Dnešný deň- 7. apríl je vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) za SVETOVÝ DEŇ ZDRAVIA. Tento rok sa nesie v duchu "Urbanizácia- šanca pre verejné zdravie", alebo "Globálne spojenie aktivít pre vytvorenie zdravších miest",keďže je všeobecne známe, že aj urbanizácia a všetko s ňou spojené má veľký a neodškriepiteľný vplyv na zdravie obyvateľstva. (Zdroj: internet- ZDRAVIE.sk)
Čo je to vlastne zdravie? V škole nás učili výstižnú definíciu podľa WHO, že zdravie je stav úplnej telesnej, duševnej a sociálnej pohody a nie iba neprítomnosť samotnej choroby, ako by sme si mohli na prvý pohľad myslieť. Je predsa dôverne známe, že duševný stav človeka veľmi priamo a intenzívne (pozitívne i negatívne) ovplyvňuje jeho telesné zdravie. Podľa môjho názoru stav sociálnej pohody je veľmi individuálna záležitosť a je priamo závislý na stave duševnej pohody. Niekomu stačí viac, inému menej a tak stav sociálnej pohody dosahujeme vtedy, ak je dosiahnutý aj stav pohody duševnej ale rovnako aj telesnej. Skrátka by mala existovať akási bio- psycho-sociálna rovnováha, nakoľko sa jej jednotlivé zložky navzájom ovplyvňujú. Ak sa čo i len jedna zložka z tohoto reťazca poruší, prestávame hovoriť o zdraví a nastupuje na rad pojem CHOROBA.
Veľmi dôležitým a neoddeliteľným krokom k udržaniu si dobrého zdravotného stavu je prevencia, ktorá je základom zdravia. Prevencia - to však nie sú iba preventívne zdravotné prehliadky zamerané na včasné vyhľadanie a rozpoznanie ochorenia v štádiu, kedy je ešte jeho liečba úspešne zvládnuteľná. Prevencia zahŕňa i elimináciu faktorov, ktoré vznik choroby podporujú, alebo ju priamo vyvolávajú, ako sú nesprávne stravovacie návyky, stres, fajčenie, či nesprávna životospráva a spôsob života.
Čo sa týka preventívnych prehliadok: "Ruku na !" Kto z nás sa takýchto prehliadok naozaj poctivo a pravidelne zúčastňuje? A kto z nás vyhľadá lekára iba vtedy, ak už " ide do tuhého"? Ako zdravotník viem (lebo sa denne stretávam s množstvom ľudí a ich príbehov),že preventívne prehliadky sú často zo strany nás - pacientov podceňované a zanedbávané. Niekedy je to pre nedostatok času, pre strach z postihu pri vymeškaní z práce ( aj keď je smutné, že sa takéto veci dejú a priamo ovplyvňujú naše sociálne istoty a tým aj sociálnu pohodu
) a veľmi často je príčinou samotný strach z choroby. Počula som to sto krát:" Nepôjdem k lekárovi, lebo by mi ešte niečo našiel a toho sa bojím. Radšej nevedieť!" Takéto chybné názory ovplyvnené strachom vedú potom k príbehom s veľmi smutnými koncami, lebo takto zmýšľajúci ľudia sa dostávajú k lekárovi naozaj až vtedy,keď je neskoro.
Chcem sa Vás opýtať nanič mamy: O zdravie svojich detí sa vzorne staráme a trápi nás aj ten najnepatrnejší príznak ochorenia, každé zakašľanie. Staráme sa ale takto aj o svoje zdravie? Dovolím si odpovedať NIE a ak ÁNO, tak malé množstvo z nás.
Týmto som chcela v tento SVETOVÝ DEŇ ZDRAVIA zdôrazniť dôležitosť opatrení, ktoré udržujú naše zdravie v optimálnom stave a najmä dôležitosť preventívnych prehliadok: u žien každý rok gynekológia, pravidelné samovyšetrovanie prsníkov, sonografické kontroly prsníkov raz ročne, u žien po 40ke i mammografické vyšetrenie každé 4 roky, u mužov po 50ke urologické vyšetrenie zamerané na vyšetrenie prostaty, u mužov i žien po 40ke vyšetrenie stolice na prítomnosť krvi.
Ak sa objavia akékoľvek príznaky ,ktoré by mohli svedčiť o ochorení ( nejaká hrčka kdekoľvek, krv v stolici, bolesti, hnačky a iné), netreba na nič čakať. Treba iba prekonať strach a vyhľadať pomoc a radu lekára, lebo verte! Tie smutné a skľučujúce príbehy chorôb majú skoro vždy na svojom začiatku podcenenie,či zanedbanie PREVENCIE a odkladanie svojich ťažkostí na dobu neurčitú...
Prajem Vám i Vašim rodinám PEVNÉ ZDRAVIE!
Problem nejedneho lekara je v tom, ze lieci len telesne priznaky choroby. Akosi vsak hned v uvode napisala zdravie nie je len stav tela, ale aj mysle a duse
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Presne tak. Lekári často liečia a odstraňujú príznaky ochorení. Príčina sa nedá liečiť, iba pomenovať a odstrániť. Pomenovať a odstrániť príčiny ochorenia často dokáže aj samotný pacient, ak ho lekár správne usmerní.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
pekny clanok
Polarka suhlas no zaroven - k lekarovi idem, priznaky a prehliadka spravi svoje a casto padne ina diagnoza ako som ja predpokladala ... akurat uz liecenie sa vacsinou "dohodneme". ak nedohodneme, oznamim lekarovi ako mienim postupovat, aby to neoznacil za zanedbanie liecenia, ale vacsinou su v pohode. ci uz moji alebo drobcovi lekari.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ariesa
jasne... U nas taky tak.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Stanka veľmi pekne si to napísala
,vieš dobre,že aj ja som jedna z tých,čo šli na preventívku po rokoch rokúcich
a skončilo to operáciou...presne to som si myslela aj ja-čo ak niečo nájdu-a našli..v pondelok som objednaná tak dúfam,že nenájdu nič-strach je obrovský tak držte palce
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
veľmi veľmi držím palce! A prosím, prosím, skús myslieť pozitívne, aj keď viem, že to sa ľahko povie. Daj mi prosím potom vedieť! Uvidíš, že to bude OK.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Vidíš,ani som netušila že dnes je Svetový den zdravia,tak na zdravie
...a inak výstižný nadpis
a teraz idem na článok
...