Sirup z mrazeného ovocia

Pridal/a dasa_

Teplé počasie je u nás doma signál, že prestávame variť čaj a prechádzame na sirupy.

Sirup z mrazeného ovocia - recept
Porcie
Porcie
Čas prípravy
5 minút
Čas varenia / pečenia
1 hod, 20 minút
Celkový čas
1 hod, 25 minút

Ingrediencie

750gramovmrazené drobné ovocie
2kilogramovcukor
2litrevoda
2čajové lyžičkykyselina citrónová

Inštrukcie

750 g mrazeného ovocia zalejeme 0,5l vody a povaríme asi 30 minút. Rozmačkáme a necháme v chladničke odstáť 24 hodín.

Dva kg cukru zalejeme 2 litrami vody a varíme pol hodinu až hodinu, aby bol sirup hustejší.

Odstáte ovocie precedíme cez jemné sitko a veľmi jemne prepasírujeme. Netlačíme veľmi, aby sa do sirupu nedostali aj pevné časti. Na záver pridáme 2 čajové lyžičky citrodeka prípadne kyseliny citrónovej. Tekutinu vlejeme do cukrového sirupu a spolu povaríme 10 minút.

Fľaše alebo poháre umyjeme, vysterilizujeme vriacou vodou, podobne aj uzávery. Horúci sirup nalejeme a hneď uzatvoríme. Ak chcem mať väččiu istotu, tak vrch pohára či fľaše potrieme čistým alkoholom a tak zatvárame.

Sirupy varievam celé leto a postupne som došla k pomeru 1 kg cukru, 1l vody, 1 čl citrodeka. Možno vám vyhovuje iný pomer. Menej sladký sirup nerobím, lebo výsledná chuť sa dá dobre regulovať nakoniec v pohári.

Poznámky

Jasné, mohla by som sirup vyrábať vtedy, keď je sezóna. Len teda - v sezóne máme radšej ovocie v pôvodnej forme. A naviac, pri zaváraní cez leto som vždy riešila priestor, kam s fľašami plus strach, či sa niečo nepokazí. Takto robím zásobu len na pár týždňov a potom podľa chuti vyrobím zase niečo iné. Cena takto vyrobeného sirupu sa pohybuje niekde okolo sumy 1€ za liter.

 

Vaše hodnotenie: Žiadne
4
Priemer: 4 (4 hlasy)

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok