Naozaj pomáhame? Alebo krok dopredu, dva kroky vzad

Záchrana klímy patrí aktuálne medzi naj témy. Všade sa o tom hovorí. Len mám pocit, že občas ideme na to tak, že narobíme viac škody ako úžitku.

Ráno som si prečítala článok o emisiach. Už dlho doma diskutujeme o autách. Či nafta alebo benzín. Mali sme i jedno, i druhé a teda nafta mala neporovnateľne menšiou spotrebu. Len nejak sa začalo blbnúť, mestá začali zakazovať vstup naftových aut do centra, tak sme podľahli.

A dnes ráno som si prečítala, že zmena pomeru naftových a benzínových  aut klíme nepomohla. Skôr naopak. Je pravda, že benzínové autá majp nižšie emisie. Ale spotrebujú o dosť viac PHM. Tak sa vlastne pomer obrátil.....

Podobne je to aj napríklad so zálohovaním pet fliaš. jasne, zvykneme si. Len to teda bude stáť dosť peňazi a naviac, separovaný zber zrovna tejto komodity je celkom dobre vyriešený. A zaplatíme to, tak ako všetko ostatné, len my, koncoví spotrebitelia.

Lebo teda ženieme to ad absurdum - až tak, že sa dozviem, že najmenej by sme škodili žiovotnému prostrediu, keby sme neboli. Alebo sa rozhodli nemať deti.....

Diskusie Naničmama.sk: 

Spolužiačka zo strednej si denne vycapuje na FB stránku články o Grete Thunberg. Zaujímavé článočky. A najviac ma zaujalo video podporujúce výsadbu stromov. Teda aspoň ja som to z toho videa pochopila.

Proste nechať prírodu, aby si poradila s tým bordelom, čo jej tu robíme. Lebo áno - my síce obmedzujeme sáčky, triedime odpad, odkláňame autá z mesta ... všetko super. Len tých stromov nejak ... furt je pomenej. Takže aj tam treba pridať.

Hmmm - add emisie. Vieš, ja som teraz trochu rozlietaná na cestách. A keď ideme v kolóne v Čechách po diaľnici a dáme za 1,5 hodiny 9km, lebo niekto akože opravuje cestu a v podstate zahradil len cestu a nič sa tam týždne! nedeje ... a sedíme tam v tom špalku v 2 prúdoch a všetci so zapatým motorom, lebo sa posúvame krokom ... to by bolo zmerať tie emisie! Sa mi potom to moje auto či je dízel a či benzín zdá zas len také ..... o peniazoch, že ktorý druh auta sa bude preferovať a môže dvihnúť cena, lebo je ekologickejší.

Myslím, že tu je jediná cesta. Menej konzumu. Lebo nemá zmysel obmedziť vrecká a objednávať lacné veci z Azie. Nemá zmysel meniť autá a potom lietať na dovolenku každý mesiac, lebo su letenky lacné. A dalo by sa pokračovať. Viac si vážiť veci. A seba navzájom, svoju prácu aj prácu toho druhého.

Možno by prospelo aj menej ekonomických konferencii po celom svete PohodaPohoda

Áno

podľa mňa sme až príliš konzumná spoločnosť. Nakupujeme, čo nám netreba, starého sa potom treba niekde zbaviť. Ja používam veci, až kým sa nepokazia, ale poznám ľudí, ktorí si kúpia napr. TV, pračku, už po pár rokoch, lebo veď sú nové, lepšie. Tak isto obuv, oblečenie. Nosím do zodratia. A pod.

MInule som pozerala reláciu, neviem či to bola VAT na STV-čke ale tiež tam rozoberali tému plastových fliaš. Že keď ich vlastne nahradíme sklom, to sa časom tiež musí recyklovať a vlastne vznikajú emisie, ktoré sú tiež škodlivé. Jedno nahradíme druhým. Samotné slamky sú podľa mňa rozmaznanosť ľudí, lebo veď viem sa normálne napiť z pohára.

 

 

Veľká pravda, treba používať, pokiaľ sa dá. A nepodliehať módnym trendom. Lebo tie sú hlavne o marketingu. A o snahe predať, nanútiť ti aj to, čo nepotrebujeľ,

No a čo sa týka slamiek a tyčiniek do uší, tie sú podľa mňa len zástupný problém. Minimum. Chytáme problém za špičku chvosta. Nie tam, kde treba. Lebo miesto týchto slamiek prídu iné. A je fakt otázka, či tu bude, ked započítame úplne všetko naozaj výhodnejšie. Podobne ako nafta/benzin. J

Je tu taká celková hystéria, že človek sa aj bojí nahlas povedať niečo iné, lebo je hned obviňovaný....

je to o tom kto si potrebuje rýchlo nabrať do vrecák...Tí hore agresívne razia myšlienku "berme kým je z čoho -a po nás potopa".

kde je zdravý sedlicky rozum-však kedysi každé väčšie mesto malo mliekáreň,bitúnok,poctivú pekáreň nie dopekanie mrazeného chleba!tým pádom bolo to viac menej lokálne.

dobre beriem aj to -chceš avokádo,kešu oriešky apod?tak si ho zaplať-brala by som to ako luxus...

u nás v sadoch ovocia a nemá kto oberať..a určite nestriekané 27x ako dovozové..

 cez pol zemegule ak nie celú sa dováža mäso a pod.

ked chceš niečo opraviť majú ťa za chudáka..

paradox-charitný dom pre chlapov v Kláštore pod Znievom musí zlikvidovať salaš kde chlapi dorábali výrobky pre seba!!nie na predaj!!lebo legislatíva!!lebo vraj hygienické normy a predpisy...

ked kupujem z dvora !!v rakusku alebo nemecku -neverím že všetko zariadenie majú z nerezu,všetko vykachličkované a dodržané počty WC na osoby a pohlavia...no na toto mám len jeden výraz -buzerácia!

no toto je téma pri ktorej viem vypeniť..

nemecko a rakusko ako tak - tam su zvyknutí dodržiavať, čo rozkážu. Ale vo Francúzsku? Minimálne poliovička syrov by sa nedala vyrábať.....

A u nás ešte pre istotu predpisy, ktoré treba dodržiavať sprísnime. A hneď je kopec nových povinností, ktoré sa daju kontrolovať. A hlavne pokutovať.

 

Lenže ako vysvetlíš tým okolo seba, alebo instagramovým hviezdam,  že avokádový chlebíček na raňajky je hodne drahý. A ďalšie exotické druhy ovocia.... A čerstvé ríbezle, maliny, jahody  kedykolvek ... Tak ako som povedala, máme sa príliš dobre.

Osobne si myslím, že má zmysel skúšať skoro všetko aj v malom a bez debaty aj vo veľkom. Aj tie celosvetové medzinárodné konferencie majú svoje opodstatnenie. Opäť príklad z východy, čo som z diaľky laicky zachytila USS styl Košice má výrazne problémy, začína prepúšťať ľudí a bud eich ešte viac. Dôvodom je vraj to, že v Európskej únii platia oveľa prisnejšie "ekologické nariadenia", ako všade inde vo svete. Je nutné do tejto oblasti výrazne investovať, číms a predražuje výrova železa na Slovensku, v EU, je tým pádom menej konkurencie schopná oproti oceli vyrobe je v USA , Čine, či kdekoľvek inde. Pokial sa v tomto nezjednotí väčšina štátov, nepridajú veľkí podnikatelia ...

Ach jaaj, povedzte mi, kto toto vymyslel. Najskôr cyklisti, teraz atléti a na budúce futbalisti. Majstrovstvá sveta v atletike v DOHE. Hotové šialenstvo. Kto to zastaví? Nabudúce tam bude slalom alebo biatlon??????? Myslí niekto aj na bezpečnosť športovcov??????

Tiež som dnes čítala, šialenstvo ...

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok