Keď už sme načali tému recyklácie, skúsim sa podeliť ako triedime plasty, alebo sa o tom aspoň snažíme u nás doma. Možno sa navzájom inšpirujeme, voľačo podučíme a posunieme vpred, k menej znečistenej matičke Zemi. Dedičstvo, ktoré prenechávame našim deťom, je zatiaľ dosť smutné. Bez toho aby sme sa o zmenu snažili, každý sám za seba, sa nepohneme. Inak jedna vec je recyklácia, ako som sa už podučila tu na NM, druhá ešte dôležitejšia, je zredukovanie produkcie odpadu ...
Tu sú moje skúsenosti. Necelý rok sme doma teoreticky traja, okrem víkendov. Klasický odpad sa nám znížil asi na šestinu. Nebude to len redukciou počtu osôb v domácnosti na polovicu, ale aj snahou o recykláciu. Papier som tu už rozobrala, konzervy spomenula, máme ich veľa, sedem mačiek ...Plechovky nosíme do mesta, kde majú zberné nádoby na plast v kombinácii s kovmi. U nás nie ... Skla máme pramálo. Ale snáď najviac nášho odpadu tvorí plast. Je až neskutočné, koľko sa ho nazbiera za týždeň
Plastové fľaše
Tých u nás nie je až tak veľa, aj keď ja si vrámci svojej tetanie kupujem občas magneziu a keď nás v meste chytí veľký smäd, alebo na cestu zvyknem kupovať menšie fľaše s vodou. Inak rozmýšľam nad plniteľnou fľašou, na tie cesty, výjazdy ..., aká je naj? Dcéra používa takú plechovú či akú fľašu, určite lepšia ako plast, len nie vhodná na zimu, to je z nej voda priveľmi studená ... Tu by sa dalo snáď voľačo vylepšiť. Aké sú vaše skúsenosti?
Obaly z potravín
Druhá veľká oblasť plastového odpadu sú obaly zo šunky a syra, mäso (to asi treba opláchnuť?) .... Tým, že nemám veľmi pod kontrolou hlavne spotrebu šunky (nejedávam ju, sebe a deve servíruje drahý) na rovinu nemám odhad, kedy sa jej koľko spotrebuje. Je pre mňa oveľa praktickejšie to plastové balenie krájanej šunky, ako ju kúpiť za pultom, kde ju zvyknú baliť do takého zvláštneho papiera ..., aj tam je asi kus folie len menší. A ešte pri Tinkinej histaminovej, sme odkázaní na dva druhy šunky ... , pri syre len parenica ako nezrejúci syr ... takže je toho odpadu dosť.
Kelímky
Ďalšia veľmi veľká produkcia plastového odpadu su u nás kelímky z jogurtov, smotany takej i onakej, tvarohu, mascarpone .... Umývame, skladáme rovnaké do vežičiek. Akosi je toho pri troch osobách priveľa ... Tu neviem ako ušetriť, zvyknem nahrádzať chleba mliečnymi výrobkami, bo bezlepkový nestojí za hriech . Na jogurtovanie sa necítim, neviem, žeby som mačkam a drahému začala vyrábať smotanový jogurt? Našim štvornohým radostiam kupujem také veľké relatívne lacné ... Ak sa dá smotanu kupujem v papierovom obale ...
Igelitové vrecúška
No a sáčky a sáčky. Na chlieb, pečivo, na ovocie, zeleninu ... Ešte som nedozrela na tie textilné vrecúška na ovocie, zeleninu. Videla som, že si ich Dženy ušila, dajú sa aj kúpiť? Asi hej. Ako je to potom s nálepkami, voľakde sa to ešte važi inde ako pri pokladni? Nemajú s tým v obchodoch problém? S pečivom neviem, často mávajú aj také polopapierové sáčky, len nevyschne v tom chleba, pečivo ... To je asi na novú tému skladovanie ...chleba a pečiva.
Igelitky
Celkom rozumime problematike, igelitky v obchodoch nie zdarma. Aj by som si nekúpila, keď napríklad dcére kúpim tričko. Ale príde mi divné len tak ho vložiť bez obalu do kabelky? Prečo nemajú možnosť kúpiť si nejaký papierový tenký sáčok? Ako keď náhodou nakupujem oblečenie v troch obchodoch, ked raz za čas robíme väčší výjazd, vtedy postačí jedna igelitka z prvého obchodu ... Uzavriem to uvítala by som možnosť papierových tašiek, sáčkov, kúpiť si. Aj v potravinách ak náhodou zabudnem vziať plátnené tašky, alebo je mi málo, tak vždy keď je možnosť kúpim papierovú. Dá sa použiť znova, aj recyklovať, akosi mám pociť že je menej zaťažujúca ako plast, aj keď aj tu je lepšie keď ju netreba ...
Polystyrené tácky a iné
Posledná skupina plastov. Veľká všehochuť. Také polystyrenové tácky z pod zeleniny, mäsa, priehľadné kelímky od paradajok, tuším by som mala prejsť na tie papierové tácky s fóliou ... K tým polystyrenovým "táckam" som sa stretla s viacerými názormi, berú, neberú do plastového odpadu, kto z toho má vyjsť. A inak nedajbože kúpite dieťaťu nejakú hračku, sadu na tvorenie ..., koľko tam vedia plastu natrepať. Kukám čo je a nie je recyklovateľné, mnohé to vyzerá divne.
Obaly z kozmetiky, prostriedkov ...
Joj a skoro som zabudla na obaly z kozmetiky, takú i onakú, pracích čistiacich prostriedkov. Na rovinu tu som dosť bezradná. Ale musím sa pochváliť, tuhé mydlo na vlasy mi veľmi vyhovuje, žiaden odpad. Ale zase tekuté mydlo na ruky je praktickejšie, to dokupujem v sáčkoch. V sáčkoch balené používam aj gel na pranie ... Ale taký obal od telového mlieka, krému, jednej zložky farby na vlasy ... ?To treba opláchnuť ..., oplachujte telové mlieko, radosť.
Plastový odpad zbierame opakovane do veľkého igelitového vreca, (v byte si to neviem predstaviť, ale zase kontajnery su bližeie), horšie, že málokedy sú kontajnery na plast v našej dedine poloprázdne, často sa nám stáva, že sú tak preplnené, že plastový odpad nie je kam dať. Je fajn, že ľudia viac recyklujú, len by sa tomu mal prispôsobiť počet kontajnerov, alebo aspoň frekvencia ich vyprázdňovania ..
Na rovinu toho odpadu produkujeme aspoň u nás doma strašne veľa. je krásne, že ho vrámci možnosti separujeme, ale kým neznížime produkciu platového odpadu, ja, ty, vy oni ... Bude to mať naša matička Zem ťažké.
Dievčatá, aké sú vaše skúsenosti s plastovým odpadom? Ste v jeho triedení dôsledné?
Však toto, buď to oddeliť, abo radšej sáčok. Zvyknem brať iba keď kupujem voľačo horúce, dalsia kapitola dopekané pečivo ...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
ide to do papiera, vraj mala časť celofanu tam nevadí, čistý celofán je samostatné ale zase niečo iné ako plastové podobné celofánu, to je úplne na inej báze vyrobené - celofán papier a ten druhý plast.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Keď som to takto kupovala, tak som to aj poctivo oddeľovala. A môžete ma zabiť, ale ja som dlhodobo ignorovala rukavice na pečivo. To je taký problém dať tam tie štipce? Toľko odpadu!!! Hrôza.
Pravdou je, že tie rukavice problém už nie sú, lebo ignorujem pečivo, ktoré sa takto predáva. Ja sa na tomto podieľať nemienim. Zistila som, že rukavice z eko dôvodov ignorujú skoro všetci moji známi, proste majú v paži a neprodukujú odpad navyše. Viem, nie je to ideálne.
Ušila som si vrecká z látky a chodím do malého obchodu, kde sú nadšení z toho, že mi môžu zabaliť pečivo do mojich sáčkov, nakrájať šunku a syr do mojich krabičiek.
Mám bytový kompostér, do normálneho komunálneho odpadu vyhadzujem jedno vrecko za mesiac, ostatné skončí buď v zbernom dvore, v kontajneroch na papier, plasty, alebo na záhrade.
Dlhšie sa chystám napísať ako som k tomuto celému dospela. Tak hádam sa hecnem a napíšem:D
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
netrpezlivo čakám hlavne na ten kompostér
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dobrá si Tie rukavice ignorujem aj ja, len ja to zase naberam rovno so sáčkom, do kotrého pečivo balím. No ušetrím len tie rukavice.
Na ostatné som ešte nedozrela, malý šikovný obchodík je na také ideálny. Som zvedavá na tvoje skúsenosti.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Všetko čo si tu opisala je recyklovateľné len neviem čo s papierom potiahnutého nejakým mikrotenom na balenie potravín za mäsovým pultom. Ja občas igelitku kúpim, hlavne ked som išla na neplanovaný nákup, niektoré sú rýchlo rozložiteľné a teda nejako veľmi neriešim. Ušila som si už pred rokmi platenné tašky rôznej veľkosti ktoré už takých 10 rokov stále využívam a im nič stále nie je, chcem si našiť zo záclon aj sáčky na zeleninu. Nemám rada tie igelitové sáčky, chlieb kým som kupovala tak som ho vždy dala do obalu papier-celofan. Samozrejme že doma využívam do mraziaka poctivé sáčky, ked sa dá umyjem a použijem znovu. Nekupujem minerálne vody a teda mám min. množstvo plastových fliaš ktoré si nechávam ak budem na niečo potrebujem. nemám rada vodu z plastovej fľaše. Jogurty kupujem a teda mám kelimky, časť odkladam na priesadky, časť rozstrihám na označenie priesad a ostatné ako kedy, takže toto nejako neriešim až tak veľmi. Niekedy som odkladala polystyrenové tácky z mäsa a pod. no ako som sa dozvedela že je to najhoršie tak ich dolamem a vyhadzujem do klasického odpadu, polystyren zľahčuje pôdu a až tak veľmi ju nezaťažuje, dokonca sa použiva do kompostu granulát. Ak nie tak priložím do plastu do vedra miš-maš kelimky, sáčky, a pod.Dcéra mi vždy donesie také vedra kde kupujú pomaranče na vedrá, ono neprežije ani malé ťuknutie a teda je deravé veľmi rýchlo takže toto nechávam ako základ na tento odpad. Ak robia zber poctivo tak by im to malo uľahčiť triedenie.
Oblečenie nakupujem veľmi málo a teda nejako tie sáčky neriešim. No neuznávam ani tie drahé papierové tašky z lesklého papieru, lebo sú nerozložiteľné dosť dlhú dobu a predsa ich všetci kupujú na darčeky.
Ešte kartony používam na stlmenie buriny pod kríky a stromy, lepiace pásky treba dať dole lebo tie sa nerozložia ale karton je do jari rozložený.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Inak stale mam pred ocami kadejake filmy ked prichadzali domov s nakupmi vo velkych papierovych sackoch. Niezeby boli az tak prakticke, ale na mensi nakup s autom ... ci?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Občas sa dajú na nákupy použiť aj veľké papierové krabice, čo obchody vyhadzujú. Vídavam aj miesto nákupného košíka používať. a to auta je to celkom fajn.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Myslím že sú už obchody kde ponukaju aj papierové tašky no stále je to drahšie ako igelit.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
zastavím sa rovno pri tých polopapierových vreckách na pečivo - kam to potom patrí? papier alebo plast?
Lebo zase oddeľovať sa mi to nechce. A je pravda, že pečivo v tom dosť rýchlo vyschne.