75 dní do Vianoc

No dobre dobre.
Všetci sa ukľudníme.
Ešte nie je tak vysoký termín - aj keď .... Cez víkend v nemenovanom OD s nábytkom škandinávskeho pôvodu to tak nevyzeralo. Tam na mňa vykúkal Santa Klaus, hentam som skoro zvalila vianočný stromček, a opodiaľ mi treslo do hlavy imelo. Proste - vianočná atmosféra v októbri.
Však aby sme nezabudli. Vianoce sú tu coby dup.
Preč sú tie časy, keď na zvianočnievanie stačil adventný čas, na tešenie sa spoločné chvíle tých pri vypekaní koláčikov, zháňaní darčekov, čliapkaní sa v snehu. Toť ešte pomaly ani kukuricu z poľa nestiahli, za Piešťanmi si to zas berie do kvetu repka a ja som cinkala v kabeli s formičkami s jeleňom, či sobom, či čo to bolo za zvera. Predsalen - podľahla som, ale však bol tam aj ježko ... to jako výsostne jesenne ponímala som tie vykrajovačky.
A tak s úškrnom - v Bratislave sú o mesiac popredu sa chystám cez FB napísať kamoške o tom časovom posune smerom na juhu Slovenska a tam ... bum medzi oči. To že cukrárky si bookujú termíny, aby im vyšli kapacity - to pochopím, čert to ber, nuž ale že už mi chodia reklamy na e-shopy s vianočnou atmosférou, teda fotkami ... ojoooooj.
Ja som ešte s jeseňou neskončila vážení! Ja som popravde ešte ani nezačala!
A tak si dáme taký know how, ako si vychutnať to čaro prudko jesenné, čo by sme nemali zabudnúť v jeseni absolvovať, na čom si pochutnať, kam sa kuknúť.
Tak od konca:
Kuknúť sa treba do hory či lesa či do nejakých luhov a hájov - či už za účelom prudko praktickým - nejaké huby, hríby, šípky či ešte aj nejakú bylinku nájdete, ale možno aj z dôvodov čisto duše hojivých či estetických. Lesy sa tak rozprávkovo začínajú farbiť. Lístie padať. Vetvičky vám pod nohami práskať. A že vletíte do blata?! To je bonusovka. Tak z chuti sa zašpiniť má svoje čaro. Odporúčam na bicykli a rovno do najväčšej kaluže. Nech žije blato na tvári! (vraj to má aj kozmetické výhody, ale je docela možné, že mysleli iný íľ na tvár nanášať - avšak rozhodne, keď tú špinu umyjete zo seba, vaša pleť bude žiariť)
Kuknúť sa treba na nejakú promenádu, ak sme to v lete nestihli. Docela fajn by bolo poprechádzať sa pomedzi kúpelných hostí, či nejaký ten park zabsolvovať. Ak máte detváky behu chtivé, môžete ich motivovať zbieraním farebného lístia z chodníkov alebo gaštanov - hodila by sa k tomu gaštanová alej, ale môžete to skúsiť aj v takej bez stromov gaštanu - o to väčšia by mala byť odmena, keď nejaký ten gaštan nájdu.
Kuknúť sa dá do čajovní a kaviarni ešte - také útulné, voňavé ... drobných podnikateľov na námestí treba podporiť. Žiaden fast food - jedine ak keď už tak cigánska. Určite ešte zachytíte nejaký opozdnený voz z jarmokov, možno ešte nájdete odvážlivcov s burčiakom, prvých medovnikárov. A keď už úplne nie, tak na tržnicu sa vyplatí ísť. Teraz to tam vonia, hrá farbami, teraz je to raj pre nos i oči.
Keď už sme pri tých vôňach a chutiach - jeseň si priam pýta jablkové koláče. Páje, štrúdle, jablčníky, kapustníky, škoricovníky. A od štrúdle niet ďaleko k lokšiam a tá veru trčí z krku tomu, kto husacie či kačacie stehno v ruke stíska. Že také nie? No tak gaštany pečené sa budú páčiť? A už sa to túla po vonku, nohami v lístí šuchoce. Na nožiškách pančušky všetkých farieb a čiapky! Čiapky dámy vytiahnuť. Jesenné, krásne, zachumlať do plédu - na kabát priteplo, na sáčko už chladno. Vychutnať silu dáždnika, oceniť nepremokavosť gumákov.
No a ešte čo v tej jeseni nepremeškať? Asi horúci čaj, tvarohový koláč doma pečený, hokaido polievku a silu zázvoru.

Tak a potom o 75 dní kľudne môžu už prísť aj tie Vianoce!

Komentáre

Letné sandáliky som už toten víkend pekne krásne zazimovala do šatníka na najvyššiu poličku. Chvíľu si tam družne pohovejú so zimnými čižmičkami....a prechodné obutie som povyberala. Leto som už nadobro zabalila....no na vianoce je ešte veru časuuuu.....jeseň si treba užiť so všetkým, čo k nej patrí. A napokon, ešte stále máme letný čas. Ja sa najviac teším na prechod k normálnemu času. KONEČNE  si dospím tú hoďku, čo mi ubrali na jar!!! Váľam sa od smiechu po podlahe  A že Vianoce?!  "Letný čas" ešte fičí....

V aute mám stále ten normálny čas, aj keď mi ho v servise dvakrát v dobrej vôli prestavili - vraj "mali ste tam zle nastavený čas, sme vám ho prestavili".  No ďakujem pekne.....jedine tam je normálny čas chlapci Chichocem sa nepotešili ste ma. Vráťte ho späť, lebo vás "zbijem" Veľký úsmev Takže v aute žijem v normálnom čase a ak budem aj v ostatných priestoroch.....potom môžem pomaličky opatrne cez všetky zážitky jesene uvažovať o Vianociach....a že ich milujem, nieto pochýb Srdce 

  

K oblečeniu to stočím - ja som vlastne zistila, že nemám letné a zimné veci. Ja mám celoročné a hrubé veci. Ešte mám veci športové a elegantné. A veci na doma a "von".

Lebo letné veci - tielka, 3/4 gate - to nosím aj v zime. Tielka ako basic vrstvu a 3/4 gate sú najlepšie gate v zime k vysokým čižmám. Na to len sveter, alebo ešte dlhý rukáv a pulóver a casual wardrobe na svete.

Jediné sú tie topánky. Len s tým mám problém... zvyčajne ich za sezónu zoderiem.Hambím sa

Niektoré nestíham zodrať .... ošetrujem a ošetrujem a ošetrujem a obľúbené si dávam aj opravovať, kým sa nezačnú z opačnej strany opráv rozpadať Chichocem saChichocem sa  Tie tohtoročné mám na drevenej platforme (veď aj stáli!), takže zoder také Váľam sa od smiechu po podlahe

Mám rada jeseň a všetky jej farby, ale sa aj na VIanoce teším, mneje šuma fuk, kde kto skadial na mňa vykúka, aj tak s ariadím vlastnými pocitmi. Už od septembra u nás Tinka trénuje vianočné piesne na klavíri, výnimočne mám aj zopár darčekov. Ale teším sa aj frabám okolo seba, slniečku ak do toho zasvieti ..., piecť akosi výnimočne nepečiem a záhrada na mňa čaká na zazimovanie,d o toho sa mi ešte nechce.

Inak si dobrá , že si to spočítala. Áno

No to vieš - na sprostosti ma je Veľký úsmev ... ja som len v tom obchoďáku zastala pred stromčekom a hovorím chlapovi - fakt je to vianočný stromček? Aj gule na ňom? Váľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlahe

No ale došli sme k vyššiemu levelu - Vianoce prichádzajú aj do Trenčína. Našla som Mikulášov a salónky. Ende!

Idem zháňať novoročenky.

Hokaido tekvičku som dnes na trhu kúpila... len k vareniu nedošlo, lebo mlsné papuľky chceli muffiny ála Adus. Jablkový závin sme mali v nedeľu.

Chcela som si kúpiť nejaké jesenné poltopánočky a nepodarilo sa, všade už len zimné, tie posledné zvyšky jesenných sa mi nepáčili alebo priveľké alebo primalé.

Veru, dnes sme v robote tlačili pozvánky na Silvestrovskú zábavu a vonku sa dalo byť len v tričku cez obed - svet je šalený.

Googlila som, aké sú ceny tepovania pohoviek, aby do Vianoc uschla Vyplazený jazyk a hlavne aby niekde mali voľný termín do Vianoc.

A upratať treba - neverending story... ale pokúšam sa o to každý rok, mesiac, týždeň aj deň Chichocem sa

Jaké tričko na obed? Prekvapenie .. u nás bolo 11 stupňov!

Topánočky ... včrea či v pondelok to bolo, keď mi vybehla reklama na eshop s letnými sandálikmi. Reku tie asi teraz nepredajú - no a možno hej. Aj ja nakupujem niektoré veci mimo sezónu. Však už nerastiem. Úsmev

Tak sa neviem rozhodnúť, či to moje zahájené upratovanie všetkých kuchynských kútov je už vianočné alebo ešte nie. Práve včera, keď som triedila okrem iného zbierku sušených bylín som uvažovala nad týmto problémom. Ale nedoriešila som. Inak, tempo, akým to robím to možno bude aj do vianoc hotové :)

 

Zabavne citanie, dakujem Veľký úsmevKvietok

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.