reklama

Nechce jesť pečivo

andula78 , 04. 12. 2013 - 08:59

reklama

Ahojte žienky. Moja 2,5 ročná dcérka odmieta ráno jesť pečivo. Neviem ďalej ako na ňu. Už som to skúšala aj po dobrom aj po zlom. Keď bola menšia, tak s tým nebol žiaden problém. Postupne sem tam začala pri raňajkách vypľúvať raz chlieb, inokedy rohlík. Normálne ju napínalo. Najviac vtedy, keď mala na rohlíku alebo chlebíku akúkoľvek prílohu - šunku, syr, salámu alebo zeleninu. tak som jej to dávala osobitne. prílohu zjedla a pomastené pečivo nie. niekedy sa jej podarilo zjesť v pohode celé raňajky, za čo bola odmenená, ale poväčšine začala vypľúvať po druhom- treťom zahryznutí. teraz mi už nezje ráno vôbec nič. viem, že keby som jej dala ráno na stôl nejaké sladkosti, tak by s ich zjedením nebol žiaden problém, takže určite za tým nie je, že neni hladná. skúšala som jej to nechávať na neskôr, ale tanier bol plný až doobeda a vôbec sa ho nedotkla. malá vydrží odolávať celé predpoludnie. samozrejme, že si pýta všeličo možné, aby zahnala hlad, ale pečiva sa nedotkne. mám ešte staršie dve deti, preto nechcem robiť rozdiely, že ony budú jesť to a ten malý tvrdohlavček niečo iné. aj keď sa snažím každé ráno vymyslieť niečo iné. aj s odmenami som to skúšala, istý čas to zaberalo, ale už to na ňu nezaberá. a ani tresty nezaberajú. mám z toho výčitky svedomia, že ju vyhladujem, lebo som si myslela, že na ňu zaberie, keď jej nedám celé predpoludnie absolútne nič až obed, ale nejako to s ňou nepohne, aby sa ráno najedla. bude mravčať, že chce čokoládku, chrunmky atď, pričom vie, že to nedostane. Neviem, ako mám ďalej pokračovať. Nemáte nejaké typy, čo zabralo na Vaše deti, keď nechceli jesť? :-(


reklama


reklama

ja_hodka, St, 04. 12. 2013 - 09:12

ahoj. Múka nie je nič, čo by telíčko nevyhnutne potrebovalo. Skôr naopak. Skúsila by som ovsené alebo iné vločky. Nie tie ochutené, len obyčajné. Moje baby to mávajú denne na raňajky, bleskovo to povarím v ovsenom mlieku. Najlepšie by to bolo nevariť, ale im to chutí také mäkšie. Kupujem tie úplne jemné Alnatura. Jedna to papá s medom a škoricou, druhá s javorovým sirupom - čo by bola pre 2,5 ročnú asi lepšia voľba. Je to zdravé a chutí im to. Veď sladké...že ano :-) Tresty a odmeny pri jedle...hmm neviem, takto by som na to nešla. Ak mne niečo nechutí, tiež to nejem a nikto mi nič nediktuje ;-)

Lenka R, St, 04. 12. 2013 - 10:08

Ja tiež nedokážem zjesť, čo mi nechutí.Trestom či odmenou by som to tiež neriešila. Pokiaľ dcérka vyložene nevymýšla , ale je jej naozaj z toho zle, tak môže mať alergiu na múku ... neviem,ale väčšinou sa bránime prirodzene tomu, čo nám vadí.
Na raňajky je dobré aj uvarené pšeno s hrozienkami a sušenými slivkami a medom alebo strúhaná mrkva s jabĺčkom. Napadlo ma to , lebo ja sama takto často raňajkujem. Alebo jogurt s vločkami.
Myslím si, že ak ostatné /obed , večeru/ dcérka je normálne a nerobí pri jedle problémy, tak jej asi naozaj vadí len chlieb a pečivo , tak by som jej to nevnucovala.

Kamila, St, 04. 12. 2013 - 10:16

Zje sunku, syr, mini paradajku,uhorku, jogurt? Spominala ze prilohu zje, tak by som ju pri tom nechala. Ovsena kasa je urcite vhodnejsi variant, zalezi ci take jedava, chcela by?

andula78, St, 04. 12. 2013 - 11:16

myslíš, že s plátku syra alebo šunky, prípadne z kúska zeleniny sa zasýti? ovsenú kašu som neskúšala, my to doma nejedávame. neviem si predstaviť, či by jedla takéto raňajky každý deň. ale možno skúsim ju nejaký čas nenúkať vôbec žiadne pečivo a možno naň dostane po čase chuť.
skúsim cereálie do mlieka, to by mala zvládnuť. a skúsim jej to dávať až keď pôjdu deti do školy. hoci my keď raňajkujeme, tak žobroní, že chce aj ona, aby som jej dala, že všetko popapká. pár krát som jej na to skočila, a len som sa zbytočne vynervovala.

Kamila, St, 04. 12. 2013 - 11:40

Podla mna ak mas nejaku kus "zdravsiu" sunku, detske sunky snad maju menej kadecoho, miniparenicky su u nas zaujimave, s uhorkou, malou paradajkou,jasne najdemem v tom kopec proti, nie je sezona zeleniny ... Ja si viem predstavit obcas aj take ranajky, obcas k tomu vajicko, ale mozno zje tuniaka ... lepsie ako nic, alebo nieco sladke. Jogurty jedava? Moj syn dlhe roky ranajkuje len jogurt.

loulou, Št, 05. 12. 2013 - 11:07

Ja len k tej detskej šunke - manžel študuje agropotravinárstvo, tak to mám z prvej ruky: do piatich rokov v žiadnom prípade žiadne šunky, pokiaľ nemáte overeného lokálneho výrobcu. Pridávajú sa tam látky, ktoré sú karcinogénne - dokonca aj do tzv. detských výrobkov. Dospelým to v obmedzenom množstve až tak nevadí, ale deťom áno. Takže do piatich rokov žiadne šunky, párky a pod.

ja_hodka, St, 04. 12. 2013 - 17:27

a prečo by si sa nervovala? Veď sa nič hrozného nedeje. Dieťa má proste iné chute a to že vy niečo nejedávate neznamená, že to nemôže chutiť jej. Prečo neskúsiť zdravé jedlo...nechápem.
Kami, minule som pozrela zloženie detskej hydinovej šunky. Keď som dočítala, mala som dojem, že to dokáže aj naštartovať a odletieť...
detská kuracia šunka zloženie: kuracie prsia 80%, pitná voda, mor. soľ s jódom, chemická. konzerv. látka E250, zemiakový škrob, zahusťovadlo E407, E415, dextróza, stabilizátor E451, kuracia aróma, antioxidant E300
20% sajrajtu a kuracie prsia bohvie odkiaľ :-|

gueva, St, 04. 12. 2013 - 18:22

(y) ja som minule zo srandy kúpila detské párky pre MM reku aká to bude kvalita a bol tam "až" 50% podiel mäsa, ostatné separát, t.j. kože, odpady zo spracovania mäsa a konzervanty, dochucovadlá. Tak taká kvalita pre deti to bola.

Kamila, Pi, 06. 12. 2013 - 08:03

Jasne, tiez si nerobim iluzie, len som mala dojem, ze je tam toho menej ako v normalnych. Ozaj neviem co mam detom davat na desiatu. Malicka mi zeleninu je len velmi poskromne. ved taci vziat do ruky obycajny chleba precitat si zlozenie. Nezladam piect vlastny. Je to o vsetkom.

loulou, Pi, 06. 12. 2013 - 13:35

Kamila v dnešnej dobe je najistejšie robiť všetko zo základných surovín, nekupovať žiadne polotovary. A tie základné suroviny kupovať u overených predajcov. Je to sakra náročné, ale vieš, čo Ty aj Tvoji blízki jedia. Sestra ma nedávno naučila robiť výbornú paštétu. A mäsové výrobky spracované zatiaľ nekupujem, ale čoskoro jeden náš známy začne dorábať zo zvierat odchovaných na svojej farme a na to sa veľmi teším. Lebo tam presne budem vedieť, čo jem.
Naša rodina začína uvažovať, že po 15 rokoch obnoví tradíciu zabíjačiek a dorobíme si mäsko aj sami. Lebo ja sa odmietam spoliehať na veľkovýrobcov.

Polárka, Pi, 06. 12. 2013 - 14:18

tradicne zabijacky (y), a to som bola 4 roky takmervegetarianka :-D
ale ano domace zabijacky a domace dochovanie zvieratiek na masko urcite budem podporovat z viacerzch hladisk (clap) (clap) (clap)
najma teraz ked ludia skacu bezhlavo do extremov

Iwa, St, 04. 12. 2013 - 10:18

Tak ja tiež uvítam nejaké tipy, čo iné na raňajky okrem pečiva. Náš mladší (7r) by jedol, ale to, čo na obed = mäsko s ryžou, polievku, halušky... :-P Občas zje musli, kupujem bez cukru so sušeným ovocím a orechami. Mliečne výrobky tiež skôr odmieta, tak už fakt neviem, čo mu dať. Tak isto desiatu mi zo školy nosí nedotknutú, ani len rožok s nutelou nezje, iba ovocie zje. Teraz som pozerala rastové tabuľky, a ako vyrástol, ale nepribral, už je v pásme podvýživy ;-( A už na to nemám nervy, musím to riešiť s lekárkou, lebo je na neho strašný pohľad.

púpavienka, St, 04. 12. 2013 - 11:53

Ivka toto bolo vždy na raňajky u našich predkov, varené jedlo.
Môj brat ani teraz nebude raňajkovať to čo ostatní, ale to čo ostalo od večere, on povie že všetko ostatné je iba doplnok stravy a teda po jedle.
Je celý život štíhly a väčšie problémy ani zo zdravím našťastie nemal.
Takže prečo nie? ja by som mu v pohode ohriala jedlo, ktoré ostalo.

ja_hodka, St, 04. 12. 2013 - 17:40

na raňajky boli práve rôzne obilné kaše, polievky, cestoviny. Ale pripravené ráno, nie ohrievané od večere ;-) To gazdiná varila ako obed - vždy čerstvé. Obed vlastne nebol. Tieto teplé raňajky boli už druhé jedlo v ten deň, po tých skorých ranných, keď sa šlo na pole. Varené sa nieslo okolo deviatej, desiatej. Potom bola už len večera. Medzitým zahryzli chleba, syra, slaninky. Minule som sa dočítala, keď som študovala zvyklosti minulé :-)

Polárka, Pi, 06. 12. 2013 - 14:25

Brat studoval kulturologiu, a ked doniesol ozaj tradicnu kucharku a ine zaujimave zdroje, tiez som bola prekvapena, ako sa zilo. Tos ked som odchovanec celorocnej zeleninky z obchodu bol pre to pre mna sok {bolo to par rokov dozadu}. Ale na druhej strane paradoxne mali ludia pestrejsi jedalnicek, ako vacsina dnesnej populacie sa mi zda. A tiez sa mi zda ze stavy nudze {vojna} sposobovali naval kreativity - muka ci kava so zaludov a pod. Co mi pripomina jeden zaujimavy projekt " divoka kucharka " ;-)

Iwa, Št, 05. 12. 2013 - 22:19

Gitka, keď u nás neostáva od večere, lebo na večeru chce to, čo ostalo od obeda :-D Tak na obed uvarím trochu viac, aby mal aj na večeru. A my ostatní si dáme na večeru radšej nejaký šalát (zeleninový, syrový, cestovinový apod.), pomazánku alebo takú slovenskú klasiku: slaninku+cibuľku, praženicu, chlieb s masťou a cibuľou (giggle) a malý by len polievočky, omáčky... Lekárka povedala, že ho máme sledovať teraz cez Vianoce, čo a koľko bude jesť. Ale aj tak to musím regulovať, lebo sám od seba by jedol nutelu z pohára polievkovou lyžicou :-P

púpavienka, Pi, 06. 12. 2013 - 10:09

No s tou nutelou určite nie je jediný (giggle)

adus, Pi, 06. 12. 2013 - 12:52

veru nie, ja tých svojich tiež neviem naučiť, že to sa maže na chlieb či rohlík a nie ako Mechúrik-Koščúrik veľkou lyžicou rovno do huby....

Iwa, Pi, 06. 12. 2013 - 19:20

Ja som takto žrala nutelu, keď som bola tehotná so starším - kolega ma prosil, nech to nerobím, keď prídu jeho deti za ním do práce (rofl) No, ale starší vôbec nie je na sladké - tak 1 kinderčokládka za týždeň. Jedine, ak upečiem mafiny od Teba, tak nechce dať nikomu, počíta, kto koľko zjedol, aby on mal najviac (giggle)

adus, Po, 09. 12. 2013 - 08:50

jéééj - to je miléééé - že mu púusu posielam :-*

púpavienka, St, 04. 12. 2013 - 10:21

No niekedy ten rožok vôbec nie je chutný ani pre mňa. Lenka má pravdu, odskúšaj čo na ňu robí muka v potravinách, či je nepokojná alebo niečo podobné.
Môže jej vadiť aj kvások, alebo jednoducho nechce.
Moji vnuci skoro vždy nechali chlieb a ked boli maličky tak vyoblizovali maslo.
No tiež si pamätam, že so šunkou nie a nie chlieb zjesť ale obyčajné, klasické maslo a med to milovali a zjedli aj chlieb či rožok, ale k párkom alebo niečomu inému teda nechceli.
Ja sama nedokážem zjesť chlieb s umelým maslom a je jedno aká je to značka, vzprieči sa mi v krku a musim to vypľuť alebo utekať na toaletu a vyvratim všetko aj z predošlého dňa.
Je dobre telo počúvať aj ked určite by som nedavala namiesto raňajok čipsy alebo čokolady.

lua, St, 04. 12. 2013 - 10:26

Iwa, ja by som tabuľky neriešila, moja dcéra je úplne normálna chudá baba ale podľa tabuliek má podvýživu 6 kg, ak by ich pribrala, no už by z nej bola bacuľka, tie tabuľky si robili v škole na nejakej hod. Takže tým by som sa neriadila. Pokiaľ jedáva inú stravu a problém je v pečive, neriešila by som to.
My tiež jedávame málo pečiva. Na raňajky dcéra nemusí nič jesť. Tak som chystala jogurty, musli (domáce) s mliekom, jogurtom, puding, krupicovú kašu. Nech aspoň niečo ráno zje. Nenútim ju jesť čo jej nechutí. Hlavne že zje iné potraviny, ktoré sú podľa mňa výživnejšie ako to pečivo. Pokiaľ zje ovocie, zeleninu, strukoviny, sem-tam mäso, zemiaky, ryžu, iné neriešim.

andula78, St, 04. 12. 2013 - 11:04

práveže s iným pečivom nemá problém, keď jej niekedy v meste kúpim plnené pečivo napr. s makom, tak s tým sa nedusí. alebo keď upečiem s kysnutého cesta všelijaké záviny, tak toho sa tiež opraská. a keď sme niekde na výlete, tak si tiež s chuťou dá zabalený rožok s paprikou alebo salámou.a to, že by som jej dávala tie mussli každý deň, no neviem, ako by to prijali tí starší dvaja, že oni musia pečivo a ona nie. alebo kupovať jej všelijaké buchty, aj keď viem že by to zjedla a nedať to isté aj starším, to by dopadlo zle. nie žeby som starším nedopriala, ale oni sa z jednej buchty nenajedia a kupovať každý deň takéto pečivo pre všetkých, to by boli drahé raňajky. keby nechcela to pečivo od začiatku, keď sme začali dávať príkrmy, tak to neriešim. to ani zubky nemala a v pohode to dokázala požuvať a prehltnút. a teraz to žuva, žuva a akoby z toho sa jej naplo a vypľuva to. niekedy pokračuje ďalej v jedení a niekedy sa sekne. a ešte k tým trestom - ja som jej len zakázala sladké, kým sa nenaje, keďže to veľmi ľúbi, ale aj tak nezabralo ;-(

púpavienka, St, 04. 12. 2013 - 11:50

Ja si myslím že ak žobroní pri raňajkach tak jej môžeš dať zo svojho a uvidíš či zje.
Ja sama som slabý jedak a nikto mi nič nevnucoval nasilím ale takisto moje deti, bola to hrôza a tak jediné čo zjedli na raňajly a vlastne to bolo väčšinou jedine jedlo kým neprišli domov - bola palacinka, chlieb vo vajíčku alebo krupica a veru som kašu varila aj ked chodili do školy.
Vedela som že desiatu donesú domov. Z obedov v škole mali hrozný des a tak boli šťastné ked si našli spolužiakov, ktorí im s tým na tanieri pomohli, lebo učiteľka robila hrozný krik ked nezjedli.
Ja som stará a neprinúti ma nikto dojesť niečo, čo sa vo mne sprieči a mne povie dosť a je mi jedno kde je to.
Nezjedli žiadnu šunku, salamu a ani nič podobné, zeleninu tiež nie.

lua, St, 04. 12. 2013 - 13:03

ja by som jej kludne nachystala alebo ponúkla aj niečo iné, každé dieťa je iné. A čo keby si niečo napiekla, hodila do mrazáku a postupne vyťahovala? Takto sa dá narobiť viac druhov pečiva, sladkého , slaného a večer môžeš vytiahnuť zopár druhov z každého a môžu si vybrať. Takto nemusíš nič kupovať. Ja by som ju nenútila to jesť, len preto, že čo povedia starší bratia. Nech si dá každý to, na čo má chuť. Ja som tiež nemala rada že: zjec to, každému to chutí, každý to je. Radšej som to nechala tak a nejedla som vôbec.
Alebo má možno len také obdobie, že sa jej to prejedlo.

andula78, St, 04. 12. 2013 - 17:38

no asi si budem musieť zvyknúť, že je fakt iná. je to taký zvláštny pocit, kedže pri starších deťoch som problém nemala, tak som si myslela, že to pôjde v pohode aj pri nej. a môžno má fakt iba také obdobie, lebo teraz celkovo je veľmi tvrdohlava. no skúsim jej pečivo neponúkať vôbec a možno po čase sama naňho dostane chuť. ďakujem za všetky rady, presne to som potrebovala, prečítať si niečo z iného pohľadu :-)

n.e.l.i.n.k.a, St, 04. 12. 2013 - 18:01

Ze je ina??? Nechapem. Stastne dieta, ktore odmieta pecivo (clap) (clap) (clap) Skusi si nieco nastudovat o pecive a budes stastna, ze ho odmieta.

andula78, Št, 05. 12. 2013 - 08:56

ja viem, ale ked s pečivom je to najjednoduchšie. dá sa všelijako obmieňať príloha a takisto aj na desiatu do školy je to jednoduchšie a lacnejšie. v tomto som ešte 100 rokov za opicami (giggle)
ale dnes som spravila prvú výnimku. na raňajky mal drobec musli s mliekom a bola taká nadšená, že konečne sa môže pochváliť s tým, že všetko spapala. krásny pocit, pozerať na šťastné dieťa (clap)

n.e.l.i.n.k.a, St, 04. 12. 2013 - 18:45

Z mojho prispevku na Fb o pecive:

Tu je zopár faktov o pečive:
Pečivo je kyselinotvorná potravina. Väčšina pečiva obsahuje lepok, čo škodí nielen celiatikom, ale aj nám všetkým, pretože lepok vytvára povlak na stenách čriev a zabraňuje vstrebávaniu živín. Naviac je pečivo plné soli a mnohokrát aj plné chemických prísad. V konečnom dôsledku pečivo zabraňuje správnemu tráveniu, znižuje imunitu, spomaľuje metabolizmus a spôsobuje obezitu.
Ak kupujete „zdravšie“ pečivo, odporúčam dôkladné preštudovanie obsahu. Môže sa stať, že konzumujete len prifarbené obyčajné pečivo posypané semienkami. Zistite si, koľko percent celozrnnej múky obsahuje.
Takisto balenie v sáčkoch – skladovaním pečiva v igelite vzniká múčna pleseň Candida albicans a keďže kandidózou je viac či menej postihnutý každý z nás, je zbytočné túto pleseň ešte aj konzumovať.

Čím nahradiť obilniny? Tzv. Pseudo-obilninami ako pohánka, quinoa. Je možné ich konzumovať aj bez tepelnej úpravy, po namočení.

Iwa, Pi, 06. 12. 2013 - 19:23

Poznáááme... na chlebe páska s veľkým nápisom "70% ražný chlieb" a keď som čítala zloženie, tak ražná múka 35% :-P

Lusky, Št, 05. 12. 2013 - 13:28

Môj malý má najradšej škoricové cereálie do mlieka, ale zje aj pečivo, ale tie cerálie bodujú. :-)

Babula24, Pi, 06. 12. 2013 - 11:33

Mám tiež 3 deti, 2 staršie jedli v podstate vždy všetko bez problémov. Najmladšia dcéra začala asi v 5 rokoch odmietať mäso. Nebolo to zo dňa na deň, ale postupne, najprv mäso, ryby, šunku, potom nechcela ani ryžu alebo zemiaky poliate šťavou z mäsa, nakoniec ani slepačí alebo hovädzí vývar. Asi od 9 - 10 rokov je úplný vegetarián. Tiež som to nemala jednoduché, u nás sa neje mäso každý deň, ale aj tak som musela vymyslieť niečo extra pre ňu. Detská lekárka mi povedala, že ju nemám nútiť, že jej organizmus proste mäso nepotrebuje. Teraz má dcéra 19 rokov, takže si už aj sama navarí, keď my máme niečo mäsové. Ale napr. aj zemiakové placky nemôžem vyprážať na masti, jej to smrdí.
A ovsenú kašu miluje, je to určite zdravšie ako biele pečivo. Alebo banán, jablko, niektorým ľuďom vyhovujú ovocné raňajky. Určite je to lepšie ako "čerstvo upečené" pečivo zo supermarketov. Predpečené, zmrazené a rozpečené, to určite nie je zdravé. Ak chlieb, tak doporučujem kváskový.

Polárka, Pi, 06. 12. 2013 - 14:30

Ja by som to nijak dramaticky neriesila. Proste neje pecivo tak najdem alternativu a hotovo. Cokolvek. Napr tie ovsenne vlocky. Tie vedia zasytit az az a na dost dlhu dobu. A aj priprava sa mi zda jednoduchsia a aj dvojrocny capartik si s tym sam a efektivne poradi.
Drobec mal vcera vecer na nieco chut. Babka mu podala nejaky plneny rozok s cokoladou tak jej to vratil. Tak som mu nastruhala dve mrkvicky a bol spokojny. Rychle, jednoduche, relativne zdrave - bola z obchodu ta mrkva.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama