reklama

Chcem byť eko a pritom som tak mimo

Pridal/a Dzeny dňa 28. 01. 2018 - 20:17

reklama

Foto: Pixabay.com

K tomuto zamysleniu ma doviedla debata o kožuchoch s tatom. Ja jednoducho nemám rada, keď zabíjame zvieratá kvôli kožúškom, nosorožcov kvôli nosom, slonov kvôli klom...
Je to širšia debata a nechcem sa v tom zamotať, každopádne som mala pocit, že otec  to vzal osobne, lebo má kožuch. Pritom má jeden jediný kožuch celý život. Mama tiež. Nie sú bezcitní, v časoch keď si tie kožuchy kupovali sa to jednoducho neriešilo. Neriešili to ani ich rodičia a generácie pred nimi. Lenže kedysi to nebolo panské huncútstvo, ale vec prežitia zimy. 

Ale táto debata ma doviedla k tomuto:  

Snažím sa eliminovať odpad, ktorí moji rodičia a starí rodičia nikdy neprodukovali! 

A je mi hanba, lebo len objavujem to, čo moji rodičia a starí rodičia robili úplne prirodzene. 

Nebudem riešiť to, že často to inak ani nešlo, ide o to, že to tak bolo.

  • Nepamätám sa, že by starí rodičia používali papierové utierky.
  • Obsah nosa nekončil v papierovej vreckovke v koši, ale v látkovej vreckovke, ktorú oprali a používali ju kým sa nerozpadla. 
  • Nie som si vedomá toho, že by niekto v rodine počas môjho detstva  kupoval  na kilá hubiek na riad, lebo sme mali vechte  zo starých utierok a tričiek. 
  • Ani starí rodičia, ani ich deti,  ani deti jej detí nepoužívali jednorazové plienky.
  • Mlieko, jogurty, malinkovky a neviem čo všetko ďalšie kupovali v sklenených fľašiach. Takmer všetky fľaše boli vratné!
  • Neexistovali nerozložiteľné vložky a tampóny.
  • Nenakupovali haldy oblečenia len tak z roztopaše, lebo chceli a mohli. 
  • Kupovali lokálne potraviny, lebo iné neboli:)
  • Na nákup chodili s vlastnou taškou, rožky nenaberali igelitovými rukavicami do igelitových sáčkov...

A takto by som mohla pokračovať. 

Bola by som veľmi nerada, keby sa moji rodičia alebo hocikto z generácie mojich rodičov cítili kvôli týmto moderným odpadovým záchvatom zle. Oni zaťažili planétu v niektorých smeroch oveľa menej ako moja generácia.  

Možno keby to porovnal nejaký odborník, tak by ma upratal a dokázal mi, že som mimo, ale takto nejako pocitovo mi to vychádza skôr v prospech mojich rodičov.  
 

 


reklama

reklama

balalajka, Po, 29. 01. 2018 - 06:34

ÁnoÁnoÁno

Add jogurty - škoda, že tie v skle stoja nekresťanské peniaze teraz. No nič - tuším začnem znovu vlastný jogurt si robiť - robota s ním nie je veľká.

Ale hubiek na riad sa odmietam vzdať.

Ale zaujali ma tie tampóny - tie mi práveže prídu rozložiteľné. Či som mimo?

Dzeny, Po, 29. 01. 2018 - 12:59

Presne tak, jogurty v skle sú drahé, ale nie preto, že sú v skle, ale preto, že sú to normálne jogurty a nie tie biele škrobové hmoty, ktoré sa tvária ako jogurt. Do skla obyčajne balia malí výrobcovia. Aspoň takú mám skúsenosť, možno sa mýlim. 

S tými tampónmi to ešte riešim, lebo treba povedať, že neverím všetkému, čo si prečítam, ale niekde som našla, že aj tampóny obsahujú ultraabsorbčné jadro. Neviem či všetky bežné alebo len niektoré. Sú vraj aj nejaké bio eko tampóny. Nie je to také jednoduché. Ale už som rozmýšľala nad tým menštruačným kalíškom. Neverím, že to píšem, ale fakt som sem dospela:DD

dasa_, Po, 29. 01. 2018 - 08:47

hmm, ja tu vidím viac rovín. Alebo generácii a tým aj prístupov.

Generácia mojej babky - minulý rok by sa dožila stovky - tá bola fakt šetrná. V obchode sa kupovala iba soľ, ostatné bolo domáce. Vśetko. A tak nejaká katastrofa pre ekológiu nehrozila. Šetrili fakt na všetkom. Dokonca o mojom pra-prastrýkovi ide taká historka, ako každý deň narúbal iba tri polená dreva. Lebo vraj, keby narúbal viac, viac by spálili.... Takto vydržali.

Potom je generácia povojnová. Zo začiatku sa šetrilo. Na všetkom. Len potom prišiel "pokrok" a objavilo sa veľa vecí, ktoré boli dostupné. A používali sa. Od ddt (áno, pamätám si, keď sa ním posýpali vošky na ružiach..), cez rôzne hnojivá, postreky. Boli lacné, tak sa to valilo vo veľkom. A na také zanedbateľné veci, ako ukladanie zvyškov nikto nemyslel. Keď čosi, zakopalo sa do zeme. Relatívne sa tiež šetrilo - a tak sa mnohé odpadky pálili. Veru, hneď sa vedelo, kto v dedine upratoval a nahádzal do šporáka staré topánky.... Prišla doba, keď sa používané predmety vymenili za možno pohodlnejľie verzie. Ale čo potom s tým, to sa veľmi neriešilo. To je dokonca generácia, ktorej nevadilo mnohokrát vylievať obsah žumpy na polia. Veď hnoja... Na druhú stranu, v tej žumpe ešte nebolo to, čo je tam dnes. Nemyslím tým ani tak obsah saponátov. Skôr lieky a to, čo z nich ostane, keď prejdu telom. No ešte aj táto generácia vedela výrobky používať dlho, vedela ich opravovať.

No a naša generácia - my máme zrazu dostupné všetko. Nemáme problém si objednať čokoľvek z opačnej strany zemegule. A nejak riešime iba tú vec. Celkom zabúdame na dopravu. A na to, že tá vec raz skončí. A čo potom s ňou.

A teda, ešte tisíc iných vecí.

Kožuchy sú z tohto celého fakt len malý problém. Aj kožené topánky. Lebo možno radšej kožené topánky, čo vydržia x sezón ako niečo, čo sa tvári ekologicky, ale už len výroba materiálu, jeho prevážanie po celej zemeguli, lebo tu sa vyrobí materiál,. tam sa to ušije, inde sa to distribuuje, vrážajú sa ďalšie peniaze do kampaní....

No, veľa pohľadov je aj na tú ekológiu.

mmch, ja osobne mám dodnes zimomriavky, keď si spomeniem na tie handry, ktorými sa umýval riad ... Zato furt ešte  pracujem aj na počítači, ktorý má 20 rokov, druhý má desať. Prvý mobil som mala v roku 1996 a ten aktuálny je ešte iba 4. v poradí. Nepotrebujem každú vychytávku. Veci nerada mením, tak aspoň tam neprispievam k nárastu vecí.

mmch, tá rýchla spotreba - snažia sa nás presvedčiť, že musíme spotrebúvať, lebo tým dáme prácu iným. Bez nás by sa vraj neuživili. Zrovna cez víkend mi známa spomínala - chodí už roky na prázdniny do Rakúska. Majú dobrých známych. A tam vraj na každej dedine je pekár, mäsiar. A dedinčania kupujú výhradne tam. Vraj supermarkety sú len pre chudobných. Čiže oni si dávajú prácu takto navzájom... To mi príde fakt ekologické. Len u nás bola táto tradícia pretrhnutá a je len veľmi ťažko znova obnoviteľná. Ale to je už asi na inú debatu.

lastovička, Po, 29. 01. 2018 - 12:21

no k tým domácim potravinám. Snažím sa kupovať SK výrobky. Aj keď čo sa týka kvality, u niektorých výrobkoch je diskutabilná. Ale snažím sa. Kupujem v supermarketoch, kde nakúpim skoro všetko. Kupujem toho menej, keďže je to drahšie ako dovážané. Menej zjeme, ale stačí to. Možno preto som zrazu aj schudla. Len ma teraz dorazili paradajky. V istom obchodom reťazci som už pár týždňov nenašla SK rajčiny. Vraj ich stiahli lebo cena išla hore a ľudia to nekupujú. Nám stačí málo tak som 1x do týždňa kúpila. Ale tiež mám svoje limity, koľko som ochotná zaplatiť za stravu. Chodím aj na tržnicu - podporujem domapestovateľov, vyrábateľov - aj keď stalo sa, že babka z cesnaku zabudla odlepiť cenovku z istého obchodného reťazca, čím sa naštrbila aj moja dôvera - či ozaj je všetko domáce. Keďže je to za pomaly dvojnásobné ceny. Chcela by som kupovať viac domácich našich potravín ale niekedy som ako medzi dvomi mlynskými kolesami - zahraničné lacnejšie - peňaženka nepustí, domáce zdravšie. Ale drahšie. Pri lepšom príjme by som nemala problém podporiť domácich podnikateľov ale nie vždy sa to dá.

Veci nosím do zodrania - aspoň doma. Ale v dnešnej dobe - konzumnej a kde sa všade omieľa ako treba dobre vyzerať (treba nakupovať nové vychytávky, oblečko, make up, kozmetika) ťažko budú ľudia odolávať a zostanú pri minimalizme a nekupovať to čo vlastne ani nepotrebujú a človeku nepomôže.

Ale k téme, do obchodu si nosím košík. Ak idem neplánovane, mám v kabelke tašky - plátené alebo iné oprateľné. Igelitky málo používam. Teraz som zistila že jedna predajňa začala predávať viac potravín bez obalu-ktoré si navážim. Tak idem pozrieť ceny a keď nebudú premrštené, tak budem chodiť asi tam na nákup.

dasa_, Po, 29. 01. 2018 - 12:48

možno provokačná otázka - kde teraz majú na Slovensku rásť rajčiny?

Dzeny, Po, 29. 01. 2018 - 13:05

Napríklad v Babindole, Kameničanoch -  hydroponické farmy. Kedysi bola taká aj pri Bešeňovej, skleníky vykurovali horúcou vodou z kúpaliska, ale potom to zatvorili.

dasa_, Po, 29. 01. 2018 - 13:15

Paradajky z Kameničian kupujeme priamo tam. Ale iba v sezóne. Inak mimo leta paradajky nekupujem. Nechutia mi. Napriek tomu, že napríklad v kameničanoch pestujú iba špeciálne vybraté sladké odrody.

Inak, pár rokov dozadu sa v zime paradajky ani nedali kúpiť. Maximálne sa niečo objavilo na Vianoce. A teraz ich potrebujeme stále.

lastovička, Po, 29. 01. 2018 - 13:35

presne tak, sklenníkové ale chutia mi viac ako tie dovážené. A mám taký pocit že som videla niekde aj zo Žitného ostrova?

V lete paradajky nekupujem, dopestujeme si ale v zime do chleba, nám stačí na týždeň 200 g balenie, takže veľa toho nezjeme. Letné sú top ale zvykla som si na ne aj v zime.

dan-cula, Po, 29. 01. 2018 - 12:18

Táto téma tu už bola--ideme dokola...spomínala som napr.ked som bola v Kodani hned ma upozornili aby som si nerobila plány na behanie po obchodoch(naštastie to mysleli ironicky lebo vedia,že navymetám shopy)lebo áno kupuje sa po malých obchodoch a tie velké su vraj pre prisťahovalcov a chudobných..

A kolko štátov už má zákaz viac ako 10rokov používanie igelitiek..

V kolkých štátoch sa vykupujú aj plastové flaše..

je toho na mraky len ked sa nás to začne dotýkať osobne kolké si poviete,že ved len toto a toto?kým nezačneme doma od nás od detí zlepšenie nebude..

Akosi nik si neuvedomuje,že drancujema a decimujeme všetko okolo nás

púpavienka, Po, 29. 01. 2018 - 16:19

Nuž a to je to čo som písala v minulých diskusiach o eko, to spracovanie je také aké je a ja nemám ilúzioe o tom ako to naozaj funguje, videla som v praxi. Bol nedostatok, boli dotácie a tak sú tu a robia čo robia ved je to odpad.

Prečo nie sje všetko v sklenených fľašiach? lebo ľudia to odmietajú a tých čo by to prijali je oveľa menej a to je fakt.

Prečo sa nevykupuju PET fľaše? lebo musia z niečoho žiť tie odpadové podniky a vlastne ak by chcel aj obchod za to niečo tak je to celé zlé. Inak u nás v meste vykupujú priamo v spracovni plastov ale ani bezdomovci ich nenosia lebo je to pár centov.

Mňa skôr zaujíma iná otázka - prečo sa stavajú dalšie a dalšie nákupné centra? prečo sa proti tomu ľudia neohradia, budú po čase prázdne tak ako jadro mesta kde staré krásne obchody chatrajú alebo je to čísnky obchod. Pozrite sa do tých obchodoch - neskutočné haldy tovaru, neviete ani len kľučkovať cez ten tovar, kto to všetko kúpi? kde to skončí aj ako nepredané? myslím tie lacné megaobchody KIK, Pepco a mnoho iných.

Minule som sa rozprávala v Kauflande s predavačkou - povedala že odkedy majú sviatky zatvorené tak sú ľudia nenasytní. Takže všetko je to o nás. Povedia ved stavame nové objekty a dávame prácu? komu daju prácu, stavebné firmy maju svojich ľudí a nezriedka z Ukrajiny či Rumunska.

Otvoria sa dalšie obchody a bude znovu práca? - do kedy bude práca? Ako dlho to bude takto fungovať? Kým to nepochopí väčšina.

Takže som stále zastancom toho ak chceš byť naozaj eko tak menej nakupuj, oprav - prešij čo sa dá. Lenže čo s tými elektrospotrebičmi? - och áno zberné miesta aj spracovavateľovi zaplatia aj zadarmo dovezú len aby sa dostalo to množstvo odpadu preč, ale spracovateľ? nuž snívajme spolu lebo zatiaľ je to tak -xpočet rôznych plastov na jednom výrobku, neskutočné množstvo skrutiek a pod. a to nič nesmie byť spolu, takže  tak je to momentálne s riešením týchto veci.

Ja mám neskutočne malo odpadu proti susedom, dobre tam maju malé deti ale ti druhí nie a to množstvo plastov ktoré vykladajú pri zbere.

Áno, staršie generácie, ich predkovia nevyprodukovali skoro nič, všetko sa zúžitkovalo a žumpa sa vylievala na pole ako hnojivo, lenže sa to robí aj teraz lebo aj vodárenské čističky musia niekde ten najhrubší humus dať.

Vezmite si drevo - ja som stále nahnevaná na tie haldy ktoré idú na tie nešťastné peletky, je to drahšie ako kúrenie drevom ale zas nemate robotu, domácnosť kúpi nový kotol a tak stačí trochu zmanipulovať ľudí a už to je. Mali sme kalamitu a nemali sme jeden deň elktriku a bác, ti čo nevyhodili krby či piecky sa ohriali ale peletky nefungovali lebo pec ide cez elektriku. To isté telefony pevné domáce - ja som to ihned zrušila ako som videla že nejde elektrika nejde telefon, takže dakujem také neprosím, zlaté jednoduché telefonovanie aj cez ústredne.

No a je toho mnoho čo môžme takto opísovať čo zhoršilo tu situáciu, ale ľudom stačí že vidia trochu pohodlia a už nevidia nič iné. Od nás všetkých to závisí.

Iwa, Po, 29. 01. 2018 - 22:27

U nás látkové vreckovky používa manžel, tie papierové jedným fúknutím prederaví Veľký úsmev  Tak ale dobré je zamyslieť sa, lebo ja a junák sme alergici a to je takmer čistá voda - asi vytiahnem aj ja látkové, mám s krásnymi vzormi. Hubiek na riad sa nevzdám, vždy ma napínalo z vechťového smradu. ALE chýbajú mi kontajnery na textilný odpad. Veci, ktoré sa dajú nosiť, posuniem. Ale neviem, kam dávať textil, čo už je využiteľný len na nejaké izolácie, ako napr. zodraté ponožky, odstrižky látok, rozpadnuté plavky, proste ďalej nenositeľný. Niečo sa dá zrecyklovať, ale ani toľko recyklovaných vecí človek nepotrebuje. Tričká ešte rozstriháme s mamkou a uháčkujeme podsedáky na záhradné stoličky - keď sa to aj náhodou zničí, nikto za nimi neplače. Handier na dlážku netreba toľko ako v minulosti, lebo sa prezúvame a stačí dlážku umyť 1x za týždeň. A fakt neviem, čo s tým textilom... Keď každý vyhodí jednu ponožku, tak len u nás z paneláku by to bolo asi 50 kusov a to je už dosť veľká kôpka kdesi na skládke. A škoda vravieť o tom, že vo "všeobecnom" kontajnery som dnes videla zopár krabíc od pizze a topánok, plastové aj sklenené fľaše, hoci kontajneri na sklo, plasty a papier stoja tesne vedľa toho obyčajného :/

dasa_, Po, 29. 01. 2018 - 23:02

tak u nás také kontajnery sú - tuším sú hnedé. A priznám sa dobrovolne, dodnes mi nenapadlo, že by sa tam mali vyhadzovať napríklad roztrhané ponožky. Tuším pridám ďalšiu tašku na triedenie.

Len teda, býva tam bordel, lebo furt sa nájde niekto, kto chce skontrolovať, čo je tam vyhodené

Iwa, Ut, 30. 01. 2018 - 08:41

Pri šijacom stroji som si zriadila minismeťák, kde dávam všetky odstrižky a nitky, aby som potom nemusela zametať alebo nedajbože vysávať Veľký úsmev A zrazu bolo toho textilu celkom dosť na vyhodenie. A to vyhadzujem fakt len tie najmenšie kúsočky látok. Teraz mi tam chlapi dávajú aj tie zodraté ponožky a spodné prádlo.

anjeli, Ut, 30. 01. 2018 - 15:12

Veci ktoré už sú deravé alebo inak vhodné na vyhodenie môžeš odovzdať aj tu

Iwa, Ut, 30. 01. 2018 - 17:28

Neviem, ako v iných mestách, ale v BA to bolo iba ten jeden týždeň. Chodievam do H&M a žiadne nádoby na textil som si nevšimla po tomto termíne. Dúfam, že to zopakujú aj tento rok, mám nachystanú jednu papierovú tašku Úsmev

anjeli, Ut, 30. 01. 2018 - 20:34

V Nitre majú stále pri pokladni jeden kontajner, tak neviem ako je to inde...

M.á.r.i.a, Ut, 30. 01. 2018 - 08:51

Hnedý kontajner je na biologicky rozložiteľný odpad...čiže odpad zo záhrad, v niektorých mestách sa tam nesmie dávať ani odpad z kuchyne. Na kontajner, do ktorého hodíme tie ponožky si počkáme Veľký úsmev

dasa_, Ut, 30. 01. 2018 - 10:29

mám ti ten náš hnedý kontajner na textil odfotiť? Práve som išla okolo neho. O tri kontajnery ďalej je rovnako hnedý na bioodpad. Len je podstatne menší

dasa_, Ut, 30. 01. 2018 - 10:48

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tu sú oba hnedé kontajnery - ten bio je oveľa menší, mali by ho častejšie vyvážať. A asi to aj robia, lebo ešte sa nestalo, že by bol preplnený.

M.á.r.i.a, Ut, 30. 01. 2018 - 11:03

Bingo Tlieskam, závidím Smútok, zatiaľ som sa stretla naozaj len s bio... Tak toto musím reklamovať u nás, nech to takto vyriešia, na textil máme len s tým anjelom  a tam nedám všetko.

púpavienka, Ut, 30. 01. 2018 - 12:39

Tak toto nepoznám.

púpavienka, Ut, 30. 01. 2018 - 12:23

No u nás sú béžové vysoké budky na textil, ale pozor na žiaden deravý ale čistý, on totiž ide na další vraj charita predaj.

Na deravé ponožky tak ako na zbytky od šitia veru zatiaľ iba komunalny odpad. Niekedy chodili s nákladným autom po dedinach a vymieňali to za taniere ale vtedy sa všetko vedelo druhotne spracovať aj ked nikto o tom nebásnil.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama