Tak, nahodou som natrafila na uz trochu starsi blog Mozem bit svoje dieta z 1.11.2011.
Georgina
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Tak, nahodou som natrafila na uz trochu starsi blog Mozem bit svoje dieta z 1.11.2011.
Georgina
a priori som zasadne PROTI akejkolvek forme nasilia - nielen na detoch, ale vseobecne.
Bit deti, ponizovat, psychicky im ublizovat je velmi zle a podpisuje sa to zasadnym sposobom na osobnosti dietata.
Eva
to určite nie, fyzické a psychické tresty, mne by sa tiež nepáčilo keby ma niekto bil alebo psychicky týral, určite sa to musí odraziť aj na psychike toho dieťaťa
Som absolutne proti násiliu fyzickému aj psychickému nielen voči deťom ale vo vzťahoch vôbec.
Na deti najviac platí záujem, pozornosť , pochvala, zdravé hravé súťaženie , určite nie krik a tresty. Tie buď spravia z dieťaťa ustráchaného zakomplexovaného alebo naopak agresívneho nezvládateľného človeka.
Väčšinou týmto spôsobom vychovávajú ľudia, ktorí boli sami tak vychovávaní, iné nepoznajú.
Láska a dôvera sú najdôležitejšie.
Ale u nás funguje niekedy aj krik a capnutie po zadku. Alebo aj obrátenie nejakej konfliktnej situácie na vtip.
Deti sa potom smejú a pochopia, že sa to nemá robiť.
V prvom rade, je rozdiel medzi trestom a ublizovanim alebo totez neni totez.
Co si predstavujes pod pojmom "zatvaranie deti"? Lebo u nas to funguje takto....ked robia cirkus (rozumej revu, buchaju dvermi, robia veci napriek v hneve alebo niekoho udru), tak ich pekne odvedieme do samostatnej miestnosti a povieme "ked sa ukludnis,mozes prist a porozpravame, ja teraz zatvorim dvere". A zatvorim (dieta). No a potom uz riesime, co sa stalo, co kto spravil, ci to bolo spravne a pod.....
No a samozrejme aj u nas sme uz deti capli po zadku.
Tiez poznam niekoho kto pouzival taketo vychovne sposoby a teraz deti trpia klaustrofobiou. Casto boli za trest zatvorene v inej miestnosti dokonca aj v zachode. Este doteraz ako dospeli 50-nici sa necitia dobre v miestnosti s malym osvetlenim. Ja to vidim ako psychicke nasilie ktore sa raz urcite odzrkadli na psychike jedinca.
Neviem, ale z mojej skúsenosti viem, že sa viac podpísalo strašenie deti že v pivnici je bobo alebo niečo podobné. Toto zanecháva stopy na celý život, alebo kým si to jedinec neuvedomí, že má s tým problém..
Ja nesúhlasím s kľačaním alebo zatvorením.
kamaratka, ktora nedostala "na zadok" nas ostatnych (uz dospela) dostavala do slamastiky. proste nema "klapku". pud sebazachovy. nezazila, ze niektori ludia maju len jedny nervy a ze banda opitych rybarov sa s papulnatou "aj ja mam pravo" dlho prekarat nebude. jeden priklad za mnohe
nie som si 100% ista, ale eniXelka, snad nie je u vas za kazdymi dverami
temnica
rosnicka mas deti? moje nazory na vychovu a vychova sa menili tak, ako cas plynul. som opatrnejsia na niektore slovne spojenia a nazory.
Ja deti nemam, no casto vidim pre mna neakceptovatelne sposoby vychovy.
A co uz vobec nechapem, deti ktore boli zatvarane, bite a zili v extremne prisnych podmienkach to nevidia ako nieco zle a nemaju to rodicom zazle, dokonca sa ich zastavaju. Casto su to rodicia ktori sami boli takto vychovavani, aj tak ich to neomluva, vzdy sa mohli rozhodnut ako budu vychovavat svoje deti. Dospeli 50-nici ktori sa este stale boja povedat svoj nazor alebo odtial potial, to je len jeden priklad
ich traumy z detstva.
s extremnymi podmienkami sa nestretavam, to je fakt. a neviem, ako posudit u dospeleho, ci ma nejaku traumu z detstva. i ludia s prisnymi rodicmi mozu byt v spolocnosti veselou kopou. niekto je rebelantska povaha, iny velmi mierna. a su tu i diplomati. a spekulanti. ako sa to programuje v detstve? niekedy viem ako sa zachovat, inokedy mam pochybnosti o vychove. ale az s odstupom casu zistujem, ci som robila spravne rozhodnutia. a este furt nie sme v cieli. u mna plati, cesta je ciel. neviem co ma caka. i vo vychove. a aj po nej, ked budem "do poctu"
.
velmi pekny clanok: http://www.sme.sk/c/6754074/introverti-nedajte-sa-podcenovat-bojujte-o-…
Ja som veru za detskych cias na zadok dostala neraz a veru to rodicom za zle nemam, a viem ich aj pochopit aj som im uz davno odpustila, lebo nemienim zit zivot zvonka v buducnosti a zvnutra v minulosti . A kolkorat som si aj veru zasluzila, ale nastastie som na par po zadku neumrela
Nesuhlasim vsak s nazormi, ako pises: "A co uz vobec nechapem, deti ktore boli zatvarane, bite a zili v extremne prisnych podmienkach to nevidia ako nieco zle a nemaju to rodicom zazle." To by snamenalo, ze nedokazes vidiet vec inak, ako ju opisujes, co je velmi subjektivny a teda logicky nespravny nazor.
Ak by som mala srdce z kamena, asi by som im ani neodpustila, ani sa nedokazala zamysliet- uz ako dospela zena, ze tak URCITE jednali z akychsi, mne vtedy totalne neznamych dovodov (nehovorim, ze konali spravne), ale zavrhnut rodica pre cosi, co on sam nedokazal inak zvladnut, zatial co ani ja nie som 100%-na a nezvladam iste veci, je rovnako obmedzene. Nic v zlom.
Treba sa totiz pozriet v pravde do minulosti, ako boli vychovavani nasi rodicia aj stari rodicia a hned pochopime ich "vychovu na nas". A ze nasilie, nedostatok lasky a ine "haluze" boli na dennom poriadku uz vtedy (nehovoriac, ze nie su nicim novym ani dnes) je fakt.
Co sa totiz do decka zaseje (laska, ci nasilie, vsimavost ci arogancia), to z neho aj vo svojom case vyrastie- ak do rodicov siali strach, nasilie a odmietanie, ako chces, aby taky clovek vychovaval dalej bez pochopenia okolia a naslednej pomoci zmenit zmyslanie? A tak ako vieme "lutovat" chudatka, co dostanu na rit len pre svoju neposlusnost, nemali by sme sa zlutovat aj nad vlastnymi rodicmi, co mozno vychovu inak nezvladli, lebo boli rovnako nespravne vychovani sami? Nehovorim o extremoch, hovorim o par na rit v style Rimskeho prislovia:
Lode a deti maju kormidla na zadku A ze je to pravda!
Coho je privela, to je nezdrave: aj prehnana emocionalita a sebalutost, aj prehnane tresty rodicov. Nie som zastancom nasilia, ale dokazem plne pochopit ludi, co to inak jednoducho nedokazu, lebo ich IQ je na to prilis male- nic viac. Kto pochopit a prijat ine ako svoje nedokaze, toho nemozno sudit za zlobu. Jednoducho su medzi nami aj ludia psychicky aj emocionalne aj inak prepacte mi vyraz, ale naozaj obmedzeni. Nema kazdy rovnaku uroven poznania, ani inteligencie. A ako su medzi nami primitivni, tak su aj naozaj sadisti a ine chore duse. Nic viac, nic menej. Ale divat sa na nieco bez pochopenia zdroja, odkial to ide, je skratka primalo nato, aby sme sudili tych, ktori nas mozno nespravne, ale urcite obetavo vychovavali aj s tymi zopar na rit A ti, co su chori a su preto agresivni, tych treba liecit, alebo izolovat (vramci ich nebezpecenstva pre okolie), nie sudit.
Klucom je odpustenie a zmierenie sa so situaciou, ktora nas zasiahla (nie jej schvalenie, ale akceptovanie jej pritomnosti ako faktu): vsetci sme prezili istym sposobom velmi extremne, ci nasilne situacie, to nepoprie nik. Na co ale zabudame je, ze ak v nas ostavaju neriesenie, alebo zamerne vnutorne popieranie a potlacane (co je forma nasilia na sebe samom) maju za nasledok nie len neodpustenie "agresorom" ale ako dosledok sa v istom momente a za istych okolnosti jednoducho vratia. Je to ako casovana bomba- staci malicky spustac -nova nasilna skusenost- a reagujeme presne tak, ako ti, ktorych za rovnake spravanie sudime, ci zatracujeme. Preto je mudre odpustat, a byt tak chraneny aj oslobodeny pred takymi "casovanymi bombami". Len potom totiz uchranim seba aj mne zverenych- deti aj manzela
Ariesa "moje nazory na vychovu a vychova sa menili tak, ako cas plynul. som opatrnejsia na niektore slovne spojenia a nazory." tiež to tak vnímam.
Myslím, že žiadny extrém vo výchove nie je dobrý. Ani prílišná benevolencia, neuznávam, keď rodičia dovolia svojim deťom všetko v zmysle "sami pochopia", lebo sa môže stať aj to, že nepochopia nikdy. Nie som ani za fyzické, či psyhické týranie, ale keď EniXelka nechá dieťa v izbe, aby sa ukľudnilo, nevidím na tom nič zlé a neberiem to ako týranie. Dieťa sa ukľudní a potom sa v kľude porozprávajú. Okrem toho EniXelka nepísala, že tam dieťa zamkne. Každý človek je iný a niektorí ľudia svoj hnev zvládnu lepšie sami, bez svedkov.
Nie Ariesa, v kazdej izbe mame okno, okrem sanitacnych miestnosti a tam deti nezatvarame.
S mazelom sme sa dohodli, ze ich budeme VYCHOVAVAT a nie TYRAT ich.
Pre rosnicku - chapem, ze pre nezainteresovaneho dve rozdielne veci MOZU vyzerat ako rovnake, ale NEMUSIA BYT.
Ilustracne - ja s dvoma detmi na prechadzke, drobec v kociku, dcerka s vrtulou v zadku pri mne. Utekala, niekotkokrat odo mna. X-krat vysvetlene, ze to nema robit lebo xy dovodov. Urobila to v parku blizko cesty. Musela som nechat osamoteny kocik stat, aby som ju dohonila. Dostala po zadku. Pritomne boli dve mamicky, ktore mi spalovali chrbat plamennymi pohladmi, ze "ona udrela dieta". To, ze pred 10min. sme sa o neutekani bavili 2658krat, to nevedeli. Proste, niekde je betonovy mur, ktory cloveka zastavi.
A ako poznamenala Ariesa, tiez poznam pripad, kedy syncek bol vychovavany moderne, bez vychovnej. Teraz je z neho alkoholik, problemovy clovek, bez hranic, bitkar. Proste clovek, ktory si mysli, ze on moze vsetko, lebo ho nic nezastavi....
Co je to bitie, zatvaranie, ponizovanie, kricanie? Jedna vychovna po prstoch, ked uz po stykrat pcha prst do zastrcky, alebo docahuje sporak, alebo chrbat zbity remenom do modra, ci dokopany? Zatvaranie do izby na par minut, upokojit sa, aby sme sa mohli porozpravat, alebo dni stravene v pivnici bez jedla a vody? Ponizovanim mozme mysliet aj beznu maminu formulku, "preto, lebo som to povedala", ale aj najhnusnejsie nadavky, kricanim zdvihnuty hlas, ci hulakanie opiteho otca celu noc.
Mne sa zda, ze sme uz trosku zblbnuti z roznych vychovnych teorii. Na prvom mieste je, ze mama a otec lubia svoje dieta, lubia ho nadovsetko. Je to pre nich v urcitom obdobi zivota ten najdolezitejsi cloviecik, ktory je na nich uplne zavisly. A ked ho lubia, potom ho aj respektuju, nedokazu mu ublizit,aj ked ho "disciplinuju". Je na temperamente dietata aj rodicov, akym sposobom dieta vychovavaju. Naozaj su deti, na ktore netreba cele detstvo vratane puberty ani zdvihnut hlas. Uprimne si myslim, ze tvoria vyraznu mensinu. Vychova je stret dvoch, niekedy troch generacii, roznej urovne vedomosti i skusenosti, to prinasa aj vzajomne trenice.
Som mama troch vydarenych deti, robim s detmi profesionalne 10 rokov. Priznavam sa, aj som vlastne deti capla po zadku aj po rukach, tusim raz padla aj facka. Zvysujem hlas dodnes. "Time out" pouzivam v skolke pomerne uspesne. A keby som sa snazila, najdem aj priklad na ponizovanie. Napriek tomu deti vlastne aj cudzie lubim a oni lubia mna. Nie sme stroje, tiez sme len ludia s emociami a mame narok na preslapy.
Buba , ja si myslím že rosnička nejako vidí tie naozaj tyranské spôsoby - ja som videla na vlastné oči, studená sprcha ked je dieťa zlé a neposlúcha. Zdalo sa mi to hrozné a dieťa vrieskalo a ked som povedala a to čo robíte, otec mi povedal mňa pod tou studenou vodou nechali aj pol hodinu - veľa sme o tom hovorili a myslím že jeho astma celoživotná je dôsledkom tej studenej kúpele a on to už viac deťom nerobí, aspoň tak povedali.
Tiež je pre mňa nepochopiteľné že dieťa bolo v pivnici pol dňa, alebo otec zbil dieťa ked prišlo zo školy, lebo bol taký zvyk.
Čo je to? - tyrania hrubého zrna. Ja si myslím že capnutie po zadku alebo nechanie na chvíľu samotného v izbe nie je nič hrozné a určite nie tyranie.
Rodič je na to, aby dieťa vychovával a nie ho iba rozmaznaval, alebo tyral.
Buba, suhlas.
Z kazde strany sa na nas valia "zarucene" informacie ako ne/vychovavat svoje deti a co je vo vychove ne/spravne. Niekedy mam pocit, ze sme zabudli pouzivat zdravi rozum.
Nehovorim, ze neexistuju extremy v podobe tyrania deti. Na druhej strane, mam pocit, ze sa v poslednych rokoch vytvoril extrem opacny, ktory je podporovany, a to je extrem benevolencie vo vychove, ktory je spolocensky akceptovany, lebo "v telke, casopise a neviem kde tak povedali". Vysledky tohto extremu vidno uz teraz a nemam pocit, ze su dobre. Mne osobne sa velmi nepacia.....
Som za. Benevolencia odtiaľ-potiaľ. Ako dieťa som najviac trpela, keď sa mama so mnou nerozprávala. Milšia mi bola tá okamžitá facka. ... a vec bola vyriešená a ukončená na večné veky.
Vychovala som tri slušné a poctivé deti vďaka tejto zásade. "Usušiť" jednu po riti, alebo poza-uši a zaujímavé je, že dnes ako dospelé deti tvrdia, že ja som ich nikdy nevybila. To znamená, že ako deti o tom nikdy nepochybovali, že boli potrestaní nespravodlivo..........a nepoznačilo ich to.
Teraz som si spomenula. U nás v rodine, dokonca blízkej, keď ešte boli mladomanželia rozprávali, že sa dohodli, že svoje deti budú biť, lebo to je to dobré pre deti.
Praktizujú to tak, neviem či to funguje. Dokonca prinútili dieťa niečo zjesť, vzápätí to vyvrátilo a muselo sa ospravedlniť ockovi, že vracalo. Moje deti tam boli na návšteve a s hrôzou mi o tom doma rozprávali.
To mi príde tiež trochu choré. Ja som nikdy nemusela pristupovať k nejakým extrémnym trestom, asi mám dobré deti.
Nutenie jest deti nieco co im vobec nechuti je podla mna tiez len presadzovanie si svojej moci, napr. u znamych deti museli jest vsetko co prislo na tanier dokial nebol prazdny nemohli vstat od stola, niekedy sa im podarilo nieco natlacit do vreciek a potom ked mama nevidela dat sliepkam v zahrade. Proste nazor co sa uvari to sa aj zje, ci chces alebo nie. Ja si neviem predstavit ako mama ktora vraj dobre vychovava svoje dieta si moze uspokojovat svoje ego tym ,ze sa pozera na dieta ktore sa napina po kazdej lyzicke niecoho, co ona povazuje za chutne. Napr.sama vravi ze kapusta smrdi ale dieta ju musi zjest do poslednej nitky. Neuznavam, pre mna je takyto pristup chory a urcite sa odzrkadli na psychike dietata. A este chorsie je ked tieto deti teraz uz dospeli to nevidia ako nieco zle a doteraz si pred mamou nedovolia povedat ked im nieco z jej kuchyne nechuti.{ako by mohli, ved mamicka by sa urazila"'} Pre mna jasna trauma z detstva!
Môj názor je, že trest je vždy, vždy, vždy ubližovanie silnejšieho slabšiemu, hoci len pacnutím po ruke alebo krikom. O to predsa ide z definície, spôsobiť nepríjemné pocity aby sme spôsobili zmeny v správaní a dokonca niekedy v prežívaní (!).
Osobne mi také niečo újde len keď už naozaj neviem čo spraviť, a myslím že rodičia to majú rovnako. Nikto na to nie je hrdý. I keď niektorí to spätne obhajujú, je to ľahšie než sa pozrieť vlastnému zlyhaniu do očí. Pre mňa je to dôvod vrátiť sa k tomu a spätne to riešenie nájsť. A samozrejme otvorene o tom s dieťaťom hovoriť dodatočne, keď sme kľudní obaja. Aspoň videlo že aj dospelí sú len ľudia, lebo občas sa tvárime pred deťmi že sme nad-ľudia. alebo aspoň nad-deti. Myslím, že pri výbere výchovných metód je kľúčová otázka: čo z nich chcem mať v dospelosti?
No a problém je aj to že existujú teraz iné metódy, skvelé metódy, ale málo sa o nich vie a nikto z nás s nimi nemá veľkú skúsenosť- nezažili sme ich sami na sebe. Ale to nie je dôvod sa nesnažiť:) Koľkí by sme chceli, aby sa naši pestúni boli bývali snažili miesto toho čo občas robili... . Už vidieť to by bolo zadosť učinením.
" trest je vždy, vždy, vždy ubližovanie silnejšieho slabšiemu"
Trest? Vážne trest?
Potom trestné právo je právo o ubližovaní silnejšieho slabšiemu.
Zdá sa, že Vás táto veta pobúrila.
Áno, dá sa na to pozerať tak, že trestné právo je o ubližovaní silnejšieho slabšiemu za účelom zmeny správania na očakávanú normu. Iný kontext, rovnaký princíp. Alebo sa mýlim? Je na tom niečo nepresné či nepravdivé?
To akoze, ked som v piataku dostala patorku z delenia, bolo to ublizovanie ucitelky voci mne????????
No, viem si predstavit, ze by mi tahala medove motuzy pod fuzy, ze ako by som mohla pekne delit, ale popravde, tu patorku som dostala, lebo som sa vykasala na ucenie a toto "hodnotenie", ktore potrestalo moju lenivost bolo uplne spravodlive......
Ako neviem o com tocime......
Ked vidim ten temperamentny ton tak neviem ci chcete aj moju odpoved alebo len ukazat aka strasna blbost sa Vam javi to co som napisal.
V kazdom pripade pevne verim, ze pani ucitelka bola dost osvietena aby Vas nemienila znamkou trestat, iba dat spetnu vazbu ako informaciu, aby ste vedeli aky vykon ste asi podali.
Ano, temperament ton, no neznameal, ze nemam zaujem precitat si Vas nazor.
Svoj prispevok som dopnila, no pridavanie na stranku spadlo. Preto sa to pokusim v kratkosti.....
O com to je, trest. O tom, aby som niekomu ukazala, ze toto nie je spravne? Alebo, ked spravis toto, saaaaaaaaaaaaak pockaj, ja ti ukazem?
Ja v tom vidim dve velmi odlisne (a to je podstatne) veci. To prve - to je trest, to druhe uz Vami spominane ublizovanie, resp. dokazovanie si niecoho.
Ked sa s detmi dohodnem, ze si musia najprv uprate, inak z rozpravky nic, ja im neublizujem (mozno z vasho pohladu), ale v zivote pecene holuby z neba nepadaju, ked nieco take chcem zjest, tak si to musim upiect. Prtoste nieco za nieco, hlupo povedane, no vieme, ze to tak funguje.
Takisto, ak vysvetlim, ze pri cinnosti X sa vec Y nerobi a kto sa toho nebude drzat, cinnost X opusta, ublizujem????
Niet nad komunikaciu, ale su situacie, ktore si nazorny priklad (trest)vyzaduju. Bohuzial, ale niekedy sa mantinely inak nastavit nedaju. Samozrejme, co sa tyka trestov je to individualne u kazdeho.
Ale zhodnotit trest ako ublizovanie slabsiehu zo strany silnejsieho. To uz nieje trest....to je ublizovanie.
Ved nakoniec, sam ste skonstatoval V kazdom pripade pevne verim, ze pani ucitelka bola dost osvietena aby Vas nemienila znamkou trestat, iba dat spetnu vazbu ako informaciu, aby ste vedeli aky vykon ste asi podali. Teda je to o zamere (a povedzme, ze hovorime o zdravo uvazujucom, svoje dieta lubiacom rodicovi, nie o cloveku, ktory ma problem sam so sebou).
Keďže toto nie je veľmi dobrá pôda na obšírnejšie diskusie, skúsim ujasniť ako to vidím na príkladoch ktoré uvádzate. Niečo z toho za trest považujem, niečo nie. Ak Vy silnejšia ukazujete komukoľvek slabšiemu, že niečo nie je správne spôsobom, že VY spôsobíte nepríjemné pocity a poviete že "to má za to" že sa nesprávne zachovalo, potom áno, ide o trest tak ako som ho spomínal vyššie. Ubližovanie silnejšieho slabšiemu. I keď slovo ubližovanie sa Vám môže zdať prisilné, tak povedzme spôsobovanie nepríjemných pocitov druhému. Väčšie či menšie, okatejšie či menej okaté, s mravnejším či menej mravným dôvodom pre ubližovanie.
Ale najprv všeobecne: Ak Vy len sprostredkujete zákonitosti fungovania sveta, či už fyzického či sociálneho, a dieťa na to doplatí samo, lebo tie zákony naozaj platia, potom to považujem za logický dôsledok, čo je jedna z možných alternatív trestu. Vtedy nie ste silnejšia ktorá "vychováva" slabšieho cez nepríjemné pocity. Vtedy ste rodič-parnter ktorý sprevádza dieťa svetom v ktorom sa ešte nevie orientovať. Neviem nakoľko je toto zrozumiteľné, tá hranica síce podľa mňa nie je tenká, ale ťažko sa uchopuje na takomto krátkom priestore bez možnosti okamžitej diskusie. (A v praxi samozrejme ešte ťažšie:).
Takže na príkladoch.
"Ked sa s detmi dohodnem, ze si musia najprv uprate, inak z rozpravky nic, ja im neublizujem (mozno z vasho pohladu), ale v zivote pecene holuby z neba nepadaju, ked nieco take chcem zjest, tak si to musim upiect. Prtoste nieco za nieco, hlupo povedane, no vieme, ze to tak funguje."
- Keď sa s nimi skutočne dohodnete, tzn. že ste sa s nimi rozprávali, pýtali sa ich na ich návrhy a dospeli k nejakému konsenzu, a oni súhlasili, potom úplne legitímne môžete povedať "viem že by si rád pozeral rozprávku, ale nič sa nedá robiť, dohoda je že po práci. Čím skôr budeme hotoví, tým viac času nám ostane." A rozprávku mať nebudú, alebo len tak dlho koľko stihnú. To si zažijú oni, a bude to logický dôsledok. Vy nie ste silnejšia. Ak ste sa "dohodli" tak, že ste povedali z pozície silnejšej, určili, že moje zlaté ak chcete kukať rozprávku, budete makať! Prípadne pridali poučku na zapamätanie "pečené holuby do huby nepadnú", a keď si úlohu neplnia, tak poviete "Tak, a za trest nebudete pozerať rozprávku". Prípadne ani v prípade, že by kúsok predsa len ešte stihli. Potom je to trest, vy ste silnejšia, a vlasnou vôľou využívate svoju prevahu aby ste spôsobili nepríjemné pocity slabšiemu, za nejakým účelom. Predpokladám, že toto pre Vás nie je úplne prijateľné. Samozrejme nemusí. Ale budem rád, ak skôr než odpíšete si predstavíte, čo deti cítia, myslia si, a čo si odnesú v prvom prípade logického dôsledku, a čo deti cítia, myslia si a odnesú si z druhého prístupu, a ktorý sa Vám javí efektívnejší, ktorý ich lepšie naučí to čo chcete? Lebo je jasné, že to čo ich chcete naučiť je super a v živote sa im to zíde a nejak ich to naučiť treba.
"Takisto, ak vysvetlim, ze pri cinnosti X sa vec Y nerobi a kto sa toho nebude drzat, cinnost X opusta, ublizujem????"
tu je pre mňa otázka, či je tá požiadavka oprávnená. Ak dieťa búcha vidličkou po stole, a Vy mu vysvetlíte, že vidlička je na jedenie, a ono neprestane, potom môžete povedať "Takéto správanie ku stolu nepatrí, chceli by sme pri jedle mať pokoj a toto tu ruší. Môžeš tu jesť s nami bez toho alebo môžeš ísť od stola preč." Dávate tak dieťaťu šancu pochopiť zmysel a rozhodnúť sa na základe kvalitného vysvetlenia.
Ak mu "vysvetlíte" že "Moj zlatý tak toto tu ty robiť nebudeš. Prestať lebo pôjdeš odtiaľto!" A neprestane a Vy poviete "Tak a dosť, a von!" a nebodaj ešte "To máš za terst aby si si to zapamätal, dúfam že si nabudúce dva krát rozmyslíš čo spravíš nabudúce!" Potom ste silnejšia, ktorá ubližuje slabšiemu za nejakým účelom. Ale opäť prosím skúste povedať, čo dieťa účíme v prvom a čo v druhom príklade? Prípadne z akej motivácie sa rozhodne dieťa vec nerobiť v prvom prípade, a z akej v druhoom?
Len aby nedošlo k omylu, ja vôbec neviem ako vychovávate svoje deti. z toho čo píšete je jasné že sa nad tým zamýšľate a že na rodičovstve makáte. Príklady som si vymyslel aby som niečo demonštroval, o čom sa bavíme.
Čo sa týka pani učiteľky, to je zložitejšie, ako celá téma známok. Ona Vám nemala zámer dať päťku, je to len trochu nešťastná forma, akou sa v našej kultúre dáva deťom spätná väzba či robia veci správne či nie. Spätná väzba je pre mňa iná téma. Ale nie je to len o zámere. Deti môžeme všetci učiť veci tak aj onak. Je jeden veľký mýtus, že nezáleží ako dieťa niečo naučíme, hlavne že to bude robiť. Nejdem sa rozpisovať, mám opäť len otázku: skoro každý rodič chce pre dieťa to najlepšie, naučiť ho tie najlepšie veci. Je jedno, či ho to bude učiť bitkou alebo v dialógu? Je to skutočne iba o zámere?
Mne sa dnes tiež zmazal jeden dlhý článok, tak viem ako sa asi cítite:) teraz sa mi podarilo to nezmazať tak zas verím že budete mať nervy to všetko čítať.
Dakujem za odpoved.
Suhlasim s tym, co ste uviedli v suvislosti s mojimi prikladmi.
Aby som rozsirila, ano, nie je to len o zamere, ale aj sposobe. Samozrejme. Ide len o to, ze (ako ste spomenul, asi to nieje najvhodnejsi sposob rozoberania tohto problem - myslim pisomnu komunikaciu na stranke) pre niekoho takto napisane slovo "trest" pouzite vo vete automaticky ziskava negativny lesk (ako som uz spominala, mam pocit, ze je to sposobene trendom doby) a nezamysla sa nad tym, ze je to prirodzeny jav kazdeho dna, principialne.
Mozem sa spytat, pracujete v oblasti zaoberajucej sa podobnymi temami akou sa tu zaoberame?
Som rád že sa zhodneme, i keď nezdá sa mi, že by sme sa zhodli v tom čo to ten trest znamená, resp. že by ste súhlasili s tým ako som ho popísal. Pre mňa je akékoľvek ubližovanie negatívne a teda aj každý trest. A nemyslím si, že je to prirodzený jav každého dňa. V živote zažívame nepríjemné veci a doplácame na všeličo, ale dospelí sa vzájomne trestajú len zriedka. A keď, je to považované za podraz, detinské, nezrelé etc. Zákonné sankcie teraz neberiem do úvahy. Zato ako dospelí bežne narážame na logické a prirodzené dôsledky fungovania sveta a spoločnosti. A keď nám ich v detstve sprostredkúvali trestami a nie ich reálnym dopadaním a približovaním zmyslu toho, ako svet funguje, ľahko sa môže stať, že v dospelosti na ne nie sme tak dobre pripravení ako sme byť mohli. Na sebe je to niekedy vidieť ťažko a chce to dosť odvahy, ale isto okolo seba nájdete aj Vy veľa príkladov.
Áno pracujem dosť blízko oblasti zaoberajúcej sa takýmito témami:) Čo pre Vás znamená táto informácia?
Čo pre Vás znamená táto informácia?
Na temu ste reagoval odborne, az pouckovo (nie v zlom zmysle slova), preto som sa pytala, len pre zaujimavost. Je pradsa len ine pocut nazor cloveka, ktory je v danej oblasti "skoleny".
A nemyslím si, že je to prirodzený jav každého dňa
Trest (ja to chapem) ako reakciu na akciu. Ked mi rano ujde bus pred nosom, lebo sa flakam, je to moj trest. Uz je len otazka pohladu ako sa na to pozriem ja:
1 - nestihla som bus, lebo som bola pomala/zaspala som, nabuduce si to musim ustriehnut JA
2 - no nemohol TEN sofer pockat, co by sa mu stalo, preco mi tak ublizuje, urcite to urobil naschval a pod....
Na trest sa divam ako na vec, ktora ma konstruktivne poukazat na dovod, pre ktory sa trest stal. Z mojho (neodborneho) pohladu v tejto oblastu dochadza k zamene pojmov, veci a sposoby, na ktore poukazala zakladatelka temy nie su trestom, ale tyranim.
Moja skusensot z detstva je taka, ak som dostala trest, preto, aby nedoslo k nedorozumeniu sa nas rodicia vzdy spytali, ci vieme preco trest mame a potom sme to patricne rozoberali. Mna tento postup naucil prevziat zodpovednost za moje ciny, co dnes u malokoho vidim. Vacsinou ludia reaguju na zleho sofera ako na svoju nedochvilnost.
Vyssie ste spominal ine formy vychovy. MOhol by ste ich popisat, resp. apon vymenovat?
Dakujem
Mne sa zda uzitocne pre situacie kde pre nejake svoje konanie narazite na nejake limity v beznom svete pouzivat slovo logicky dosledok. Alebo prirodzeny dosledok. Jednak je to vystizne, jednak su o tom cele knizky takze sa da o tom dozvediet viac:) Trestom oznacujem vzdy to, ked je niekto silnejsi kto tresta. Ked vam usiel autobus, nikto vas netrestal, nikto vam neublizoval, a poucili ste sa z toho sama. to ze ste trpela nie je dovod volat to trest.
Samozrejme, ak ten sofer cakal kym budete pred dverami len aby vam zavrel pred nosom "aby vas naucil", tak potom to je trestanie- ublizovanie silnejsieho (v tejto situacii mal vacsiu moc vodic) slabsiemu. Porovnajte situaciu, ze ten sofer si vas nevsimol alebo zavrel z dovodov ktore s vasou osobou nemaju ziadny suvis. Iba s tym, ze ste natahovali lezanie v posteli:) Ako ste sa citili? A porovnajte situaciu, ako by ste sa citili, keby ste vedeli (nie len domyslali), ze ten sofer vas chcel potrestat. Keby na vas zakrical este z okna- to mas za trest! V oboch situaciach viete za co to mate, ale pri treste sa citite inak, nez pri logickom dosledku. Verim ze teraz je jasne aky rozdiel tam vidim a preco si myslim, ze je dobre to oddelovat.
To mate stastie ze sa k tomu potom vasi rodicia este vracali. Mnohi to nerobia. Ja si myslim ze to co vo vasej vychove fungovalo, nebol trest a utrpenie, ale ten rozhovor potom, kedy ste videli ze vas maju radi aj ked hnevate a vysvetlili ste si co sa preco nerobi. Mozno ked sa zahlbite do zazitkov trestania, a spomeniete si co ste zazivali cisto pri trestani, ako ste sa citili, tak vam bude blizsie toto moje tvrdenie. Aj ked sa rodicia pytaju deti za co to bolo, a dieta to vie (alebo povie co vie ze chcu dospeli pocut) alebo mu to len povedia (a myslia si ze to vie), stale to neznamena, ze dieta naozaj chape zmysel toho za co bolo trestane, a dalsi krat to bud spravi znova alebo to nespravi zo strachu. Ani jedna z tych veci nie je to co by sme chceli.
Ine sposoby vychovy, existuju rozne pedagogiky ktore su funkcne a vychadzaju z absolutne opacnych postojov nez co mame bezne v hlavach. Mozno poznate napr. Montessori. A co sa vychovy tyka, najlepsie a najuplnejsie dielo s akym som sa stretol vzniklo v susednom cesku: Respektovat a byt respektovan od Kopřivovcov a kol.
Suhlasim, nie vzdy je spravanie jednej ci druhej strany adekvatne, alebo vyplynie z nebezpecenstva alebo alebo ... a rodicia by sa mali spamatat a nedorozumenie vyriesit uz v klude. Toto da celkom pekne zabrat , zacat sa spravat ako rodic, nie ako silnejsi.
Ine techniky. No toto je na dlhu debatu ... niektore techniky, nemozem si pomoct, ale napriklad manipulaciu z duse neznasam. U nas sa to nikdy nepouzivalo a vycitim "dobru radu" a odselektujem ju od naozaj dobrej rady. Ci uz od predavacky, od kolegu, z reklamy ... Pre niekoho je to umenie komunikacie a taktu, pre mna manipulacia a intriganstvo. Tiez je to o tom silnejsom a slabsom. Len na inej urovni. A nemam na mysli psych. natlak.
Úplne s Vami súhlasím. Tresty sa aspoň na nič nehrajú, manipulácia je nejak menej férová. Ja som samozrejme nemal pod inými metódami na mysli manipuláciu, ani žiadny iný mocenský vplyv na druhého aby druhý robil čo chcem ja. Oslovilo ma ako ste to napísali Vy: "začať sa správať ako rodič, a nie ako silnejší".
mamamata Ono problém je v tom, že každý si to slovo zadefinuje svojim spôsobom. Keď počujem trest vo výchove, nenapadlo by mi žiadne fyzické násilie, psychické už vôbec nie. Je to iba následok toho, ako sa deculo zachovalo. Príklad - klbčia sa o nejakú hračku, graduje to do pre mňa neprijateľných decibelov, najprv ich žiadam, aby sa dohodli, ak to nedokážu, hračka mizne z ich dosahu, bodka. Je to pre mňa forma trestu za nevhodné správanie, učia sa, že si budú musieť s okolím vedieť veci vykomunikovať slušne.
Stotožňujem sa s tým, čo napísala Ariesa, je to proces, učím sa aj ja. Zlyhania patria k tomu, podstatné je potom dodatočne s dietkom všetko spolu prebrať, vysvetliť si. Viem, že existujú účinné a skvelé metódy, v praxi ale niečo aplikovať na 100% je niekedy zložité, to pochopí mama dvoch až viacerých malých detí, ktorá okrem ich výchovy vedie domácnosť. Argumenty, typu všetko vždy nechať tak a venovať sa iba im sú celkom nezmyselné, lebo veď jesť potrebujú tiež, čisté oblečenie a domov a tak podobne, to predsa patrí tiež k výchove príkladom, tak ako ja robím veci, tak to zrejme budú robiť ony.
Navyše, tiež si myslím, že je to pre ne pohľad na tú druhú stranu mince, temnejšiu stránku osobnosti rodiča (zvýšený hlas, nezvládnutá nervozita všetko v rámci prijateľnej normy, žiadne extrémy)...to je predsa prirodzenou súčasťou nášho bipolárneho sveta. S láskou vychovávané deti znesú aj toho nedokonalého rodiča, ktorému občas rupnú nervy a zvýši hlas.
Násilie tam, samozrejme, nemá čo robiť. Len opäť: čo je ešte v poriadku, čo je už násilie. Napr. prílišné usmerňovanie (až dotláčanie) dietka k záujmom, prípadne k výberu školy, budúceho povolania, športu. To ja považujem za násilie a podstatne deštruktívnejšie pre budúcnosť decka, ako zľahka capnutá po zadku v situácii, keď už všetko zlyhalo, dieťa besnie a trebárs ako píše enixelka, ohrozuje samo seba. Podotýkam, že nie som zástancom cápania, len to akosi nevidím až tak tragicky, ako sa to momentálne všade prezentuje.
Otázka pre autorku blogu: Zaujímalo by ma, čo ťa viedlo k založeniu témy.
"Keď počujem trest vo výchove, nenapadlo by mi žiadne fyzické násilie, psychické už vôbec nie."
capnutie ci krik je vysledkom vyhrotenej situacie, spoznavame nechtiac ludske povahy . to je len memento. az potom sa clovek dostava k vychove.
Vidim, ze sa tato tema riadne roztocila, co vidim ja ako skodu, ze sa nikto nevyjadril k mojim vyssie pisanym praktikam ako nutenie do jedla dokial tanier nie je prazdny nezalezi ci to dietatu chuti alebo nie, zatvaranie v roznych izbach pripadne aj na zachode.
Pre mna su taketo taktiky chore!!!
Myslím, že menuješ oveľa väčšie extrémy ako tu žienky riešia. Žiadna ti neodkyvká hlavou, že zavrieť deco na WC, nútenie do jedla je OK.
Pochybujem.
Toto sme tu už preberali a je to istý druh týrania a ako Ivan písal vynucovanie si z pozície silnejšieho.
Či je to choré alebo nie, tak to posúdiť neviem. Pre mňa je to nesprávne.
Apropo - zatváranie do izby nie je ako zatváranie do izby.
Poslať rozčačané dieťa do druhej izby, aby sa ukľudnilo nie je až taká neznáma vec. Dokonca psychologovia pri návaloch zlosti dieťaťa radia otočiť dieťa ku stene, aby nemalo podnety na ďalší nezvládaný hnev. Takže poslať dieťa do svojej izby, aby si premyslelo svoje chovanie je jedna vec. Zamknúť dvere a držať ho tam násilím druhá.
Zas ale si mi pripomenula jednu časť Pestúnok, kedy dieťa, ktoré netolerovalo nariadenie upratať si svoje veci a až potom sa mohlo pripojiť k ostatným ( nepamätám si či ku hre, či čo to bolo), zavreli do izby a vyžadovali, kým si to neuprace, von nepôjde. Viem, že ešte "pestúnka" v tých dverách stála, aby dieťa z izby nemohlo utiecť.
Tak si vyber
zatvaranie do izby ... ty nevies, ze v zavretej izbe sa vracia cas? ked dieta nabehne ako velka voda, rano, bez pozdravu, neumyte, ranajky vynuchava ... tak ho poslem zavriet sa do izby, nech sa vrati v case
a skusi to znovu
, co najskor si doma take dvere zariad
Rosnicka, neviem kam mi prispevok hodi, ale
ZATVARANIE - k tomu sa Ti par ludi vyjadrilo, vratane mna. Poslat male dieta na par minut upokojit sa na bezpecne tiche miesto(najlepsie, ak ho mozes vidie a ono Ta nevidi)je velakrat ucinne. Rovnako je to s pubertakom, poslat ho do izby, kym para vyfuci z rodica aj dietata.
JEDENIE - nutenie do jedla, no neviem. Zavisi od veku. Rozdiel, ci sa bavime o dvojrocnom, ktory by jedol len jahody a nutelu, alebo o 16 rocnej anorekticke. Ja mam zasadu, musis ochutnat, ked som to pre Teba pripravila. Ja Ta respektujem, aj Ty prejav respekt. Ako matka sa snazim stravovat svoje deti, co najlepsie,ak nechuti, prosim, dalsie jedlo nasleduje v zvycajnom case. Nejes obed, najes sa na olovrant. Ziadne zdrave dieta od hladu neumrie.Moja dcera nema rada maso, rspektujem to, je ho len ked ma chut. Moj mladsi syn neznasa zemiakove pyre, preco by ho mal jest. Ja nemam zase rada plucka na smotane a salatovy privar, tak ich nejem.
Mna by zase zaujimal Tvoj dovod, preco Ta tato tema zaujala, ked ako pises, nemas svoje deti. Pytam sa ciste zo zvedavosti.
Ivan, píšem Vám / ti odpoveď dolu, strácam prehľad .
Slovo pobúrila nie je správne. Prekvapila. Táto definícia ma nikdy nenapadla.
Inak som sa zamýšľala nad tým trestom.
Napr. moje deculo chodí do školy. Už je relatívne veľký, takže sa učí sám. Niektoré dni odflákne prípravu a dostane zlú známku. Keď sú napr. tie 4ky za sebou tri, tak už ma to napáli, z pozície silnejšieho si pokričím, že len na TV čumákuje a nariadim TREST. Šupom dupom sa učiť do kuchyne so mnou. Koniec koncov som "vytrestaná" aj ja, lebo príprava do školy sa pre neho premení na zábavu ( však učíme sa hrou a aj to lepšie ide do hlavy, keď sa nejaké srandičky pripoja) a pre mňa o povinnosť naviac. Ale absolútne konečný výsledok je skvelý, lebo zažijeme príjemné popoludnie, nasmejeme sa a na druhý, tretí či štvrtý deň sa to prejaví aj na známkach.
A čul - bol to teda trest?
Pre koho to vlastne bol trest?
Seba si nepotrestala lebo niesi silnejšia než ty:) Neviem či toto bude zrozumiteľné, ale napíšem to: zažila si logický dôsledok preberania zodpovednosti dieťaťa. Len si predstav že by to bolo bez napajedenia sa, bez výčitiek bez kriku, ergo bez trestu. A ostalo by len spoločné učenie. Dalo by sa hovoriť o tom čo sa dá robiť miesto toho kriku, ale teraz mi ide o to, že keby si nebrala zodpovednosť za dieťa- ono si má plniť povinnosti, nemusela si sa napajediť a mohla to byť NAPRÍKLAD tvoja pomoc pre neho. Nakoniec hádam neveríš, že napravilo čo spackalo vďaka kriku:) Porovnaj aký kvalitný vzťah buduje to prvé s krikom a aký to druhé. Nikto nezomrel, šťastne to skončilo, ale rozdiel je verím badateľný. A ešte otázka- ty si kričala lebo si chcela aby ťa zobral vážne, aby spravil čo si mu radila, ABY ŤA POCHOPIL. Pochopil ťa? v druhom prípade, nebola by väčšia šanca toto dosiahnuť? Samozrejme ti nikto nárok na poriadny náser neuprie:) ale je to otázka priorít, ako ich človek chce mať.
Nenapadlo, ale je to najdokonalejšia definícia akú poznám. Čo sa týka otázky či je to trest a toho čo je logický dôsledok a aký tam je rozdiel (keďže som to tu použil), diskutoval som o tom vyššie s kolegyňou, nerád by som sa zbytočne opakoval:)
nazory na vychovu a vychova sa menili tak, ako cas plynul. som opatrnejsia na niektore slovne spojenia a nazory.
toto som napisala a to je stale odpovedou na tvoj povodny prispevok.
kebyze ma vidis, ako vleciem uziapane dieta do sprchy a pustim vodu, je to pre teba nepripustne ponizujuce spravanie. vies co vidim ja? ak to v jacani zacyklene dieta neukludnim, dostane znovu epi zachvat. spravila som to raz. ak by bolo potrebne, spravila by som to hocikedy inokedy.
ked vidis, ako rodic trva na zjedeni polievky, ze vladne nervozita pri stole ... mozno nevidis to, ze dieta ma problemy so stolicou a predist bolestiam bruska je vyhodnejsie, hoci i s tym cirkusom v restauracii.
je dobre, prinosne, ze sa v tejto oblasti vzdelavas, zaujimaju ta nazory a skusenosti.
cojaviem ... 5 rokov dozadu, by som povedala, ze jedna na zadok je vychovna. uz to tak nevidim, je to vyhrotenie situacie, uznavam. tiez zle znasam rozne zazite ci medializovane pripady nasilia. ale neda sa vsetko hned pausalizovat. zivot a par skusenosti naucia pokore na ukor vyhranenych nazorov.
Ariesa, zavana to velkymi zivotnymi skusenostami
nie velkymi, ani nahodou. prave naopak a preto si netrufam vyhlasovat nejake jedine univerzalne najsamlepsie vychovavanie.
Dakujem Vam vsetkym za odpovede, preco som tento blog otvorila?
Nuz ako uz niekto pisal cisto zo zvedavosti, zaujimaju ma rozne nazory na danu temu, niekedy je dobre vidiet veci objektivne, aj ked to u nas ludi nie je vzdy lahke...
hmmm....nebudem sa tu rozpisovať o výchove, písaného bolo dosť, každý si niečo vyberie, s niečím súhlasím, s niečím nie...mám 30-ročného syna a myslím, že je vychovaný dobre...len ma napadlo, že inšpiráciou je film "Kúzelná opatrovateľka", ale nestačí ho len pozrieť, treba sa aj zamyslieť....rodič by mal byť prísny a láskavý zároveň-len tak môže byť pre svoje dieťa oporou a dočasným partnerom ...
Naozaj neviem suhlasit alebo nesuhlasit ,zavisi to od situacie.Ja som syna nebila len raz som mu svacla po zadku ked sa vytrhol a skoro ho presiel mercedes ale to som bola v soku aj ja,bolo to mechanicke.
Raz som ale bola svedkom ked znama vytala 15 rocnej zaucho,Bolo mi luto znamej ,lebo viem ,ze normalne by nikdy take nieco nespachala .To dievca ju vytacalo dobru hodinu .Znama sa snazila ,vysvetlovala potom uz a jej vyletela ruka mechanicky.Mile dievcatko od tejto udalosti nikdy viacej nevystraja akoby dospela ci co a mama je pre nu hrdina .
podla mna kazdy chape bitku inak, podla mna je po zadku jasne ze nie z celej sily ale len tak tapnum urcite vychovne do urciteho veku, neuznavam bitie po hlave a po chrbte to je hrozne a zalezi kolko ma dieta rokov a co chape ako trest ale urcite nie bitka, ale rozumny clovek vie odhanut situaciu snad
Ake su Vase nazory na pachanie fyzickych alebo psychickych trestov na detoch v podobe bitia, zatvarania, ponizovania, kricania, atd...
Aj v dnesnej dobe sa este stale stretavame pre mna s nepochopytelnymi sposobmi vychovy.