadila čapicu, fujaz matiz pre živú zásielku a už šprintovala tie kudrliny dotočiť, linku nad oko domaľuvať a naspäť na bicykli do práce Veľký úsmev.

Piskvori nafasovala babka, aby ich obchodila a ratovala. Prežili (nechápem dodnes) vždy všetky.

No a ešte jednu vec mám s MDŽ spojenú. Mala som 13 a to bolo tesne - no dobre rok a niečo - po revolúcií. A vtedy začala "frčať" reklama na vložky. Západniarske vložky! Čo nepresakovali a nešušťali ako mikroténový sáčok. Hej hej - to boli tie, čo sa pri nich modelka v reklame na móle točila. Strašne podpultový tovar. A neviem akým algoritmom, či to bolo v rámci nejakej výrobnej družby, či to prepadli bývalé súdružky kamión s dámskymi hygienickými pomôckami, či čo sa stalo - proste otec to pojal športovo a v rámci MDŽ a konexií nám vybavil celýýýý kartón libresiek. To bolo najkrajšie MDŽ. Veľký úsmev - ale čokoládu musel ísť dokúpiť, lebo PMS úradovalo u všetkých 3 jeho žien vtedy tuším Váľam sa od smiechu po podlahe.

Chichocem saVeľký úsmevVáľam sa od smiechu po podlahe, skvelý otec TlieskamÁnoTlieskam

MrkámSrdce

spomienky,spomienky...a teraz realita..ale aj tak miláKvietokKvietokKvietok

 

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok