reklama

pomoc pri znovurozbehnuti dojcenia

cingi , 03. 10. 2011 - 20:39

reklama

ahojte,
prosila by som vas o radu. Potrebujem znova nastartovat dojcenie a presvedcit syna, ze musi pokracovat. Ma 13 mesiacov, v 11 a pol sa v podstate odstavil sam, nechce prsnik. Ma nejake, zatial nezistene gastro problemy spojene s hnackami, takze som vylucila umele mlieko a vsetko mliecne. skusila som ricinus, pit caje na dojcenie, masirovanie olejom na podporu tvorby mlieka... mate este nejake napady? dik za akukolvek radu.


reklama


reklama

mnnaaauuu, Po, 03. 10. 2011 - 21:53

Hm, čiže to je už vyše mesiaca bbez dojčenia? Prisaje sa ešte? Ak áno, tak len priklada ť prikladať a prikladať... a veľa piť :) Veľa šťastia

ja_hodka (bez overenia), Ut, 04. 10. 2011 - 09:49

ak by nepomohlo nič a bude prsník odmietať naďalej, tak sú aj iné alternatívy k adaptovamému kravskému mlieku. Obilninové mlieka. Tu je pár receptov:
0 - 6 měsíců

* V prvních 6 měsících věku dítěte jsou jeho potřeby jednoznačně pokryty mateřským mlékem. V této době nedáváme plně kojenému dítěti žádný čaj, protože ten by mu zhoršil trávení a zbytečně by zatížil žaludek.
* Pokud má maminka přes všechnu snahu mléka málo, pak lepší než umělá výživa je mléko od jiné kojící ženy (ať makrobiotičky nebo ne). Pokud toto možné není, tak stravu dítěte doplňujeme obilným mlékem.
* Obilné mléko (Průchová):
o 1 šálek rýže natural
o 3/4 šálku sladké rýže
o 1/4 šálku krup
o 1/4 šálku mandlí
o kousek řasy kombu
Vařit pod tlakem asi hodinu (dáme 7x tolik vody), propasírovat. Občas lze mírně přisladit obilným sladem nebo uvařenou a propasírovanou mrkví. (Toto mléko je možné dětem podávat až do 2-3 let dítěte, nebo třeba i déle).
* Obilné mléko (Strnadelová):
o 60 dkg rýže natural
o 20 dkg jáhel (kukuřičné krupice)
o 15 dkg fazolí adzuki – předem namočit
o 5 dkg olejnatých semen (např. sezam)
o kousek řasy wakame
Do tlakového hrnce vše postupně navrstvíme (nejdříve semínka, řasu, adzuki, rýži a jáhly) a přilijeme 8x tolik vody. Vaříme pod tlakem minimálně hodinu. Pak promícháme a za tepla uzavřeme do skleniček, víčkem dolů. Můžeme skladovat pár dní v lednici. Před použitím ohřejeme, přidáme lžičku ječmenného sladu, rozmixujeme, popř. přecedíme přes plátno. Od 1 roku k rýži můžeme přidávat i oves a kroupy. Semínka používáme také slunečnicová, dýňová, lněná a mandle.
http://makrobiotika.aspone.cz/mb/Deti.aspx

sosiak, Ut, 04. 10. 2011 - 13:58

Ak sa ti už viac nechce prisať, nechceš mu skúsiť mliečko odsávať a dávať cez fľašku. Je to síce časovo náročnejšie, ale pre synčeka bude asi ľahšie vypiť tvoje mliečko cez fľašku. Ak sa takto rozhodneš, treba len odsávať, odsávať a odsávať. Ono sa ti to mliečko rozbehne a potom bude stačiť odsávanie aj vo väčších časových intervaloch. Držím palce, nech sa synčekovi polepší.

Adinka, Št, 20. 10. 2011 - 16:38

NApísala som mailík - dá sa to. POmocou - senovka, benedikt, cievka, Domperidon ... len naozaj k tomu treba pevnú vôľu a poradkyňu najlepšie osobne alebo minimálne "na telefóne" :D

Ariesa, Št, 20. 10. 2011 - 17:07

mrkam ze pisem pod starsi prispevok Mrkám

cingi, Št, 20. 10. 2011 - 17:38

Ahojte, velmi pekne dakujem za odpovede. Sme troska v hektickom obdobi chorob :(. Som v stadiu odstriekavania, prisat sa absolutne name zaujem, smeje sa ked vytiahnem prso, ze akoze co chem, ale z flase, resp. pohara vypije. Docasny verdikt z gastro vysetrenia je : mozna intolerancia laktozy, alebo alergia na mliecnu bielkovinu, alebo mozna celiakia, alebo .... cize "mama vyber si". Uz som medzicasom kontaktovala aj jednu poradkynu z mamily. Vysledky najskor za mesiac, ak vobec nieco zistia. No bylinky teraz nemozem ani skusat, lebo som mala podrazdeny pankreas (asi z nervov), takze prisna dieta a dokonca som mala aj koprivku z noveho zlcnikoveho caju. V kazdom pripade, dakujem za vas cas a rady. Peta

Adinka, Ne, 23. 10. 2011 - 23:58

Ahojki, senovka sa môže aj pri pankrease :D
Už takto na diaľk usa naozaj ťažko rieši, v podstate okolo roku zvykne byť aj dojčenský štrajk, keĎ dieťatko reaguje na zmeny odmietaním prsníka. K tej intolerancií laktózy - tam na 98 percent zaberie zmena dojčenia ale v nižšom veku, teda čo najskôr, v materskom mlieku sa najviac nachádza v prednom. Pr iniektorých detičkách, najmä skôr narodených, môže byť ešte enzým ktorý štiepi laktózu v malom množstve, a pri väčšom množstve predného mliečka telíčko reaguje problematicky a bolesťami bruška. Po úprave dojčenia sa problém stratí, dôležité je urobiť to včas, aby tie črievka trpeli čo najmenej, vtedy sa nevyvinú žiadne následné problémy a largiami a intoleranciou. Na toto je ale jednoduché riešenie aj neskôr - v lekárni dostať ten enzým v kvapkách /aj keDˇsa tuším neodporúča deťom do troch rokov, ale lekári ho aj tak s úspechom predpisujú/ a tam sa zbadá, ak sa trávenie zlepší, enzým zabral, a máme diagnózu. Časom sa to zvykne zlepšiť.
Samozrejme aj pri intolerancií si matka dáva pozor na stravu a konzumuje potraviny s čo najmenším množstvom krvského mlieka a jeho produktov. Tu zas každý reaguje ináč - niekto môže jogurty a tvrdé syry, niekto ani to nie ...
Pri alergí na bielkoviny z kravského mlieka je to tiež jasné - mamina vylúči tiež takéto potraviny. Ako jahodka tuto písala pekné recepty, aj mamina, neskôr aj dieťatko si nájdu dostatok doplňujúcich živín v inej potrave - zas záleží od možných alergií - ale fajné je napríklad mandľové mlieko Úsmev Pohánka, cícer ... A pri celijakí - to je asi najťažšie, ale už sú maminy ktoré s tým majú vynikajúce skúsenosti a poradia receptíky a fintičky ako všetko nahradiť. Materské mlieko pri tom všetko veľmi pomáha rozvoju imunity, CNS, podpore trávenia /za dodržania správnych zásad dojčenia a stravovania maminy - podľa tej ktorej diagnózy/, obsahuje množstvo iných dôležitých enzýmov a hormónov, čo zase v obilninách alebo rastlinkách nenájdeme / a nemenej dôležitá pri týchto disfunkciách je aj psychická pohoda /endorfíny v MM/ ... Uvidíš ako sa Vám to podarí prekonať. Dieťatko v tomto veku už môže piť aj z pohárika. Ale často sa mi stáva že aj takéto väčšie detičky pri nosení alebo klokankovaní /pokožka na pokožku/ sa na vrátia aj po štrajku k dojčeniu a spokojne si zacuciavajú aj ďalšie dva roky ...

Ariesa, Št, 20. 10. 2011 - 18:04

ach ... asi napisem znovu to, co som zmazala do tej jednej vety ... ak sa odstavil sam, nezistil sam, ze mu problem robilo materske mlieko?

ja som totizto tipovala presne tie tvoje 3 natipovane diagnozy, tymto som zacinala aj ja. nakoniec nam vsetky vysli negativne ... ale ked pije viac mlieka alebo je ine ako overene jogurty, hned naskace ekzem, zacnu koliky, krce v zaludku, nervozita, nespavost. az po drobcovom odstaveni od kojenia som zistila, ze aj moje mlieko mu robilo zle a aj kravske mu robi problemy. proste som spravila chybu, ked som uverila tomu, ze mi vsetci vraveli, ze koliky su normalne a pokial dietko prospieva je ok, ze ekzem ma kazde druhe dieta a podobne zlahcovania roznych stavov u deti, ktore su vraj "BEZNE" ...

kamaratkin syn je od 5 mes. na umelom mlieku ... iba samotne zistovanie co mu je trvalo 2 mesiace ... tiez to nebolo ktovieako presvedcive ... len intuicia, skusanie, pokus-omyl ...

drzim palce Áno

ja_hodka (bez overenia), Pi, 21. 10. 2011 - 07:58

Ariesa Áno presne to ma napadlo ako prvé. To presvedčenie, že materské mlieko je to najlepšie je fajn, ale treba brať do úvahy aj inštikt bába. Ak nechce, tak vie prečo. 13 mesačné dieťa nemusí mať mlieko vôbec. Vyššie píšem o alternatíve.

cingi, So, 22. 10. 2011 - 21:25

Ahojte,
takze prve vysledky nemam, lebo doktorka tam nebola :)... takze cakame na buducu piatok, kedy mozno pride - super. Ano, ryzove mliecko som davala alternativne aj ja, ale to ma rovno doktorka zmrazila, ze mozno byt este pozitivna aj alergia na ryzu... takze aj to vylucit. V kazdom pripade zatial varenie vychadza, este skusim dat dvojtyzdnovu vyluku lepku a uvidim, co to spravi so stolicou. Momentalne mam pocit, ze sa mozem prestahovat do kuchyne, aj tak tam travim vacsinu dna :(.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama