reklama

Spotrebný úver pred a po svadbe

Pridal/a Antoniooo dňa 20. 10. 2015 - 19:58

reklama

Otázka používateľa
Antoniooo

Dobrý deň pán advokát,

veľmi pekne Vám ďakujem za zodpovedanie mojich predchádzajúcich otázok, moc nám pomohli. Chcel by som sa Vás opýtať ešte otázku ohľadom spotrebného úveru. Totiž, pred svadbou som mal na seba písaný spotrebný úver. Ja nevlastním nič no moja manželka vlastní byt, ktorý mala už pred svadbou. V súčasnosti by som potreboval vziať si spotrebný uver na vyplatenie určitých podlžnosti, inú možnosť totiž nemám. Otázka znie ak by som mal náhodou v budúcnosti problém splácať uver, ktorý som uzavrel v manželstve a dostal by som sa do exekúcie siahli by manželke na byt? Alebo ak by som sa dostal do exekúcie v prípade nesplácania môjho spotrebného úveru, ktorý som mal ešte  na seba písaný pred svadbou ovplyvni to aj súčasný manželsky uver a v konečnom dôsledku manželkin byt?

Ďakujem pekne a prajem Vám všetko dobre.

 

 

Odpovedá
advokát Bános

Dobrý deň,

podľa § 147 Občianskeho zákonníka platí, že pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Ani po uzavretí manželstva však nemôže exekútor siahnuť na majetok patriaci výlučne len jednému z manželov, teda ani na byt Vašej manželky, ktorý je v jej výlučnom vlastníctve. Čo sa týka dlhu vzniknutého pred manželstvom, treba dokazovať, že vznikol pred manželstvom, teda môže byť uspokojený len z Vášho výlučného majetku a tak exekútor nemôže siahnuť v prípade jeho nesplácania na byt patriaci manželke. Zákon tiež pozná zrušenie BSM počas trvania manželstva. Súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich. Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.

Odporúčam Vám tiež prečítať si naše články a rady na http://www.banos.sk/novinky/zrusenie-a-vysporiadanie-bsm-a-vyrovnanie-dlhu a na http://www.banos.sk/novinky/vyporiadanie-bezpodieloveho-spoluvlastnictva-manzelov .  Mgr. Róbert Bános,  advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch

Komentáre

mutty, Št, 10. 12. 2015 - 21:54

dobry den pan advokat, potrebovala by som poradit ohladne nadobudnutia majetku po zomrelom otcovi. Konkretne sa jedna o pozemok, ktory otec nenadobudol kupou, ale zdedil po rodicoch, tak sa to dedilo po predkoch. Dva mesiace po jeho smrti nadobudla pravoplatnost kupna zmluva o predaji tohto pozemku jeho priatelke. V dedicstve o tomto prevedeni nie je ziadna zmienka. Dokonca ani suma, ktora by mala byt za pozemok v dedicstve nie je spomenuta. Moja otazka je ci je to pravne v poriadku alebo ci mam ziadat o preverenie tejto kupnej zmuvy. Dakujem pekne za radu.

 

 

 

administrátor, Št, 10. 12. 2015 - 16:43

Dobry den mutty

prosim vytvorte svoju vlastnu otazku do poradne

http://nanicmama.sme.sk/poradne

krasny den prajem


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama