reklama

Aj ja som bola vykorisťovateľ..

Pridal/a dan-cula dňa 31. 05. 2021 - 19:22

reklama

Toto počasie čo je túto jar (už sme v klimatickej zmene) tzn.chladné večery a to že sa držime viac dnu ako posedávaniu vonku spôsobilo,že tieto večery trávim počúvaním rôznych rozhovorov a občas pozeraním filmov od nemeckých investigatívcov -téma klíma,potraviny,uhlíková stopa..

Pustila som si to viac pod kožu ako som chcela a naozaj som sa cítila ako novodobý otrokár ani nie tak za seba ako za europanov.

napr.norsky losos chovaný na farmách domáci odmietajú lebo je plný kadečoho tak sa vo veĺkom vyváža ako špecialita do sveta...no toto je iná téma.

našťasie nikdy ma losos neoslovil-roky kupujeme tu u nás pstruhy a na tie nedám dopustiť.

Ale také potraviny u nás vyhlasované ako superpotraviny to som sa hanbila..

guinoa-pre pôvodné obyvateľstvo už nedostupné lebo sa vyváža a predtým ich dennodenná potravina

-kupila som ju 2x

avokádo-u nás sa idú mnohý pretrhať ako zdravo jedia a moja nevesta ked tu 2ks kupila mi povedala že je to odpad!(jedno bolo už akože dozreté a druhé sme nechali "dozrieť")že ani nevieme ako chutí u nich v Kolumbii odtrhnuté avokádo zo stromu..a pre domorodcov sa stáva "úzkym profilom"

-mali sme to teda1x a stačilo

potom je to nejaký druh ryže už neviem aký čo sa z Ázie vozí do sveta a tí čo ju pestujú im ani neostáva -jedia treťotriednu ryžu

-kupujem len obyčajnú ryžu

palmový olej-pre palmy si nedokážu vypestovať iné druhy

sviečky nekupujem a v potravinách ked prečítam,že obsahujú palm.olej vraciam do regálu

Najväčší spotrebitelia vyšli z toho Nemci..a potom postupne iné "vyspelé" štáty..

pritom quinoa sa dá nahradiť pšenom

ovocie acai-čučoriedky,višne,červ.kapusta

chia semienka-ľanové semiačka sa im vyrovnajú

goji--čierne ríbezle a černice

avokádo-plne nahradia vlašské orechy

čaj matcha-čaj z listov púpavy a lebo harmančeka

toto porovnanie som kdesi čítala,nie je to z mojej hlavy.

No vypísala som sa...

 

 

 

 


reklama

reklama

dasa_, Ut, 01. 06. 2021 - 06:44

K avokádu som niekde prečítala, že jeho pestovanie v Mexiku ovláda organizácia nie nepodobná tej drogovej.

Ešte ale iné pripomeniem - aby sme náhodou s vaničkou nevyhodili aj dieťa. Na druhej strane pestovanie a vývoz dáva mnohým ľuďom obživu. Len aby to bolo spravodlivé. Celý obchod.

 

Mmch, tento týžden nám dala svokra marhule. Mne by to ani nenapadlo kúpiť marhule v máji. Však aj tak chutili. A rozmýšlam, odkiaľ ich dovážali. Rovnako ako drobné ovocie, ktoré je v obchodoch už celý rok (maliny, jahody...)

Dlhá téma

balalajka, Ut, 01. 06. 2021 - 10:40

Najsmutnejšie na týchto jednosmerne hejteriacich filmoch býva to, že je to jednosmerný pohľad často platený. Že sú to v podstate formy antireklamy, aby sa podporila iná surovina - plodina.

Nejedzte hovädzie - jedzte bravčové, nekupujte kura - kupujte lososa, atď, atď, atď.

Uhlíková stopa, prepravné spoločnosti, makroekonomika, globalizácia.

No - už sme to začali. Akým smerom, tempom aj hĺbkou to budeme brázdiť je na nás.

Tie polia s avokádom sa zo sezóny na sezónu nepreonačia. Nie je to naše repjkové pole, ktoré aj tak musí byť rok neziskové, aby sa na repku vykašľali a zasiali tam niečo iné - napr. kukuricu. Toho roku je nejaká krpatá, takže ak máte zálusk na kukuričné šulky v začínajúcej sezóne, tak bacha - vyzerá, že bude z dovozu.

Ekologicky som si objednala handerky z outlet a second hand obchodu. Hmmm - nechcem vedieť odkiaľ až išli. Lebo prepravné náklady.

Necítim sa ako vykorisťovateľ. Cítim sa ako spotrebiteľ.

Však aj ja kupujem slovenský med z východu. Pohoda

Kamila, Ut, 01. 06. 2021 - 16:58

Ono je to ozaj náročné, všetky ste to tu načali z rôznych uhlov pohľadu. Moje čučoriedky mimo sezónu sú z južnej Ameriky. Nemala by som ich jesť, kupovať, len som rada, že môžem aspoň niečo ... Jasné, že ich mám plnú záhradu, ale sezóna bude 1,5 mesiaca. Takto by sme mohli o mnohých potravinách.

A podobne je to s oblečením. Keď sa začneme správať zodpovednejšie, prestaneme nakupovať lacné možno nadbytočné oblečenie, a ostaneme pri tom najnutnejšom, kvalitnejšom, prídu o prácu ženy v rozvojových krajinách. Je to des a hrôza, lebo pracuju  za zlých podmienok, čo sa týka prostredia, odmeňovania, ale majú aspoň nejakú prácu ... Sú to všetko náročné témy, ktoré majú často viacero uhlov pohľadu.

Alena7, St, 02. 06. 2021 - 09:53

Z podobného súdku - javorový sirup. Keď som "objavila" jeho blahodárne účinky, bola som nadšená, kúpila som ho a švacla na palacinky.... a celá natešená som bola, že ako zdravo-sladko sa stravujem. Potom som pátrala, či si ho neviem vyrobiť/zaobstarať aj sama - keď môžem robiť bazový al mätový, tak reku skúsim aj javorový.Hambím sa Našla som postup výroby: narežú kôru stromu, on si "vyplače" miazgu (tú spracujú na sirup)...a ak zarežú veľa alebo hlboko, strom môže zahynúť. Plačem Odvtedy javorový sirup nepoužívam - buď nahradím klasickým medom alebo vôbec nesladím.

Ako píšu kočky vyššie - všetko má minimálne 2 strany mince... len je smutné, že občas sa rozhodujeme nie medzi dobrým a zlým riešením, ale medzi viac-zlým a menej-zlým riešením.

dasa_, St, 02. 06. 2021 - 11:36

no, ono sa toho javorového sirupu vo svete predá tolko, že by celá planéta museli byť len tieto javory ÚsmevÚsmevNiekedy sa to blíži až k homeopatickému riedeniu

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama