Končíte školu? Čo robiť, aby ste neplatili
Ak nemáte prácu, ešte pred prázdninami nezabudnite navštíviť zdravotnú poisťovňu a úrad práce.
Bratislava – Študijné oddelenie, úrad práce, zdravotná poisťovňa. Absolventov vysokých škôl delí od leta a posledných prázdnin ešte zopár povinností. „Do siedmich dní bolo potrebné prihlásiť sa na úrad práce. To som aj spravila a každé dva týždne tam treba chodiť,“ hovorí Mária z Hanušoviec nad Topľou. Mladá študentka v júni skončila ekonomiku v Bratislave a teraz si hľadá prácu.
Keby sa neprihlásila na úrade, k bežným výdavkom na život by musela zaplatiť aj zdravotné poistenie – takmer tridsať eur za mesiac. „Keď som získala doklad o zaradení medzi nezamestnaných, išla som do zdravotnej poisťovne, vypísala som si potrebné papiere a dali mi novú kartičku poistenca. Stačilo predložiť potvrdenie o ukončení štúdia a doklad z úradu práce,“ hovorí Mária. Poistenie teraz za ňu platí štát.
Záväzky voči fakulte V podobnej situácii sú desaťtisíce vysokoškolákov, ktorí končia štúdium. Avšak ako prvé si nezabudnite splniť povinnosti voči škole. „Absolventi si musia vysporiadať svoje záväzky voči fakulte, a to je hlavne potvrdenie o výpožičke kníh, odovzdať index, prihlásiť sa na promóciu, ak majú záujem, a na požiadanie dostanú potvrdenie o skončení štúdia pre zamestnávateľa, zdravotnú poisťovňu, prípadne Sociálnu poisťovňu,“ hovorí Beata Vajdová, vedúca študijného oddelenia Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave. S papiermi od školy sa môžete rozbehnúť na úrady – práce a do zdravotnej poisťovne.
Dve možnosti Absolventi majú dve možnosti – prihlásiť sa na úrad práce a nechať si zaplatiť poistenie od štátu. Alebo byť dobrovoľne nezamestnaní a platiť si poistné sami. Samozrejme, najlepšie je zamestnať sa, v tom prípade platí poistenie zamestnávateľ. Absolventi, ktorí plynule začínajú alebo pokračujú po skončení štúdia v práci, však musia oznámiť poisťovni ukončenie štúdia. Poistné musia platiť aj študenti, ktorí pokračujú v štúdiu na inej vysokej škole.
***
Deväť krokov, ktoré čakajú absolventa po tom, čo ukončí školu
1. Internát
Študent musí odovzdať čistú a upratanú internátnu izbu a s ňou aj kľúče od izby, posteľnú bielizeň, kábel na internet a ubytovací preukaz. Prípadné nezaplatené škody na zariadení izby a nedoplatky za ubytovanie na internáte môže škola vymáhať súdnou cestou.
2. Fakultná knižnica
Treba vrátiť požičané knihy, odovzdať preukaz. V knižnici vám skontrolujú aj to, či ste podpísal licenčnú zmluvu, ktorou dávate škole právo používať svoju záverečnú prácu. V zmluve môžete súhlasiť s plným zverejnením a šírením diela, prípadne ho sprístupniť len na nahliadnutie a len v knižnici školy.
3. Vysoká škola
Študent odovzdá index, potvrdenie o vyrovnaní záväzkov s knižnicou a internátom. „Študent musí priniesť rodný a sobášny list, alebo ich overené kópie, aby bol správne vyhotovený diplom, po promóciách im dokumenty vrátia,“ radí Zuzana Slobodová z UK. Pýtajte si viac tlačív potvrdenia o ukončení štúdia, budete ich potrebovať.
4. Zľavy na dopravu
„Študent stráca nárok na zľavu po skončení štúdia,“ upozorňuje hovorkyňa Dopravného podniku mesta Košice Moniky Murovej. Jednotliví dopravcovia sú však voči končiacim študentom viac či menej benevolentní – v niektorých prípadoch vám môže potvrdenie o návšteve školy z júna zabezpečiť zľavu až do konca roka.
5. Zdravotné poistenie
Vysokoškolák začína po skončení štúdia platiť zdravotné poistenie z vlastného vrecka. Znamená to prihlásiť sa do 8 dní po poslednej štátnej skúške do poisťovne a platiť mesačne 28,92 eura. To je minimálna sadzba pre samoplatcu – dobrovoľne nezamestnanú osobu. Platí to aj pre študentov, ktorí už majú viac ako 26 rokov.
6. Ako sa vyhnúť plateniu
Plateniu zdravotného poistenia sa vyhnete prihlásením na úrade práce. Mali by ste to stihnúť do 7 dní od poslednej štátnice. Na úrade potrebujete občiansky preukaz, potvrdenie o skončení štúdia na VŠ, fotokópiu diplomu a záverečného vysvedčenia s originálmi na nahliadnutie. Stredoškoláci majú viac času.
7. Sociálna poisťovňa
Absolvent sa môže, ale nemusí prihlásiť do Sociálnej poisťovne. Ak si budete platiť mesačne 91,70 eura, zaráta sa vám toto obdobie pri výpočte dôchodku. Za ďalších 14 eur mesačne získate dobrovoľné nemocenské poistenie, za ktoré môžete neskôr získať nárok na štátne dávky v prípade materskej, ošetrovania príbuzných či PN-ky.
8. Dávky
Absolventi nemajú ani po prihlásení sa na úrade práce nárok na dávku v nezamestnanosti. Absolvent, ktorý žije sám, však môže získať dávku v hmotnej núdzi 60,50 eura mesačne – ak jeho príjmy nepresahujú 185,19 eura za mesiac, prípadne ho neopatrujú rodičia. Peniaze si choďte vybaviť na úrad práce v mieste bydliska.
9. Prídavky na dieťa
Rodič absolventa SŠ má nárok na prídavky na dieťa a daňový bonus až do 31. augusta. To však neplatí, ak sa dieťa prihlási na úrade práce. Výška prídavku je 21,25 eura. Rodičia vysokoškolského absolventa stratia nárok na prídavok už deň po úspešnom skončení záverečnej skúšky.
zdroj:
Hospodárske noviny | 21.6.2010 | Tomáš Nejedlý
nás to čaká za rok...k úspečnej maturite blahoželám a dúfam, že Mirke to výjde na inej VŠ alebo skúsi šťastie budúci rok, držím jej palce a mamina prekonaj rozčarovanie a buď jej oporou
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ďakujem za info. Nemám doma vysokoškoláka, ale bodla mi devina. Aspoň sa nemusím nikde pýtať
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
kočky rada som pomohla viem sama, aké prácne je niekedy zohnať potrebné info...tak pokiaľ som "pri zdroji" môžem občas niečo uverejniť
teda dúfam Kamilka, že je to takto O.K. , keď uvediem zdroj
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Len upresnenie k bodu 9 : PnD sa vyplaca mesacne, tak za vysokoskolskeho absolventa je vyplateny este za ten mesiac, ked bol aspon jeden den studentom (ak splnil ostatne podmienky naroku). No a papier o skonceni studia treba dorucit aj tam, kde vyplacaju PnD.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
PROSIM VAS mohli by ste mi niekto pomoct? mam vazny problem som presne rok po ukonceni studia na strednej skole a hned po skole som odisla do zahranicia. Neprihlasila som sa na urade prace cize som sa nebola zapisat ani nic a zdravotnu poistovnu si tiez neplatim neviem ako to mam teraz riesit . Momentalne som v Anglicku a vazne neviem ci mam ist na Slovensko osobne alebo to staci obvolat a ci budem mat nejake problemi z toho nemam sa ani na koho obratit kedze zijem sama... Keby sa nasla nejaka vazne dobra dusa ktora by si o tom som mnou chcela popisat bola by som vazne vdacna moja mailova adresa je ARCI16@azet.sk dakujem Andrea alebo mozte odpisat tu budem sa pozerat stale dakujem pa
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dík reni, že myslíš aj na ostatné maminy, lebo viem že taba osobne sa to ešte asi netýka
Moja Mirka úspešne zmaturovala, ale musím konštatovať, že vysnívaná psychológia jej nevyšla(ani som netušila aký je tam veľký záujem), tak neviem čo bude študovať ďalej, zatiaľ je sklamaná a rozčarovaná(a ja s ňou)
Takže prídavky nám patria do 31.8. a potom bude treba potvrdiť ďalšie štúdium.