Nielen na naničmame, ale aj vo všeobecnosti veľa ľudí považuje túto poruchu za výmysel. Sú to však ľudia, ktorí takéto dieťa nemajú, takže ľahko sa im robia závery.
Zároveň je však pravdou, že dnes je v móde, že veľa matiek povie o svojich deťoch, že sú hyperaktívne, pretože deti nesedia ako pena a sú živé. Pritom však majú úplne zdravé dieťa.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Na stránke www.primar.sk, som našla zaujímavý článok o tejto diagnoze. Zaujal ma nakoľko aj na naničmame som sa strtela s názorom, že je to len výmysel rodičov na kamuflovanie nevhodnej, nesprávnej výchovy ..., ponúkam vám názor odborníkov.
"Označili v škole vaše dieťa ako problémové alebo hyperaktívne? Za týmito prejavmi sa môže skrývať zdravotný problém označovaný skratkou ADHD.
„Tečú vám nervy“, lebo na vášho školáka sa opäť sťažovala učiteľka. Počas vyučovania vyrušuje, má problém sa sústrediť, vykrikuje, hoci otázku položila inému žiakovi, hocikedy vstane a prejde sa po triede. V školskej družine to isté: nevedia si s ním rady, majú problém dlhšie ho udržať pri jednej činnosti. No a cestou domov si s ním užijete svoje aj vy. Vlečiete nielen ťažký nákup, ale aj jeho školskú tašku na pleci a ono sa napriek striktnému zákazu rozbehne dopredu, na čo zdesení vo svojich predstavách vidíte, ako vletí pod auto. Zo zúfalstva a na radu učiteľov sa rozhodnete navštíviť psychológa, a ten vyriekne ortieľ - ADHD.
Naozaj diagnóza?
Na jednej strane sa vám uľavilo, že problémy nie sú dôsledkom vašej výchovy, na druhej sa však obávate, či dieťaťu také zaškatuľkovanie neuškodí. Alebo skôr patríte k rodičom, ktorí celí bez seba od hnevu diagnózu svojho dieťaťa považujú za výmysel lekárov?
Detský neurológ z Neurologického centra pre deti a dospelých Sinalgis Roman Mego vysvetľuje, že problematike ADHD sa venuje množstvo výskumov a odborných štúdií. „Vďaka tomu sme dospeli do štádia, že to, čo by sme ešte donedávna mohli označiť iba za akýsi „výmysel“, v súčasnosti vieme podporiť výsledkami objektívnych meraní. Technologické pokroky v genetike, v molekulovej biológii a v moderných zobrazovacích metódach umožňujú objasniť neurobiologické dysfunkcie, ktoré sú zodpovedné za prejavy ADHD,“ hovorí lekár.
Dodáva, že štúdie dokázali poruchy v neurotransmisii - prenose informácií v mozgu, za ktorú sú zodpovedné predovšetkým dopamín a noradrenalín. U jedincov s ADHD sa zistili zmeny v metabolizme mozgu aj v objeme mozgovej kôry a iných štruktúr mozgu, taktiež zmeny v elektrickej aktivite mozgu snímanej pomocou EEG.
Celý článok si môžete prečítať tu Zdravotný problém alebo výmysel lekárov?