Dedenie zo zákona a závetu
Dobrý deň!
S manželom som uzavrela manželstvo v roku 1980. Manžel bol rozvedený a z prvého manželstva má dve dnes už dospelé deti, ktoré s nami nikdy nežili v spoločnej domácnosti. Naše manželstvo je bezdetné.
Pred uzatvorením nášho manželstva manžel nadobudol do osobného vlastníctva veľký trojizbový byt s garážou a pivnicou . Počas nášho 31 ročného manželstva nedošlo k dohode, aby sa byt stal predmetom BSM. Po celú dobu sa mesačne podieľam viac než polovičnou sumou na údržbe a prevádzke bytu, na financovaní stravy, skrátka na chode celej domácnosti.
Medzi mnou a manželom je takmer 20 ročný vekový rozdiel. Je už 15 rokov na dôchodku. Ja som pár rokov pred dôchodkom prišla v súčasnosti o prácu, takže celé dni trávim s ním. Spolužitie s manželom je však pre mňa utrpením, je nervózny, stále podráždený, denne holduje alkoholu, hoci má podlomené zdravie. Denne si uvedomujem, že moja situácia je neriešiteľná, začala som prepadávať depresiám, z ekonomického hľadiska si však nemôžem dovoliť od neho odísť.
Neberte prosím túto moju otázku ako neetickú, ale rada by som sa dozvedela čo ma v budúcnosti čaká. V prípade jeho smrti, akým dielom (v akom pomere) pri dedení zo zákona by sa byt delil medzi mňa a jeho dve deti (v akom pomere) ? Podľa čoho sa oceňuje hodnota nehnuteľnosti ?
Známi ma však upozornili aj na fakt, že sa môže stať, že manžel celý byt v závete odkáže svojim deťom. Je možné, aby ma manžel úplne vydedil v prospech svojich detí a to zanechaním závetu ?
Prosím Vás o informáciu. Za odpoveď Vám vopred všetkým ďakujem. Bola by som rada, keby som získala odpoveď aj od pána právnika. Ešte raz ďakujem.
Komentáre
Toto platí iba v prípade, že byt nadobudli počas manželstva, prípadne bolo BSM rozšírené aj na tento byt
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Naozaj?? Moze manzelka zdedit viac ako deti???
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Určite.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Polovicu zo zákona dedí manželka, iba ak je BSM. Ak nie je, ako v tomto prípade, zo zákona zdedí manželka aj deti, každý jednu tretinu - čiže rovnakú časť.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Pokial nenechá záveť,tak sa delí zo zákona.Polovicu manželke.Druhá tá jeho polovica sa delí rovnakým dielom medzi manželku a deti.Takto dedil aj MM po svojom otcovi.Matkina časť sa bude dediť až po jej smrti.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
V tomto prípade to neplatí, dokonca kľudne môže v závete manžel manželku aj vydediť
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Pokiaľ nebola medzi Vami počas trvania manželstva uzavretá dohoda o rozšírení BSM, tak byt je vo výlučnom vlastníctve Vášho manžela. V prípade jeho smrti by ste zdedili len 1/3-inu bytu. Čo sa týka závetu, ak manžel spísal závet v prospech svojich detí, budú oni závetnými dedičmi. Vy si nemôžete ani uplatniť právo neopomenuteľného dediča, toto právo si môžu uplatniť jedine potomkovia poručiteľa. Bolo by vhodné sa porozprávať s manželom, aby na Vás previedol časť bytu, resp. Vám aspoň zriadil doživotné právo bývania a užívania bytu.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Presne tak, byt nespadal pod BSM, takže sa dedí na tretiny. A závetom by ju mohol vydediť.
Otázka je, či sa dá doložiť, koľko si počas manželstva investovala do bytu ty. Ale netýka sa to nájmu, energii, ale rekonštrukcii typu nová kúpeľňa, okná, podlahy ... V tom prípade by si si mohla v dedičskom konaní nárokovať na vysporiadanie tohto tvojho podielu.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Hopsa fakt ten byt nie je BSM,takže to bude trochu ináč,ale keď je to v BSM tak platí vyšší príspevok najlepšie poradí právnik tu je to trochu komplikované.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
je to tak, ako píše Elča...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dobrý deň, až na malú drobnosť (dohoda o rozšírení BSM sa môže týkať len majetku, ktorý manželia ešte len nadobudnú) plne súhlasím s Elčou, ak by za týchto za týchto podmienok došlo k úmrtiu Vášho manžela, v dedičskom konaní by ste zdedila 1/3 nehnuteľností, rovnako aj jeho synovia každý po 1/3 a po skončení konania by ste sa stali podielovými spoluvlastníkmi bytu aj garáže. Ak by však Váš manžel zanechal závet a všetko by v ňom zanechal svojim synom, bohužiaľ Vy by ste nemala právo na nič, maximálne tak právo na náhradu nákladov, ktoré ste do toho bytu investovala. Už teraz Vám však poviem, že ak dôjde k dedičskému konaniu a Vy sa so synmi nedohodnete, z tejto sumy veľa neuvidíte (po odpočítaní amortizácie spolu s výdavkami na notára, znalecký posudok a možno aj advokáta Vás toto všetko môže vyjsť viac, ako suma, ktorú by ste žiadala).
Ale poďme ďalej, pokiaľ ide o riešenie tejto veci, rovnako ako Elča by som Vám odporučil prehovoriť manžela, aby vo Váš prospech zriadil právo doživotného užívania k bytu, potom by sa už nemohlo stať také, aby ten byt sponad Vašej hlavy predali...vlastne možné to je, ale šanca na to, aby si niekto kúpil byt ,,spolu s Vami“ a potom len čakal na to, kým sa Vám niečo stane, je skutočne mizivá.
Ak by ste však bola vo svojom príspevku napísala, že s manželom sa máte k svetu a že všetko medzi Vami je bezproblémové, tak potom by som Vám doporučoval, aby ste presvedčila svojho manžela, aby na Vás ten byt prepísal alebo aspoň jeho polovicu. Možno by to bolo voči jeho dospelým synom neetické, neetickým by však bolo aj to, že len preto, že by ste nemala peniaze na ich vyplatenie, aby ste vo svojom veku zostala bez strechy nad hlavou
Ak by ani jedna z týchto možností nebola priechodná, ešte vždy by ste mala možnosť dohodnúť sa s jeho synmi na tom, že pokiaľ by Vás tam nechali bývať bez nutnosti ich vyplatenia, tak Vy by ste im svoj podiel k bytu darovala alebo odkázala v závete.
Najprv to však skúste cez Vášho manžela...dúfam že sa Vám pošťastí
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dobrý večer!
Veľmi pekne ďakujem za všetky príspevky a najmä za vyčerpávajúcu radu pánovi advokátovi.
Moja situácia je neriešiteľná. Som z toho tak strašne zdrvená, že som si dala tri tabletky na ukľudnenie a zajtra sa pokúsim reagovať. Dnes nie som toho schopná. Ďakujem pekne !
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dobrý deň !
Ešte raz veľmi pekne ďakujem pánovi advokátovi Mgr. Bánosovi za vyčerpávajúcu a rutinnú odpoveď k môjmu problému „Dedenie zo zákona a závetu“. Tento jeho príspevok by som odporučila uverejniť v niektorom zo slovenských periodík ako výstrahu pre všetkých, ktorí sa chystajú uzatvoriť manželstvo bez toho, aby si vopred neujasnili majetkovoprávne vzťahy. V opačnom prípade sú dôsledky veľmi kruté.
Pri čítaní ďalších riadkov sa Vám bude zdať, že som si zmýlila tému, ale verte, nie.
Keď som sa s manželom zoznámila, mala som 21 rokov, on o 20 viac. Ja neskúsené dievča po škole, on muž so skúsenosťami v tom čase v rozvodovom konaní s dvomi maloletými deťmi. Z mojej strany neskúsenosť, slepá láska, z jeho prešpekulovanosť. Po rozvode si manžel kúpil 3-izbový byt (je pravdou, že z vlastných finančných prostriedkov). Vyčkal, kým získa na byt list vlastníctva a potom so mnou uzavrel manželstvo. Zo spoločných peňazí sme si zariaďovali domácnosť, spolu sme hospodárili, do dnešného dňa rovnakým finančným dielom prispievame na chod domácnosti. Po krátkom čase sa z manžela vykľul diktátor, domácnosť fungovala len podľa jeho predstáv, robilo sa len to, čo on uznal za vhodné a čo mňa najviac ranilo, odmietol mať so mnou deti, takže naše manželstvo je bezdetné. Ja som to všetko trpela v domnienke, že som od neho ekonomicky závislá. Keď ma moji neb. rodičia veľakrát na túto skutočnosť upozorňovali, nikdy som tomu neprikladala veľkú váhu. Až s pribúdajúcim vekom som si začala uvedomovať chybu, ktorú som vo svojom živote urobila.
A teraz k tej pôvodnej téme. Po prečítaní príspevku od p. advokáta Mgr. Bánosa, sa mi úplne zrútil svet. No ... zákon je zákon. Nech ma už postihne jedno alebo druhé (myslím dedenie zo zákona alebo závetu), bude to pre mňa rovnako neriešiteľná situácia. Ak by som po manželovi zdedila tretinu bytu, nemám šancu zohnať taký veľký obnos peňazí (nemám žiadne úspory a úver nedostanem, nepracujem a už ani nemám šancu v mojom veku zamestnať sa), aby som vyplatila jeho dve deti (čiže dve tretiny sumy z nehnuteľnosti). Akákoľvek dohoda s jeho deťmi (o ktorej píše aj p. advokát) je nemožná a úplne ju vylučujem. Naposledy som ich videla keď boli malí, nestretávame sa a nekomunikujeme spolu. Medzi nami nikdy neboli a nie sú dobré vzťahy, nakoľko ich matka vždy štvala proti mne. Už niekoľko rokov bývajú na inom konci republiky. O otca sa nestarajú, stretávajú sa veľmi sporadicky, občas mu zatelefonujú. Keby sme (dedičia) byt predali a suma by sa delila na tri časti, za túto sumu nekúpim žiadnu nehnuteľnosť.
Je to skoro tá istá situácia, ako keby ma v závete vydedil. Čiže tak či tak skončím pod mostom. A ešte k môjmu manželovi. Nespočetne veľakrát som s ním chcela hovoriť na tému, čo bude so mnou v prípade, keby sa mu niečo prihodilo. Prosila som ho, aby si uvedomil závažnosť situácie. Moje pokusy boli zbytočné – nechcel a nebude o tom hovoriť. Rada pána advokáta, aby som ho prehovorila, aby v môj prospech zriadil právo doživotného užívania bytu absolútne neprichádza do úvahy.
Existuje zákon, že rodič nemôže vydediť potomka (za určitých okolností áno, ale to je také zložité, že v podstate nemôže) aj keď sa k Vám nedôstojne chová, nestará sa, nezaujíma sa o Vás, je vagabund, ktorý Vám ničí zdravie a život (poznám konkrétny prípad). Ale keď so svojim mužom žijete 30 ba aj viac rokov v spoločnej domácnosti, celé roky sa finančne podieľate na jej chode, údržbe, staráte sa o domácnosť, o muža, periete, varíte, upratujete a nakoniec po toľkých rokoch Vás kľudne môže vyhodiť na ulicu. Prosím Vás, aké sú toto zákony ? Komu slúžia ? Kde je tu etika, ľudskosť ? Je veľa neprispôsobivých občanov, ktorí pre tento štát nevytvorili žiadne hodnoty, sú príživníci, žijú zo sociálnych dávok, prídavkov na deti a podpory. Znepríjemňujú život susedom, slušným občanom. Týchto ľudí nie je možné vyhodiť na ulicu, obce sú povinné poskytnúť im náhradné ubytovanie. Ale človeku, ktorý celý život pracoval, odvádzal dane, vytvoril nemalé hodnoty pre túto spoločnosť – na toho sa takýto zákon nevzťahuje, toho nechráni žiaden zákon, má jednoducho smolu. A naposledy, pretože môj príspevok nadobúda formu krátkeho románu. Kladiem si otázku, ako sa mám chovať k starnúcemu manželovi, ktorý si ma vôbec neváži a pripravil mi takúto starobu ? Chorľavie a bude to stále len horšie, už teraz si vyžaduje pomaly viac starostlivosti ako dieťa. Keď bol hospitalizovaný, bola som to len ja, ktorá ho v nemocnici navštevovala – „veď deti sú príliš ďaleko“. Keď je chorý, som to ja kto stojí pri ňom. A toto sa bude opakovať. Ja budem tá dojná krava, opatrovateľka do jeho poslednej chvíle. Dobre premyslené. Je mi z toho veľmi, veľmi smutno !
Zákon je zákon a môj blog týmto končí. Nie je čo riešiť. Ja už nemám cesty späť ... Hrial by ma na duši pocit, ak si čo len jeden človek zoberie z tohto môjho životného príbehu ponaučenie. Ďakujem, že ste to dočítali až dokonca! Sisa
Veľká vďaka p. právnikovi Mgr. Bánosovi, želám mu všetko dobré, nech je ešte dlho nápomocný mnohým ľuďom.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Je to celé veľmi smutné. A v podstate naozaj neriešiteľné.
Neexistuje miesto, kam by si sa mohla odsťahovať? Už teraz? Tvoji rodičia?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Písala,nebohí rodičia.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Velmi smutne,ja by som si dala ziadost do domova dochodcov a pockala
par rokov kym pridem na radu-dnes existuju penziony pre dochodcov.
Skus nad tym porozmyslat.Este raz by som sa snazila porozpravat s manzelom a ak
by sme sa nedohodli odisla by som
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
a co dedicstvo po rodicoch? je investovane do jeho bytu?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Mňa napadlo,ale neviem neviem pán doktor píše neopomenuteľní dedičia,ale bola by tu možnosť že by ti tvoj muž ešte teraz byt daroval alebo predal.Moja švagriná hovorievala že žena keď chce dokáže veľa.Mne tiež rodičia predali dom za symbolickú cenu bolo tam uvedené,že som ich dcéra.Takže nič nové som ti neporadila ale za pokus to stojí.Nemôžeš to od neho žiadať za 5 minút pomaličky ho spracúvaj veď nechceš nič nemožné len dôstojne bývať a žiť.Drž sa žiadna kaša nie je tak horúca ako sa zdá.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Milé dievčatá Dáša, mihula, magic, Klaudia 17,
je mi tak nanič, že človeka v takejto situácii poteší spoluúčasť každej „spriaznenej duše“, ďakujem Vám. Milá Dáša, nemám sa kam odsťahovať. Moji rodičia už dávno zomreli. Mám dvoch starších súrodencov, majú svoje rodiny. Brat v súčasnosti bojuje s ťažkým onkologickým ochorením, sestra je tiež chorá a má kopu svojich problémov. Nemôžem ich zaťažovať svojim problémom, sami majú toho viac než dosť a sami by potrebovali pomoc.
Magic – moji rodičia boli obyčajní ľudia. Vlastnili domček na strednom Slovensku. Je to hladová dolina a nehnuteľnosti tam nemajú žiadnu hodnotu. Sme traja súrodenci. Domček sme v minulosti predali za 120 000,- Sk a peniaze si rozdelili. Žiadne iné dedičstvo po rodičoch nebolo. Vieš si predstaviť, ako sme na tom „zbohatli“.
Mihula – ak si pozorne čítala môj príspevok, tak Ti nemohlo ujsť, že s manželom nie je šanca docieliť akúkoľvek dohodu. Priznám sa, že o domove dôchodcov som neuvažovala. Necítim sa ešte taká stará, aj keď je pravda, že čas letí.
Klaudia, priznám sa, že Tvoj príspevok som nepochopila. Môj manžel nepristúpi na žiadnu dohodu – roky tvrdí, že on nemá dôvod ublížiť deťom. Uniká mu, že som tu ešte ja, ktorá s ním prežila (doteraz) 31 rokov a že sa ocitnem medzi bezdomovcami.
Dievčatá, je to pravdivé – keď sa narodíš ako žobrák, zomrieš ako žobrák. Situáciu v ktorej som sa ocitla, neželám ani najväčšiemu nepriateľovi !
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Priznám sa, že už pár dní nad tebou rozmýšľam. Je to fakt nezávideniahodná situácia.
Ja netuším, či by som sa do takejto situáacie niekedy dostala. A čo by som robila, keby fakt ku tomu došlo.
Jedine, čo vidím, postaviť sa k tomu ako k novej situácii a začať znova. Ja viem, že sa ti to možno zdá neskoro, ale nikdy nie je neskoro.
Na tvojom mieste by som asi začala uvažovať o nejakom opatrovateľskom kurze. A išla robiť opatrovateľku. Kľudne do zahraničia. Nie je to ľahká práca a asi treba mať trochu k tomu aj vzťah. Ale keď opatruješ manžela, snáď by si to zvládla.
pretože ako to vidím, keby sa manžel pominul, o tento byt prídeš tak či tak. Buď budeš "vydedená" alebo budeš mať povinnosť vyplatiť potomkov. Alebo neutiahneš sama platby.
Vyhliadnuť si nejaký penzion nie je zlý nápad. Len aj ten niečo stojí. A ako správne chápem, tak problémom sú aj financie.
A možno, keby si sa takto začala stavať na vlastné nohy, aj manžel by zistil, že nemôže s tobou len tak mávať a ak chce pre seba zabezpečiť opateru, musí sa začať aj adekvátne správať.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
ahoj, aj ja suhlasim s Dasou...mna tiez hned napadol opatrovatelsky kurz, su agentury ktore ti zabezpecia nielen kurz, aj jazykove vzdelania a aj rodinu, neverila by si mozno kolko starsich ludi potrebuje opateru a maju na to aj financne prostriedky si ju zabezpecit, najma okolite krajiny - rakusko... aj z mojej rodnej dediny takto chodi vela zien opatrovat a su to aj starsie osoby (viem o jednej 60nicke velmi sviznej osobke) co takto chodia 2-3tyzdne vkuse potom su doma 1-2tyzdne ale viem ze keby chceli aj nastalo tam mozu zostat
cely zivot si podriadila manzelovi, je nacase sa postavit na vlastne nohy, nezufaj, ber to ako novy zaciatok, nemas tak vela rokov aby si sa musela stresovat ze tvoj zivot skoncil
ja osobne by som sa asi snazila zbavit bremena neistoty a neslobody a nestavala by som ju na vrtochoch inej osoby
zelam vela stastia a sily
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Milá Sisa, aj keď píšete, že dohoda s Vašim manželom ani s jeho deťmi nie je možná a ani nebude, ja som presvedčený o tom, že pokiaľ zdedíte 1/3 nehnuteľností, budete mať veľmi dobrú východiskovú situáciu k vyjednávaniu s manželovými deťmi o tom, aby Vás tam nechali bývať..
trúfam si povedať toľko, že ja by som ich na pristúpenie k takejto dohode vedel presvedčiť a Vy by ste si nemusela hľadať nové bývanie...ak Vám táto moja odpoveď teraz nepostačuje, kvôli ukludneniu mi môžete zajtra poobede zavolať, resp. ma môžete vyhľadať až potom, ako by bola táto otázka aktuálna.
A hlavne nevešajte hlavu a hneď sa nevzdávajte... a myslite na to, ako Vám to napísala aj Klaudia, že žiadna kaša sa naozaj neje horúca!!
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Vážený pán advokát Mgr. Bános,
Vaše poradenstvo k riešeniu môjho problému bolo pre mňa zrozumiteľné, vyčerpávajúce a zatiaľ postačujúce. Robíte záslužnú činnosť, čím pomáhate veľa ľuďom.
Ešte raz Vám patrí veľká vďaka.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Milá Sisa,páči sa mi názor Dáši a stotožnujem sa s ním.Co keby si dala manželovi najavo,že na oplátku kedže sa onho staráš by ti mohol ten byt darovať.Viem že to možno nie je moc etické,ale asi nemáš inú možnosť ak sa nechceš stať bezdomovcom ...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
presne tak, pokial manzel nema zaujem postarat sa o teba po jeho smrti, tak ty nemas dovod starat sa onho pocas jeho zivota. Vsak uvidime, ci mu deti pridu podat pohar vody.
Urcite porozmyslaj nad tym kurzom. Ovela starsie "baby" s tym zacali a maju sa teraz fajn, dobre si zarobia. A ak budes pilne setrit, tak si mozno aj na nieco malicke do dochodku nasetris.
- Inak by som sa opytala pana pravnika, ako je to ked ma v nehnutelnosti dlhodoby trvaly pobyt (viac ako 20 rokov). Sa mi mari ze kedysi aj z toho vyplyval nejaky narok.
- V pripade ze na nehnutelnost (prerabku napr.) bol brany uver, tak by predsa mala narok na nejake percenta.
Kamoska sa rozviedla, byt mal na seba napisany len jej manzel este pred svatbou. Dostala vsak vyplatene peniaze, lebo tam bol za
1. uver na prerabku,
2. nejak sa to pocitalo. Terajsia hodnota bytu (cca 120000E) - nadobudacia hodnota bytu (cca 25000E). No a tento rozdiel 95000E sa rozdelil na dve polovice a na polovicu mala narok ona. Tak nejak som to pochopila z jej rozpravania.
Tymto chcem povedat, ze mozno by stalo za zvazenie popytat sa na rozvod, kontaktovat pravnika so vsetkymi podkladmi. Mozno by sa viac oplatilo sa rozviest.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
TY by si zdedila pol bytu a tá druha polka by sa rozdelila na 3 časti:1 časť ty a každé z jeho detí po 1 časti.