Odplienkovanie

Žienky, vedeli by ste poradiť?

Syn mal pred pár dňami 2 roky. Asi 5-6 týždňov dozadu som začala s odúčaním od plienky. Na nočníku bol zvyknutý sedávať. Dávala som ho naň už asi od 9. mesiaca, vždy pred raňajkami a keď sa naobedoval. Posedel, pohral sa tam a keď sa zadarilo, tak urobil potrebu. 

Malý síce teraz ešte moc nerozpráva, ale rozumieť, rozumie, čo mu poviem. Prvý týždeň to bolo všelijaké. Dávala som ho pravidelne na nočník, cca 1x za hodinu a keď sa pocikal medzi tým, tak začal plakať, resp. zúriť, lebo mu vadilo, že je mokrý. Nočník som nechala na očiach tam, kde sme sa najviac zdržiavali. Samozrejme, keď sme išli von a na spanie dostal plienku. 

Po týždni si zvykol a vždy, keď sa mi dalo kakať alebo cikať, prišiel za mnou, chytil ma za ruku (použil svoje slovíčko pre cikať) a doviedol ma k nočníku. Občas sa síce stalo, že čakal do poslednej chvíle, lebo mal veľa práce s hraním :-D a cvrkol do slipov, ale v konečmom dôsledku mu to išlo celkom fajn a pýtal sa vždy. Aj keď bol napr. na celý deň u babky, tak aj tam sa pekne pýtal. Keď sme boli vonku a mal plienku, tak bola suchá a vycikal sa do nočníka, keď sme prišli dnu. To isté po dennom spánku. Po noci občas ešte niečo bolo v plienke, ale väčšinu asi vycikal ráno do nočníka.

A potom  z jedného dňa na druhý sa prestal pýtať. Nič výnimočné sa v ten deň nestalo, nemal ani žiadny nepríjemný zážitok, len proste sa prestal pýtať. Až keď som si uvedomila, že už dlho necikal a skúsila som, tak bol mokrý a vôbec mu to nevadilo.

A odvtedy je to už skoro 2 týždne a stále je to rovnako. Opäť ho sledujem  a keď sa pociká medzi pravidelným sedením na nočníku, tak mu vôbec nevadí, že je mokrý. Keď sa ho pýtam, či sa mu dá, tak ma ignoruje :-D a keď sa pociká a vysvetľujem mu, že musí povedať skôr, že ide cikať, tak "zahovára" :-D

Skúsila som aj to, že som mu dala teda plienku, ale to ho ešte viac pomýlilo. Keď sa mu dalo cikať, tak znervóznel, prestúpal, stláčal nohy. Nič síce nepovedal, ale keď som ho posadila na nočník, tak až potom sa vycikal.

Teraz neviem, čo mám robiť. Keď mu plienku nedám, pociká sa a nevadí mu, že je mokrý. Keď mu pleinku dám, tak to zadržiava.

Máte podobnú skúsenosť? Vedeli by ste poradiť?

 

Ďakujem :-)

Diskusie Naničmama.sk: 

Podobnú skúsenosť nemám. U mojich detí to šlo pozvoľna a dlhodobejšie, u každého inak. Len si myslím, že ak je plienka ten moment, ktory mu bráni čúrať mimo nočník, tak by som mu ju ešte chvíľu dávala, hlavne ak máš možnosť byť pri ňom a sledovať ho. Vnímať podnety  z jeho strany, že potrebuje čúrať. Skôr či neskôr sa dostaví fáza, keď sa začne znova pýtať. Fázu bez plienok, môžes skúsiť znova o týždeň, dva. Držím palce. 

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok