O oslavách, svadbách a nejednej stužkovej

Máme takú veľkú debatu. Stužkové a svadby a celkovo oslavy akéhokoľvek druhu počas tohoto obdobia.
Akoby zrovna naschvál nám sa toho toho roku nakopilo takých osláv, ktoré by sa načím vo väčšom patrilo osláviť. Niežeby niektoré narodeniny boli menej významné, človek má byť vďačný za každý jeden rok, ktorý si smie pripísať k svojmu veku.
Ale tak predsa len 15,18,45,50,70 - to už sú také numerá, že človek by spolu aspoň s blízkou rodinou to chcel osláviť. Lenže my sme si povedali, že nebudeme provokovať. Naši dôchodcovia už sú kritická skupina každý jeden - nielen kvôli veku, ale aj pridruženým zdravotným stavom, decká sa síce flákajú hlavne virtuálne, zato ich rodičia furt kdesik buď skrz robotu sú vycestovaní, alebo majú taký džob, že tých ľudí cez deň premelú okolo seba až strach.
Kde zas som sa dostala?
Jaj - že sme všetky oslavy odsunuli. Najprv že na jún, potom na august a momentálne "keď bude menej nebezpečne".
No a k tým odsunutým sa najnovšie pridala aj stužková netere. Padla aj slza - čo si budeme hovoriť. Lebo nejak nespravodlivé sa to javí mladým. A popravde, aj mne.
Lebo ak svadby áno, prečo nie stužkové?
Na svadbe sa stretne široká rodina, známi z celého Slovenska, aj väčšia diaľka, ktorí sa dlllhý čas nevideli. Na stužkovej - vlastne sú tam mladí, čo sú spolu 5 dní v týždni v školskej lavici a ich rodičia, priateľ -  priateľka.
Na svadbe sa družne ostískame, oboškávame so sesternicou z 10teho kolena, s ktorou sme sa nevideli od kedy Kelly family boli na prvej priečke hitparád. Na stužkovej väčšina rodičov sa drží v dištanci a strúha "úroveň". Rozhodne sa len tak nevidí, aby sa hádzali jeden druhému okolo krku a hrkútali si do uška, ako keď sa babky - tetky stretnú na svadbe.
Aj ohľadom triezvosti a následného povoľnejšieho chovania je stužková bezpečnejšia. Jak niekto preberie mieru alkoholu sú to zväčša mladí, ak sa zotne nejaký rodič jak také hovado - odpustite, ale ten si zaslúži teda aj koronu, keď takto by decku stropil ostudu na stužkovej .
Čo ešte? Jaj - tá stužková zas tak dlho netrvá. Máloktorá začne poobede a končí zväčša pred polnocou - takže zas kratšia doba. Aj poprávky nie sú také bujaré pre toľký počet ľudí.
Nuž - ľúto mi je tých maturantov tohoročných. Prevelice. Zas sa určitým deťom odsunul istý míľnik dospievania.
A pre takmer všetkých to je jediná stužková v ich živote.
Kým pre mnohé nevesty a ženíchov len jedna z poradia. Mrkám

Komentáre

Ja som tie stužkové pochopila tak, že ich odsúvajú na jar? 

Neviem, či som správne pochopila, čo si písala o čase - my sme mali šťastie, stužková bola pred rokom. A trvala teda do rána. Viem presne, lebo ráno o 5 nás aj s manželom povolali, aby sme išli odvážať decká domov. Teda, to sme dobrovolne ponúkli, že prídeme. Takže sa družili fakt až do rána. A tuším boli aj opití rodičia, tí sa družili hlavne medzi sebou navzájom. Ale samozrejme inde to môže vyzerať úplne inak. 

No vidíš - ja som čerpala info z mojich mladých čias - teda rodičia nejak okolo polnoci už neboli a my sme ťahali nejak do 2hej. Ale však sedím na riti spolu 5 dní v týždni, čo nové nakašlem na toho spolužiaka? Pohoda

To o jari .... Hambím sa ... škoda rečí.

no však my sme po programe odišli a vrátili sme sa potom ráno na odvoz :) Ale niektorí rodičia ťahali s nimi do rána....

No tak nejak si to aj ja na mojej pamätám.

Veru ťažká doba na nás doľahla, okrem iného na všetky spoločenské udalosti. Stretnutie naničmám a spol sme zrušili aj jarné aj jesenné . Väčšie rodinné, to iste, z mája preložené na september, sa tiež zrušilo, to malo byť zopár okrúhlých osláv pokope. Svadby našťastie nemajú deti v pláne ...., a stužkovú tiež nie ... Verím, že mládeži môže byť smutno, teda poniektorým ..., ono tá jar, abo možno po maturách by sa možno tiež dalo? ...

Nás práve čaká svadba, naplánovaná ešte pred koronou na januar. Ja osobne som sa prihovárala, aby to urobili iba o svedkoch a rodičoch a potom oslava v lete vonku. Ale ja o tom nerozhodujem ÚsmevÚsmev

A vlastne, som veľmi rada, že nemusím o tom rozhodovať Pohoda Ťažká situácia, správne riešenie asi nevie nikto. A hlavne, ani nevieme, či existuje správne riešenie. 

Váľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlahe čo chceš robiť po maturitách? Šak stužky sa nosia práve pred ňou.

 

Párty? Spoločenskú udalosť? Veď nejaké polooficiálne odovzdávanie stužiek sa dá spraviť aj na škole ... Ale jasne nebude to ono, ani jedno, ani druhe ..

Ja verím, že po prvotnom šoku a blene z nespravodlivosti sa otrepú. Sú to úžasní šikovní mladí ľudia, tak vymyslia - a bude sa na to spomínať "to bolo vtedy, keď nám stužkové zakázali". Mrkám

 

Prekvapilo ma, ked som niekde čítala, že v čechách bývajú stužkové až na jar, respektíve po Novom roku. Bližšie som to už neskúmala, my sme už mali po. 

Pri rodinných oslavách - veru ťažké rozhodovanie. Tiež sme mali  v rodine na toto "plodný rok" na okrúhliny... čosi sa odsunulo, čosi sa pospájalo. Len odsúvať oslavu takej 80-tky už môže byť  riskantné Smútok... A keď sme v polovici septembra vinšovali k februárovému sviatku, tak to bolo celkom vtipné. To už potom  treba urobiť zoznam oslávencov, aby  sa na niekoho nezabudlo .Hambím sa

K maturantom - tí minuloroční obišli celkom bezbolestne, čo sa skúšok týka. Ale tiež som si uvedomila, že vlastne nemali vôbec vystavené tablá (ak ich mali reálne vyrobené..) a nebudú mať pri stretávkach čo obzerať a pri čom spomínať.

K posunu termínov kultúrnych akcií - som kdesi videla plagát - Vystúpenie k MDŽ s termínom 08.10. Veľký úsmev

Naši tablo mali, aj mali vystavené. Ale po pravde, bolo to len preto, že som doma do juniora tolko tlačila, že to potom so spolužiakom urobili, aj dali vyrobiť. Chviľu to vyzeralo, že ostane v našej garáži, ale slová o tom, že im dohodnem vystavenie v mäsiarstve zabrali. Takže vystavili a nakoniec aj uložili v škole.

Čiže išlo len o to, aby si niekto na to spomenul.

Absolvovali sme aj jednu okruhlu oslavu, ale nebolo mi všetko jedno. Nakoniec to dobre dopadlo. A ostatné oslavy sme zhrnuli do jednej - trochu bol problem zabezpečiť, aby sa správna bonboniera dostala k adresátovi, ale podarilo sa ÚsmevÚsmev

no my sme po prvej korone veru oslavu dali aj s dôchodcami-ved išlo o nich 60,65,70 +nejaké mládežnícke  ale na začiatok veru bola spomienka na zosnulých lebo cez tú jar sme neboli ani riadne na 2pohreboch...

a dobreže sme nečakali!(plánovali sme to posunúť na koniec sept.)

inak moja stužková v 80rokoch bola len o nás+frajerky a frajeri-rodičov a učiteĺov(oslovenie profesor na strednej ma irituje)sme nemali.boli sme dosť zmiešaná trieda čo sa týka postavenia rodičov a triedna vraj nemala s tým dobrú skusenosť navrhla mám to,prijali sme to a traumu sme veru z toho nemali a nemáme..

a čo rodičia? Tí sa proti tomu nebúrili?

Mám ju na kľúči v aute a normálne si ju idem Chichocem sahttps://www.youtube.com/watch?v=IOZxSwZ0guY&ab_channel=Cockynka

Nejaké to sklamanie to pre tie deti  v tejto chvíli je určite ale nič sa nedeje.V tom zmysle že o to prišli.Aj o tom budú môcť rozprávať, aj na to budú môcť spomínať.Decká sa otrasú rýchlo.

V zmysle nariadení je to pre mňa jedna veľká kravina...a vyjadrenie Igora že budu môcť byť na jar lebo už budeme mať vakcíny...no nie je tu grcajúci emotikon...

dasa-naši sa nebúrili,aspon nie predo mnou(-bola som na internáte na vikend domov a ozaj túto tému sme nikdy doma ani po rokoch neriešili)..mama napiekla nejaké suché a doviezli to na aute aby sme mali aj na dozvuky.Ako boli na tom iný rodičia netuším-ani na stretnutiach táto téma nepadla..

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok