V minulosti ľudia vyrábali toľko produktov a poskytovali toľko služieb, koľko potrebovali a koľko spotrebovali. Dnes produkcia niekoľkonásobne predbehla spotrebu. Toto množstvo výrobkov si hľadá svojho zákazníka najčastejšie prostredníctvom reklamy, ktorá sa už stala bežnou súčasťou nášho života.
Niet pochýb o tom, že reklama má veľa pozitívnych vplyvov.
V prvom rade je reklama zdroj informácií o produktoch, o kultúrnych a odborných podujatiach, o výrobkoch a pod., ktoré môžu byť pre konzumenta zaujímavé, ale i prospešné.
Pozitívne provokujúce reklamy, ktoré upozorňujú na potrebu pomôcť rôznym ohrozeným či znevýhodneným minoritám, alebo aktuálne žiadajú o pomoc pre obete prírodných katastrof (atď.) dávajú divákom impulz k charitatívnemu pomáhajúcemu správaniu. Posilňujú schopnosť empatie a sociálneho cítenia - „nie len mať, ale i dať“ a byť tu i pre druhých, zvyšujú pozitívne hodnotové nastavenie a pozitívny vplyv na medziľudské vzťahy. Reklamy tiež môžu divákovi dať určitý podnet, motiváciu pracovať na sebe, aby som niečo dosiahol, či mohol mať určitú vec. Sugestívna sila reklamy môže posilniť aj prirodzenú zvedavosť a túžbu po poznaní.
Nie všetci ľudia si však uvedomujú, že reklama má aj negatívne vplyvy – podporuje márnotratnosť, prehnane zdôrazňuje materiálnu stránku života a spoluvytvára ilúziu spokojného, bohatého, šťastného života, často v rozpore so skutočnosťou. Reklama tiež podnecuje spotrebu spoločensky škodlivých výrobkov (ako sú alkohol a cigarety), vzbudzuje stratu rešpektu k tradíciám a často skryto znevažuje ženy. Znakom podceňovania príjemcov reklamy je jednostrannosť obsahu a hrubá komerčnosť.
Okrem týchto negatív sa môžeme v praxi stretnúť aj s javmi, ktoré priamo zakazuje Obchodný zákonník.
Podľa §46 Obchodného zákonníka je klamlivou reklamou šírenie údajov o vlastnom alebo cudzom podniku, jeho výrobkoch alebo výkonoch, ktoré je spôsobilé vykonať klamlivú predstavu a zaistiť tým vlastnému alebo cudziemu podniku v hospodárskej súťaži prospech na úkor iných súťažiteľov alebo spotrebiteľov. Za šírenie údajov sa považuje oznámenie hovoreným alebo písaným slovom, tlačou, vyobrazením, fotografiou, rozhlasom, televíziou alebo iným oznamovacím prostriedkom. Klamlivým je aj údaj sám o sebe pravdivý, ak vzhľadom na okolnosti a súvislosti, za ktorých sa urobil, môže uviesť do omylu.
Údaje, ktoré má zákon na mysli, môžu byť napríklad údaje o majetkových pomeroch podniku, solventnosti podnikateľa, akosti výrobkov alebo úrovni poskytovaných služieb a pod. Vždy však musí ísť o údaje, ktoré vedú k vyvolaniu klamlivej predstavy buď o vlastnom podniku a obchodovaní (spravidla údaje pozitívneho charakteru) alebo o podniku a obchodovaní cudzieho subjektu (údaje negatívneho charakteru).
Obchodný zákonník ďalej upravuje klamlivé označenie tovaru a služieb (§46), vyvolanie nebezpečenstva zámeny (§47), ale aj parazitovanie na povesti (§48). Ako parazitovanie na povesti sa podľa Obchodného zákonníka hodnotí využívanie povesti podniku, výrobku alebo služieb iného súťažiteľa s cieľom získať prospech, ktorý by inak nedosiahol. §49 hovorí o podplácaní. Ďalej sa Obchodný zákonník zaoberá problematikou zľahčovania (§50). Nasledujúci §51 hovorí o porušení obchodného tajomstva a §52 o ohrozovaní zdravia a životného prostredia. V §53-§55 zákon opisuje právne prostriedky ochrany proti nekalej súťaži.
Všetky vyššie uvedené nekalosúťažné konania môžu byť realizované aj v rámci reklamy a v praxi sa často objavujú problémy s nepresne stanovenou hranicou medzi legálnou a nelegálnou reklamou.
Nad reklamami má na Slovensku dozor Rada pre reklamu. Podnety na prešetrenie pre porušenie zákona je možné podať elektronicky na webstránke: www.rpr.sk.
Na tejto stránke je aj plné znenie Etického kódexu reklám. V článku 10 sa píše všeobecne o reklame:
(1) Reklama nesmie navádzať na porušovanie všeobecne záväzných právnych predpisov alebo vzbudzovať dojem, že s ich porušovaním súhlasí.
(2) Reklama musí byť pravdivá, slušná a čestná.
(3) Reklama musí byť pripravovaná s pocitom zodpovednosti voči spotrebiteľovi.
(4) Reklama nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi, pravidlami hospodárskej súťaže a nesmie byť spôsobilá privodiť ujmu inému súťažiteľovi alebo spotrebiteľom.
(5) Nekalá reklama je neprípustná; za nekalú reklamu sa považuje reklama, ktorá využíva agresívnu obchodnú praktiku alebo inak priamo poškodzuje ekonomické záujmy spotrebiteľov.
(6) Žiadna reklama nesmie ohrozovať dobré meno reklamy ako takej alebo znižovať dôveru v reklamu ako službu spotrebiteľom.
Obzvlášť by sme mali byť vnímaví k tomu, ako reklama vplýva na deti. Deti a mládež sa totiž tiež dostávajú do kontaktu aj s negatívnymi vplyvmi, ktoré ohrozujú ich mravný a sociálny život vo veku, kedy ešte nie sú sociálne zrelé a nie sú preto voči týmto vplyvom odolné. Spoločnosť nielenže často mladú generáciu nechráni, ale sama sa často zúčastňuje na vytváraní negatívnych hodnôt a noriem správania. Medzi najvýznamnejšie faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj mladej generácie patrí bezpochyby vplyv médií. V špecifickej reklame zameranej na deti môžeme rozlíšiť:
1. detské reklamné spoty (reklama detských produktov ako napr. hračky, sladkosti a pod.)
2. reklamné spoty s deťmi (deti v nich vystupujú, pričom sa môže jednať o detský produkt alebo o produkt určený dospelým).
Deti teda bývajú začlenené do reklamy buď ako cieľová skupina, alebo v nej vystupujú. Jedno i druhé zadávatelia reklamy využívajú radi a často, pretože všeobecne platí, že deti dokážu najviac ovplyvniť nákupné správanie svojej rodiny. Vo všetkých oblastiach narastá počet reklamných spotov a dokonca narástol aj počet detských reklamných spotov, v ktorých sa reklamujú produkty určené deťom o viac ako polovicu.
Deti sa takto podvedome stávajú konzumentmi reklamy, často proti svojej vôli. To neraz vedie k takým javom ako nakupovanie bežne reklamovaných sladkostí zo svojho vreckového; strata vlastného výberu a voľby, podvedomá manipulácia dieťaťa na budúceho zákazníka, znižovanie úrovne vlastných predstáv a túžob, či automatické podriadenie sa reklame. Reklama tiež funguje ako forma sociálneho učenia, potenciálny vzor správania sa, často nevhodný a neuskutočniteľný pre dieťa. Reklama funguje ako nereálny model života, únik do fiktívneho sveta – všetko je možné, všetko je krásne, ľahko dosiahnuteľné a pod. Deti si vytvárajú fiktívny vzťah k osobe alebo predmetu z reklamy, čo vyvoláva absenciu spätnej emočnej väzby a zásah do tvorby, resp. už vybudovaného hodnotového systému. Ďalšími negatívnymi javmi reklamy pre deti môže byť vyvolávanie neistôt, strata vlastného rozhodovania, smerovania, často až zásah do rodinného života, udávanie smeru potrieb, nákupu pod vplyvom reklamy a manipulácia rodiny
Veľa štúdií sa zaoberá deťmi ako zákazníkmi a spotrebiteľmi a všíma si, aké vlastne dnešné deti sú vo vzťahu k týmto úlohám. Aký majú vplyv na rozhodovanie a nákupné správanie sa rodiny i na to, ako na ne pôsobí reklama, a či a kde by mali byť hranice pôsobenia reklamy na túto cieľovú skupinu. Deti sú zvláštnou skupinou z hľadiska jej pôsobenia hlavne preto, lebo sú citlivé na emocionálne podnety, nemajú dostatok skúseností a môžu si tak mýliť fikciu s realitou. Situácia sa ešte zhoršuje, ak sú deti ponechané samy na seba a nemôžu sa o tom, čo videli porozprávať s rodičmi.
O vplyve reklamy na deti na NM bol už viackrát spomínaný film Deti konzumu http://dokumentarni.tv/sdelovaci-prostredky/konzumni-deti-aneb-komercio…
Reklama sa nám snaží predať veci, ktoré často vôbec nepotrebujeme. A tých vecí je čoraz viac a viac... Odporúčam preto aj video s krátkou, vtipnou a veľmi výstižnou prednáškou Barry Schwartza o paradoxe výberu: http://www.ted.com/talks/lang/slo/barry_schwartz_on_the_paradox_of_choi…
Ak sa chce niekto pobaviť na vtipných a nápaditých reklamách, odporúčam kuk sem: http://www.videacesky.cz/category/reklamy-reklamni-spot-video
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Geo, ten link o paradoxe výberu...super. Ďakujem.
Môžem ho poslať známym?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Pravdaže, smelo
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
k tým nákupom pod vplyvom reklamy... ,priznám sa,aj ja sa niekedy nechám zlákať,nie priamo na nákup,ale idem tovar aspoň omrknúť do obchodu.a stalo sa už nie raz,že prídem do obchodu a spomínaný tovar z reklamy už nemajú,to ma ozaj vie vytočiť
horšie je to s deťmi,to je fakt,že niektorým deťom sa ozaj ťažko vysvetľuje,že nie všetky hračky,sladkosti a všetko čo vidia v TV reklame je naozaj pre nich potrebné a dôležité mať aj doma.
Mne osobne sa najhoršie vysvetľuje synovi,keď sa ma týždeň čo týždeň pýta,prečo sú "holé tety" v region.reklamných novinách pofotené hneď vedľa inzerátov na plastové okná a program kina,kde sú filmy pre deti.Toto nechápem ani ja,prečo to nemôže byť o stranu ďalej?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
No, tým slečnám pri plastových oknách a motorových pílach a podobne nerozumiem ani ja.
Ale pripomenulo mi to jedno video o tom, ako reklama zaobchádza so ženským telom a podobne - skúsim pohľadať...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Našli, rádcové moji, našli?
Našli, pane králi, našli!
http://www.mustwatch.cz/film/killing-us-softly-3/
Zajímavá a chvílemi i zábavná přednáška feministky Jean Kilbourne nejprve nastiňuje, jak nás ovlivňuje reklama a že nás skutečně ovlivňuje. Následně dává příklady, kdy jsou ženy v reklamě znevažovány a stavěny do pasivní role, dokonce i v reklamách, které jsou pro typicky ženské výrobky. V okamžiku kdy převrací text ženského inzerátu do mužského rodu, působí spousta z nich naprosto nesmyslně a vulgárně.
Je to určitý projev šlapání po rovnoprávnosti žen, který si ani neuvědomujeme, přestože se euroamerická kultura rovnoprávností všeho druhu chlubí na počkání. Ale stejně tak jako u rovnoprávnosti náboženství a rasy i tato rovnoprávnost je médii stavěna na hlavu a ženy stavěny do pozice sexuálních pomůcek a domácích služek.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
práve pred dvoma dňami som sa rozprávala s kamarátkou, profesorkou na strednej škole, ako vnímajú jej študenti intimitu v literatúre. Vysmievajú sa z citov. Sex berú, ako to bolo opísané v tomto videu: bez emócií, lásky...len ako uspokojenie. Ach, ako by bolo fajn, robiť takéto prednášky na školách. Možno raz...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Fany, vôbec sa tomu nečudujem. Ako vraví Jean Kilbourne vo svojej prednáške, priemerného Američana denne obklopuje cca 3 000 reklám. U nás to asi ešte toľko nebude, ale aj tak v TV, v rádiu, v časopisoch, novinách, bilboardoch a na nete je reklamy ako nasiatej. Nejako sa mi nechce veriť, že to niekto dokáže úplne odignorovať. Niečo sa predsa len zachytí. Možno zazrieme len periférnym zrakom, možno len úchytkom niečo začujeme - ale podvedomie spracuje neuveriteľné kvantá aj mimovoľne získaných informácií. A to sa potom niekde prejaví.
Ak sú ženy v reklamách sústavne stavané do pasívnych póz a rolí, s dôrazom len na niektoré partie tela (na prvom mieste sú prsia, na druhom zadok - pričom často na obrázku vidieť len tieto partie), a zároveň sa do reklamy berú takmer výlučne veľmi mladé, veľmi štíhle a veľmi sexi dievčatá (a ak sa náhodou objaví nejaká iná, tak je to skoro vždy vo výsmešnom tóne), pričom muži vystupujú v aktívnych a agresívnych roliach a pózach - všetko toto dokopy dáva divákom síce "zašifrované", ale predsa len "posolstvo": "Žena musí byť dokonale krásna, pasívna - a používa sa na sex."
Toto "posolstvo vnímajú aj ženy aj muži. Čím mladší, tým viac. Reklama nám podsúva to, čo by malo byť "normou" (lebo je to tak krásne a dokonalé a úžasné - no, kto by to nechcel?) a čomu sa teda máme snažiť podobať.
A tak sa dievčatá týrajú drastickými diétami a vynakladajú množstvo času, energie a peňazí na to, aby sa čo najviac podobali éterickým (a počítačovo upraveným) modelkám.
A mládenci sa zase stavajú do macho pozícií a dobíjajú ženy. Veď tak to je predsa mužné, no nie?
Na záver svojej prednášky Jean Kilbourne vraví: "Vlastnosti, ktoré sú kultúrou označované ako ženské sú súcit, spolupráca, starostlivosť o rodinu, porozumienie a cit. Vedieme veľké reči o týchto vlastnostiach, ale v skutočnosti majú v našej kultúre nevýznamnú úlohu. Strácame, keď vravíme, že jedno pohlavie môže mať iba súbor nejakých vlastností a druhé iba tie ostatné. To nám bráni byť takými, akými by sme mohli byť a odľudšťuje nás to všetkých. Mužov rovnako ako ženy. Reklama je teda hybnou silou, ktorá nás drží vo veľmi pasívnej úlohy a dáva nám oklieštené definície ženskosti a mužskosti. Zmeniť to môže len pozorná, aktívna a vzdelaná spoločnosť, v ktorej sú v prvom rade občania, nie spotrebitelia. To nám dá schopnosť žiť skutočný slobodne zvolený život."
Takže - snažme sa vedome kontrolovať svoje správanie a premýšľajme: "Prečo toto vlastne kupujem? Potrebujem to naozaj? A načo to vlastne potrebujem?"
Prestaňme sa proste snažiť byť dokonalé kópie dokonalých reklamných ilúzií.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dievčatá, o tom, ako sa môžeme pred negatívnymi vplyvmi reklamy brániť, bude reč v ďalšej kapitole ŠRF.