reklama

Ekológia naša každodenná

Pridal/a Kamila dňa 25. 11. 2014 - 11:00

reklama

Joj devy krásne, každý deň sledujem, ako rýchlo sa nám naplňa smetný kôš. Snažím sa recyklovať. Všetko papierove aspoň trošku skladné, odkladám k papierovému zberu. Len v dedine nemáme kontajner na papier, ta jedine zviazať a počkať na zber v škole. To nás našťastie vždy objavia chlapci z dediny, čo trhajú normy v škole so zberom a zoberú všetko čo máme, je toho dosť.
V bytovke by som to nemala kde skladovať, ale zase tam sú kontajnery aj na papier. Napríklad papierové obaly od vajíčok už do školy nepošlem a to ich mám peknú kopu. Tuším ak ich vezmem na sídlisko, tam majú kontajnery také úzke otvory? Ta len po kus.

Ohľadne plastu okrem fliaš odkladám aj igelitové sáčky a aj všetko čo sa mi zdá z plastov aspoň kus recyklovateľné. Stále tápem nad kelímkami z jogurtov, tých sa u nás zje veľa. Recyklujú sa? Ešte tak z veľkých umyjem a odložím, ale malé nezvládam. Dievčatá, aká je vaša skúsenosť, vedomosti?

Plechovky, hliníkové vrchnáky z jogurtov, tetrapaky ... , tu máme u nás doma veľké rezervy. Akosi neviem čo s tým. Ččasto mám problém aj s kompostovaním, bo kompost je na opačnom konci záhrady a do vedra, kde som to dávala postupne sa mi nasťahovali chrobáky. :-O
Stále som bezradná z obalov kozmetických prípravkov, (treba ich poumývať?), veľkých plastových nádob na gél pranie, aj keď sa snažím vždy kupovať gél v sáčkoch, len je ich veľmi málo.

V obchode, keď náhodou zabudnem vziať so sebou plátnenú tašku, milujem tie z DM, tak kupujem papierové tašky. Ale zase sa doma ohadzujeme so sáčkami z pečiva.

Snažím sa kupovať ekologický saponát na riad, aj tabletky do umývačky riadu a gel na pranie vrámci možnosti. Na ocot som ešte veľmi nedorástla.
Len som podľahla čaru jednorázových utierok do kuchyne a na nábytok. Nepoužívam ich zase tak často, ale produkujem zbytočný odpad.

Dievčatá, ako ste na tom vy s recykláciou, ekológiou v domácnosti. Keď si predstavím, koľko odpadu všetci spolu vyprodukujeme, čo s tým bude robiť naša matička Zem? Na druhej strane som bezradná nad mnohými obalmi, čo s nimi?


reklama

reklama

Ariesa, Ut, 25. 11. 2014 - 14:16

kelimky a vrchnaky a ine veci - to by malo mat info na starosti vase mesto, podla toho ake ma technologie. u nas napriklad idu do plastov i kovy a tetrapaky, v susednom meste su tetrapaky samostatne a v inom meste este uplne inak. uz sa do mna pustili aktivni okoloiduci, ked som nespravne vyhadzovala krabicku z dzusu a pokorne som vysvetlovala, ze nie som zaskodnik, len inak naucena :-D

uvedomujem si, ze mam velke resty v cisteni obalov. umyvacku sme kupili, aby sme neoplachovali riady a setrili vodou, okrem ineho. a predstava, ze mam konzervy z ryb, tegliky a pod. vyplachovat alebo nebodaj davat do umyvacky ... mi je trochu proti zdravemu rozumu, kedze vsetko sa potom premyva daleko ucinnejsim sposobom pri spracovani. ale uvedomujem si, ze spina narobi sarapatu pri rucnom triedeni odpadu. neviem co s tym. umyvate? ako dokladne?

Kamila, Ut, 25. 11. 2014 - 14:40

Takze plechovky by som mala zistit, ci u nas zbieraju spolu s plastom? kelimky? mala by som hladat info u nas na dedine,s kor na webe
Asi by to chcelo ksu preplachnut, nahrubo?

púpavienka, Ut, 25. 11. 2014 - 16:50

Kamilka, plasty u nás berú ako fľaše a všetko čo je zplastu môžem hodiť do vreca. Teraz som mala množstvo črepničkov, po ktorých prešli autom a nechala som to samostatne ale všetko zobrali. Od saponatov dávam všetko do plastu. Papier chodia k nám meniť za toaleťak, len nejako nikdy neviem vystihnuť a tak sa to poriadne kopí. Obaly z vajíčok su super na rozpalu, ale ja tie zatváracie nosím do obchodíku kde potom balia iným vajíčka a tak to stále použivajú. Dokonca ma prosili aj v dedine či by som neodložila - to pre tých čo chovajú sliepočky a občas darujú vajíčka.
Plechovky u nás veľmi malo a tak tých pár mám odrezaných na pečenie fima. Do plastu dávam aj mikrotenové sáčky. Ja osobne mám rada tašky plátenné, pošila som si ich mnoho a som spokojná. Veľké, menšie, na plece, do ruky - mám ich roky a stále fungujú, dokonca mám aj 30 ročnú a nie a nie ju zničiť.
Baterie a také zbieram a snad sa raz dokopem a zanesiem do zberni.
Viem že nie som úplne ekologický človek, lenže tiež viem čo sa s tým robí ked to odíde od nás. Nemôžme mať na začiatku všetko a ani tie zberné dvory.

Kamila, Ut, 25. 11. 2014 - 17:07

Ta vy aké vymoženosti máte, papier za toaletný, také prvýkrát počujem, to je skvelé. (clap) (y) (clap) Obaly z vajičok by som aj rada darovala, len ešte nemam komu. :-)
Viem, že v niektorých dedinách zbieraju vrecia s plastovym a sklenenym odpadom, mi mame tie kontajnery, kus od ruky, ale po ceste autom.
Len pri tych plastoch som bezradna pri kelimkoch od jogurtov a co s obalmi z kozmetky, mlieka, tekute mydla, sampony, treba to preplachovat?

púpavienka, Ut, 25. 11. 2014 - 18:26

Nemusíš, aj ked občas tie jogurty bol horor vidieť, tie aj chodili, ale tam bolo všetko možné vidieť.
Plasty sa potom triedia na PET, PPT, PP a iné a to sa rozdeľuje ešte tam. Dokonca aj fľaše z oleja sa zbierajú a tie výkupca INýCH FLIAš JE POVINNý ZOBRAť AJ KED ZADARMO ALE Musí ich zlikvidovať, takisto je menej dobré nádoby z aviváže a pod, ale tie sa tiež zbierajú. Takže do plastov môžeš všetko aj potravinové plasty a nemusíš sa báť. Zatiaľ sa zbierajú plasty, ak budeme na vyššom stupni tak budeme triediť aj poddruhy PPT či iných plastov.
No a toaleťak? nezabudaj že máme Harmanec a ten aspoň toto pre nás robí a myslím že sa im to oplati, lebo to robia takých 30 rokov ak si dobre pamätám.

Kamila, Ut, 25. 11. 2014 - 19:20

Dakujem, takze aj mastne olejove flase mozem pribalit?

dan-cula, Ut, 25. 11. 2014 - 17:29

u nás sa zbiera do žltych vriec-kontajnerov PLASTY:flaše od nápojov,kelimky od jogurtov,od šamponov a pod drogérie,číre a streč folie,prazdne konzervy od potravin,nápojov,alobal,hliník.viečka,tetrapak(netreba umyvať ale zas nesmú byť hrubo znečistené).NEPATRí TAM:CELOFáN,OBALY OD CHEMIKáLIí,GUMA,MOLITAN,..SAMOZREJME PRED VHODENíM OBALY STLAčíME NAJLEPšIE NOHOU! modre vrecia-kontajnery PAPIER:noviny,časopisy,lepenka,karton..NEPATRí TAM:CELOFáN,OBYLY OD KáVY A VAJíčOK,POUžITé PLIENKY! zelené vrecia-kontajnery SKLO:od nápojov,zavaranín,kozmetiky,rozbité tabul.sklo..NEPATRí TAM:žIAROVKY,KERAMIKA,žIARIVKY,ZRKADLá,SKLO S DROTENYM VYPLETOM...inak žiarivky s hlavne tieto úaporné sú mimoriadne nebezpečny odpad,tak isto zvlášť rozne batérie u nás máme zberny dvor kde mozme doviezť TV,PC..zbierame aj použity kuch.olej do napr.5l plast fliaš(-dávali nám na to také uzatváracie lieviky-) a odovzdat tiež v zber.dvore,papier chodia meniť za toaleťák(hrozny!!)ale dávame ho do školy,áno obaly od vajíčok raz za čas pridať do kompostu alebo tym čo kuria na pevné palivo-ako bolo spomenuté vyborne sa s tym da podkúriť aj v krbe..v obchode pri dverách je zas nadoba na batérie..a čo sa tyka tašiek a pod.použivam svoje plátenné už roky-igelitky som neprepadla.A čo sa tyka odvozu dá sa aj tak že ked sa nechce chodiť ku kontajnerom zbierame doma do vriec a tie sú myslím raz za mesiac vykladáme pred brány a auto to príde zobrať..obec.urad vždy vyhlási kedy plast,sklo..taktiež raz do roka elektroodpad-pred bránku práčky,mraziak..lebo nie každy to vozí do zber.dvora!myslím že je to celkom dobre NO NAPRIEK TOMU KED IDEM NA BIKE VIDíM PO KRíKOCH,VEDLA CESTY A POD.KOPEC ODPADU A TRIAFA MA Z TOHO TAKMER šĹAK..inak smetiari nám vždy pri odvoze popolnice zoberu napr.aj vo vreciach nahrabané listie.. (clap)

Kamila, Ut, 25. 11. 2014 - 19:54

Dakujem za vycerpavajuce info, idem studovat a hlavne kelimky od jogurtov zbierat.

púpavienka, Ut, 25. 11. 2014 - 18:31

Fľaše nie je vhodné stláčať, nakoľko takých sa nedá do balíka veľa zlisovať, najsamlepšie je uzávery dať do igelitky zvlášť a fľaše tak ako sú bez uzaveru, alebo s uvoľneným uzaverom, aby pri lisovaní sa mohol vytlačiť vzduch.

púpavienka, Ut, 25. 11. 2014 - 18:33

Ozaj obaly od vajec môžu ísť aj do kompostu aj utierky z kuchyne - teda papierové.

Kamila, Ut, 25. 11. 2014 - 19:24

To som netusila, ze papierove obaly na vajicka sa daju kompostovat. :-) Ako vyssie pisala dan-cula, nepatria do papieroveho zberu?

púpavienka, Ut, 25. 11. 2014 - 20:48

Sú úplne eko, v pohode sa rozložia :-)

Dzeny, St, 26. 11. 2014 - 07:44

Už aj ja som počula, že obaly z vajíčok sa dávajú do kompostu. Ultraekológovia majú možnosť zadovážiť si aj bytový kompostovač s dáždovkami. Vyzerá to ako skrinka so zásuvkami. Na toto som ale ešte nedorástla:)))

aramana, Ut, 25. 11. 2014 - 19:30

Veruže ani u nás sa nemaju dávať tie papierové obaly od vajíčok do papiera.Vraj žiaden vrstvený papier.A všetky terapaky a kov do plastov.

Dzeny, St, 26. 11. 2014 - 07:38

Nie som nejaký odborník, ale minimálne hliníkové plechovky z nápojov triedime zvlášť a nosíme do zberných surovín. Toto zaviedol môj chlap, vraj to tak robili doma. Zatiaľ to vyzerá tak, že máme doma jednu tašku zlisovaných plechovíc a čakám kedy to ten, ktorý to zaviedol, odnesie B-]

Kalea, Po, 01. 12. 2014 - 00:02

Tetrapaky dávame do plastov. Kelímky od jogurtov tam ale ísť nemôžu, aspoň my sme dostali také pokyny (mám to aj písomne v miestnych novinách). Prečo je to tak, netuším. Takže si treba overiť podľa miesta bydliska, čo sa kam môže dávať.

Kamila, Po, 01. 12. 2014 - 08:37

Toto je nepríjemné, u nás pri synovej spotrebe jogurtov... ešte som nezistila ako je tomu u nas, ale vraj plechovky nemaju u nas miesto pri plastoch, manzel minule kukal, mozno pri skle?.

púpavienka, Po, 01. 12. 2014 - 10:06

Kamila tetrapaky nemajú miesto ani pri skle a ani pri plastoch ale skôr pri kove, lenže dajú sa pridať možno aj k plastom či sklu v tom prípade že budú v inom vreci a oddelené, v zberni by ich jednoducho dali na miesto. Pravda je že u nás idú zatiaľ do odpadu, lebo nenašli odberateľa ktorý ich spracúvava a to posielaju do celého sveta kontajnery s odpadom.
To znamená že sa vyberajú v triedení a potom idú na skladku, možno sa to za tie 2 roky už zmenilo a našiel sa spracovavateľ tetrapaku.

Kamila, Po, 01. 12. 2014 - 10:15

Ja som písala o plechovkách, lebo tých mám teraz pri krmení mačiat viac. Tetrapakov je u nás veľmi málo.

púpavienka, Po, 01. 12. 2014 - 11:34

Plechovky sú kov a teda do kovu. Kelímky sú plast a ak obec nezbiera iba PETky tak určite do plastu.

Kamila, Po, 01. 12. 2014 - 12:06

Ja viem, len na kov nemame nic a pri nadobe s platami nemáme uvedené kovy, ako tomu zvykne byt v meste.

púpavienka, Po, 01. 12. 2014 - 14:34

Odnes do zberného dvora alebo nechaj pred bráničkou určite aj u vás sú tí, ktorí maju nos na kovy a nezoberú len to čo sa naozaj nedá. (giggle)
Ja to chystám spolu s inými kovmi a raz začas vyhlasujú že prišli zbierať kov a tak mi dajú pár eur za to, kým bol Mirko normálne sme to s iným kovovým odpadom odviezli do zberu.
U nás obec každý rok roznesie farebné vrecia na určitý zber a aj na kov tam je, len som ho nikdy nepoužila.
Ozaj tie olejové fľaše môžeš dať lebo je to povinnosť spracovateľa ich ekologický zlikvidovať, zatiaľ nič iné nevymysleli.
Od iných olejov treba odniesť tam kde zbierajú aj olej, tiež sa obaly nevedia zrecyklovať, ale mali by ich oni ekologický zlikvidovať :-( len neviem aký je ten spôsob.

ja_hodka, Po, 01. 12. 2014 - 07:51

my máme popísané na rozpise odvozov čo kam môžme dať, takže máme viac menej jasno. Triedenie odpadu je motivované tým, že za odvoz neplatíme, čo považujem za správne, inak by si ho mohli triediť sami. Obaly z vajíčok vraciam ľuďom, od ktorých kupujem domáce vajíčka, podľa mňa stojí za to nájsť si taký zdroj v dedine a máš aj kvalitné vajcia, aj "odpad" poriešený. A inak si všímam medzi známymi, že u nás akosi ešte niektoré veci ostali nepochopené, ja len že...nie je super ekologické odpad triediť a produkovať ho pri tom na mrte. Triedením len uľahčujeme spracovateľským firmám robotu, efektívnejšie sa to potom recykluje. Cieľom by malo byť produkovať minimum odpadu ;-) Čo sa týka napr. tých jogurtov, tak sa snažím kúpiť buď domáci od doma chovanej kravičky, ovečky a pod...to títo ľudia predávajú v skle, ktoré je vrátne, alebo v obchode kupujem tie maličké kozie v skle, ktoré potom používam na korenie, bylinky, zavarím do toho niečo čo sa spotrebuje po malých množstvách. Ak majú tie bio jogurty v Lidly normálne v plaste, tak kúpim, decká ich majú rady ale ten odpad mi tiež lezie na nervy, kelímok len opláchnem a ide do plastov. Ale v globále mi ide o to, aby sme toho vyrobili čo najmenej. Všetko rastlinné ide do kompostu, plus škrupiny z vajec a niektoré druhy papiera - ten sa u nás neakumuluje, lebo výtvarné diela detí odkladáme (giggle) , z času na čas nám dovolia niečo vyradiť a podkúrime tým :-D ,reklamy, ktoré chodia do schránky slúžia na ten istý účel (aspoň nejaký osoh z toho (giggle) ) a inak tak premýšľam, nič iné papierové okrem tých obalov na vajíčka nemáme...časopis kupujem len jeden a ten si odkladám, zvyknem sa k niektorým článkom po čase vrátiť a inak asi nič iné, malé papieriky, rôzne obaly putujú do klasického odpadu....Väčšie krabice používam na nákupy, alebo v nich mám niečo odložené v špajze. Asi by sme v zbere papiera žiadne rekordy nelámali. Rolky z toaleťáka obľubujú naše baby na hranie, alebo z toho niečo vyrábajú...potom to končí väčšinou na celkom malé kúsky a do koša. Inak nič v tetrapaku nekupujem, ani nápoje v plaste, sem tam nejakú minerálku keď má prísť niekto, kto nepije bežnú vodu, takže plastov sa nám hromadí skutočne minimum. Asi pred 4 rokmi som čítala článok o nejakom nemcovi, ktorý sa zameral na to, aby neprodukoval takmer žiadny odpad, nekupoval nič v plaste, nič zabalené...ako potiahol to do extrému, ktorý by pre mňa v momentálnej situácii asi bol ťažko splniteľný (alebo sa len vyhováram?), ale musím povedať, že ma inšpiroval....zredukoval svoje potreby na minimum, nepoužíva dokonca ani šampóny, ale iba čistú vodu, vraj to ide, vlasy aj pokožka si zvyknú a dajú sa udržiavať čisté iba na vode...no, proste toto je pre mňa ekologický spôsob života. Uznávam, že extrém, ale možný. Veď ono zas nie je až také umenie potriediť odpad a ďalej nakupovať a konzumovať a vyrábať odpad ako blázon...potom to triedenie v skutočnosti žiadny efekt nemá.

Kamila, Po, 01. 12. 2014 - 08:34

Súhlasím s tým, žeby sme mali produkovať menej odpadu akéhokoľvek. Mám čo robiť.

ja_hodka, Po, 01. 12. 2014 - 09:58

no, to máme asi skoro všetci čo robiť. Ja napr. tiež používam vlhčené kuchynské utierky. Zvykla som si na nich v Španielsku, kde bolo šetrenie vodou úplnou prioritou a tam sa hodili, keď som nechcela použiť vodu, stačilo pretrieť utierkou. Tu sa ich postupne vzdávam, aj keď ešte ich sem tam kúpim. Bez x vecí sa dá zaobísť, ale zvyk...Snažím sa redukovať počet hygienických prostriedkov. Prestala som používať aviváž, jeden čas som používala sliz na pranie, s tým som bola spokojná, prádlo voňalo tak ako kedysi, je to lacné a vhodné aj pre atopickú pokožku, to sú už dva obaly ušetrené, ale neviem sa vzdať napr. kondicionéru na vlasy, mám ich bez neho ako seno, prírodnú alternatívu čo sa dá vyrobiť doma a ktorá by ma uspokojila som zatiaľ nenašla. Ale možno aj to bude. Často myslím na to, koľko z toho, čo kupujeme, naozaj potrebujeme...a hneď si aj spomeniem ako sa hovorí, že šťastný nie je ten, kto veľa má, ale ten, kto málo potrebuje? ;-)

Kamila, Po, 01. 12. 2014 - 10:17

Veru tak, kto málo potrebuje :-)

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama