reklama

Prestup na 8.ročné gymnázium v Košiciach

čokoládka , 23. 02. 2014 - 10:09

reklama

Ahojte a dobrý deň,
prosím vás o vaše skúsenosti a názory. Plánujeme dcéru preložiť v 6.ročníku na osemročné gymnázium Trebišovská ul. v Košiciach. Teraz chodí na Laca Novomeského.
Máte niekto skúsenosti s týmto gymnáziom a celkovo s prechodom dieťaťa v 6.ročníku na gymnázium. Hlavne ma zaujíma či je to učivo náročnejšie a či sú aj väčšie nároky na žiaka v porovnaní so základnou školou na druhom stupni.
Ďakujem.


reklama


reklama

aramana, Ne, 23. 02. 2014 - 10:46

Úsmev s konkrétnou školou neporadím ale...človek by povedal že na gymnáziu bude učivo náročnejšie, no nie je.Majú rovnaké knihy.Aj je tam napísané Pre xtý ročník základných škol a pre ytý ročník gymnázia.Len na okraji strán knihy je taký tenký pásik - doplnkové učivo alebo tak nejak sa to volá a to si na ZŠ prešli len zbežne Áno

Kamila, Ne, 23. 02. 2014 - 10:53

Asi neporadím, ani jedno dieťa som nepreložila na osemročné gymnázium, nechávam ich vychutnávať si detstvo. Chichocem sa Na základnej škole, kde chodia ma musia milovať, kto by im vyhrával na druhom stupni obvodné kola olympiád. Chichocem sa

lienka, Ne, 23. 02. 2014 - 11:06

s konkrétnym gymnáziom nemám skúsenosti
Ale mám dcéru na 8ročnom gymnáziu, toho roku bude maturovať. Ona išla ešte po 4. ročníku ZŠ.
Som spokojná, pred nástupom som sa rozprávala s jej učiteľkou na ZŠ o jej názore, či má na to, aby bola gymnazistkou.
Mám staršiu dcéru, ktorá dokončila ZŠ a potom išla na gymnázium. S vlastnej skusenosti, som sa chcela vyhnúť monitorom a príjmačkám, ktoré prichádzajú vo veku, keď je plno iných záujmov(puberta, lásky...) a učenie ide na druhú koľaj.
Na osemročnom, je tento prechod z decka na tinedžerku jednoduchší s ohľadom na učenie
To je len môj názor.

ja_hodka, Ne, 23. 02. 2014 - 17:09

lienka, súhlas. Poznám decká z gymnázií a chválili si to aj deti aj rodičia. Ide hlavne o to, či je dietko skutočne študijný typ a či je gymnázium ako také správna voľba...či už 8 ročné, alebo potom klasické. Neviem, či to bol pokus o vtip, Kami, ale decká na gymnáziu nie sú okradnuté o detstvo viac, než iné deti v našom školstve, vynímajúc tie, ktoré ho trávia v osadách a školu videli v živote len párkrát aj to z diaľky Chichocem sa
Čokoládka, zásadná otázka u nás by bola smerom k dcére - a síce či chce, či ona má záujem a motiváciu.

Kamila, Ne, 23. 02. 2014 - 17:20

Nebol to pokus o vtip, predtym deti chodili na gymnazia zo stvrteho rocnika, teda rovnake ucivo bolo vtesnane z deviatich na osem rokov. Zazila som gymnazium svoje, mala som dvoch gymnazistov, aj ked tych beznych nie osemrocnych, kde kazdy ucitel povazuje svoj predmet za smrtelne dolezity. A ja som presvedcena, ze skola nie je az taka dolezita.
Je to len moj osobny postoj k osemrocnym gymnaziam a a skole ako takej, . Ono vsetko zavisi aj od kvality zakladnej skoly, ja som s tou nasou spokojna. Deti mali a maju cas na treningy, na zakladnej skole sa ani jedno nepotrebovalo ucit, umiestnuju sa na olympiadach, teda nieco sa asi naucili. Stredna skola je uz len pokracovanim "ich povah a zivotnych postojov" Úsmev Prípravu na monitor majú tak dôkladnú, že základy slovenčiny im ostanú na celý život.

ja_hodka, Ne, 23. 02. 2014 - 19:25

určite záleží aj od ZŠ a tvoj názor o dôležitosti školy zdieľam...ale niektoré deti (poznám osobne) sú naozaj ambiciózne same od seba, založené viac intelektuálne ako športovo a bežná škola im nestačí ani s olympiádami a krúžkami. V tom prípade je 8 ročné gymnázium podľa mňa lepšia voľba, akoby sa dietko malo v škole nudiť. Mala som dlhý rozhovor so zástupkyňou školy (cca 55 ročná, takže odučených kopec rokov), kam pôjde naše staršie dietko a tá mi potvrdila to, čo mnohí hovoria extraoficiálne - vedomostná úroveň na našich školách klesá. V triede pre nadané deti majú objem učiva cca taký, ako sme mali my ako bežní žiaci v bežných triedach na bežných ZŠ. V bežných triedach je už riadne okresaný, učia sa menej než sme sa učili my a sú hodnotení benevolentnejšie než sme boli hodnotení my. To sú jej vlastné slová a slová x ďalších učiteľov ktorých poznám a ktorých som vyspovedala. Takže nadanejšie dieťa môže kľudne zvládnuť a veľakrát aj potrebuje viac podnetov a viac učiva, náročnejšieho učiva, než je bežné. A tendencia je taká, že to bude klesať. To je názor pedagógov a potvrdzuje to realita v iných krajinách EU. Konkrétne v Spain je to na zaplakanie. Oproti tomu, čo bolo pred 20 rokmi, dnes môže dieťa neprospieť z piatich predmetov a pokračuje do vyššieho ročníka. Zlé, zlé Mlčím U našich detí stačí sledovať cca 15 až 20 ročných stačí sledovať úbohú úroveň gramatiky a štylistiky (česť výnimkám) a uvidíš kam sme sa posunuli za posledných 20 rokov. Gymnazisti a vysokoškoláci robia také šialené hrubky a štylistické chyby, aké sme kedysi videli len u najhorších žiakov. A základy slovenčiny? Je to materská reč, môžu mať základy AJ, NJ a pod...ale SJ by mali ovládať veľmi dobre. Minimálne tí, ktorí ašpirujú na vyššie vzdelanie. Je choré, aby sme mali VŠ vzdelaných ľudí, ktorí neovládajú ani gramatiku rodnej reči. Žiaľ, je to realita.

Kamila, Ne, 23. 02. 2014 - 19:43

Ale jasne, všetko zavisi od mnohych faktorov, dietata, skoly, ucitelov ...
Na nasej skole pre zmenu maju taku pripravu na monitor, ze tu slovencinu musia ozaj zvladat aj keby nechceli, jasne kazdy primerane svojim schopnostiam.

čokoládka, Ne, 23. 02. 2014 - 19:50

Jahodka, pekne píšeš. Presne mám podobný pocit. Dcérka začínala ZŠ na súkromnej škole, nakoľko som si predstavovala že súkromné školstvo je o niečom inom. Skončili sme tam v prvom polroku v 4.ročníku (teda odchodila tam tri a štvrť roka) lebo dcéra bola vynikajúca, samé jednotky v žiackej, no zdalo sa mi to podozrivé, lebo ja som neplatila za to, aby jej dávali jednotky, ale aby bol zvláštny prístup pri 10 deťoch v triede a viac aktivít. Zvláštny prístup bol v tom, že aj zlí žiaci - čo boli v prevahe - mali jednotky Smútok
Dali sme dcéru na jednu z najnáročnejších základných škôl v Košiciach - čo nám teda bolo povedané a odporúčané. Dcéra zostala čistá jednotkárka, teda objektívne sa učila dobre. Ale nemala na súkromnej žiadnu motiváciu, lebo sa už ani neučila a mala jednotky.
Teraz je na spomínanej štátnej škole, ale tiež je jedna z najlepších v triede a úroveň ostatných je dosť biedna. Teda už zase sme tam kde sme boli, že učí sa síce o dosť viac ako na súkromnej (ale tam sa neučila skoro vôbec) - ale aj tak mám pocit, že ju to ťahá dole a mohla by dosiahnuť viac a byť viac motivovaná. Mám pocit, že učitelia mnoho veci zanedbávajú a na mnohé dôležité zásadné učivá nedávajú taký dôraz ako by bolo potrebné - v slovenčine ale aj v iných predmetoch.
Preto rozmýšlame ju dať na gymko, či tá úroveň tam nie je aspoň trochu vyššie.
Hm????

Kamila, Ne, 23. 02. 2014 - 20:05

Aký ma na to názor tvoja dcéra? Bude to pre nu uz tretia skola, znova ina partia deti, nový prostredie, ucitelia. Máš pocit, že sa potrebuje učiť viac ako doteraz?
Ja neviem, asi mám divné deti, ale ozaj dve z nich sú veľmi šikovné a na základnej sa neučili skoro vôbec, ani v deviatom ročníku, nie to v piatom. Obaja sa umiestnovali v olympiadach, uplne roznych predmetov, skoro bez priprav, a predbehli aj deti z osemrocnych gymnazii. Dcera je na výške, náročné gymnázium zvládla ľavou zadnou, to isté platí pre prvý semester náročnej vysokej školy. Nie su zase nadpriemerne inteligente. Starší syn sa neučí ani na náročnom gymnáziu skoro nič, Chichocem saznamky su veselsie, ale to je iná kapitola a povaha, aspon vie co chce robit dalej a tam to vyzera lepsie.. Chichocem sa Mozno je to tym, ze mam styri deti, ale ja som dost volnomyslienkar ... Mam vlastnu skusenost, ked som sa dost ucila, na zakladnej, na strednej, vysokej, lebo som chcela, myslela ze je to dolezite Hambím sa a stastnejsia som kvoli tomu nebola. Aj tak robim nieco uplne ine, viac mi dal polrocny kurz marketingu. Uz koncim, uznavam ja som divna mama. Chichocem sa

ja_hodka, Ne, 23. 02. 2014 - 20:51

možno nejde ani tak o to, že by sa mala učiť viac, ale že sa chce a potrebuje učiť viac. Tiež by som si myslela, že decká sa snažia učiť čo najmenej Chichocem sa Ale nie všetky...Videla som na vlastné oči decká 7 ročné, ktoré majú ambície dozvedieť sa čo najviac, proste ich to baví, sú to rodení intelektuáli. Verím, že pri dnešných osnovách aj inteligenčný priemer zvládne všetko od ZŠ po VŠ ľavou zadnou, ide o to, že sú fakt decká, ktoré majú vyššie nároky.

Kamila, Ne, 23. 02. 2014 - 20:52

Jasne, ked je dieta ambiciozne nie je o com.

ja_hodka, Ne, 23. 02. 2014 - 20:56

no, to je práve ten problém, ktorý spomenula aj tá pani zástupkyňa...že celková úroveň je už taká chabá, že vyniknúť nie je vôbec žiadny problém, aj s minimálnym úsilím a to tie skutočne nadané deti demotivuje. Nikde ale nie je záruka, že na gympli to bude inak...ťažké rozhodovanie.
patrí hore pod čokoládku Mrkám

čokoládka, Ne, 23. 02. 2014 - 21:50

však práve jahodka, dcére to síce vyhovuje, lebo sa môže venovať kope svojím záujmom, ale ja mám nervy, že by sa im mali viac venovať v škole a viac cvičiť hlavne slovenčinu, pravopis, gramatiku .... veď je to hrozné, že poriadne sa tieto veci neučia ... ach jaj

čokoládka, Ne, 23. 02. 2014 - 20:39

dcéra s prestupom nemala absolútne žiaden problém, hneď sa prispôsobila, v kolektíve ju majú radi, je nekonfliktná a vie s každým vyjsť ... to má po mne Hambím sa ja tiež nemám problém s ľuďmi a so slušnosťou a ústretovosťou. Teda túto oblasť vôbec neriešim, jej to nevadí.
A rozmýšlame nad tým samozrejme spolu, jej názor je dôležitý, a obe sme na tom tak - že sme na vážkach aj áno aj nie - teda zháňam čo najviac informácii aby sme sa mali o čo oprieť pri rozhodovaní.
Úsmev

ja_hodka, Ne, 23. 02. 2014 - 20:52

ja by som jej názor brala za smerodatný...niektoré deti naozaj už v tomto veku vedia veľmi presne čo chcú. Držím prsty aj ja Úsmev

margesimpson, Po, 24. 02. 2014 - 14:26

DRzim palce, aby ste sa dobre rozhodli. Inak pridam aj ja jeden argument. Mas zjavne sikovnu dceru, teda predpokladam ze zrejme bude chciet studovat VS. A teda nakoniec skonci tak ci tak s najvacsou pravdepodobnostou na gympli. Tak preco nie hned? Aj toto u nas rozhodovalo. Syn si vybral dva gymple a robil skusky s tym, ze ak sa aj nahodou nezadari a bude mat "den blbec", tak v 9.rocniku ma dalsiu sancu na "reparat" Chichocem sa

pelargonia3, Ne, 23. 02. 2014 - 22:16

Škola na ktorú teraz chodí tvoja dcéra čokoladka, má veľmi dobre referencie. Ja osobne by som ju tam nechala, keď myslíš, že sa nudí, tak jej navrhni nejaké krúžky, ktoré by ju bavili ale aj zvyšovali jej intelektuálnu rovinu (angličtina, informatika, ...) a potom nech ide trebárs na Poštovú, alebo podobne dobre gymnázium. Ale netreba to zase preháňať, stále je to len 11 ročne dievča / dieťa.

čokoládka, Ne, 23. 02. 2014 - 22:36

Jasné, nechcem preháňať, to v žiadnom prípade, chcem aby mala detstvo. To len tak skúmame a rozmýšľame, keďže z ich triedy štyria dávajú prihlášky, tak nás to posunulo o tom rozmýšať tiež.... Úsmev

pelargonia3, Ne, 23. 02. 2014 - 22:57

V každej škole dnes robia dni otvorených dverí........ale zrejme je už po termíne. Je však pravda, že pokiaľ dcéra je intelektuálne dobra, a čisto teoreticky by v budúcnosti išla na VŠ, treba ju motivovať gymnáziom. Študenti, ktorí prichádzajú k nám na VŠ, sú z gymnázií lepšie pripravení ako tí, zo stredných odborných škol. A bohužiaľ už aj typ gymnázia ukáže veľa. V tejto dobe vedie jednoznačne Poštova, ale či tak bude o 10 rokov, ťažko povedať, tak ako napísala jahodka, kvalita výuky sa bohužiaľ znižuje. Treba nájsť vhodnú korekciu doby a vzdelania. Držím palce.

čokoládka, Ne, 23. 02. 2014 - 23:20

však to, mňa hlavne štve tá úroveń vzdelávania. Niekedy bolo Slovensko na popredných miestach v školstve, dnes sa mi zdá, že je to bieda. Ja keď vidím napríklad ich knihu zo slovenčiny, veď tam nič poriadne nie je, gramatika chýba, opakovanie vybraných slov, pravopis, to vôbec necvičia. Ja to musím robiť s dcérou doma, lebo oni berú také divotvornosti ako "inzerát, pozvánka, interwiev a pod." čo podľa mňa patrí skôr do iného predmetu alebo len ako doplnok, na okraj .... veď vidia aj učitelia ako deti nevedia pravopis, prečo sa nezameriavajú na gramatiku???? Asi som náročná, prepáčte Úsmev

Kamila, Po, 24. 02. 2014 - 08:45

Pisem tu, ale plati to aj k tvojom predchadzajucim komentarom. Nasa najmladsia ma sice len 8 rokov je druhacka, len ja si ovela viac vazim to, ze sa vie aj dve hodiny vyhrat s barbinami a o dusu kresli, vymysla, lepi , striha ako keby mala viac riesit skolu. Viem tvoja je starsia ...

A k tej gramatike, uz len zopakujem to co som spominala vyssie, v skole kde chodili, chodia nase deti, maju tak dokladnu pripravu na monitor, kde sa dotahuju prave resty s gramatiky.

Asi to bude fakt tým, ze pri styroch detoch nemam kedy prezivat ich skolu, je plne v rezii mojich deti a mne sa tento pristup pri troch z nich maju 20, 18, 15 rokov osvedcil, jasne to nie je pravidlo. Je mi jasne, ze takyto luxus si mozem dovolit len preto, ze su sikovne, ale v tomto prispevku sa bavime o tvojej dcere, ktora je tiez sikovna. A to naozaj kazde jedno z deti, je uplne povahovo ine, starsi syn je laidak na n tu, ale s nim nepohne nic, len vramci svojej buducnosti, uz vie co chce a v tom je dobry.

ja_hodka, Po, 24. 02. 2014 - 11:26

vôbec si nemyslím, že si náročná...skôr mi príde, že je to naopak - a síce že nároky rodičov klesajú. Keď som chodila na ZŠ ja, gramatiku neovládali ozaj len najslabší žiaci. Dnes je to normálne. Inzerát, pozvánka atď patria k slohu a gramatické chyby kazia aj ten najlepší. Nehovoriac o tom, že im chýba slovná zásoba k tomu, aby vôbec niečo kvalitné napísali. Väčšina detí nečíta knihy...neviem, či vôbec ešte existuje niečo ako literárny krúžok, alebo krúžok tvorivého písania...ak aj, tak asi zívajú prázdnotou, lebo všetci drvia informatiku. Chápem...doba je taká a vyžaduje si to. Ale sme opäť v ďalšom extréme a to podľa mňa nie je ok.
Kamila, áno - deti sa majú hrať, má sa podoporovať ich tvorivosť a fantázia, to je práve to, čo nášmu klasickému školstvu chýba a preto sa tomu venujem s deťmi doma. To ale neznamená, že nepotrebujú všeobecný prehľad, lebo sú tvorivé...jedno druhé vôbec nevylučuje. Skôr naopa...umelci sú väčšinou veľmi zvedaví a vzdelaní ľudia.

Kamila, Po, 24. 02. 2014 - 11:57

Ano potrebuju zakladny prehlad, moje decka ho maju taky ze obcas zasnem, odkial to vsetko beru. Na strednej maju uzasneho ucitela zemepisu, ktorý im dáva také informacie, ktore sa v knihach nedocitaju. Dceru ucila matiku starsia matikarka, ktora sa stale zabudla a vzdy zasla do vyskoskolskeho uciva ..., dcera ju milovala ... Na zakladnej maju taku slovencinarku, co po priprave na monitor, bol syn druhy zo slovenciny na obvodnom kole, a to slovencina nie je ziadna jeho laska. Vsetko je o uciteloch, detoch ... Jasne, lepsia skola kladie doraz, na vyber pedagogov, netvrdim, ze to nie je dolezite. Len si myslim, ze to ide aj jednoduchsie, bez krcovitej snahy rodicov, ze dieta je nahodou malo vyuzite. Ak dieta chce cita, hlada, pocuva,najde to co hlada. Jasne dobra skola tomu pomoze, viac si odnesie dieta zo samotneho vyucovania. Len si myslim, ze proces ucenia sa nasich deti, by mal ist s relativnou lahkostou, aby sa mohli zorientovat vo vseobecnych veciach, najst to co ich zaujima, aj ked nie hned. Ked vidim, ze deti maju zaujem o treningy 4 krat do tyzdna, lebo to chcu oni, nie ja, tak viem, ze sa budu v zivote vediet postavit k uloham zodpovedne. Vobec nie som proti osemrocnym gymnaziam, urcite su uz take co sa viac zameriavaju na deti viac zamerane jednym smerom, ci je to uz informatika, alebo len matika... Len si myslim, ze aj proces vzdelavania nasich deti by mal ist relativne lahko. To su take krasne filozoficke otazky, co je v zivote dolezite, nasom, nasich deti, co je vlatne podstatne, vnutorna spokojnost, schopnost najst oblast, ktora ich bavi a ist tym smerom, alebo sa nahanat a byt dobry za akzdu cenu vo vsetkom... Toto vsetko su moje osobne dilemy a akosi vyustili do takeho to postoja k detom, ich vzdelavaniu. Mozno som len pohodlna a unavena. Tiez som presla volajakymi fazami. Deti maju svoje hlavy a dost vyrazne. Mam stastie na sikovne deti, hlboho sa sklanam pred zienkami, co maju deti s poruchami pozornosti, alebo im to nejde tak lahko a musia s nimi travit hodiny nad ucenim. Mne sa uslo len "taxikarcenie".

ja_hodka, Po, 24. 02. 2014 - 14:11

ale veď tu sa práve bavíme o dieťati, ktorému ide učebný proces ultra ľahko. Do žiadnej filozofie by som ani nešla, keby že vidím, že dieťa má motiváciu sa učiť, že ho to baví a má ambície. Jednoducho aj také deti sú. Ja som tá prvá, ktorá neuznáva tlačenie do niečoho, na čo dietko nemá, alebo čo nechce. Podporím ho v tom, čo ho bude baviť bez ohľadu na to, či je to in alebo dostatočne spoločensky uznávané. Veď som to tu písala nie raz. Ale platí to aj pre nadané dieťa, ktoré baví štúdium ako také. Ide v oboch prípadoch o to isté - umožniť dieťaťu aby rozvinulo svoj potenciál.

čokoládka, Po, 24. 02. 2014 - 13:54

Jahôdka úplne s tebou súhlasím Kvietok

pelargonia3, Po, 24. 02. 2014 - 12:27

Základnou metódou je tu motivácia, ak dieťa aj doma vidí, že rodičia nesedia celý voľný čas pri telke, ale robia aj iné aktivity, tak aj dieťa sa takto bude správať. Tak je to aj na školách, ak učitelia učia len nalinajkované učivo a nedávaju do učenia viac (pri dnešných platoch učiteľov, je to skôr pravidlo...), tak aj deti sa takto budú pozerať na svet okolo seba. Dcérka musí vidieť, alebo predvídať výsledok svojho snaženia, a tak aj na základnej škole na ktorú teraz chodí, sa jej bude dariť, avšak ak túto motiváciu stratí, ani najlepšia škola je nepomôže. Môj stredný syn je deviatak, a až teraz sa spamätal a začať drviť v škole, len aby sa dostal na gymnázium, lebo však jeho najstarší brat je na výške a čo on je horší...... Chichocem sa. My našim deťom stále hovorime, že sa učia pre seba a nie pre nás. A vidia, že moja práca je síce časovo náročná, ale prináša aj výsledky. Majú sa tak učiť, aby v budúcnosti pracovali hlavou a nie rukami, lebo vzdelanie im nik nezoberie a majú vyššiu šancu na získanie práce.

ja_hodka, Po, 24. 02. 2014 - 14:14

súhlas, až na poslednú vetu. Niekto musí pracovať aj rukami Mrkám Inak by tí s časovo náročnou prácou nemali ani čo jesť, keby pekár nenapiekol chlieb Úsmev

čokoládka, Po, 24. 02. 2014 - 16:31

Presne tak jahôdka, plne znova súhlasím. Tiež ma zarazil ten záver. Ja som za to, aby ľudia pracovali rukami, dnes chce byť každý manažér a riaditeľ a neviem čo všetko, ale robiť už pomaly nikto nič nevie a nechce. Ale keď máme pokazené niečo čo treba opraviť, alebo postaviť, či vyrobiť - tak takýchto odborníkov podľa mňa potrebujeme ako soľ. Netreba vsúvať deťom, že musíte byť múdri kvoli tomu, aby pracovali len hlavou. Ale treba ich naučiť byť hrdí aj na manuálnu prácu.....

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama