Ako s dospelými deťmi?

dasa_ , 01. 12. 2022 - 14:07


Debatovali sme pri káve s priateľkami. Ako s dospelými synmi? Podporovať mama hotel alebo ich poslať do sveta? Tým do sveta sa myslí kľudne len o ulicu ďalej, ale do "vlastného". Niečoho, čo bude platiť a zodpovedať za to sám.

Jasne, dnes nie je jednoduché zaobstarať si vlastný byt. Akokoľvek malý. Ak niekto nezdedí rovno po babke, tak je to celkom problém. Ale možné sú aj podnájmy.

Alebo šetriť na vlastné a čím dlhšie využívať rodičovský byt? Teda ale fakt že šetriť, nie všetko rozhádzať.

A čo také viac generačné bývanie, také sa dnes už nenosí? Je to zle, keď bývajú spolu aj mladí, aj starí. Keď sa musia prispôsobiť? Všetky zúčastnené strany. So svojimi výhodami aj nevýhodami.

Ako je to u vás? Zbalili ste svojim dospelým deťom batoh a poslali ich žiť vlastný život? Je to dobré? Alebo to má svoje nevýhody?

 Kamila, Št, 01. 12. 2022 - 14:38

U nás, hneď ako to bolo možné odchádzali, Zatiaľ sme 3 deti vypustili.  Hypotéky si platia. Za mňa veľmi dobrá cesta. Pri mojom vnímaní všetkého, som za samostatné bývanie.

dan-cula, Št, 01. 12. 2022 - 19:13

mne 2 akosi samé od seba odišli do sveta..vysoké školy v ČR a už domov neprišli..tretie dietko som dlhšie podporovala tým mama hotelom ale z dôvodu,že načo platiť cudziemu nájom radšej pošetriť a,že uvidíme-a akurát dorobil na svojom dome strechu takže budú sami..no za našim domom..

ale osobne som za viacgeneračné bývanie pokial to okolnosti dovolia-jeden druhému síce vieme byť psom ale ked treba pomoc je blízko..ved všetko je komunikácií,odpúšťaní a nepestovaní boliestok..

dasa_, Št, 01. 12. 2022 - 19:35

Tak, tak, aj ja som všetkými 10 za viac generačné bývanie. Keď to ide. Treba sa vždy prispôsobovať. Z každej strany kúsok ustúpiť. Jasne, sp aj prípady, keď to nejde. Ale oveľa viac je takých, kedy by stačilo ústupky a zľavnenie z každej strany a bolo by lepšie. Ale nesie to aj mnohé výhody. Pre obe strany. A teda aj pre deti ako ďalšiu generáciu. Lebo vidia mnohé a učia sa mnohému. Aj tolerancii, aj starostlivosti o iných.

A tiež sa mi zdá divné radšej platiť cudzím za nájom. A kategorické vyhlásenie: môžeš tu bývať do takého a takého veku a potom musíš odísť.

balalajka, Pi, 02. 12. 2022 - 08:22

Ešte to neriešim, ale nie som za generačné bývanie.

Ľutujem každú jednu minútu, kedy som mohla byť samostatná a nebola som.

Nemáš súkromie, rodičia nemajú súkromie. Kompromisy neexistujú. Vždy sa prispôsobuje jedna strana a povedzme si - ak to dopadne zle, tak sa potom vykríka úplne všetko. Aj pôrodné bolesti, nieto odpustené nájomné, či varenie obedov. A druhá strana zas spätne cíti nejakú zaviazanosť, záväzky. Nie. Za mňa nie.

A ešte k tomu súkromiu: U nás neexistovalo, aby u nás frajer prespával. A ani povadiť sa poriadne a udobrovať nedá. Radšej nájom.

Kamila, Pi, 02. 12. 2022 - 11:47

Však toto, viacgeneračné, možno jedine pri samostatných domácnostiach, relatívne oddelených, s pravidlami, v jednom dome. Aj to pri konštelácii, ak si všetci aspoň troch sadnú. Však toto, keď sa potrebujem (potrebujú) s partnerom pohádať .... Bozkávam Mne tak stačia vlastné emócie. 

balalajka, Pi, 02. 12. 2022 - 12:06

Napriek všetkým plusom, napriek tomu ako ľúbim rodičov, ako som ľúbila moju babku a dedka, napriek tomu že v ŽIVOTE sa nám nestarali do životov a nevadili sa, že sme si pomáhali na obe strany - NIE.

Doteraz mám pocit, že mi niečo v živote utieklo.