
Kamila, Ostrihom
O Ostrihome som už párkrát počula, ale donedávna som netušila, kde sa vlastne nachádza, či ešte na Slovensku, či v Maďarsku. Vedela som, že je tam známa bazilika, len netuším prečo mi názov evokoval turecké výpady a prečo som čakala mešitu. ;)
Rodinné stretnutie v Podhájskej som sa rozhodla využiť na zaplátanie veľkých rezerv z poznávania tejto lokality. A Ostrihom nesmel chýbať. Ako som sa pri príprave na výlet dozvedela, nie mešita ;), ale najväčšia sakrálna stavba v Maďarsku - Bazilika Panny Márie a sv. Vojtecha sa tam nachádza.
V horúci letný deň sme zaparkovali priamo na parkovisku pod bazilikou. U nás bol štátny sviatok u susedov asi pracovný deň a parkovisko bolo prázdne. Sú tam teda 2 parkoviská, jedno platené, kde sme zaplatili 3 eurá na deň a druhé, ako som sa dozvedela neskôr, vraj zdarma. ;) Inak do Baziliky sa ľahko dostanete aj zo Štúrova po moste turistickým vláčikom.
Výstavba Baziliky Panny Márie a sv. Vojtecha v Ostrihome začala v roku 1822 na hradnom vrchu, na starých základoch bývalého kráľovského hradu. Vysvätená v roku 1856 ešte pred jej dokončením.

Dcéra mi ešte doma stihla vysvetliť, že antické stĺpy mimo Grécka a obdobia antiky? ..., svedčia o neoklasicistickom štýle? A boli ozaj impozantné
Chvíľu sme hľadali vchod do vnútra baziliky. Našli sme ho po ľavej strane, na chránenom mieste, uprostred čulého stavebného ruchu, kde pokračovali vonkajšie rekonštrukcie. Zistili sme, že vstup je zdarma, ale dá sa doplatiť návšteva krypty a výstup na kupolu, len so sprievodcom.
Bola som samozrejme zvedavá na kupolu. Tú už evidentne zrekonštruovať stihli. Ako som práve zistila tak nie kupola ale samotný kostol je vraj tretí najväčší v Európe.
Akurát v čase našej návštevy chýbal organ, vraj tiež v najväčší v Maďarsku, zrejme bol v rekonštrukcii. Z nádvoria okolo baziliky bol krásny výhľad na Dunaj. Ja a voda, užívala som si to. A okrem neho bol pekný výhľad aj na Kostol Sv. Ignáca vľavo a na priľahlý primaciálny palác a kúsok ďalej na slovenské Štúrovo, len bytovky mi nepasovali do záberu.

Chvíľu nám trvalo, kým sme našli schody vedúce od Baziliky dole k Dunaju k spomínaným stavbám. Začínali pre kaviarňou, pred sochou sv. Štefana, ktorý bol v bazilike korunovaný.

Pohľady na Baziliku zdola boli tiež krásne. Až vtedy sme si vlastne uvedomili, že hneď vedľa nej sa nachádza vlastne aj kráľovský hrad, kde je dnes múzeum.

A ešte sme zdola videli aj turistov na prehliadke kupoly, výhľad odtiaľ musel byť veľmi zaujímavý.

A môj milovaný Dunaj, voda veľká a na pozadí most spájajúci slovenské Štúrovo s maďarským Esztergom.

A ešte pohľad na kostol sv. Ignáca zdola a múry kráľovského hradu. Kostol dal postaviť jezuitský rád po tom, ako sa turecké vojská stiahli z Ostrihomu. Dokončený bol v roku 1738 a počas dostavby ostrihomskej baziliky fungoval ako hlavný uhorský chrám.
A už keď sme boli tam tak sme si vybehli na hraničný most Márie Valérie, ktorý bol postavený v roku 1895 o dĺžke 496m. Most bol za druhej svetovej vojny zničený a obnovený až v roku 2001. V jeho strede je hranica, dnes voľne prechodná ...

Po oboch stranách je promenáda pre peších takže zo Štúrova na druhej strane Dunaja, sa tu v pohode dostanete po vlastných. Z mosta je najkrajší výhľad na kupolu Baziliky a aj na hradné múry kráľovského hradu, ktorý leží tak trochu v tieni baziliky.
Na chvíľu sme vybehli aj do centra mesta, ale to nás až tak neuchvátilo. Teplo bolo, tak sme pešiu zónu prebehli hľadajúc chládok.
Vraj sú tu zaujímavé kaviarne, aj cukráreň. My sme si akurát na novom trhovisku dali langoše. ;) Horúco bolo. Ale okolo Baziliky od Dunaja fúkal svieži vietor, tam bolo príjemne. Na záver som ešte objavila tunel medzi dvoma parkoviskami pod bazilikou. Vraj staroveká skratka pre jezuitov? Asi celkom nákladná a pracná.
Ostrihom sa určite oplatí vidieť. Vystačíte si tu aj s eurami aj slovenčinou a bude čo vidieť za každého počasia. Aj promenáda pri Dunaji je krásna. My sme mali iba cca 27 stupňov, tak sme hľadali chládok. Pri 35 °C to už môže byť náročnejšie. Vraj Bazilika je celkom fotogenická pri západe Slnka z mosta, ale aj zo slovenskej strany, z druhého brehu Dunaja.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte