reklama

Prečo dnešné deti toho menej vedia?

Kamila , 07. 12. 2016 - 13:17

reklama

Ako, dá sa to aj inak povedať. Hlúpnu? To tiež nie je najlepší výraz.

Asi ste zachytili v posledných dňoch v médiach debatu o tom, že dorazili výsledky minuloročného testovania slovenských pätnásťročných študentov z oblasti matematiky, čítania s porozumením a základného prehľadu z prírodovedy. Výsledky z testovania žiakov PISA z roku 2015 svedčia o tom, že slovenská mládež sa so svojimi vedomosťami, schopnosťami prepadla dosť hlboko pod priemer krajín OECD.

Naklaďme si otázku čím to bude? Celkovo školským systémom, učiteľmi, našou výchovou? Jasné nie všetko je porovnateľné, učebné osnovy v rôznych krajinách asi nebudú rovnaké. Len tie výsledky majú zhoršujúcu sa tendenciu aj oproti minulým rokom a hlavné stúpa počet detí, ktoré sú hlboko pod priemerom a klesá aj počet tých, ktorí sú nadpriemerní, šikovnejší. Toto už je uchopiteľnejší výsledok, viac detí spadá do šedého priemeru. A to som si ja myslela, že k tomu priemeru mal bližšie socializmus z môjho detstva.

Pri svojich deťoch som intenzívne vnímala stratu motivácie sa niekam posúvať, niečo viac naučiť, miestami vôbec učiť. Mám štyri rôzne, ale ozaj rôzne deti aj čo sa týka postoja v škole. Pri starších troch mi však jednoznačne vychádza, že skvelý učiteľ vie deti zaujať tak, že sú ochotné sa učiť aj učivo nad bežný rámec, pretože pridanú hodnotu od učiteľa si veľmi vážia. Momentálne mám dosť čerstvé veľmi pozitívne skúsenosti dvoch detí z alternatívnych škôl, trochu potvrdený smútok zo slovenského vysokého školstva od najstaršej devy aj potvrdené od syna, že asi niet nad nadhľad ... Na všetky témy som tu už písala.

Dievčatá, zaujímal by ma váš názor. Ako to celé vnímate vy? Je to len veľké mediálne boom, a porovnáva sa neporovnateľné?  Napr. zmenili sa osnovy výučby matematiky na základných školách? Alebo stále viac detí "trpí" poruchami učenia, správania, na základe čoho sa samotné deti menej naučia, učitelia sa tomu musia prispôsobiť, majú to zložitejšie? Súčasný systém školstva demotivuje samotných učiteľov? Je to našou výchovou? Výchovou rodičov socialistickej generácie, ktorá ostala trochu stratená? K tejto téme sa chcem vrátiť v samostatnom príspevku.Úsmev

Dievčatá, rada si prečítam vaše názory, ako to celé vnímate vy. Ďakujem.


reklama


reklama

svetluska13, St, 07. 12. 2016 - 14:44

Nie som mama, ani učiteľka, ale dovolím si napísať môj názor - aspoň na časť otázky.

Moja mama pracovala ako učiteľka matematiky.

Priznám sa, zažila som ju aj osobne na hodinách matematiky na základnej škole a teda – nič moc, mať mamu učiteľku, ktorá učí tak dôležitý predmet ako matematika. Teda bol dôležitý v tých – ešte komunistických časoch.

Potom som s ňou „prežila“ pár rokov do jej dôchodku, kedy už bola nová doba a nové učebné osnovy a nové učebnice. Priznám sa, sama som bola prekvapená, na čo sa matematika zmenila. Mamina mi dávala pracovné zošity že „nájdite si na intráku čas a vyplňte mi to, aby som mala aj kontrolu od iných ľudí.“ A my sme čo robili? KRESLILI, FARBILI, VYSTRIHOVALI a počítali, rysovali len tak akoby pomimo...

Veľmi nemilo som bola prekvapená, že decká sa učili matematiku hravou formou a nie bifľovaním ako my. Chápem, že aj memorovanie a bifľovanie nie je úplne správny prístup, ale ak mám vypočítať nejaký príklad alebo sa naučiť nejaké pravidlo, poučku, vzorec, prečo mám byť vyrušovaná rozprávkou okolo toho, ku ktorej si vymaľujem postavičky z nej. Alebo nebodaj pesničkou.

Možno, keby sa v matematike zachovalo viac memorovania – ktoré mne osobne dalo základy pre zdravý sedliacky rozum, ktorý mi dodnes pomáha v práci ekonómky, možno by to deti zvládli lepšie.

Toť môj názor... ale ako hovorím, nie som priamo zainteresovaná, som len pozorovateľ.

Kamila, St, 07. 12. 2016 - 15:40

Ďakujem za tvoj názor. Podľa mňa pri matematike bude pravda niekde uprostred, Memorovanie bez pochopenia podstaty veľa úžitku neprinesie, menšie deti treba zaujať.... Ale určite sú oblasti, kde to bez obycajneho naučenia sa nejde, taka nasobilka, niektore zakladne vzorce ...

svetluska13, Št, 08. 12. 2016 - 09:21

Áno, máš pravdu. Malé deti treba zaujať, inak to nejde. Ale to čo som písala bola matematika pre 5 a 6 ročník, čo mi prišlo také už moc detské. Ja si myslím, že dnešné deti sú "vyrušované" mnohými zbytočnými vecami a nevedia sa sústrediť na podstatu. Tak nejako mi to vychádza aj z ďalších komentárov Úsmev a teraz som si spomenula na to, že som niekde počula, že sa má vrátiť na základné školy aj pracovné vyučovanie, pestovateľské a technické práce... no asi zistili, že deti pomaly nevedia chytiť krhlu do ruky alebo zatĺcť klinec Úsmev

Kamila, Št, 08. 12. 2016 - 09:59

Návrat praktického vyučovania je skvelá vec, to sú ozaj uchopiteľné veci do života. Ohľaden toho kreslenia ťažko povedľa, mladšia chodí pol roka na waldosrskú školu a oni veľa kreslia pri všetkých predmetoch, ale jasne aj kreslenie a kreslenie je rozne..

púpavienka, St, 07. 12. 2016 - 15:15

V prvom rade si myslím že je to veľmi vhodné na dosiahnutie cieľa a tak je to väčší boom ako pravda. Všetci starší učitelia vám povedia že deti vedia oveľa menej toho ale nie iba tento rok ale už dlhšie, sú samozrejme aj veľmi šikovné deti ale ako celok je to oveľa slabšie. Učiva a okolo učiva je oveľa viac ako niekedy ale nie je čas na nič lebo je doba počítačov a tak ked sa všetko vyplní a zapíše tak je to ako v zdravotníctve, nie je čas na prácu.

Som stará a tento rok som sa dozvedela že na záhrade u mamy je žienka ktorú už davnejšie registrujem a ona je dcérou môjho učiteľa matematiky zo základnej školy. Písali sme si a ona mi píše - o mojom ockovi hovoria že bol veľmi prísny, ako keby sa bála mojej reakcie na neho. U nás pri spoločných stretnutiach veľa o ňom hovoríme a hlavne o tom že z matiky vieme iba to čo nás on naučil. Bol prísny ale nie nespravodlivý a na hodinách si nikto nemohol dovoliť robiť čo chcel ale každý musel byť ticho a sledovať dianie v triede. Na strednej sa mi vôbec nepáčil spôsob učenia, všetko bolo skoro iba na nás. Najlepšie bolo ked sme celú hodinu písali poznámky lebo nebola učebnica, na dalšej hodine skúšala a potom bolo málo času tak väčšina v triede ani len nestihala zapisovať tie poznámky.

Na šťastie odborný predmet bol naozaj vyučovaný s vervou aj ked účtovníctvo nebolo nikdy veľmi záživné a ešte sme mali super ruštinárku.

Môj vnuk išiel na školu na ktorú veľmi chcel ale celú hodinu mi do telefonu hovoril ako ich skoro nikto nič nevie naučiť lebo jeden sa zabúda a hovorí o všetkom možnom len nie o predmete, další nadiktuje iba poznámky a mne sa zdá že sa to ani veľmi neliší od minulosti. Vždy ide o človeka a o jeho prístup a to ako vníma svoju prácu. Ak niekto chodí s nevôľou do práce nech by to bolo kdekoľvek tak všetko je iba nasilu.

Kamila, St, 07. 12. 2016 - 15:50

Súhlasím s tým, že podľa toho aké som mala spätné väzby od učiteľov, majú oveľa viac "papierovačiek" ako bolo voľakedy a to už aj v škôlkach, nielen na školách.

Určite bude problém aj v tom, že učitelia majú, čo robiť s deťmi, ktoré buď majú výraznejšie poruchy správania, žiaden rešpekt k učiteľovi, jasné gro je o učieľovi ako o osobnosti, ale veľmi veľa robí aj výchova. Pokiaľ rodič je presvedčený, že jeho dieťa je poloboh a učiteľ obyčajná nula, a o takom niečom rozpráva pred svojim dieťaťom, ťažko sa bude učiteľovi presadzovať základný rešpekt.

Tá disciplína v škole, doma, voľakedy to bolo podobné tu aj tam. Bolo to tým, že aj učiteľ aj rodič mohol použiť fyzické tresty? Ale rodičia dávali deťom, oveľa vyššie mantinely, pre rodiča bol pre zmenu učiteľ autorita, jeho poznámky a pripomienky sa brali na váhu ..., deti niesli dosledky?

dasa_, St, 07. 12. 2016 - 15:50

no, obávam sa, že dnes deťom chýba, to je najmä čítanie s porozumením. neviem, na akom predmete sa to dá naučiť. Asi obrázkami, vystrihovaním a lepením to asi nezachránime.

A to má už dopad aj priamo v živote - darmo čítajú a podpisujú rôzne zmluvy, ked im nedochádza, čo vlastn e podpisujú.

Možno to je zámer - vychovávame masy pre prácu pri páse....

 

Kamila, St, 07. 12. 2016 - 16:04

S týmto súhlasím. Vedia deti povedať svoj názor, diskustovať o ňom ...., zamýšľať sa ...? To čítanie s porozumením asi nezachráni literatúra ... Aj takej slovnej úlohe treba  porozumieť ... a tie pricházajú dosť skoro ...

Tu sa mi velmi paci ako ma povinne citanie mladsi syn na tej medzinarodnej strednej skole, tri dni sa venovali trom dielam, s takymi dost relanymi zapletakmi a potom to spolocne rozoberali, Prvy tyzden v skole dokonca citali spolocne Alchymistu a toho rozoberali

zdenkablack, St, 07. 12. 2016 - 17:00

treba v detoch vzbudzovat zaujem o taketo veci o literaturu :)

Iwa, Št, 08. 12. 2016 - 00:49

 Nedávno sme pozerali s chalanmi moje staré vysvedčenia a zistili sme, že takú fyziku, chémiu, zemepis som sa ja učlila o rok neskôr. Ale to, čo som sa naučila na ZŠ, viem dodnes. Dnes sa to decká učia o rok skôr a idú s látkou veľmi rýchlo, veľa sa im z učiva do hláv neuloží... A pritom vtedy nebol 9. ročník povinný, väčšina z nás išla na strednú po 8. ročníku. Myslím si, že decká sú preťažované. Viem, pribudli jazyky. Kým som sa ja na ZŠ učila akurát tak ruštinu, naši chalani majú od 1. triedy angličtinu a od 5. pribrali nemčinu. Nie som si celkom istá, či učenie jazykov na 1. stupni má nejaký zmysel, lebo po štyroch rokoch vedeli toľko, ako by sa priemerný piatak naučil za rok. Na chalanoch vidím aj prístup k učeniu. Starší je poctivec  snaží sa naučiť všetko najlepšie ako vie. Výsledok je, že ho musím doslava vyháňať spať, je v strese, ani to málo voľna si nevie poriadne užiť, čo je taký unavený. Mladší si vybral iný pístup. Učí sa len to, čo ho baví, čo ho nebaví, to odflákne. Som zvedavá ako napísal monitor... To, či ho niečo baví ozaj závisí aj od učiteľa. Spomínali ste matiku... Starší má učiteľku - starú pani, prísnu, ale spravodlivú. Neznáša ju. Ona ho zbožňuje, lebo je jeden z mála, ktorého keď vyvolá, tak vie a chápe učivo (ale angličtinárka je z neho zúfalá Chichocem sa). Najviac mu vadí tá "prísnosť", nejdem mu vysvetliť, že keď sa pomýli čo len o milimeter pri rysovaní, že je to už iná úsečka, ako mal narysovať... 

S priemernosťou/podpriemernosťou to vidím tak, že tí, čo sa snažia naučiť všetko poctivo, nestíhajú alebo stíhajú tak, že síce vedia, čo majú vedieť, ale v ničom nevynikajú. Tí, čo sa učia len to, čo ich baví, sú v niečom výnimočne dobrí, ale keď sa to spriemeruje s predmetmi, ktoré ich nebavia, padajú kdesi dole...

adris, Št, 08. 12. 2016 - 08:16

Ja osobne vidím problémy na oboch stranách. Obaja moji synovia svorne tvrdili, že za celkom slušné znalosti z matematiky a slovenčiny vďačia učiteľkám na základnej škole. Učili ich pani učiteľky starej generácie t.j. učili ešte môjho manžela. Boli prísne a trvali na znalostiach základných vecí dosť nekompromisne. Rozumiem hravým formám pre prváčikov no dajme tomu aj druhákov, ale staršie deti príliš hravá forma odpútava od podstaty. A v neposlednom rade čítanie tzv. povinnej literatúry sa niekde doslova odbije sťahovaním materiálov z internetu bez akejkoľvek diskusie o knihe, preverenia, či dieťa vôbec čítalo, pochopilo...Literatúra pritom nemusí byť stará klasika (pre veľa doslova nezáživná), môže to byť aj napr. bestseller na trhu. Tým by učitelia zaujali. Deti taký laxný prístup učí myšlienkam "veď načo sa namáhať, všetko je na webe." Na ostatných predmetoch síce robia projekty, ale tiež iba obyčajným kopírovaním z internetu, žiadny vlastný prístup. Zlenivejú a uspokoja sa s málom vedomostí bez námahy. Takých škôl je u nás more. S pohodlným prístupom na základnej škole ešte viac spohodlnejú na strednej a pubertálne výkyvy tiež urobia svoje. Mladší má jedného učiteľa, ktorému počas výkladu látky nerozumie ani slovo (rýchla kadencia slov v kombinácii s minimom hlasu a nezáživným obsahom), učebnicu nemajú a tak príprava zostáva niekde visieť a vedomosti z daného predmetu toť otázka.

Počítače a internet pomáhajú k pohodlnosti v oblasti vedomostí. Načo to tlačiť do hlavy, veď všetko nájdem na internete.

A k metodikám a učebným osnovám vydaným našim ministerstvom školstva, tak to je na samostatnú kapitolu. Už pre škôlkarov sú také nezmysly, že človek iba hlavou krúti. Mám v rodine učiteľky na základnej škole, na strednej a susedu v materskej škôlke...

Kamila, Št, 08. 12. 2016 - 18:41

Absencia knih urcite robi svoje, my sme sa volakedy na hodinach mohli ozaj venovat len tomu, ze sme pocuvali vyklad a doma sa bolo z coho ucit. Teraz, ked na mnohych hodinách sa viac casu trávi písanim poznamok , ktore nie vsetky deti stihnu spravne zapisat ...

Povinne citanie, tiez tema nadlho, mozno by stacilo, ak by deti dostali precitat nieco, co ich bavi a to sa podelit pre triedou, o com bola kniha, co ichz aujalo, preco s aim pacila...?

 

dan-cula, Št, 08. 12. 2016 - 18:10

joj téma na dlho a doslova na nekonečno-byť učitelom by malo byť poslanie!nie zamestnanie!..dnešné deti nevedia a nechcu  a nik ich "nenúti "čítať....ked zvládnu PLYNULÉ čítanie a prečítanému porozumejú ostatné pojde takmer samé...TO JE ZÁKLAD!!! dnešné decko nevie čítať tzn.nechápe,neučia sa praktické veci.....maju len práva nie povinnosti..učitel je rukojemník dieťata,rodičov a metodík...no čo ked na pedagogiku idú posledné roky taký kde ich inde nezobrali-treba zmeniť aj vysoké školstvo-ved teraz už titul mgr.je posmešný-magor!kedysi ludia s titulom mali aj v hlave a boli vážení-teraz len aby mal niečo pred menom..

tak ako nemá učitel vlastný názor,jasný postoj-potom sa nečudujme...

pomaly sa naplňa to čo všetci vieme ale čušíme maximálne sa vyjadríme takto cez písmenká-potebujú mať "stádo oviec"(ovečky prepáčte)ktoré ukočíruje pár vyvolených..hlupákov ktorí nemaju vlastný názor,hlupákov ktorí nebudú rozumieť zložitým textom,v podstate ani chytiť lopatu aby sa ubránili..

 

bigmama, Št, 08. 12. 2016 - 18:27

nemam priklad k matematike, ale ucim jazyk, mam dojem, ze deti nemaju ziadny reflex nieco dat logicky dokopy, vsetko im musi byt prestrete na tanieri, ak chces aby na nieco logicky prisli, tak to vzdas, lebo jednoducho nikam nedojdes! tu je aj ten problem, ze deti na druhom stupni zacinaju rano o osmej a koncia v lepsom pripade o pol piatej alebo o piatej. aj moji krpci, treti rocnik a skolka, zacinaju o deviatej a koncia o pol piatej, ano maju obednajsiu prestavku od 12do13:30 ale su stale v pohybe, vyucovacie hodiny tu trvaju 55-60 minut co je neuveritelne dlho, necudujem sa im, ze su unavene, vycerpane, dcera (deviatacka) odchadza z domu rano o 7mej a domov pride o 18:45 a uprimne, tiez by sa mi nechcelo este ucit na dalsi den!!! viem, ze na SK to nie je to iste, len moj pohlad, co sa tyka deti, systemu

Kamila, Št, 08. 12. 2016 - 18:35

Tak to je ozaj sialene, ked musia byt deti tak dlho v skole. Prekvapenie

sylvia30, Št, 08. 12. 2016 - 23:00

ja dám len jeden príklad zo včerajška .. dcéra 5-čka sa učila na geografiu oceány a moria....hovorím jej, veď vyberieme atlas, tam Ti to ukážem a ľahšie si to zapamätáš, aké kontinenty obmývajú oceány si ukáže na glóbuse .. veď aj pani učiteľka Vám to tak vysvetľovala, nie? a dcéra, že nie !!!! ,,,, tak potom čo od tých detí chceme, keď sa od nich očakáva len bifľovanie bez kúska praktickosti, názornosti, rozvíjania predstavivosti, myslenia a fantázie....učiť sa geografiu bez pomôcok, ktoré to výrazne uľahčia je pre mňa čistá "amatérčina" Prekvapenie

Kamila, Pi, 09. 12. 2016 - 09:01

Súhlasím, zemepis bez mapy je katastrofa.

dasa_, Pi, 09. 12. 2016 - 18:40

Dnešná príhoda:

Manžel stretol svoju známu. Slovo dalo slovo a zistilo sa že jedna učiteľka nášho syna je jej stredoškolská spolužiačka. A veľmi sa tomu čudovala, vraj ona dievčina bola najslabšia z celej triedy. Nedostala sa na žiadnu vysokú školu. Odišla opatrovať deti do zahraničia. Naučila sa jazyk a neskôr sa dostala na pedagogiku. A presne toto si aj ja pamätám zo školy. Na pedagogickú sá hlasili najslabší študenti.

Moja predstava je taká, že deti by mali učiť tí najlepší.

Aj keď toto má samozrejme aj druhú stranu. Najpodstatnejšie je, aby dokázali u detí vzbudiť záujem o svoj predmet. Aby ich povzbudzovali aj ku samostatnému štúdiu.

 

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama