Dobry den..chcela by som sa ešte opytat jednu vec...som na materskej dovolenke..ktora mi konci v júli...a stale som zamestnana...ak by som sa po ukonceni MD chcela vratiť naspäť do práce a zamestnavatel ma nevezme....MAM NAROK NA ODSTUPNE???? dakujem
Dobrý deň,
zamestnávateľ je povinný Vás zaradiť po návrate z materskej alebo rodičovskej dovolenky na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné, môže Vás zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu druhu práce v pracovnej zmluve. V prípade napr. zrušenia pracovného miesta ide o organizačnú zmenu, v dôsledku ktorej sa stanete nadbytočnou. Zákonník práce stanovuje, že pred skončením pracovného pomeru z tohto dôvodu je zamestnávateľ povinný splniť si ponukovú povinnosť a ponúknuť Vám v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce, rovnakú prácu, a to aj na kratší úväzok, respektíve inú vhodnú prácu. Ak by však bola situácia napr. taká, že Vaše miesto bolo zrušené a zamestnávateľ nemá možnosť Vás zamestnávať na inom vhodnom mieste, a to ani na kratší pracovný čas, môže Vám dať výpoveď, respektíve sa s Vami dohodnúť na skončení pracovného pomeru z dôvodu nadbytočnosti. Vtedy budete mať nárok na odstupné.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte