Pitný režim

Myslím, že som to tu už niekde spomínala. Môj kardiológ (áno v istom veku už ľudia majú svojich .......lógov Veľký úsmevVeľký úsmev) sa vždy rozohní, keď počuje spolné spojenie pitný režim. Vraj kto to kedy videl, predpisovať všetkým ľuďom rovnako, koľko majú piť. Že to je nezmysel. Vraj to aj dosť škodí. Prvý krát, keš dom to počula, tak som sa nad tým pozastavovala. Aj keď vlastne, keď si spomínam na roky dozadu, veru nikto nenosil do školy fľašku s vodou. Na výlety sa občas síce brala termoska s čajom, ale to skôr v zime na zahriatie. Jakživ nikto nechodil s fľašou vody po meste. A keď som čítala o stravovaní v dávnejšej minulosti, tam sa hovorilo, že v takom stredoveku sa vlastne voda nepila. Ani čaj. No dobre, občas zrejme áno, hlavne pri ťažkej práci, v horúčavách. Cez žatvu. Ale žiadne priebežné pitie.

No zrazu prišiel marketing a presvedčil nás, že to, čo potrebujeme ku zdraviu a kráse je práve voda z fľašky. Najlepšie nejakej špeciálnej, drahej. Takej, čo je in. A tak pijeme všetci.

Dva tri roky dozadu, keď sme išli na takú skoro dvojhodinovú prechádzku, tak som nevyšla bez fľaše. Veď musím. Veď potrebujem.

Preto ma celkom zaujal článok, v ktorom sa vyjadrujú lekári. Nie nejakí anonymní zahraniční usmievaví krásavci. Ale lekári, ktorých môžeme stretnúť. A hovoria o nebezpečenstve tohto trendu. Áno, piť treba. Vtedy, keď sme smädní. Lenže ten pocit smädu sa nám nejak maskuje. A tak pomaly prechádzame ku kontinuálnemu dopĺňaniu tekutín cez hadičku. A že to je vlastne škodlivé. No, pre mňa to bolo veľmi zaujímavé čítanie.

Komentáre

Zaujimavy clanok. Dakujem. Presne o tomto sme sa rozpravali s mojim dedkom. Nechapal to nosenie flasiek po meste, nerozumel tomu preco by mal pit,ked nie je smadny...ze za ich cias predsa nikto od smadu nezomrel aj ked tolko nepili. Vodu vo flasiach nekupujem, pride mi to ako plytvanie peniazmi. Ja pijem cistu vodu tzv. "tockovicu" :-) Baby v praci sa mi veru na zaciatku cudovali ako si mozem napustat vodu z tocky, ze je tam hnusna voda...no co uz...a este pijem zeleny caj asi 1-2× denne. Ale mysim priznat, ze tredu pitneho rezimu som podlahla aj ja. Kym som si neuvedomila, ze na wecku travim vela casu a je to obtazujuce...Nemeriam si kolko vypijem, snazim sa s rozumom. Deti som naucila na cistu vodu a veru ked sme na navsteve a pytaju sa ich co si daju, ci dzusik, alebo nejaku malinovku, vypytaju si vodu a hostitelia sa cuduju...

Hm ....stále platí - VŠETKO S MIEROU - len ako vedieť, kde je tá miera, keď ani lekári v tom nemajú jasno?

Počúvať vlastné telo a jeho potreby.....naučiť sa ho spoľahlivo počúvať. Ja som typ, čo sa skôr zabudne Hambím sa napiť, akoby pobehoval s doplnkom v podobe fľašky s vodou - navyše plastovej(!) Pijem čistú vodu z vodovodu - filtrovanú cez šungit....úplne iná chuť a bylinkové čaje. Kávu (často) a vínko (občas), do pitného režimu nezahŕňam Chichocem sa  

V čase väčšej fyzickej námahy pijem viac - veď telo si rázne povie...v čase oddychu pijem menej. Nepreháňam to. Mne sa fľaška ponášať nechce, s výnimkou turistiky v odľahlejších častiach....žijeme predsa v civilizácii a vždy je kde sa napiť, keď je treba. Zatiaľ. 

Možno tá potreba pitia začala niekde, keď sme prestali počúvať svoje telo. Koľkokrát je hlad prezlečený smäd? Možno z toho niekto niekde povedal, že treba sa adšej napiť, že málo pijeme. Ktohovie. Ja tiež pijem málo. Hodne málo.

Najviac vypijem vo fitku - to za hodinu a pol vypijem tých sedem deci ... ale aj to len občas. Podľa teploty prostredia, tréningu. A na bicykli - inak toto je sranda, lebo ja keď sa na bicykli napijem, zrazu mám potrebu sa napiť o chvíľu zas a o chvíľu zas. A pritom pije čistú vody, žiadne elektrolity, sacharidy, ktoré by toto mohli podnecovať. Na druhej strane - keď som sa odvážila pred a po jazde Hambím sa ... dievčence moje, kilo aj viac vody po 50km je vždy preč. A to je len a len voda.

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok