ahojte,
potrebujem poradiť od niekoho, kto sa vyzná v pracovnom práve. Podpísala som zmluvu o pracovnom pomere na dobu neurčitú, s nástupom do práce od 1. 6. 2011. Ale teraz som dostala lepšiu pracovnú ponuku a neviem, čo mám robiť. Môžem podpísať aj ďalšiu zmluvu a od tej predchádzajúcej môžem odstúpiť bez postihu? Alebo mám podpísať aj túto zmluvu, čiže budem mať podpísané dve zmluvy, a pri tej prvej zmluve mám počkať, kým sa mi začne pracovný pomer a potom odísť v skúšobnej dobe? Alebo musím najprv odstúpiť od tej prvej zmluvy a až potom môžem podpísať dalšiu zmluvu? Aké postihy by s tým mohli byť spojené? Naozaj si s tým neviem poradiť. Čítala som si aj Zákonník práce, ale tam je to dosť nezrozumiteľne napísané. Potrebovala by som poradiť od nejakého človeka, ktorý sa v tom vyzná. Za vaše rady a názory vám vopred všetkým veľmi pekne ďakujem...
Komentáre
sandrila17- zmlúv môžeš mať uzatvorených koľko len chceš. V tvojom prípade ide o to, že máš len zmluvu a nie ešte pracovný pomer. Ten vzniká až dňom, ktorý je uvedený v zmluve ako Deň nástupu.
Takže pokiaľ ten deň nenastal, tak nemôžeš ani ukončiť pracovný pomer podľa zákonníka práce.
Skrátim to - ak nechceš nastúpiť do pracovného pomeru podľa zmluvy, ktorú máš podpísanú, tak to oznám zamestnávateľovi písomne /najlepšie doporučenou poštu./ Jednoducho mu oznám, že si sa rozhodla podľa svojho uváženia nenastúpiť do pracovného pomeru podľa zmluvy, ktorú ste podpísali..... .
Poďakuj mu za ponuku a dôveru, a popraj pracovné úspechy...
Maka, nemáš pravdu. Pracovných zmlúv nemôže mať podpísaných koľko len chce. Pretože sa v nej zaväzuje, že v uvedený dátum nastúpi do pracovného pomeru. Preto sa to volá zmluva. Čo sa týka oznámenia o zrušení pracovnej zmluvy, ja osobne by som volila osobný kontakt, pripadá mi to serióznejšie, keďže už bola na niečom dohodnutá (ale to je môj pohľad). Keď už posielať tak určite nie len doporučenie, ale aj do vlastných rúk.
dulka, ja sa nechcem hádať, a ani nikoho poúčať...stačí prečítať zákonník práce. Zmlúv môže mať podpísaných koľko chce. Aj súbežne. To že sa v jednej zmluve zaväzuje nastúpiť do práce 1.6.2011 predsa nevylučuje, že nemôže podpísať inú zmluvu.
Vzťah medzi pracovníkom a zamestnancom vzniká prvým dňom nástupu do zamestnania. Vtedy vzniká pracovný pomer, ktorá je možné ukončiť už potom podľa jednotlivých ustanovený Zákonníka práce.
Pokiaľ nenastali právne účinky prvej zmluvy, nemôže byť obmedzovaná v tom, že nemôže nastúpiť do iného zamestnania skôr!
Ja na jej mieste nechám prvú zmluvu podpísanú, a podpísala by som aj druhú zmluvu. Predsa nikto nikde neuvádza že v tej prvej práci aj ostane.
Je tam skúšobná doba ako pre zamestnávateľa tak aj pre zamestnanca. Čo ak by náhodou tá práce nebola podľa jej predstáv a ona ju ukončí 15.5.2011. Môže kľudne dodržať zmluvu a nastúpiť od 1.6.2011 na to druhé pracovné miesto. Keď sa rozhodne ostať na prvom mieste, tak to oznámi firme s ktorou má zmluvu od 1.6.2011.
Tým, že podpísala jednu zmluvu v marci a teraz má čakať zo založenými rukami do 1.6.? Nevidím dôvod.
Ale inak k celej situácii len toľko : Šťastná to žena, čo si môže vyberať prácu
Maka, Ty tu niekde vidíš, že by som písala, že má čakať so založenými rukami do 1.6.? Lebo ja som nič také nepísala. Píšem, aby mu to oznámila v deň, keď podpíše tú druhú zmluvu. Tebe ako zamestnávateľovi by sa to ako páčilo, keby si niekto nechával takéto zadné vrátka, Ty by si s ním počítala a on by Ti tesne pred tým ako má nastúpiť oznámil, že nenastúpi? A Ty by si nemala ani čas si k tomu dátumu zohnať niekoho iného?
ahojte kočky,
ďakujem vám za vaše názory, aj ked moja neistota stále pretrváva, kedže ako vidíte, veľmi ste sa v tých názoroch nezhodli :D Zdá sa, že táto problematika je dosť nejasná - v tom zákone je to iba strašne stručne a nejasne napísané, trošku mám pocit, ako keby bola v tomto ohľade v zákone akási "diera", ktorú si môže každý vysvetľovať inak... k tomu čo napísala Dulka "Pracovných zmlúv nemôže mať podpísaných koľko len chce. Pretože sa v nej zaväzuje, že v uvedený dátum nastúpi do pracovného pomeru. Preto sa to volá zmluva. " chápem, že sa v tej zmluve k niečomu zaväzujem, ale práve preto existuje možnosť odstúpenia od zmluvy. aby som nemusela čakať na skúšobnú dobu a potom odísť... Len jedna vec mi nie je jasná, že či môžem podpísať aj druhú zmluvu, ešte predtým než odstúpim od tej prvej... ide o to, že v dnešnom svete nie je nič isté a preto sa nechcem spoliehať len na prísľub toho druhého zamestnávateľa, že podpíšeme zmluvu, ale proste chcem si byť istá a mať podpísanú aj tú druhú zmluvu, ktorá sa týka tej druhej práce, o ktorú mám väčší záujem, lebo je to pre mňa výhodnejšia ponuka. a až potom by som chcela odstúpiť od tej prvej zmluvy. lebo sa bojím, aby sa mi náhodou nestalo, že odstúpim od prvej zmluvy, a potom nakoniec z tej druhej ponuky z nejakého dôvodu nič nebude... predpokladám, že chápete ako to myslím... preto potrebujem vedieť, či môžem mať podpísané aj dve zmluvy... no a práve v tom ste sa veľmi nezhodli :D preto budem vďačná aj za nejaké dalšie názory :D
Sandrila, zhodli sme sa v tom, že treba určite písomne dať vedieť tam, kde nechceš nastúpiť, že nenastúpiš. Ty si to predstavuješ ako? Že budeš mať podpísané 2 zmluvy a potom do jednej práce jednoducho neprídeš? Ako k tomu príde zamestnávateľ, ktorý sa spolieha na to, že prídeš? To ťa nenapadlo? Môžeš mu spôsobiť rôzne problémy, lebo mu nedáš čas na to, aby si našiel za Teba náhradu. Pokiaľ podpíšeš zmluvu s druhým zamestnávateľom, napr. 20.4., tak s týmto dátumom napíš aj dátum na oznámenie o zrušení zmluvy tomu prvému. Keď chceš, aby s Tebou jednali seriózne, snaž sa o také jednanie aj Ty.
V tejto situácii sa ocitol aj môj prenajímatel.Zobral tú druhú ponuku.Tú prvú zmluvu bol zrušiť osobne.Hodne sme sa vtedy o tom bavili.Sám bol z toho nešťastný,že sklamal niekoho,čo mu dal prácu ako prvý.Tá druhá ponuka kedže bola lepšie finančne ohodnotená,tak zobral tú.Nie sú s tým spojené postihy.Lenže treba jednať tak,aby ten zamestnávatel s predstihom vedel,že nemá s tebou počítať a mohol si nájsť niekoho iného skôr,ako tesne pred obsadením pracovného miesta.
Dulka, asi došlo k miernemu nedorozumeniu - však to je jasné, že to dám tomu jednému zamestnávateľovi vedieť... veď to odstúpenie od zmluvy, o ktorom tu od začiatku hovorím, musí mať predsa oficiálnu písomnú podobu... táto časť problému, že tomu jednému zamestnávateľovi to musím dať vedieť, je mi úplne jasná :) to nie je ten problém, ktorý riešim... problém, ktorý riešim spočíva vyslovene v tom, či môžem podpísať aj druhú zmluvu, predtým než odstúpim od tej prvej, alebo musím najprv odstúpiť od tej prvej a až potom môžem podpísať tú druhú.
Urob to v jeden deň. Podpíšeš zmluvu napr. 5.4.11 a odstúpenie zanes tiež 5.4.11.
Dobrý deň,
v súčasnosti je právny stav taký, že môžete mať viac pracovných pomerov aj súčasne. V minulosti to tak nebolo. Odporúčam Vám napísať písomný doporučený list zamestnávateľovi, u ktorého nechcete pracovať, ktorým odstúpite od pracovnej zmluvy. V súčasnosti máte iba pracovnú zmluvu, pracovný pomer vzniká odo dňa, ktorý bol dohodnutý v pracovnej zmluve ako deň nástupu do práce.
Podľa § 19 zákonníka práce, od pracovnej zmluvy možno odstúpiť, len kým zamestnanec nenastúpi do práce v dohodnutý deň bez toho, že by mu v tom bránila prekážka v práci, alebo do týždňa neupovedomí zamestnávateľa o tejto prekážke.
Sandrila, nemôžeš mať podpísané 2 pracovné zmluvy na plný pracovný úväzok súčasne. Na Tvojom mieste by som zašla za zamestnávateľom u ktorého pracovať nechceš, vysvetlila mu situáciu a písomne mu doniesla žiadosť o zrušenie pracovnej zmluvy k 1.6.2011 (kópiu si nechaj potvrdiť). Urob tak čo najskôr, aby sa aj tento zamestnávateľ vedel zariadiť a nájsť si na Tvoje miesto iného človeka.