Dobrý deň,
nedávno som sa rozviedol, mám vo vlastníctve byt, ktorý som nadobudol ešte pred manželstvom. Moja exmanželka ale žiada polovicu sumy za hypotéku, ktorú som zaplatil počas trvania nášho manželstva. Žiada o niečo menšiu sumu ako je uvedená polovica, ak pristúpim na dohodu mimo súdu.
Potreboval by som poradiť v nasledovných veciach. Má právo o takéto niečo žiadať? Ak áno, oplatí sa kvôli tomu súdiť alebo je lepšie pristúpiť na dohodu? Ak by som pristúpil, mám sa s vypracovaním znenia takejto dohody obrátiť na právnika?
Dobrý deň,
vo Vašom príspevku spomínate, že byt ste nadobudli ešte pred manželstvom, patril do Vášho výlučného vlastníctva a nie do BSM, teda naďalej bude patriť výlučne Vám. Neviem, či ste spomínanú hypotéku vybrali počas manželstva, alebo ešte pred uzavretím manželstva, ale nižšie Vám uvádzam pravidlá, ktoré platia pri vyporiadaní pohľadávok po rozvode.
Náš Občiansky zákonník presne neupravuje ako treba vyporiadať pohľadávky a dlhy manželov po rozvode, ktoré sú spojené s ich bezpodielovým spoluvlastníctvom. V zmysle judikatúry Najvyššieho súdu pri ich vyporiadaní primerane platia § 149 a § 150 Občianskeho zákonníka. Pri vyporiadaní zo zákona platí, že pokiaľ ide o hnuteľné veci, manželia sa vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné. Ďalej platí, že každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Čo sa týka pohľadávok, podľa § 147 Občianskeho zákonník platí, že pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
Ak sa nedohodnete alebo ak ani jeden z Vás nepodá do troch rokov od zániku manželstva návrh na súd na vysporiadanie BSM, platí, že nehnuteľné veci sú vo Vašom podielovom spoluvlastníctve, pričom výška Vašich podielov bude rovnaká. Vždy je lepšie pri riešení vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva obrátiť sa na advokáta, ktorý Vám na základe predložených podkladov vie odborne poradiť ako aj napísať potrebné dokumenty.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte