Lenivosť a financie, najväčší nepriateľ ekológie

Chcem byť eko, idem si dať načapovať prací gél. Našla som si tú najbližšiu eko drogériu, chytila fľašu z minutého pracieho prostriedku a hor sa na nákupy. Keď mi navigácia napísala, že som v cieli, pochopila som, že mnohí prevádzkovatelia nechápu aké dôležité je mať aktuálne a presné informácie na webe.


Foto: Pixabay.com

Volám na číslo, ktoré mali na stránke, že teda, kde ich nájdem, lebo som stratená v nejakých Prdeloviciach sveta. Znavigovali ma, vraj sú v tom veľkom ekobiofarmafreshlokal obchode. OK, viem kde, idem tam.  Ešte som tam aj tak nebola, tak si to aspoň obzriem.

Kúpila som 3 litre pracieho gélu. Platím 11€. Nevadí. Som eko? Som. Ochránila som planétu pred jednom zbytočnou plastovou fľašou? Ochránila. Lenže, kvôli tomuto nákupu som strávila hodinu behaním, hľadaní, čakaním.

Už viem kde sú, takže nabudúce mi to bude trvať iba 40 minút. Ibaže, ak by som nebola hnilá uvariť si ten svoj prášok z mydla a sódy (recept je tu), čo je výrazne, ale výrazne lacnejšie a čas je zanedbateľný, tak je to v porovnaní s čapovanou drogérkou aj tak neefektívne.

Možno ak nabudúce pôjdem na istotu a kúpim prací gél a aj niečo na riad, tak budem mať lepší pocit. Teraz som trochu rozpačitá. Nejde o to, že by som nemala dobrý pocit z toho, že som ušetrila jednu fľašu. Každá plastová fľaša, ktorá nevznikne a neskončí v odpade stojí za námahu. Otázka je koľko námahy som ochotná vynaložiť.  Asi nie veľa...

Áno, mohla by som v tom ekobiofarmafreshlokal obchode urobiť nákup na celý týždeň, ale je to drahé, drahé, drahé. Kváskový ražný chlieb za 1,80 je ešte cena, ktorú som ochotná zaplatiť. Ale, viem to upiecť aj sama. A mám na to čas. Fakt mám. Ale 500 g vegánsky chlieb za 8 €, tak to ma odvalilo. To si fakt niekto kúpi? Ja sa na príjem nesťažujem, ale aj keby som zarábala 10x toľko, tak dať za chlieb 8 € je choré. Normálne som sa už bála pozrieť do ďalších obchodov.

Ale nevzdávam to. Snažím sa produkovať menej odpadu, recyklujem, čo sa dá, nakupujem aj sekáčoch a bazároch. Veci nevyhadzujem, snažím sa ich opraviť alebo inak použiť. A skúšam. Aj dnes som vyskúšala a vraciam sa k pôvodnému fungovaniu, vlastný prášok. Tiež to nie je úplne bez odpadu, lebo sóda aj mydlo sú zabalené, ale pomer cena/výkon je oveľa prijateľnejší.

 

Komentáre

Ja som napriklad narazila pri podobnom pokuse na to, ze mi praci gel nacapuju len do flase od ich pracieho prostriedku. Priznam trochu ma to odradilo. Ziadne take, ze dojdem s vlastnou flasou, od nejakeho co som uz pouzivala. Vzdy ked sa da nakupujem gel v sacku s vrchnacikom, na biele pradlo mam, na farbene uz sacky zrusili. Ja viem tiez obal, ale kus menej plastu pouziteho. Na vyrobu vlastneho som este zdaleka nedozrela. Kupujem eko prostriedky aj na pranie na umyvanie riadu, Hambím sa nie je to cice stopercentne ...

No tak to som ešte nevidela, aby čapovanú drogériu čapovali do fliaš, ktorú ti nanútia. Tým sa úplne stráca zmysel, pre ktorý sú ľudia ako-tak motivovaní kúpiť čapáka... Nechápem.

ahoj dzeny....zaujímavá téma...Úsmevpracujem v obchode, kde sme pri každom nákupe dávali tovar do igelitovej tašky s našim firemným logom zadarmo.Chichocem sanikto neprotestoval, nikto nikdy igelitku neodmietol, veď zadarmo...teraz podľa nového zákona za každu igelitku treba zaplatiť ...je to podľa veľkosti, 0,05 centov malá....a veľká 0,10centov ..bio taška je za euro.Veľký úsmevVeľký úsmevpredstav si, že igelitku už nikto nepotrebuje, nikto nie je ochodtný si za ňu zaplatiť, každý má pri obchodnom centre auto, každý chce chrániť životné prostredie, nikto už nepotrebuje svoj tovar dať do tašky, radšej si to ponesie v ruke..Váľam sa od smiechu po podlahebio taška sa nám ešte ani jedna nepredala...no čo dodať k tomu....Tlieskamchránime životné prostredieÚsmev

Nesúhlasím s tebou aspoň u nás  nie, rozprávala som sa raz s pani pokladničkou , lebo ja som si vždy nosila látkové tašky, síce občas sa pritrafil nákup mimo plánovania a vtedy som ich nemala, ak sme išli autom tak som zobrala papierovú krabicu, dobre sa z auta odnesie a ešte využije. Teraz ako sa platí naozaj ľudia berú menej, aj ja som si ich v tom čase zobrala aj ked ako niečo čo použijem na niečo iné ale ako sa začali vyrábať ekologické tak boli úplne nanič .

Skôr sa diví u nás predavačka v malých potravinách prečo nechcem dve papriky či cesnak do sáčku. Nemám ich rada, idete si naložiť rohlíky a odrazu vám všetky vypadnú, tak načo niečo také vyrábať, už aby toto plytvanie skončilo, aj ked občas nemáme na výber.

 Súhlasíš alebo nesúhlasíš....je vec pohľadu...Váľam sa od smiechu po podlahepodľa toho v akom obchode nakupuješ, jasné, že potraviny si dáš do  papierovej krabice, do eko tašky....ja mám uhol pohľadu pomaly po 10 rokoch v obchode s iným tovarom ako sú potraviny....poplatky za tašky bol veľmi dobrý nápad, malo sa to zaviesť ešte pred Ferenc Jožkom.Veľký úsmevDnes predáme jednu tašku za 0.10centov pomaly za celý deň, každý bojuje za zdravé životné zdravé prostredie, inokedy sme nestačili ich objednávať z centrály ked boli zadarmo....bola by z toho dobrá psychologická štúdia..Chichocem sa

Platiť za tašky podľa mňa funguje. Treba ale povedať, že veľa ľudí už pristupuje k tvorbe odpadu naozaj uvedomelejšie a igelitku by nezobrali ani keby nemuseli platiť. Veci sa menia, ale strááášne pomaly.

nezobrali by, aaleee ved dajte, ked je to zadarmo, ...Veľký úsmevdáme to do koša na odpadky, miesto sáčku....Veľký úsmeva viac podobných hlášok...

Veľmi som prehodnotila svoje ekologické zmýšľanie a veru už ide viac veci do kuka nádoby. Aj u nás boli čapované prášky do ich fliaš a kúpila som si na umyvanie riadu a to neumylo nič takže nikdy viac. Už roky si varím prací gél, ale mám aj prášok. To varenie je naozaj s minimálnou námahou, ak mate super práčku vyperie všetko, ja teda robím aj so žlčovým mydlom, ale moja nová pračka je na figu a tak nevyperie nič - zakázala by som takej firme vôbec niečo vyrábať, načo mi je práčka s toľkými vymoženosťami ked nevie vyprať ani len škvrnu od blata na 40, dokonca mi trošku ostala aj po 60.

Tiež už neumývam žiadne jogurtové kelimky  ak ich teda  nechcem použiť na priesadky, hádžem rovno do koša. Prišla som na to že ta spotreba vody je viac ako ten kelímok, tak nech sú niekde na skládke a tiež mi stačila brigáda na zbernom dvore a triedičke a myslím že všetko je iba biznis a nič iné

My doma kelimky zbierame do plastov. Nazbiera sa ich ozaj privela, predstava, ze sa budu desiatky rokov rozkladat na skladke, alebo maju byt spalovane, ma ozaj dost desi...

ÁnoTlieskam super, nie som sama......mňa to tiež desí, preto mi nerobí problém vypláchnuť kelimky vodou...snažím sa minúť minimum vody. Zvykla som si kupovať veľké balenie bieleho jogurtu a zarábam si doma do skla podľa chuti: čokoládový, s vločkami, s pohánkou, kokosom, džemom či čerstvým ovocím.... Veľké balenie (je to taký kýblik) používame ďalej na ukladanie drobných vecí v komore či v garáži (klince, matice, zátky, špagátiky, drôtiky.....)

Nuž ja som to videla z tej inej strany, boli spolu vo vreci čisté kelímky a plesnive ktoré tam tiež ľudia dávaju a tak bolo znehodnotené všetko a  tak si myslím že radšej na tej skládke nech to tam všetko sa rozklada ako ich vidieť roznesené kde tade. nedá sa to vysvetľovať, ak bude iný prístup našich spracovateľov, ak to naozaj bude tak ako si myslíme tak začnem znovu, ale po skúsenostiach s nazbieranými plastami som prehodnotila a ružové okuliare mi padli. Recyklácia je totiž oveľa drahšia ako nový výrobok ale všetci vieme ako sú platení ľudia ktorí robia v zberniach. Dokonca aj igelitky sú úplne rozdielne, kým tie tuhšie a pevnejšie majú aj nejakú hodnotu tak tie mikroténové skoro žiadnu. Plast je vyrobený z rôznych prímesi či iný chemický postup a preto sa nevie spracovať potravinové polypropylénové s chemickými a pod. A tak zatiaľ nikto nezaplati popolušku ktorá to bude triediť kus po kuse, lebo inak pri spracovaní sa znehodnotí všetko.

Spracovateľ nedokáže spracovať fľaše od oleja, takže ak viete ako tak ich upotrebte vy doma ale aj také drogistické plasty, viem že nevedeli nájsť spracovateľa a ked ho našli bolo to treba odviezť do inej republiky a tak to tam stalo a čakalo na zázrak a mnoho, mnoho iných veci.

Fľaša od mlieka ktorá nebola umytá je znehodnotená a teda ide na spoločnú skladku.

Tak neviem, my v dedine sme vôbec nijako zvýhodnení dokonca minulý rok sa nám zvýšil poplatok za odpad.

Ja nemám strach zo skládok, tie sú už také aké sú ale hrozím sa toho koľko igelitu a fliaš je v prírode, v potokoch, v lesoch. To je ta hrôza. Mňa učili po zjedení pašteky v lese, zakopať prazdnu plechovku, potom ked som to raz povedala niekde tak ma išli zožrať ale ta plechovka sa rozloží oveľa skôr, nezaberá ani veľké miesto a nad ňou bol porast, ale tie natiahnuté igelity a aj veľké vrecia či iné veľmi nedajú šancu na porast.

Takže ja potom radšej vezmem tie igelity domov ako pár kelimkov ktoré ja spotrebujem.

Kým sa štát nepostaví a nebude dotovať zberné dvory a spracovateľov ale aj k spotrebiteľom - triediš odpad a triediš správne - dostaneš odmenu. Možno by tieto všetky prevádzky mali byť štátne a tak by to nebolo ziskové ale veľmi užitočné.

Uvedomujem si, že samotné spracovanie plastovaho odpadu nie je také ružové ako by sme si predstavovali, a zrejme ani lacne, ale predpokladam, ze sa to meni a bude menit z roka na rok. Vsak donedavna sme okrem zberu papiera a železa nechyrovali o ziadnej recyklacii To o co sa tu pokusame my teraz,  v mnohych krajinach prebiehalo asi uz davno. Pre nasu zem nie je takato situacia unosna a plastovych obalov je stále viac a viac na vsetkom. Nemozem zmenit, spracovatelske podniky, ale som zodpovedna za to ako nalozim s odpadom u nas doma. A ja spravim vsetko preto, aby bol triedeny vo viere, ze podla toho bude aj spracovany. Ak takychto ludi bude viac, veriem, ze aj to spracovanie sa posunie.Doba sa meni, aj technologie, aj normy ...

najpodstatnejšie by bolo tie odpady netvoriť, ale to by už fakt bol iný level....

súhlasím

Toto by sme mali v prvom rade urobiť, nepoužívať ich, ono sa to nedá ale dá sa to znížiť. Škoda že je papier oveľa drahší ako mikroten, a pod.

Jasné, je taký termín "zero waste" - nulový odpad. Je to ťažké, ale ide to. Keď budem mať čas, napíšem viac:) 

Nuž ale ono je to všetko biznis.

Ako všetko pekné eko a bio hlásanie, ale ja neviem prečo by mali byť veci drahšie. Nechápem to. Pretože, ak niekto vie dopestovať napr. jabĺčka bez postrekov, tak celkovo má asi nižšie náklady. Ja viem, nedopestuje 10kg, ale len napr. 5kg. Ale predsa on nestrávil čas zháňaním, nákupom a aplikáciou umelých látok, takže čas vynaložený na starostlivosť má menšiu. Či zle chápem?

Niekde som niekedy čítala nejakú tú knižku o varení, kde sa zúžitkovávalo všetko jedlé (nejaká medzivojnová kuchárka, či čo to bolo). Ako v dnešnej dobe to dávali ako príklad eko varenia. Akurát neviem ktoré eko mysleli, lebo ak varím niečo 5 hodín, tak asi spotreba energie je väčšia ako hodina. Takže zas biznis. Keď sa kedysi varilo na dreve, možno sa tým tak nezaoberali, ak to drevo boli vziať v hore.

Takže všetko v rámci sedliackeho rozumu.

Jogurt som si robila vlastný, ak som jedla denne. Liter mlieka, jednej "očkovací" jogurt a už len čas. Ekonomické, ekologické - pohárov od kompótov máme dosť. Teraz jogurt v zime denne nejem, takže urobiť si vlastný nie je pre mňa eko výhodné Mrkám.

Inak - papier separujeme, plast tiež, oblečenie detto ak sa dá ešte recyklovať. Igelitky nekupujem  - tak ako raz za čas sa pritrafí, ale výnimočne je to. Skôr tú krabicu "od banánov" zoberiem, alebo ak tašku, tak papierovú kúpim, dá sa použiť viackrát, alebo ako taška do smetiaka vždy.

Tie papierove tasky aj ja preferujem, ak su mi latkove, co snazim nosit v kabelke malo, abo zabudnem. Ale obcas kupim aj igelitovu, pri baleni na cestu ako by som nasla. ;)

U nás igelitky zvyčajne až do roztrhanosti sa nosia. Aj v kabelke občas igelitku mám, nielen látkovú. Inak, na plánované väčšie nákupy mám také pevné plastovo látkové.

Lenka, tie ženy varili na šporáku a tak kým vykúrili izbu aj uvarili obed a všetko iné takže tam to bolo všetko lepšie ako naše leektrické či plynové varenie.

Prečo je EKO drahšie, v prvom rade sú to také veľké zdroje ktoré idú na vynaloženie na ten papier, dokonca je to viac napadané hygienou. Poznám prípad kedy už tretí krát prerábali tu miestnosť kde varili klasickým spôsobom džemy až to nakoniec vzdali. Tie výrobky idú cez niekoľko podnikateľov kým sa dostanú na pult v obchode, ktorý je zrejme v nových priestoroch ale naše predražené nákupné centra a tam sú iné náklady na réžiu.

Dopestovanie toho jablka je naozaj veľakrát drahšie a to už len z toho dôvodu že kupuje nejaké nálepové doštičky a pod. veci ktoré sú síce neškodné ale dosť drahé. Takže firmy ktoré nakupuje chémiu na sudy ich majú určite lacnejšie ako ten drobnopestovateľ ktorý chce pestovať bez hnojív a pesticídov. Nehovorím o veľkej a namáhavej práci okolo zeleniny bez chémie.

Jej Gitka - nádherný nick si si dala.

Ja sa furt držím toho, že ak má by ť niečo BIO, tak by to malo byť čo najviac späté s prírodou. Asi to nejak zle chápem. Moji rodičia v podstate pestujú bio (nikdy sa im nechcelo hnojiť granulovaným hnojivom). Nuž - úroda niekedy nestojí za to. Hlavne zelenina je pracná. Ovocie v štýle - bude - bude, nebude - kúpime. A tak máme bio maliny, bio jahody, bio ríbezle, bio čerešne a aj bio slivky. Bio orechy minulý rok neboli Úsmev. Zmrzli. Ale inak sú bio už roky rokúce. Bio jablká bývajú tiež. Je ich málo. Dobre. Ja to chápem. Ja len ja som si pod bio vždy predstavovala tak, že je to sad cez pol svahu a tam si to rastie samé skoro. Hej, nejaké obštiky konárikov, to určite áno. Ale nechať to tak na prírodu. To je pre mňa bio. Nálepová doštička už pre mňa znamená niečo ako nedáme tam vegetu ale solčanku Úsmev .... proste JA takto BIO nechápem. Nuž ale to je asi moja chyba.

Inak, add tie džemy - ani ja by som hygienou pri varení džemu asi neprešla. Veľký úsmev A pritom sa nič nepokazí, a keďže je to sterilizované a len ovocie a cukor a neni tam plieseň ani po 2 rokoch, tak asi to neni nič hrozné. Vyplazený jazykVyplazený jazykVyplazený jazyk ... tak ale ja nepredávam. Ja varím pre svojich. Mrkám To sa aj varecha môže oblízať.Chichocem sa

Lenka o tom to je, jednoducho bio výrobky vieme urobiť my doma ale nie už v tej veľkej mašinérií.

 

No však hovorím, že je to biznis! Nič iné. Len to premenovali a onálepkovali, urobili tomu super duper reklamu a bááááác - chleba za 8 ojri.

Zavarím si ja tie hrušky sama aj ten marhuľový džem. Len čul - keď ja na tie hrušky a broskyne a neviem čo pôjdem 50km tam a 50km späť autom, nezanešvárim prírodu výfukovými splodinami?

A asi začnem rodinu tyranizovať aj domácim pečivom Vyplazený jazyk ... a dochádzame k bodu - kedy na to vziať čas? A to ani nemusím ísť cez celé mesto do predajne ako Dženy Váľam sa od smiechu po podlahe.

ja k tomu bio len tolko - darmo budeš bio, nehnojíš, nestriekaš chémiou. Keď na susednom pozemku aj hnoja, aj striekajú. A naviac, príde všeličo zo vzduchu....

 

A ešte k tým odpadom - keď pôjdeme k podstate, všetko je nakoniec vyrobené z prírodných materiálov.... A tuším platia aj nejaké zákony - myslím tie fyzikálne. A tak mám trochu pocit, že aj keď sa niekde neičo skládkuje, na druhej strane sa neičo vyťažilo a tak v globále je to stále to isté... Tak bych povedala, hmotnosť zeme sa nezvyšuje.... Ja viem, toto je už hodne uletená úvaha. Ale keď máte doma puberťáka, všeličo preberáte...PohodaPohoda

 

Podstata problému je minimálna spotreba - fakt sa zamyslieť nad tým, čo človek potrebuje.... To je naozaj šetrenie prírody. Separovanie mi príde už tak trochu ako náplasť na svedomie....

No len oceán plný plastového odpadu a ropa pod morskou hladinou nie je pre život v mori to isté.

Do toho oceánu to nejde zo skládok ale to čo tečie už dedinskými potokmi a dalej a dalej, myslím že na toto by sme sa mali zamerať.

Toto bolo skor zamerane na to ze pre man to nie je "o zachovani energie" ropa vresus plastovy odpad ako to spomina Dasa vysie, viem, ze je to trsoku uleteny nazor, ale lahko by sa dalo o neho opriet. Na temy skladok, aku maju kapacitu, na ukor coho budu, prirody ...? vobec nekontaminuju spodnu vodu? ..

kapacita nei je problém, predsa vznika na svete kvantum dier po ťažení všetkého možného. Ale súhlasím, že problémom sú napríklad spodné vody.

Ja som len prehodnotila od čoho začať a vlastne zbieram igelit po iných pri prechádzke, z môjho pohľadu je to viac ako to že hodím kelimok do kuka nádoby.

To všetko je postavené na hlavu a my nič nezmôžeme, u nás už nič nie je naozaj bio. Ja som alergická na všetky chemikálie a tak nestriekam ani stromy ani kvety a teda nemám takú úrodu, nemám také krásne kvety ba naopak veľakrát o ne prídem. Bola to vždy iba záhrada a tak neverím že tie krumple na záhrade striekali proti burine, hnojiť určite hnojili, lebo úroda po umelákoch bola oveľa lepšia, takže čo je v zemi už neovplyvním a napriek všetkému si myslím že to čo nám padá z neba je oveľa horšie a pred takými dáždami neprikryješ stromy ani ich nezachraniš.

Na aký úkor budú skládky? a na aký úkor sú tie zabetonované víly, tie fabriky ktoré vlastne po väčšine iba zdieraju našich ľudí, ved preto tu prišli. Nie je to iba skladka ale naša pažravosť, chceme mať všetko a zo všetkého ešte viac a potom taký hrozný odpad, ako sami viete oveľa väčší odpad vedia narobiť aj tí čo žijú iba zo štátnych dávok, takže asi to nebude len o príjme.

Ja som začala super triedením a všetkým možným, našťastie som nikdy nebola ten zanešvárovateľ prírody, ak som vedela doniesť plnú fľašu tak si viem aj prázdnu odniesť, takže tu už toho veľa nezmením.

Som rada že v hypermarketoch máme papierové sáčky aspoň na chlieb a pečivo, aha ešte aj na šampiňony, ešte pred rokmi som našila plno tašiek na nakupovanie a čuduj sa svete ešte ani jedna sa neroztrhala, doma máme plno veci z ktorých sa dajú urobiť. Do vody nikdy nič okrem kamienkov spolu s deťmi nehádžem, ale to nás tak učili. Nesmieť sa vycikať do vody a neskôr odrazu ide všetko zo záchodov.

Uvedomujem si ale najväčšiu hrozbu sveta - naša aj ked očistená voda z čističiek. Je plná veľmi škodlivý látok ktoré vyčúrame ale všetky stopy liekov, drog ostáva, nedá sa odbúrať ničím. Najhoršie sú naše antikoncepčné tabletky, ryby mutujú ale najhoršie je že táto voda zasobuje aj naše záhrady, studne - dokonca som čítala aj taká vysoká neplodnosť môže byť zapričinená tým odpadom. jednoducho mi potom jeme ryby, jeme mäso, jeme zeleninu ale naozaj nič nie je bio lebo ani nemôže byť. Takže toto je pre mňa oveľa väčší strašiak, lebo to je už skoro celosvetové, plast iba zavadzia a dlho sa rozklada ale toto ničí a zabíja.

Chapem, je to tvoj pohlad, tvoj postoj, skuesnot ... Ja to len beriem zo svojho pohladu, globalne veci zmenit neviem, ani spravanie inych, viem separovat vlastny odpad a plne suhlasim, mala by som ho minimalizovat. A zaroven mam moznost sirit osvetu, tak to by to som chcela raz vyuzit.

Ja by som to videla tak, že čo môžem urobiť, to urobím. Beriem všetky tvoje argumenty. Akurát z toho, čo píšeš, mám pocit, že si to vzdala. A dovolím si oponovať, že plasty len zavadzajú a nezabíjajú...Plasty zabíjajú, dlho sa rozkladajú, kontaminujú pôdu a vodu. Videla si ako zomierajú a príšerne trpia zvieratá kvôli našim plastom? Ako umierajú ryby s plným žalúdkom malých plastových kúskov? Ako sa dusia morské cicavce s plastovými páskami na krkoch, ktoré sa im zarezávajú do mäsa? Takže nie, nie je to o zavadzaní. Plasty zabíjajú. 

Nuž áno ale to nie sú plasty zo skládky ale z toho že ľudia hádžu odpad kde tade.

Však to to - jak to môže byť bio, ak sa niekde roky pestovalo s hnojením a kyslé dažde a postreky okolia a tak ... No jak? No nijak!

To je jak s tými vajcami od šťastných sliepok. No videli ste už nejakú sliepku šťastnú? Veľký úsmevVeľký úsmevVeľký úsmev Ja mám pocit, že ony sú šťastné všetky Chichocem sa.

u nás tvoria najväčšiu časť odpadu šupy zo zeleniny. Lebo navariť echt zeleninovú polievku, v ktorej stojí lyžica, tak to je teda smetí jak maku. Už som sa síce naučila a listy z karfiolu, kalerábu uvarím v polievke tiež. Pokrájané na drobno. Ale koreňovú zeleninu radšej očistím, ako by som mala minúť hektolitre vody na umývanie....

Mohla by som vyhadzovať do kontajnera pre bio odpad, ale nejak sa neviem odhodlať. Prvý problém je v tom, že by som musela nejak premyslieť vyhadzovanie. Do bežných vreciek to by asi nešlo...Kompost som skúšala aj na balkóne robiť, ale pokus nevyšiel. A k dážďovkám som sa neodhodlala....

Ty si iný level - ja listy nechávam v obchode - kupujem len ak idem variť do 2 dní, tak to neuvädne.

Som hladná - chcem tvoju zeleninovú polievku Smútok .... aj smeti vynesiem.

Ja som už dala drahému domácu úlohu, že my má vyrobiť dážďovkový kompostovač do bytu:) Netváril sa nadšene, ale verím, že urobí. Potrebuje to čas. Chlapi spravia všetko, čo treba, netreba im to pripomínať každého pol roka:D

 

narazila som na článok o eko drogérii http://www.trnavskyhlas.sk/c/20841-v-trnave-otvorili-predajnu-capovanej-eko-drogerie-setri-zivotne-prostredie-i-penazenku.htm

no a niečo ma na tom celkom zarazilo - vraj je to bez farbív. Ale prečo je to ružové, modré, zelené, oranžové alebo žlté????? to nie sú farby? Nerozumiem tomu? Alebo je pravda niekde inde?

Nooo - možno sú to prírodné farbivá Úsmev ... čučoriedky, cvikla, a tak ... Veľký úsmev

Mňa zarazila iná vec: "Vďaka tomu, že v cene nie je zahrnutý obal, ušetrí klient 15 – 20 percent." ... otázka 15-20% z čoho? Z ceny oproti konkurencie? Alebo z ceny oproti tomu, ak dokúpim obal? A ak ušetrím 15-20% nie je veta  "Cenovo dokáže predajňa konkurovať bežným obchodom ....." blbosť? Však ak tam mám o 15-20% niečo lacnejšie, tak musí valcovať konkurenciu, nie že jej dokáže konkurovať.

Inak - EKO čo? Ekonomicky? Ekologicky? Lebo ekologické zvyčajne nie je ekonomické. Mrkám

Som rada že nie som sama, ktorá vidí tie oblbovaky.

Mňa raz pobavili reklamne letáky urobené na veľmi kvalitnom a teda lesklom papieri, ako sa už otvorila BIO predajňa a aké úžasné bio tam kúpite.  Takže tak je to o tom ekologickom, dá sa s tým dobre manipulovať mienka ľudí. Robila známa v takom obchode a prišla mladá žena ako Barbie a povedala čo mate najdrahšie? takže Dzeny preto predávajú chlieb za 8 ečiek, lebo sú aj takí veľmi zdraví jedinciPohoda

ako je to super vec, ze clovek sa zaobera takymito vecami a snazi sa vsetko triedit a podobne ale ja by som to az tak velmi nemohla dodrziavat, ved nie je na to ani cas. co sa tyka odpadkov ok ale ostatnych veci nie

Dzeny, udrela si mi na moju strunu tým postojom, že ani keby si zarábala neviem koľko, nedáš určitú sumu, ktorú považuješ za neprimeranú .... toto je aj moja filozofia!

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.