reklama

Problémy so stolicou

eniXelka , 11. 10. 2011 - 13:35

reklama

Ahojte dievčatá,

dúfam, že mi niektorá poradíte, lebo si už neviem počať.

Naša slečna, 3.r., má veľké problémy so stolicou. Neviem ako jej mám už pomôcť.
Prolém je v tom, že nechodí pravidelne, poväčšinou raz za tri dni a to je stolica tak tuhá, že sa nám dievčatko trápi. Bez kriku sa to nezaobíde a ja mám stresy z toho, že jej neviem pomôcť a vidím ako sa pučí a červenie v tvári.

Každý deň berieme probiotiká, snažím sa, aby mali deti pestrú stravu, mäso papáme málokedy, často deťom robím vločky, strukovinu, pšeno a pod. Skúšala som aj sušené slivky, ale nechutili jej veľmi, takže len zo dve ochutnala a to bolo všetko. Problém je, že veľa nepije pokiaľ nad ňou nestojím, ale v podstate neviem, či je toto hlavný problém, lebo keď máme džús, tak sa ho dokáže opiť a aj tak to nepomáha.

Podobný problém sme mali minulý rok v lete, vtedy nám doktorka predpísala laktulózový sirup, ale nejak veľmi nezabral. Plánujem sa poradiť aj s Dr., ale radšej by som to riešila domácimi receptami, lebo pchať do nej sirupčeky sa mi veľmi nechce.

Ďakujem za každú radu


reklama


reklama

adus, Ut, 11. 10. 2011 - 14:35

No, ťažko povedať, kde je problém - ja mám takú skúsenosť, že dcéra takto "spracúvala" psychické stresy - a nemuseli to byť len negatívne veci - jedno z najhorších "nekakacích" období mala napríklad, keď sa po niekoľkoročnom pobyte v zahraničí mali natrvalo vrátiť domov svokrovci - nie že by dedka a babku nepoznala vôbec - chodili 1x do roka na pár týždňov domov na dovolenku, len teda to bola bábo menej ako ročné, keď poslali balík, tak som jej ho vždy ukazovala aj s fotkami "toto je dedko s babkou, poslali ti takéto darčeky" a pod. - stále som jej ich pripomínala, pozerali sme aj na mape, kde to vlastne sú a tak .... ale akonáhle to raz bolo, že prídu a už zostanú (bývali sme vtedy u nich) - tak bol problém. Rovnako reagovala napríklad na správu, že bude mať súrodenca a pod.
Krik a nátlak samozrejme nepomôžu (tiež mi ale chvíľu trvalo, kým som sa o tom nepresvedčila), keď už bolo ozaj zle, dávala som čípky (nie sama od seba, na lekárkin pokyn, samozrejme) a keď bolo úplne najhoršie, museli sme dokonca na detskú chirurgiu, kde to pani doktorka z nej musela "dolovať" - toto bol pre ňu asi ten rozhodujúci moment, od vtedy sa nič podobné nezopakovalo.
Ak hovoríš, že so strvou je (možno až na to pitie) všetko v poriadku, asi by som sa na tvojom mieste začala zamýšľať, či to nemôže byť psychického pôvodu.

NIA123, Ut, 11. 10. 2011 - 14:41

mojmu starsiemu vzdy pomoze mak... Úsmev

hybrida, Ut, 11. 10. 2011 - 15:03

u nas zabera hrozno 100%, ale treba spapat aj supky, teraz je sezona tak sa da zohnat aj dobre domace bez chemieKvietok Kvietok

hybrida, Ut, 11. 10. 2011 - 15:08

este probiotika ak berie dlhodobo , organizmus si na to zvykne a uz neposobia Smútok tak ako na zaciatku, alebo treba dat ineMrkám

Ariesa, Ut, 11. 10. 2011 - 15:54

mozno nemusi pit vela, ja to riesim poharom tepleho caju, vypit na raz, dvakrat. ak je to dlhodobejsie tak pomoju olejnate semienka - za lyzicu lupanej slnecnice zje drobec pri hrani z misky, moze kazdy den. stolica je maksia. a paradne zabera aj ten zeleny A jogurt z tv Mrkám . a k tomu pohyb. brusne tance, ci gymnasticky kruh - mam doma chalana, ale s tym kruhom sa tak paradne vyhra, povrti zadkom, pohadzeme ...

a preco beriete pravidelne probiotika? bol na to nejaky dovod? syn mal s probiotikami vzdy problemy(vacsinou ho vsak naopak, velmi prehanalo). tak ich nedavam. ani rozne doplnky pre deti. vladze, rastie, nechorlavie. jedine mu dam celaskon (ozaj, vyssia davka celaskonu - nie naraz - ale viac tabletiek za den tiez pozenie na toaletu). na vitamin C su rozne nazory - davat ci nedavat detom, kolko - to ani u dospelych nie je doriesene ... drobec je alergik, ale aj vyssie davky prijme v pohode, z pomaranca by sa vyhadzal hned. to Ccko asi len odsledovat na sebe, drobcovi davam polovicu z toho co si dam ja, sledujem akurat aby ma neprehanalo, pre mna cca 2 az 3 250-kove tabletky denne ked na mna nieco lezie alebo ked sa ma ochladit ... aalebo ked potrebujem na wcko. inak zabudam Mrkám .

eniXelka, Ut, 11. 10. 2011 - 16:03

Neviem si predstavit, ze by to bolo psychyckeho povodu. Mame kludnu domacnost, ziadna nova udalost sa neodohrala. Ked je pribudol bracek, zacala sa popiskavat, ale so stolicou nemala problemy.

Tiez som sa spoliehala na hrozno a dufala som, ze bude papat aj supky, ale tie poctivo vyplula, povacsinou je to tak so supkou z kazdeho ovocia.

Tak som jej davala probiotika, ja som je v podstate davala probio od mala, potom sme prestali na mozno takmer tristvrte roka a ked zacala mat problemy so stolicou, tak som je kupila, ale inu znacku, ktora zabrala ovela lepsie ako tie pred tym davane.

A co sa tyka C vitaminu, Ariesa, ja metodu megadavkovania praktizujem (my Ccko berieme v gramoch za den a mam s tym len pozitivne skusenosti), aj deti dostavaju Ccko vo vysokych davkach, ale kedze som zazila na vlastnej kozi, ale podavat ho ako laxativum nechcem (ja mam neprijemne skusenosti s prehananim a nechcela by som, aby mala take skusensoti Ema). Mne neide o jednorazovku, ale o napravenie celkovej situacie.
Isty cas som je davala aj slnecnicove semiacka, ale zacala sa z nich vyhadzovat, aj ked len mierne. Asi to skusim opat, bolo to predsa len pred rokom, ked som jej ich davala.
Ale ked vas napadne hocake cary-mary-fuk, sem s nim.

Dakujem

ja_hodka (bez overenia), Ut, 11. 10. 2011 - 16:19

tiež ma to prekvapilo...tie probiotiká. Ak papá kyslomliečne produty (kyslé mlieko, jogurt - najlepšie domáci, alebo taký, čo má veľmi nízku trvanlivosť)tak to sú prirodzené probiotiká, pre zdravé dieťa úplne postačujúce.
Nedostatok tekutín sa dá dorovnať polievkami. Na obed, na večeru. Je to vec zvyku, ale polievka je výborná aj na raňajky - najmä z dobre rozvarených strukovín a najmä v zime. Na raňajky aj rozvarená celozrnná ryža v ryžovom mlieku s medom a škoricou je dobrá alternatíva k rožkom. Do zeleninovej namiesto cestovín z bielej múky, ovsené vločky, navyše je to výborné. Môžeš ich aj najprv chvíľu na sucho opiecť do zlatova - pridať vodu, zeleninu atď. Veľa dusenej zeleniny teraz na jeseň ku každému jedlu, omáčky zeleninové, kvasená kapusta bude...polievočky z nej. Možno ešte potrebuje ten podiel vody v jedlách vyšší, zvlášť ak málo pije. Krátko podusené alebo pečené kyslejšie jabĺčka - sú v sezóne.
Zo sušených sliviek jej môžeš skúsiť zapariť čaj, ak jej samotné nechutia.
Ešte ma napadlo, ak aj je celkové zloženie jedálnička v poriadku, je tam ešte taká možnosť, že kombinácie jednotlivých potravín nie sú pre ňu vhodné. Plus - tá duševná stránka, v tom sa pripájam k Adus, len ja by som to nenazvala "spracovávanie" problému, ale naopak - neschopnosť ho spracovať a pustiť von. Dievčatká v tomto veku už môže kdečo trápiť. Skúsila by som sa jej popýtať Úsmev A nech je už dobre Zlomené srdce

adus, Ut, 11. 10. 2011 - 20:17

tak, vystihla si to presne - o toto tam išlo - myslela som to isté, len som to nepresne "zadefinovala"

ja_hodka (bez overenia), Ut, 11. 10. 2011 - 16:25

...a ešte som zabudla - ľanové semeno. Je výborné proti chronickej zápche. Sliz, ktorý sa pri rozdrvení a navlhčení (už aj v tráviacom trakte) vytvára, pomáha pohybu potravy v črevách. To by pri pravidelnom papaní mohlo výrazne pomocť.
Môžeš ho pridávať do polievok, omáčok, jogurtu, tvarohu ale stále rozdrvené. Tak tri polievkové lyžice denne, jedna ráno, na obed a večer.

elin, Ut, 11. 10. 2011 - 21:42

Lanove semeno povazujem za nr.1 v pripade chronickej zapchy aj ja :)

Nielen deti, kym boli male, ale aj my s manzelom (a deti doteraz) mame radi lanove semienka rozomlete najemno v mlynceku na kavu (ale kavu v nom nemelieme) a rozmixovane s akymkolvek ovocim - jablko, hruska, broskyna, marhula, nektarinka, hrozno, rozne mixy... (banan nam nechuti).
Ak pouzijeme ovocie menej stavnate, pridavam aj trochu vody, ak mam napr. jablka prilis kysle, dam trochu medu.

Robievame si to ako rychlu "dobrotku", ked mame chut na nieco sladke - kupovane u nas az tak moc neletia.

A kym chodili deti do skoly, v plastovej nadobke so "srobovacim" vieckom to bola dobra, rychla, nenarocna a syta desiata.

elin, Ut, 11. 10. 2011 - 21:48

...a, samozrejme, dostatok vody - nie tekutin vseobecne, ale vody - bud v "zabudovanej" v cerstvom ovoci a zelenine alebo "volnej" - podla moznosti nie prilis tvrdej a nie kupovanej, balenej, skladovanej v plaste, radsej obyc z vodovodu, ak je prilis tvrda, prevarit a vychladnutu prefiltrovat :)

Erkočka, Ut, 11. 10. 2011 - 16:27

slivkový kompótMrkám

Veron, Ut, 11. 10. 2011 - 17:34

Moja dcérka mala problém keď prešla na nočník a zadržiavala stolicu potom to išlo ťažko a s plačom. Kamoška my poradila aby som jej dala slivkovú šťavu hi.p a tá veru ozaj pomohla. Malá sama išla na veľkú a keďže tá šťava je aj chutná nemá problém ju vypiť.Držím palce.

eniXelka, Ut, 11. 10. 2011 - 19:24

Ja_hodka, Ariesa,

preco vas prekvapuju probiotika?

Inak dakujem za rady, ten caj so susenych slivak a lanove semiacka skusim.

ja_hodka (bez overenia), Ut, 11. 10. 2011 - 20:37

No mňa preto, že som si umelé dopĺňanie probiotík vždy spájala len s užívaním liekov, konkrétne antibiotík, ktoré spolu so škodlivými mikroorganizmami ničia aj tie prospešné - teda tie probiotické mikróby. Nemám dôveru k tým predraženým probiotikám v tabletkách, alebo v tých maličkých plastových nádobečkách. Ak je kefír, kyslé mlieko doma urobené, jogurt, ktorý má trvanlivosť len pár dní v chladničke, kvasená zelenina - nemusí to byť len kapusta, ale hocičo - karfiol, uhorka, cibuľka...taká čalamáda, ale kvasená, nie s octom sterilizovaná - to všetko sú prirodzené probiotiká. To by malo stačiť. Dokonca, myslím si, že je to lepšie.

Ariesa, Ut, 11. 10. 2011 - 21:18

miesto probiotickych pripravkov sa mi viac oplatilo "dobrovolne nasilu" (toto teraz zjes a tymto zapijes) podavat bryndzu, zrejuci syr a segedin. asi preto, ze som videla, co probiotika s drobcom robili. vyskusala som 3 rozne pripravky. na predpis, volnopredajne a aj na odporucanie maminiek. pre babatka. drobec to zle znasal. i ked casto si maminy probiotika pochvaluju, nejak som sa s tymi preparatmi nezblizila. toto leto mal syn naraz lokalne a aj celkove antibiotika, odporucili mi samozrejme probiotika, no bala som sa, ze mu bude este horsie, dost mal bolesti, nieto este vracanie a prehananie z probio(nase skusenosti) ... tak sme sli na halusky Mrkám, na rano bryndza na chlieb . vyliecil sa paradne rychlo, na to, ze pol tabora prespal v posteli a s ATB - tak predsa docvicil i zaverecne predstavenie.

problem vidim v tom, ze kazdy ma ine svoje bakterie, podla toho ake maju prostredie, podla toho sa rozmnozuju. a ked sa umelo podavaju a zivia jedny bakterie, tak zakonite musia vytlacat tie povodne. na rychlu obnovu po liekoch je to fajn (aj tak radsej bryndzu), no pravidelne prevychovavanie travenia sa mi nepozdava. dodavane bakterie sa neprisposobuju strave ktoru jeme, nemozu byt pre vsetkych rovnake ak maju posobit harmonizujuco, odlahcujuco.

jaj vidis, na problemy so stolicou: bryndzova natierka s bylinkou, nejaka cestovina s bryndzou ci pirohy.

winner, Ut, 11. 10. 2011 - 20:19

Podobny problem som mala v tehotenstve a aj po nom a pomohla mi len vlaknina Psyllium. Da sa kupit aj vlaknina pre deti, ale asi skor na nete. Nenavykova a nevstrebava sa. Mozes zamiesat do polievky, dzusika a pod. Ma to neutralnu chut a su tam aj probiotika. Mne to Psyllium velmi pomohlo,ale chuti to jak plesniva posekana trava, tak pre dieta nic moc.

mnnaaauuu, Ut, 11. 10. 2011 - 20:32

Správne si odhadla, problém je v tom, že málo pije... mám doma tiež také trojročné šidlo. Moja mama, keď ho dávala na WC naposledy, zahlásila, že on to má hrošie ako pôrod. Teraz sa do neho snažím nenápadne dolievať vlažný čajík alebo vodičku, polievku papá dva aj trikrát denne, rezankovú ľúbi, tak ju máme takmer každý den :) Vlákninu kúpiš aj v lekárni, ale... za nou píše, že saje tekutiny a je potrebné zapiť ju 200 ml vody, čo u nás nie je možné, kedže tolko vypije za elý den.... Ešte čo sa nám osvedčilo, bol olivový olej, dáš ráno nalačno kávovú lyžičku :)

eniXelka, St, 12. 10. 2011 - 11:49

Presne tak, horsie ako porod. Vcera som myslela, ze uz budem plakat, ked som videla, co vystrajala na nocniku od bolesti a strachu........
Ja sa do nej snazim dostat vodu kedykolvek, ale niekedy je to ako nahanat jednorozca.

adus, St, 12. 10. 2011 - 13:09

vidíš - a hovoríš že psychika v tom nie je - ak má strach, tak v tom psychika jednoznačne je

eniXelka, St, 12. 10. 2011 - 14:17

Nie adus,

myslim, ze v tom nie je iny psycholicky problem ako som uz spominala vyssie. To, ze ma strach zo sadnutia si na zachod, je tiez psychologicky problem, ale je to dosledok priciny (tazko sa jej tlaci-->ma z toho strach). NIe je to schema "nejaky psychologicky problem" --> ma problemy so stolicou. Teda aspon ja som to pochopila, ze sme sa bavili o psychologickej pricine, nie nasledku....

Aj ked v podstate po case, ktory tento problem mame, je aj ten "nocnikovo-zachodovy" strach pricinou (aj ked nie primarnou), ale toto s nou nevydiskutujem. To sa musi spravit samo (t.j. mam sa musi postarat).

liluska, Ut, 11. 10. 2011 - 21:42

My sme mali so synom rovnaký problém. To že papá vločky, pšeno.... je fajn ale treba aby k tomu aj veľa pila. A okrem toho ešte jedla aj veľa ovocia a zeleniny (ovocie samozrejme aj so šupkou). Ono vláknina sa totiž delí na takú čo viaže na seba vodu (vločky, strukoviny a tak) a vtedy keď nepije dostatočne, tak to má skôr opačný efekt, že ju môže zapiecť. A potom je vláknina v ovocí a zelenine a tá neviaže na seba vodu. Keď som začala na to dávať pozor, aby Samko pravidelne pil a jedol každý deň aj ovocie a zeleninu surovú, tak sa to upravilo a začal chodiť každý deň a bez kriku. Samozrejme, že to chvíľu trvalo, kým sa to dalo do normálu. A teraz je to u ňho už v pohode. Čo sa týka tých probiotík s tým nemám veľa skúseností, takto pravidelne užívať. Uprednostňujem prirodzenú stravu. Probiotíká som synovi dala, iba ak bol po chorobe keď musel brať antibiotiká. Sa riadim heslom všetkého veľa škodí. No a v konečnom dôsledku pohyb ten musí byť. Ale s tým predpokladám, asi nebude problém. Držím palce, aby sa to zlepšilo.Úsmev

katarína, St, 12. 10. 2011 - 13:44

my sme sa trápili roky...vyskúšali sme všetko ...aj gastro dokonca sme boli aj na psychoterapii a nikto nič nezistil a nakoniec sme jej dali urobiť testy u našej pani doktorky a hormony na štítnu žľazu boli hraničné tak pani doktorka na endokrinologii nám navrhla "mini" dávku lieku na zníženú činnosť šž a po troch dnoch brania lieku začala každý den dobrovoľne a bez bolesti chodiť na záchod...a odvtedy nemáme problém..aj ked málo pije a menej sa pohybuje problém sa nevrátil.

Ak pôjdeš k pani doktorke skús sa opýtať či ti nemôže zobrať krv alebo či nemôžeš doniesť stolicu... na vyšetrenie..

KatusMrkám

eniXelka, St, 12. 10. 2011 - 14:14

No dievcata,

ja som probiotikam doteraz doverovala, aj ked su to vytvory farmac. firiem. Ale asi skusime prejst na probiotika v normalnej strave. Aj ked my jeme jogurty v podstate skoro kazdy den a tym myslim smotanove jogurty s probio kulturami od slovenskeho vyrobcu, tot tu na vychode, nie dezerty a pod. nejogurty. Ja som si len vravela, ze v probio prasku je koncentracia laktobacilov ovela vyssia, teda by to malo pomoct. Ale skusim bryndzu, tu sme doteraz nejedli, vzhladom na neoblubenost MM.

Kazdopadne dakujem za vsetky rady, hned ako sa dostanem na opustak von do mesta Váľam sa od smiechu po podlahe zaobstaram potrebne a dufam, ze bude vsetko ok.....

katarína, Št, 13. 10. 2011 - 07:29

neskúšala si vysadiť kravské mlieko ??? Môže to byť aj neznášanlivosťou niektorých potravín..
Držím palce aby ste sa "pohli" viem aké to je, Miška niekoľkokrát mala od silného tlačenia petechie ( krvavé zrazeniny) po tvári a krku takže viem ako sa cítiš...Slnko
KatusMrkám

-sara, Pi, 14. 10. 2011 - 22:40

čaj z pyšteka obyčajného tiež zmäkčuje stolicu

manajx, Pi, 14. 02. 2014 - 15:07

eniXelka - pozeram, ze otazku si pisala koncom 2011, mohla by som sa spytat co ti pomohlo a ci sa to zlepsilo?

Ja mam doma nieco viac ako 2 rocknu slecnu a tiez mame tento problem. Myslim si, ze strava by som chcela aby bola pestrejsia, i ked ja sa snazim a varim jej stale cerstve, nie vsetko mi mala zje. Mame tiez rovnaky problem aky ste mali vy. Od 2 rokov mi chodi na nocnik cikat ale kaka stale do gatiek po stojacky, nechce si sadnut na nocnik ani za svetSmútok nevadi, to by mi nevadilo, keby chodi kazdy den, ale niekedy jej to trva aj 3 dni a teraz posledne 2 tyzdne chodi kazdy 5 dni... s bolestami. A napriek tomu, ze to je az 5 dni, nemava vobec ziadne nutkanie pocas tych 5 dni. Davam jej posledne 2 tyzdne syrup z lekarne na amakcenie stolice a sem tam som jej dala aj cipku, ale to su naozoj len take docasne riesenia... velmi ma to trapi.
Susene slivky, datle, susene marhule mi odmieta jest, skusala som to aj povarit so skoricou a lyzickou cukru, podavala som s jej oblubenym jogurtom a aj tak mi to odmietla, radsej zostala uplne hladna.. aj ked som jej odmietla dam nieco ine aj po 3 hodiny, radsej pockala kym som sa zlutovala a dala som jej daco ine. Na ranajky papa mlieko s cerealiami - zdravimi - weatabix ak poznas, obed polievky - lubi rozne, aj strukoviny, a poobede ma najradsej cestoviny s kuriatkom a zeleninou - mrkva a kukurica idu u nas najviac. Na veceru vacsinou puding alebo jogurt alebo krupicova kasa so skoricou.. v podstate ma rada jablcka, mango, ananas, pomarance, jogurty, cestoviny, masko kuracie a bravcove makucke, sem tam zje aj ryzu a zemiaky, ale malo..
Myslim, ze by som jej mohla spestrit stravu a urcite sa ponasnazim, aj ked viem, ze to bude tazke lebo som limitovana tym co zje.. ak by ste mali niekto nejaky link na dobre, chutne jedla pre deti, velmi by som to ocenila..
Vopred dakujem.
A naozaj rada by som pocula, co presne vam vo vasom pripade nakoniec pomohlo...eniXelka.
Dakujem, Janca.

manajx, Pi, 14. 02. 2014 - 15:25

A zabla som podotknut, ze som si precitala vsetky vase prispevky k teme a velmi sa mi pacilo akym stylom mamicky radili, urcite vyskusam vsetko co bolo povedane, kedze clovek nikdy nevie co zaberieÚsmev)

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama