reklama

Kríza!!!

Pridal/a sonia dňa 12. 03. 2009 - 12:54

reklama

Dievčatá,dotkla sa už aj vás hospodárska kríza?Na každom kroku ju cítim,všetko so všetkým súvisí a mám taký pocit že to bude na dlhšie Smútok ...Dnes som počúvala rozhovor s jedným prezidentským kandidátom /M.M./ a on tam hovoril že kríza vo svete je už dobrých pät rokov ale k nám dorazila až teraz.Ze nechce byt pesimista ale vidí to tak, že potrvá ešte dalších 5 - 10 rokov...Co sa bude robit???Ludia prichádzajú o prácu,u nás je už avizované dalšie hromadné prepúštanie a je mi z toho smutno.Neviem si ani len predstavit že by mala nastat chudoba,bieda ako kedysi...Moja mama to zažila a hovorí sa že nič nie je nemožné...Ako toto skončí???Clovek to velmi citlivo vníma,zvlášt ked si predstavíš že by mali trpiet aj deti - a v niektorých regionoch už aj trpia...Prečo sa už niečo nerobíííí,hlavne že sa dávajú nehorázne sumy za prezidentské kampane - je to na zamyslenie...obchody zívajú prázdnotou,nemajú odbyt lebo ludia nemajú prácu a tým pádom ani peniaze...Fabriky prepúštajú a úrady práce sa naplnajú Prekvapenie Prekvapenie Prekvapenie .Neviem,možno v niektorých krajoch /Bratislava a spol./ to tak nepocitujú ale tu na severe Slovenska to je velmi velmi zléééé...Prekvapenie Prekvapenie Prekvapenie


reklama

reklama

-, Št, 12. 03. 2009 - 13:03

nech je ako chce, len dúfam, že vojne sa vyhnemeSmútok

sonia, Št, 12. 03. 2009 - 13:20

Aj ja dúfam,aj ked som už počula také že 3.svetová...no a ešte aj v tých správach všetko ukazujú čo sa deje vo svete... Potom bud človek optimista...

milenas, Št, 12. 03. 2009 - 13:55

Ja som tiež niekde v médiach počula (tuším to bola Ivana Trumpová), že kríza ma trvať minimálne 8 rokov Prekvapenie Tiež mám obavy čo nás čaká Smútok do toho ešte tie pesimistické predpovede. Radšej ani nemyslieť ...

magic, Št, 12. 03. 2009 - 14:03

no ja som zase pocula, ze toto este stale nie je ta prava kriza. ze sa este mame na co tesit.
ibaze potichu dufam, ze je to ako mexicka vlna. pride, prevali sa a odide. snad to nebude tsunami.

mnnaaauuu, Št, 12. 03. 2009 - 14:03

aj ja mam z toho obavy,kríza je len prvý rok, no mne už stačí.manžel prišiel o prácu, chýba mu 30 odpracovaných dní na to, aby mal nárok ason na podporu. behá už dva týždne po troch okresoch a nikde žiadne volné miesto. ešte máme pár euráčikov nasporených na účte,ale tie sa rýchlo minú Plačem apotom neviem čo dlej..radšej tiež nemyslím...

petronela, Št, 12. 03. 2009 - 14:06

niektorí odhadujú krízu na 15 rokov, v lepšom prípade, nevyhýbajú sa ani myšliekne na vojnu, u nás sa nič nerobí, lebo sa vládnym šašom nechce, ich sa to netýka, pretože oni o prácu a ani o plat neprídu, u nás vo firme strojári stoja uz 2 mesiace, stolári pomaly končia tiež, jedna firma ide do likvidácie,s druhou to nevyzerá dobre, je to to isté len v bledo modroom. A čo robia naši poslanci? Dotujú firmy, v ktorých su zaangažovaní, aby mali istí ďalší prísun peňazí, to že ľudia nemajú prácu , nemajú peniaze, to ich netrápi, veď sa nejako uskromnia a nejako to prežijú, nemôžem ich už ani nepočuť, nie to ešte vidieť. Preto aby republika prežila nerobia nič, nerobia nič , aby ušetrili peniaze zo štátneho rozpočtu, pritom stačí tak málo, aby si aj oni trochu utiahli opasky a znížili dočasne odvody a dane, ... je mi z nich všetkých na vracanie a končím, lebo mi to dvíha tlak

balalajka, Št, 12. 03. 2009 - 14:09

Dievčence - načo sa strašíte????????
Jako ja viem -mám tu načítať teorie z ekonomickej knížky????
Čo nás čaká??? - 10% zamestnanosť a taaaak?
Kuknite von okienkom - prestáva pršať, dajte si krátku sukienku - ušporíte za látku, budeme štíhlučké všecky - nebude sa na čom vypásť a zdravé ako buk - nebude na doktorov.
Ale vážne - jasné že v robote je to blbé, kto ju má si ju včul sakra váži. Kto nie - len dúfať, že sa niečo nájde. Aspoň na odvpdy - aj ulice zametať.

A zas - sorry, ale ekonomické predpovede od pani Trumpovej Úsmev, jako odo mňa. A žiadna kríza nebude! A basta!

magic, Št, 12. 03. 2009 - 14:16

jaj, maminecka, kiez by, kiez by. ako trh funguje skvele. nakupuje sa, predava sa, obchody fachcia jak pred rokom, doma i v zahranici. len akosi nikto neplati a teda ani my neplatime dalej...
co sa tyka papierovo, mame zarobene, ze do konca roka by firma v pokoji prezila, ani keby sa uz neurobil ani jeden obchod. ibaze... na ucte to nevidno.
ale zatial sem-tam niekto zaplati, takze na vyplaty, odvody a energie mame a tak nejak stale prezivame z mesiaca na mesiac.

crystall, Št, 12. 03. 2009 - 18:07

...to poznam...druhotna platobna neschopnost, ze?

magic, Št, 12. 03. 2009 - 19:05

tak nejak. uz tu kedysi bola, ak sa pamatam, ale vtedy som bola este decko. teraz sa to na nu zacina podobat.

petronela, Št, 12. 03. 2009 - 14:26

tak idem nato, ziadna kriza nebude, len nech mi potom niekto vysvetli, preco mi este nenabehla výplata za januárPrekvapenie

milenas, Št, 12. 03. 2009 - 14:40

Chichocem sa vraj sa pýtala svojho bývalého manžela. A ten asi do toho trochu vidí.

cookies, Št, 12. 03. 2009 - 14:17

Áno petaka,moje slova....je to hrozne co sa to deje s nasim svetom....ani mysliet sa cloveku nechce....ja som raz, uz to bolo dost davno,pocula taku vec,ze pridu este casy ze budu zivy zavidiet mrtvymPrekvapenie Plačem je to tak neprijemne povedane,ale mam pocit,ze asi ludstvo nic dobre necaka...a to vsetko pre "par"lakomych nenazrancov,co nevedia od rozkose co so sebou....tí co maju moc nieco zvratit nerobia absolutne nic,len sa staraju o svoje vlastne pohodlie!.....luuuto mi je detí....ze sa rodia do takeho prehniteho sveta...Plačem
Modlim sa aby sa stal zazrak...

georgina, Št, 12. 03. 2009 - 14:36

Cookies, nechodím do kostola, ale ten citát je z Biblie. Z Apokalypsy, ak sa nemýlim...

papradina, Št, 12. 03. 2009 - 14:28

joooj baby uz ani slovo o krize...zle sa to cita...urcite ju pocitujeme kazdy je to hrozne....ale uz pssst...lebo sa mi kazi nalada z toho...aj ja sa bojim velmiPlačem Plačem Plačem Plačem ..jedna znama mojho draheho dala vcera vypoved,zarabala 25000,urobila to preto ze vraj jej daka vestica povedala ze ma zmenit zivot...chapete to teraz ked je nudza o pracu a zo vsadial prepustaju...jej muz je z nej uz hotovy,bude na vsetko sam a maju dve dievcence ,este skolacky....ked mi to vcera palo hovoril mala som dost..jej vraj aterialne veci netreba...otazkou je ze kto ju bude zivit

anita, Št, 12. 03. 2009 - 14:32

Ja som čítala rozhovor s jedným analytikom. Ten rozhovor bol pre francúzsky finančný žurnál a analytik v ňom predpovedal úplne hrozné veci. Vracal sa i spätne k svetovej ekonomike. Už pred niekoľkými rokmi hrozila kríza, ale prišiel na trh internet a ten ekonomiku naštartoval. Vtedy oni ako analytici upozorňovali americké banky i akcionárov, čo sa môže stať, ak sa neprestanú poskytovať pôžičky a úvery bez ohľadu na návratnosť alebo záruky. No v honbe za ziskom ich nikto nechcel počuť.
Tento analytik predpokladal, že nás nezamestnanosť prinúti vrátiť sa späť k pôvde, skôr sa bude uberať svet agrárne. Jediné, čo by nás mohlo vytrhnúť, by bolo objavenie niečoho tak výnosného, ako bol internet. Predpokladal, že by to mohol byť nový zdroj energie.
Priznám sa, z krízy mám strach. Chcela by som pred ňou zatvárať oči a veriť, že mňa sa nedotkne. Ale už som videla padať domino Plačem .

petronela, Št, 12. 03. 2009 - 14:33

ono je to ako zákon padajúceho hovna, pardón za výraz, keď sa raz rozbehne nikto ho nezastaví. Ten kto by mohol, sa toho nechytí, no a ten kto nemôže, len pozerá na tú spŕšku, ... každému jednému vo vláde by som dala na prežitie mininálnu mzdu na polroka , potom nech sú frajeri ... ako z toho dokážu vyžiť a ešte aj ušetriť

Inca, Št, 12. 03. 2009 - 15:09

a nemozu sa vytlacit este viac penazi a je po krizePohoda

georgina, Št, 12. 03. 2009 - 15:14

Inca, peňazí sa môže vytlačiť, koľko len chceš. A práve z toho, že sa tlačilo a tlačilo, vznikla kríza...

Inca, Št, 12. 03. 2009 - 15:17

myslis?ja neviem ,tak potom kde su tie peniaze

anita, Št, 12. 03. 2009 - 15:24

Inca, ty si ako môj syn Chichocem sa . Vás dvoch do politiky - prvý za predsedu paralmentu a druhý za hovorcu Tlieskam .

magic, Št, 12. 03. 2009 - 15:51

inca, nerozbiehaj inflaciu. ziadne dalsie tlacenie. nuly si mozeme dopisovat aj perom.

Inca, Št, 12. 03. 2009 - 16:01

ja ti nevim ci sa spotrebuva viac ako potrebujeme,viem len ze bytov je malo a myslim ze na vychode a Orave si neziju v prepychu

georgina, Št, 12. 03. 2009 - 16:11

Inca, ale celosvetová kríza nevznikla na malom Slovensku...

Inca, Št, 12. 03. 2009 - 16:23

ja viem ale v kazdom state je aj chudobna vrstva,myslim ze ani v jednom state si neziju vsetci v blahobyte

georgina, Št, 12. 03. 2009 - 16:49

Inca, ale ja nepíšem o luxuse. Máme nadspotrebu vo všetkom. A všetci...

Naši starí rodičia mali jedny topánky celý život. Boli to poctivé, ručne šité topánky, ktoré vydržali niekoľko desiatok rokov.

Dnes si kupujeme topánky podchvíľou. Aj keby si sa nechcela riadiť podľa módy a chcela by si nejaké topánky nosiť čo len desať rokov - v obchode by si také nekúpila. Pri výrobe tých, ktoré sa predávajú v obchodoch, sa ráta s tým, že postačí, ak sa nerozpadnú dva roky. A potom si človiečik kúpi nové.

To isté je s oblečením. A to sú veci, ktoré proste potrebuješ - nebudeme predsa chodiť nahí a bosí... Dokonca aj tí najchudobnejší si musia kúpiť oblečenie a obuv.

Bývanie - to isté. Bývať potrebujeme. Sú domy, ktoré stoja storočia - a (pokiaľ sa v nich býva a/alebo sú udržiavané) sú úplne v poriadku. Vieš, akú majú predpokladanú životnosť paneláky? 70 rokov.

Lenže nejde len o veci, ktoré nutne potrebuješ. Takto je to vlastne so všetkým dnes vyrábaným spotrebným tovarom.

Televízory a iná elektronika... Moji rodičia mali jeden televízor 15 rokov. Pračku 20 rokov. A slúžili im dobre.
Dnes si ľudia kupujú televízory v priemere každých päť rokov - chcú väčšie, s väčším farebným rozlíšením... Starý televízor vyhodia.
A koľko dnes vydrží pračka? 6-10 rokov? To je šťastie, ak človek kúpi takú "vytrvalkyňu"...

Koľko vydržali staré škodovky? Môj otec mal jednu vyše tridsať rokov - a stále bola jazdyschopná.
Dnes sa považuje desaťročné auto za nemoderné, zastaralé a - čo si budeme navrávať - je na rozpadnutie. Pri jeho výrobe sa rátalo s tým, že desať rokov jazdenia na jednom aute bohato stačí...

A tak ďalej a tak ďalej...

Vyrábajú sa "šajzy" - len a len preto, aby si ľudia kupovali stále nové a nové veci a aby mali výrobcovia a predajcovia veľké zisky.

Miesto toho, aby sa vyrábali kvalitné veci, ktoré by slúžili dlho a ešte dlhšie... Aby sa nemíňali prírodné zdroje... A aby sa neznečisťovalo výrobou ovzdušie... A aby sa ľudia nezadlžovali len preto, že chcú NOVÉ auto, NOVÝ byt....
A tak podobne...

Inca, Št, 12. 03. 2009 - 16:55

ved ano lenze keby vsetko vydrzalo tak dlho tak by bola zase kriza a ludia by nemali co vyrabat a boli by bez zamestnania

georgina, Št, 12. 03. 2009 - 17:08

Inca - vieš, koľko je na svete roboty? Len nie je "spoločenská objednávka"...

Keby sa ušetrili peniaze na výrobe zbytočných vecí, boli by peniaze na zaplatenie prác, ktoré dnes nik nerobí, pretože nik nie je ochotný platiť za ich vykonanie. Nie je totiž z toho ZISK!

Ak sa konečne začneme VŠETCI riadiť zdravým rozumom - a nie ziskom - tak sa žiadne krízy konať nebudú...

ramzesa, Št, 12. 03. 2009 - 17:46

georgina-súhlas Áno Tiež som sa zamýšľala nad tým,že moja prababička navarila pre celú rodinu a bolo ich dosť s jedným hrncom, jednou vareškou, jedným denkom, jedným nožom. A nám je jedna veľká kuchyňa na tie haraburdy málo (aspoň ja stále nadávam,že nemám čo kde dať a pod. a to nemám toho toľko, čo by sme podľa časopisov a reklám a letákov mali mať, proste nechcem).
Kedysi ľudia nakupovali len to,čo naozaj potrebovali a keď sa im už daná vec pokazila alebo bolo treba väčšie. Teraz sa nakupuje kvôli móde a pod. Alebo iný extrém-jéééééj akciáááá, ide sa nakupovááááť.

ramzesa, Št, 12. 03. 2009 - 17:50

Mňa véééľmi vytáča,keď deti dostanú veľké množstvo hračiek, jednak ich nemáme kam dávať a aj tak sa s nimi nevyhrajú,lebo už nevedia s čím skôr. A keď namietnem,tak však aj tak pokazia, však to je nato potom sa kúpia nové. Lenže mi ich učíme,aby veci neničili.

balalajka, Pi, 13. 03. 2009 - 06:40

Georgina a ja s tebou úplne nesúhlasím.
Beriem - vyskakujeme si často na to čo nemáme - teda ako kto. Zadlžujeme sa pre nepotrebné veci - mobili, počítače, nové chladničky, televízory, atď, atď, atď.
Ale zas súhlas s Incou - toto všetko by momentlne naštartovalo novú a ešte väčšiu krízu - úplne zastavenie všetkej výroby a služieb.
Vieš moja - ja neviem, prečo porovnávate neporovnateľné - prečo píšete o tom ako žili vaši starí rodičia - však topánky sa pred - prepáč koľkými? -50 rokmi, viac? tie sa predsa nenosili denne. Ja sa pamätám, ako môj otec hovoril, že za detstva behali bosí. No dobre - na lúke. Ty by si pustila dnes tvoje deti bosé? Aj na tú lúku?
A tiež k autám - neviem, koľko kilometrov mala nabehaná tá stará škodovky - nechcem uraziť to motorové srdce, ale mala nad 100 tis km?
Dnes sa skracuje vzdialenosť medzi ľuďmi - tá kilometrová - bohužiaľ tá nemerateľná sa predlžuje, takže aj tie autíčka pobehajú trochu viac a sú viac amortizované. Ale zas jasné, nebudem kupovať nové, len preto, že je to už starý model. Ale všetko je uhol pohľadu.
Takysto práčky - tiež sa nepralo 5 krát za týždeň, pralo sa aj ručne a zasa prášky boli viac mydlové, nenarúšali tak materiál z ktorého sú vyrobené. Dnes ti napíšu enzým a my vzdycháme ako krásne to vypralo dočista dočista. A čo to spravilo s práčkou, na to sa málokto pozrie.
Vyrábajú sa veci, ktoré nám majú predsa viac uľahčiť život a vyrábajú sa nechtiac aj také, ktoré ten život komplikujú. Aj tu je nastolená rovnováha. Niečo za niečo.
Len ju prosím neznásilňujme. Robme tak ako MUSIME, nielena ako by sme CHCELI.
Chápeme sa?

A k celkovej platobnej neschopnosti - dievčence - koľké z vás si povedali, tak ok - ide kríza. Idem aj ja viac šetriť. Ja viem, že sú prípady, kedy nie je už z čoho ukrojiť. Ale práve tí, ktorí majú nech tie financie točia. LEbo sedieť na nich schovaných v ponožke, alebo kde kto má, to nikomu nepomôže. Budeme všetci čakať kto si kúpi a my samí nedáme zarobiť nikomu inému? Na týmto by sa bolo dobré tiež trochu pozastaviť, nie?

denisa123, Pi, 13. 03. 2009 - 07:58

Áno mamamataÁno mudro si to napisala...Tlieskam

georgina, Pi, 13. 03. 2009 - 08:07

A kto píše o tom, že by sa prestalo vyrábať? Aj tá najkvalitnejšie vyrobená vec raz doslúži. Len výroba kvalitnej veci trvá podstatne dlhšie, ako "šajzu". Takže aj keby sa začali konečne vyrábať veci na dlhodobé používanie, práce by bolo dosť...

A tie ručne šité topánky boli neporovnateľne kvalitnejšie, ako dnešné lepené "šajzovým" lepidlom... Aj keby sa nosili denne, vydržali by rozhodne podstatne dlhšie, ako dnešné...
(A my chodíme všetci celé leto po našej záhrade bosí...)

O autách viem presne, čo píšem... Rozprávala som sa s odborníkmi, ktorí dnešné (a luxusné!) autá vyrábajú... Po desiatich rokoch (aj šetrnej)jazdy sú vhodné akurát tak do šrotu - rozpadávajú sa...
Mimochodom - otcova škodovka mala najazdené vyše 200 000 km...

O dnešných pracích práškoch platí to isté, čo som napísala v komentári vyššie - sú to "šajzy"... Síce sú voňavé, vyperú dočista-dočista, ale sú neekologické - samá chémia... Ako si sama napísala - kedysi sa pralo obyčajným mydlom - a šlo to dočista-dočista tiež a bez ničenia (kvalitnejšej) pračky...

Dnes sa vyrábajú veci, určené na KRÁTKODOBÚ SPOTREBU. A nevyrábajú sa tak nechtiac - je to ZÁMER. Pozri si ten link, čo som dala vyššie - Príbeh vecí...

A nik mi nenavraví, že na to, aby systém fungoval, sa musí spotreba prispôsobovať výrobe... Zdravý rozum totiž velí presný OPAK!

svetlana (bez overenia), Pi, 13. 03. 2009 - 08:59

baby, ale stale mate na vyber, co za vyrobok si kupite .... ak mame my doma potrebu, kupujeme to najkvalitnejsie, co sa da. aj rucne vyrabane topanky sa daju kupit, ked uz clovek chce.
Nemame jediny uver, hypoteku - a nikdy sme nemali, nikdy som nemala akciovy mobil, veci na splatky, ....

--- 11/100 jarnych kilometrov ---

georgina, Pi, 13. 03. 2009 - 09:28

Svetlanka, viem, že aj dnes sa dajú kúpiť kvalitné veci... Ale v bežných obchodoch, kde nakupuje drvivá väčšina populácie, tie ručne šité topánky veru nekúpiš Chichocem sa Chichocem sa Chichocem sa.

Ale to je v podstate jedno - každý má naozaj na výber - či si kúpi "šajz" za pár drobných, alebo kvalitnú vec, čo mu vydrží poriadne dlho.
Osobne si myslím, že za kvalitu sa oplatí priplatiť. Veď tuším už starí Židia hovorili: "Nie sme takí bohatí, aby sme si mohli dovoliť kupovať lacné veci."

Len sa treba asi poriadne zamyslieť nad tým, čo kupujem, prečo to kupujem - a hlavne, POTREBUJEM TO NAOZAJ???

Natinka, Pi, 13. 03. 2009 - 09:38

zabudni mojaa, ludia rozmyslaju (teda vacsina inak)...znackove veci a co najviac, aby kamosky videli, ze na to mame, ved nebudem predsa malemu decku davat nekvalitne veci, tak mu kupim rovno adidasky.Nabytok?? Nuda, za dva roky treba dalsi, nehovoriac o aute, ved je uz okukane a trojrocne je stare... booze a sused uz kupil nove a my nie? Media nam predhadzuju outfity, ktore musis nosit, inak si out, ked mas opasok od vietnamca si loozer a nosis "fake". Mobil? Ale tens tymi swarovskeho kamienkami je krajsi, co budem otrcat na stol v kaviarni, kde si chodime cela rodina sadnut kazdy druhy den. Nakupne centra praskaju vo svikoch, videla si niekoho v prirode na prechadzke? Treba minat prachy na koniny a potom plakat, ako nemame z coho zit. Samozrejme plati to pre vacsie mesta, na dedinkach sa zije inak, skromnejsie....ale proste takto sa rozmysla a clovek nemusi ani po priklad daleko chodit...

georgina, Pi, 13. 03. 2009 - 09:43

Natálka, ja viem, ako a čo a prečo ľudia nakupujú...
A práve preto píšem, čo píšem...

Natinka, Pi, 13. 03. 2009 - 09:44

sak ja to pisem to iste co ty len podrobnejsieChichocem sa

svetlana (bez overenia), Pi, 13. 03. 2009 - 09:47

pozri natinka, kvoli takym ludom sa nemusis ani trapit, ani rozculovat. podporovat cih zrejme nemienis, pomoc v ziadnom pripade nepotrebuju. ak tent druh ludi bude trpiet dopadom nejakje krizy ... no hold presne o tom ta kriza je.
(to teraz vyzera, ze ja som najvascie chudatko, co nic nema ... ale nie ... len sa fakt snazim pozerat na to, co potrebujem a potrebujem to s nejakym konkretnym cielom)

inak - ano, pravidelne stretavame ludi na prechadzkach v prirode, aj takych, co sa sankuju, lyzuju, behaju, bicykluju, .... alebo len lezia v trave.

--- 11/100 jarnych kilometrov ---

Mortisa24, Pi, 13. 03. 2009 - 13:26

GEORGINA mas moje Áno Áno Áno ....fakt si to vystihlaMrkám Mrkám Mrkám

-, Št, 12. 03. 2009 - 17:19

pokiaľ viem ja, kríza vznikla cca tak, že ľudia začali žiť úverový život, do obehu sa dávalo čoraz viac peňazí a tie sa zas a znova použili na úvery. Pokúpili sa za ne rôzne hmotné veci, domy, byty, lode, autá... A zrazu prišla doba, keď ľudia prestali splácať svoje úvery (pretože zadĺžené boli aj firmy a spoločnosti, ktoré začali prepúšťať), banky zhabali domy a autá ktoré však nemal kto kupovať, pretože všetci boli zadĺžení a banky nemali na ďalšie požičiavanie dosť financí. Banky vyhlásili bankrot, pretože mali celý arzenál lodí, áut a domov, ktoré však tým, že ich bolo toľko klesli pod cenu, ktorú za ne zaplatili banky formou úverov. A od toho sa odvíjajú ostatné odvetvia- nezamestnaní ľudia nekupujú domy ani drahé parfémy, nechodia na večere, na dovolenky. Firmy nemajú dopyt, nemajú čo vyrábať a predávať, čo vedie k ďalšiemu prepúšťaniu a zatváraniu fabrík. Čím viac nezamestnaných, tým slabšia je hospodárska situácia štátu.

Keby sa vyrobilo viac peňazí, kríza by sa oddialila, ale tieto financie by boli zase použité najmä na pôžičky, takže by to bol bludný kruh, veľmi veľmi nebezpečný. Žijeme v spotrebnej dobe, myslím že v tom, že nakupujeme problém nie je. Problém je v tom, že nakupujeme na čo nemáme a čo nezvládame splácať...

Podľa mňa

georgina, Št, 12. 03. 2009 - 17:28

Akira, pekne si to rozpísala Úsmev

A dopíšem: Nakupujeme "šajzy", na ktoré nemáme a ktoré nezvládame splácať. A nakupujeme ich ich preto, lebo nás reklama denno-denne presviedča, že vôbec neprekáža, že nemáme momentálne peniaze - veď si môžeme VÝHODNE POŽIČAŤ!!! Len kupujte, kupujteeee, vááááženííí!

-, Št, 12. 03. 2009 - 17:42

ďakujem.
A áno, požičiavame, požičiavame a keď nemáme z čoho splácať, zoberieme si ďalšiu pôžičku na splatenie tých ostatných. A tak sme dosiahli absolútny kolaps svetového finančníctva. Ale okašľať reklamy, určite na nás majú vplyv, ale konečné "áno" je iba na zdravosti sedliackeho mozgu každého z nás.

Myslím, že chyba je HLAVNE v politike, ktorá je teraz moderná- štát radšej podporí spoločnosť od ktorej sa očakáva zisk (predsa požičiavanie peňazí je veeeeeeeľmi zištné), akoby podporil "svojich" ľudí, od ktorých však "kápne" oveľa menej. Keby štát zakročil a na svoju "pôdu" nepustil samých ziskuchtivých ale radšej by ponúkol "štatnu pôžičku" s nízkym úrokom na ktorej by zarobil iba štát a žiadna mimoštátna organizácia, nebol by v strate nikto a hospodárska kríza by mala nižší dosah...

crystall, Št, 12. 03. 2009 - 17:56

....tato kriza je dosledkom toho, ze v sedemdesiatych rokoch sa schvalilo, ze štatne peniaze sa uz nebudu kryt zlatom....a zrazu bolo penazi a penazi...atd...zvysok viete...
primarna pricina - v obehu po celom svete su nekryte peniaze...zacalo to USA ...a prelialo sa to do tohto desatrocia...a tym padom ideme k uverom a rizikam...a pokracujeme nadmerna spotreba...

crystall, Št, 12. 03. 2009 - 17:57

ci prava kriza, ci nie...po kazdej krize amerika zbroji, aby mohli dotovat ekonomiku...

crystall, Št, 12. 03. 2009 - 18:08

bohynu..kym sa tu zamyslam...malinka si natrela pityilom celu tvar aj oci..ja to kaslem...uz sa nejdem zamyslat...

desina40, Po, 16. 03. 2009 - 14:04

aspon nebude mat zapareninyVáľam sa od smiechu po podlahe

katika2, Št, 12. 03. 2009 - 18:52

Ahojte kočky,

čítate niektorá pravidelne mesačník Život??
Pred časom tam bol rozhovor so SKVELOU sociologičkou Zuzanou Kusou. Rozpráva sa tam o kríze. PROSÍM, neviem, či to tu takto môžem citovať - uviedla som zdroj, ak to však nie je dostatočné, upozornite ma, vyhodím to!!!

Zuzana Kusá tvrdí že:
"V deväťdesiatych rokoch sme zažili horšiu krízu, než je teraz. Od roku 1990 do roku 1993 klesol hrubý domáci produkt o 23 percent, medzi rokmi 1990 až 2000 klesla produkcia o 43 percent. Jeden z ekonómov urobil porovnanie, že keď štát v toku 1999ozdravoval banky, dal do nich peniaze rovnajúce sa 12 percentám HDP.
Samozrejme, že pocítime aj súčasnú svetovú krízu. Okrem prepúšťania na Slovensku sa dá čakať aj návrat ľudí domov zo zahraničia, kde prídu o prácu. V zahraničí pracuje sedem percent všetkých zamestnaných občanov Slovenska. Ale nebude to také zlé, ako sme zažili. Svoju veľkú drámu máme za sebou. V kríze sme boli sedemnásť rokov. Veď až v roku 2006 dosiahla priemerná reálna mzda úroveň roku 1989. Ešte v r. 2006 bola osemnásťpercentná nezamestnanosť.
Celé deväťdesiate roky sa o kríze písalo akoby len veľmi hanblivo. Ľudia prežívali svoje problémy s nezamestanosťou, nízkym platom ako svoju osobnú prehru, nie ako vec hospodárskej krízy. Problém bol široký. Napríklad sociologička Dilbar Alijevová vtedy ukázala, že v slovenskej sociológii sa vôbec nepoužíva slovo kapitalizmus. Hanbili sme sa priomo pomenovať, o čo ide. Stále sa hovorilo, že budujeme demokraciu, trhovú ekonomiku, ale o kapitalistickom systéme a najmä o prepade životnej úrovne a veľkej nezamestnanosti sa takmer mlčalo. Všetci mali pocit, že by to nahrávalo priaznivcom komunistického režimu."...

Ak máte možnosť, vrelo odporúčam pohľadajte výtlačok tohto časopisu z 8.11.2008 a prečítajte celý rozhovor. Áno

sonia, Št, 12. 03. 2009 - 19:48

No to si pozriem v archíve Zivota tu na internete... dúfam že nenastane tá situácia ako tu jedna z vás spomenula - že živí budú závidiet mrtvym Smútok Mlčím Smútok ...A stretla som sa aj s tým že nie je možné aby to takto stále fungovalo,zem sa opotrebuváva,starne a niečo vraj musí príst aj na ludstvo...

Natinka, Pi, 13. 03. 2009 - 07:49

"Masové média sú továrňou klamstiev, ktoré slúžia len záujmom malej skupiny ľudí a na vyplieňovanie mozgov a osprosťovanie väčšiny."

s tymto maximalne suhlasim Áno Áno Áno

sonia, Št, 12. 03. 2009 - 20:19

Priznám sa neviem na to reagovat,niečo z toho je ale fakt - len či už nie je neskoro...ked sa to dostalo až sem...Niekto ale krízu nemá - pár vyvolených si žije svoj život a možno zahliadne že vo svete beží kríza ale pokial sa to jeho netýka tak je vlastne všetko OK...

adus, Št, 12. 03. 2009 - 20:40

Lydush, prečítala som a môj názor - prvý dojem: tláchaniny a lá Smilan. Ale inak aj u Smilana (a rovnako aj tu) sa dá nájsť medzi všelijakým balastom aj nejaký ten "briliant". Súhlasím s tým, že súčasný svet je príliš orientovaný na spotrebu, konzum a že je dosť málo pravdepodobné, že by koniec s týmto sebazničujúcimi aktivitami prestali práve tí najmajetnejší. Lenže - to je ako pri tých ekologických aktivistoch - máš dojem, že niekto z nich žije v jaskyni bez elektriny a tečúcej vody, že chodia všade peši a jedia iba to čo si vlastnými rukami dochovali/dopestovali prírodu nezničujúcim spôsobom?
Tento svet sa začal rútiť do záhuby v momente keď prvýkrát človek nadobudol k nejakému hmotnému statku vlastnícky vzťah - a toto je snáď silnejší pud ako pud sebazáchovy. Prečo keď začne niekde horieť, alebo voda niečo vytápa, tak sa ľudia snažia rýchlo zachrániť čo naviac zo svojich cenností (hmotných). Zažila som to raz v GB - v noci sa z neznámeho dôvodu spustil požiarny alarm, Angláni poriadni a disciplinovaní ľudkovia, pekne jeden po druhom vychádzali von pred budovu na miesto, ktoré bolo v únikovom požiarnom pláne na takéto niečo označené (priznám, na také niečo som nebola zvyknutá a ja som najprv vôbec nechcela vyliezať z mojej teplej postieľky, lebo vonku lialo, ale potom som si predstavila tú hanbu, že ma budú odtiaľ vyháňať požiarnici, tak som vyšla). Medzi všetkými tými ľudkami mi hneď padlo do očí, že všetci boli kompletne oblečení, vrátane hodiniek, prsteňov, zlatých retiazok,... JA, čo som to nebrala vážne som mala pri sebe iba kabelku, ktorú som mala pri posteli a kabát prehodený cez pyžamo.
Áno, nerobím si ilúzie, že tí čo riadia tento svet ho riadia v prospech niekoho iného ako samých seba a že sa čerta starého starajú o to, ako to tu bude vyzerať o x rokov. Ja sa snažím žiť podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia tak, aby som neubližovala ani ľuďom ani svetu okolo mňa - rozhodne nie som z tých, čo by sa hnali za nejakými hmotnými statkami a snažím sa o tom presviedčať aj svoje deti -myslím, že celkom úspešne.

lydusha (bez overenia), Št, 12. 03. 2009 - 22:16

dakujem adusKvietok

magic, Št, 12. 03. 2009 - 20:42

tie apokalypticke scenare... vcelku mi to pripomina anjelov svetla. az nato, ze nespomina cipovanie.
ono sa to da zobrat z roznych uhlov. autor pise, ze vsade okolo nas je demagogia, co nam ma zastriet oci, aby sme konali tak, ako "vyvoleni" chcu. rovnako jeho clanok moze byt pokusom o takuto demagogiu, aby sme sa bali a konali radsej ako "iny vyvoleni" chcu. lebo nic konkretne v nom nie je.
som zvedava na jeho konkretne fakty, argumenty a rady, co slubuje v pokracovaniach. podla nich uvidim, ci stoji zato sa nad nim obec zamyslat.

ale jedna myslienka je tam pravdiva. ta, co sa stale opakuje pri roznych prilezitostiach v roznych formach - ze treba zacat od seba.
byt kvapkou vody, co na hladine zacne sirit kruhy... mozno daleko nezajdu, ale mozu niekoho dalsieho rozhupat...

Adinka, Št, 12. 03. 2009 - 21:27

:) Jeden dedko minule pri tých plných regáloch a plných nákupných košoch v hypermarkete vykrikoval : Vážení, toto je kríza ? Toto je kríza ? Tak to ste krízu ešte nezažili ... Mrkám

USkromnenie nezaškodí nášmu svetu, a hľadanie riešení ako to tu na mamuši Zemuši trošku ozdraviť .. a zlacniť. Možno to takto má byť ... horšie ako kríza sa mi vidí znečisťovanie ovzdušia a zamorenie Zeme odpadmi, ničenie lesov a stabilných ekosystémov a nekvalitná zakonzervovaná schemizovaná strava ... Niežeby som si ju občas s chuťou nezapapkala ... Hambím sa ... aj na mňa si treba trochu krízy ... tak veru.

fantika, Pi, 13. 03. 2009 - 00:01

no naas sa kriiza tiez dotkla..manzel musel zmenit zamestnanie..poslednee dve vyyplaty nemaa vyplatenee..ja nedostaavam ani korunu..maame paar euro na uucte ale ked sa to minie tak...sme v prdeli..muz siice siel do druhej roboty,ale tam to zatial tiez nie je ruzovee...uvidiime..ale nemaam kludnyy spaanok to je istee..Smútok

sonia, Pi, 13. 03. 2009 - 07:50

Adinka,dedko má dobrý postreh.Mna to tiež tak napadne ked idem okolo supermarketu a vidím to neuveritelné množstvo super aút,plné nákupné košíky...tá kríza asi dopadne iba na tých najbezbrannejších...Ved ak ste sa dívali na OTA,tam som si tiež nevšimla že by mal niekto krízu - drahé desattisícové roby,všetko nablýskané a prehnane prefinancované.No to hej horných 10 000,krízu nemá...Ale čo tí ostatní,ktorí živoria lebo nemajú prácu a detom jest treba!!!!!!Moja mamina nám nejeden raz rozprávala ako sa žilo kedysi,kúpili sa vrecia múky - z ktorých sa piekol doma chlieb,zemiaky sa vypestovali,takisto kapusta a celý den sa bolo na poli...Bola to určite tažká práca aj pre deti,ktoré kolkokrát nemohli íst ani do školy lebo museli pomáhat rodičom...Ci sa naozaj nevráti tá doba ked budeme radi že si môžeme niečo dopestovat na vlastnom políčku...Slnko Kvietok Slnko

Adinka, Pi, 13. 03. 2009 - 08:34

KeĎ o tom obilí ... Kvietok ..akurát zháňam také bio /teda doma pestované bez postrekov a chem. hnojív/ .. aby som si mohla pomlieť a takú múčku používať na chlieb. Už asi mi zohnali z Myjavy .. uvidíme. Našťastie ide jar .. vrátime sa k jedlám sarých mám ... polievky z pŕhľavy, halušky z kalerábovými listami .... chlieb so sedmikráskovou pomazánkou .... Horšie bude v zime ... ani ten sneh nie je to čo bývaval ... dakedy sme z neho varili čaj ... teraz je taký počerný ... a vraj aj kyslý Chichocem sa
S humorom to hádam dáko prefrčí. My máme tiež len jeden plat už dva mesiace ... a to muž má 60 Sk na hodku .... oproti tomu čo kedys zarábal v Rakúsku neuveriteľná zmena .... ale hlavne že sme všetci spolu. Aj pečené krumple s kyslou kapustou som nám fajné. /Len ja teraz nemôžem kysé,aby malú nedulo .. tak len také ... V meste by to bolo horšie, tam sú ľudia ozaj odkázaný na to, čo zarobia :) Na balkóne toho asi dostatok nevypestujú, to je pravda.

manny, Pi, 13. 03. 2009 - 08:52

Adinka, asi z Podkylavy skôr, nie priamo z Myjavy. V podkylave je bio farma. Je vážne super,príroda nádherná,políčka čisté, proste nádhera.

Adinka, So, 14. 03. 2009 - 15:23

Veru neviem presne odkiaĺ, to išil jeden známy z alter-nativy a chceli mi to doniesť, len ja som sa neozvaala, bo som nebola na maili vtedy ... tak teraz musím čakať, kedy zas pôjdu ... a budem vedieť presnejšie :)
Veľa chleba pečiem a koláče .. /taká som mlsná stále, aj ako kojím ... ts ts ... / tak chcem mať zdravšie aspoň :)

lobelka, Pi, 13. 03. 2009 - 09:33

No, mna vzdy v tejto suvislosti napada predvianocny nakupny osial v obchodoch. Uz len to, co sa dialo v supermarketoch s potravinami...ved to bolo, akoby mala prist tretia svetova a ludia sa chceli zazimovat na x-mesiacov! Plne kose jedla a pitia (tie najvacsie voziky, na ktore som alergicka, lebo s nimi nevladzem soferovat Smútok , ktore v zakaznikovi vyvolavaju pocit, ze kvoli par veciam na dne sa mu sem ani neoplatilo chodit)), dlhocizne rady, nervozita z toho, aby sa vsetko stihlo, aby sme vsetko dostali, aby sme mali "hojnost". To nebola hojnost, ale obzerstvo. Nechce sa mi verit, ze toto ludia dokazali do seba vpratat a myslim, ze cast z toho koncila v smetiaku. To hovorim len o potravinach, lebo tam mi ta vianocna pohoda pripadala najmorbidnejsia. No a v novinach potom citate analyzy, o kolko sme v predvianocnom obdobi viac minuli ako v predchadzajucich rokoch. Zamyslali sme sa nad tym doma uz davnejsie, ze kedy pride taky "comeback", ze ludia sa totalne presytia vsetkeho a zacnu sa mozno zasa uchylovat k jednoduchsim Vianociam a darcekom, mozno aj vyrobenym jeden druhemu... k naozaj len par veciam, nad ktorymi sa ale premyslalo. Ze to nebude tak velmi o konzume.

Natinka, Pi, 13. 03. 2009 - 09:39

spravne vianoce su o drobnostiach, ludia si pomaly kupuju auta na tieto sviatky ako dary...kde sa pominula skromnost? Ci sa uz nenosi?

Ariesa, So, 14. 03. 2009 - 14:28

nechapem ... ked ma niekto peniaze, nech ich toci. chce kupit auto? no nech sa paci. zaplati sa dph. mozno by nezaskodilo hladiet si viac svojho,. kazdy zije podla svojich pomerov, ak nie padne na hubu. alebo preda auto a zacne kupovat ine darceky. take ktorym netreba platit poistku napriklad Mrkám

svetlana (bez overenia), Pi, 13. 03. 2009 - 08:43

kriza - asi dotkla Úsmev
pracujem vo firme, co vyraba software pre strojarstvo - niet objednavok strojov, niet poziadavky na novy software, takze robime od zac. marca 80%, co osobne zatial povazujem za cool Áno Úsmev
Sef sa sice uz zas tvari, ze to asi v dost kratkom case zrusime, no ... mne by viac hodilo mat trochu vzduchu, moct premyslat nad "aktivitami" , co "vyzaduje" doba .... zacinam mat pocit, ze budovanie lokalnych komunit je coraz viac sa bliziaci proces - nech uz ide o vymenu tovaru, pokrmov, prace, zrejme budeme musiet v dost velkom meritku prehodnotit nas sposob zivota - kt. ja vnimam ako izolaciu malych jednotiek - rodin.

--- 11/100 jarnych kilometrov ---

daia, Pi, 13. 03. 2009 - 11:03

Ako tak citam tieto prispevky, mate pravdu. Myslim ze je to presne o tom ze ludia rozmyslaju smerom "...a po nas potopa..." a ze je to vsetko o konzume, obzerstve a o zbytocnostiach. Ked tak idem okolo miest kde som vyrastala - prestahovala som sa z bytovky okresneho mesta na dedinu, do rodinneho domu, lebo som tuzila chovat zvierata a moct si nieco dopestovat - tak mi je smutno. Vyklcovali vinice, aby tam vyrastli nakupne komplexy a nove bytove jednotky...a ked vidim tie nakupne voziky, plne veci ktore clovek ani nepotrebuje, tak je mi na nic. Je skoda ze doba donutila ludi zijucich na dedinach urobit zo svojich zahrad okrasne, ved v obchodoch najdete vsetku zeleninu lacnejsiu a v ktorom kolvek obdobi - ale povedzme si, v com je lepsia ako ta ktoru by sme si dopestovali doma? Alebo maso a mlieko? Nehovorim ze by sme sa mali vratit do minulosti a doma zacat chovat, ale je smutne kolko polnohospodarskej pody a druzstiev zameranych na vyrobu masa, vajec a mlieka na SK je uz len minulostou...
Zrejme by malo nastat obdobie aby si ludia zacali vazit ine hodnoty a aby opat zacali zit skromnejsie a kvalitnejsie. A mozno tak trochu aj tak, ako kedysi...

Mortisa24, Pi, 13. 03. 2009 - 13:31

keby tu bol grcajuci smajlik tak by som ho tu dala aj na celu stranu na vyjadrenie tej hnusnej svetovej spiny,,,,,

Ariesa, So, 14. 03. 2009 - 14:46

kupovanie zbytocnosti, zivot tak ako kedysi. ja nechcem zit ako kedysi - a ako este zijem, lebo treba pomoct aj teraz.

1. maj - ziadne kyvanie mavatkami, pekne oslavit pracu pracou. ziadny cas na vylety, uprostred pracovneho tyzdna dalsi den k dobru - hybaj ho na pole. mozno bude cez vikend prsat, alebo treba i tak urobit kopu inej prace po sichte v zamestnani. tak treba sadit zemiaky. presadzat kapustu a pretrhat mrkvu.

leto sa toci okolo polievania vysusenej zahrady, ovocie schne na stromoch, to co nevymrzlo uz na kvete na pankraca, servaca a bonifaca doraza sucho.

1. september - den ustavy? zas nejaky vylet "na pole". dost, ze clovek v lete nesiel na ziadnu dovolenku lebo treba odhanat skorce z ceresne a krmit zajace a sliepky. na den ustavy konecne mozu ist zemiaky zo zeme von. kupit auto? neexistuje, to radsej 5 rokov chodit do roboty a davat nadcasy, aby si 3 rodiny mohli spolocne kupit traktor, co by pomohol v praci.

dovolenky sa zo zamestnania neberu kvoli rekreacii, ale kvoli malovaniu, opravam domu a tlaceniu kapusty na jesen do sudov. v zime stary rodicia sliepnaju do kniziek a krizoviek pri slabom svetle. treba setrit elektrinu a plyn, lebo zavaranie kompotov a uhoriek vyhodilo taky ucet ze az. a tom ako sa setri drahym uhlim ani nevravim.

ja som na tom financne nijako. od nuly k nule. ale je to pokrok od materskej, kde som bola stale v minuse a dotovana rodinou. dovolim si kupit aj nepotrebnost, vikend na hoteli so stravou - na jar ked je na poli tolko roboty a moja mama pojde pomahat starej mame Smútok som nevdacna ... dufam, ze sa mi podari ist v lete na detsky tabor s prckom, aby sme trosku zmenili prostredie. a rada si po praci doma vytocim kurenie, lebo som taka vyklepana vecer z unavy, ze na pole by som nesla ani za nic. rada tam stravim nejaky cas - najradsej by som rekreacne. tak dve hodinky do dna, cez vikendy, ked je pekne slnecno popretrhat zeleninu. lenze velke pole nepocka.

svetlana (bez overenia), Po, 16. 03. 2009 - 23:42

no ariesa, lenze ... to co ty popisujes, zrejme este fakt nepatri (podla mna) medzi "exluzivny luxus" .... a pritom - citis sa, ze by si sa cele dni vyvalovala ? ale ako najst tu nejaku schodnu cestu ???? (recnicka otazka Úsmev)

Ariesa, Ut, 17. 03. 2009 - 23:47

reagovala som preto (ehm, no viem asi to v tom mojom vyleve nie je dost zretelneHambím sa ), ze ZOVSEOBECNOVANIE, nie je riesenim.

"mali by sme sa zamyslat nad tym ako zijeme, nebazirovat na blbostiach a luxuse ..." ako my? ci vy? ci kto vlastne? to fakt treba krizu aby sa ludia zamysleli? jasne, kupujem mlieko v tetrapakoch, lebo ho mozem mat plnu skrinu a nepokazi sa (a nenosit kazdy den dva mlieka domov v rukach) - ale potom tie tetrapaky hodim do oneho zlteho kontajnera. od kedy si pamatam rada kreslim a aj teraz s prckom minieme cele hory-lesy papiera, ale odjakziva ten papier ide do zberu.

"mali by sme sa vracat ku korenom, zit skromnejsie" ?!?!? mne sa velmmi pacia Adinkine prispevky. o tom ako sa da zit - kde je vola, tam je i cesta. zivot na samote, venovat sa viac duchovnu a zaroven nezanedbavat telo. starat sa o seba i deti a venovat sa i zdraviu a masazam a harmonii. zaroven mysliet na zivotrne prostredie. par tem tu bolo o komunitach ci projektoch na kopaniciach.

pokial sa clovek nemontuje do zivota inym a neznehodnocuje ho, tak mu nema kto diktovat ako ma zit. a uz vobec nie to, o com by mal rozmyslat. sak hadam rozmysla kazdy za seba.

pocuj svetlana! ty davas tazke otazky a nutis cloveka napisat to, co si musi vysporiadat i sam vo svojej vlastnej makovici.Mrkám Kvietok (a ja si musim dobre kuknut vsetky moje prispevky, aby som zistila, ci sa mi fakt nepacia zovseobecnovania, alebo sa vyzivam v tom, ze "nesuhlasim"Chichocem sa )

daia, Ne, 15. 03. 2009 - 12:34

Ale ja predsa nechcem aby sme zili ako kedysi v zmysle makat na poli. Vtedy neboli stroje, tak to museli robit ludia rucne. Len som chcela napisat, ze by si ludia mali viac vazit to co im ponuka priroda a aby sa snazili nechat fungovat domaci trh - polnohospodarstva. Mam doma tazneho kona,s ktorym sa este donedavna robila tazba v lese, co je namahava praca, ale traktor konsku silu v urcitych miestach nedokaze nahradit. Dnes mam tohto kona len na rekreaciu, ktoru by som si v minulych casoch nemohla dovolit. Aj zahrade si chcem pestovat pre svoju potrebu a zalubu...
Z minulej doby by sme si mali len uvedomit, viac si veci vazit a nezit len materialisticky. Nepodporovat vedome konzum len preto ze nieco chcem ale az tak nepotrebujem. Zit trosku skromnejsie...a nie na dlh.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama