Čo pozitívne môže priniesť veľké sucho?

Uvedomujem si, že  problém, s ktorým zápasíme v časti východného Slovenska, asi nie na severe a asi ani na západe našej krajiny. Teda aspoň , čo som zachytila, z nejakých súhrnov.

Napriek tomu, že Slovensko je malé, rozdiely v množstve  dažďových zrážok sú veľké. Veď už len keď si vezmem na porovnanie cca 10 km vzdialene Košice, občas je to iný svet.

Minulý, či predminulý týždeň syn odtiaľ hlásil veľké lejaky a u nás spadlo symbolických pár kvapiek. Situácia na ešte vzdialenejšom východe, ktorú monitoruje otec, je ešte horšia. Tam nespadlo, ani tých pár kvapiek. Nepamätám si tak vyprahnutú zem, trávu v júni, zaprášenú poľnú cestu, možno ani koncom leta. A to ešte aj zima bola extrémne suchá.

Samozrejme, celý svet nespasím, ale snažím sa aspoň svoju mini zeleninovú záhradu. A tak každý večer pobehujem po vonku s polievačkou. Našťastie má naša obec vlastný novo opravený zdroj vody, toho času s prebytkom, tak mám čím. A vrácmi pokusu zostať pri zdravom rozume, som našla v tomto suchu, aj nejaké pozitíva:

  • každý večer mám pravideľný pohyb po vonku, večerný čas je môj, dobíja ma. A ak by sami nechcelo vysušená pôda nepustí
  • mám s čím polievať
  • rovnako postupuje aj sused, tak mám s kým prehodiť zopár viet
  • burina menej rastie
  • nemáme slimáky
  • nemáme zničujúce búrky 
  • krásne slnko svieti, skoro stále

Ale už by sme voľajaký dážď potrebovali, aby zemiaky u susedov, aj všade naokolo porástli, aj obilie a iné zdroje obživy v malom či veľkom ...

Inak so zistila, ako sa meria deficit zrážok. Sucho sa určuje porovnávaním s priemerom zrážok za nejakých cca 50 rokov dozadu. Je to celá veda, okrem toho sa sleduje aj prietok riek, ktorý s a tiež porovnáva s priemerom výšky hladín, za zopár desiatok rakov. A neplánovane som si pozrela prognózu na najbližšie dva mesiac, no nic moc. Ono tie klimatické zmeny by sme mali brať vážne, len keď tu celú snahu vojna pohnojila. Znovu sa spúšťajú niektoré odstavené uhoľné elektrárne a ti už bolo včera neskoro. A to som chcela byť pozitívna. Hambím sa Tak možno nabudúce. 

Dievčatá, ako je tomu so zrážkami vo vašich končinách?

Diskusie Naničmama.sk: 

A skoro som zabudla, na ešte jedno poztívum, nie je potrebné ani veľmi trávu kosiť, bo v tom suchu nerastie. Hambím sa

Tiež to vnímam rovnako z druhej strany Košíc, ešte je len jún a všetko je vysušené. Snažím sa poliať aspoň to základné, ako zeleninu,ale vodu si pýtajú aj ovocné stromy, orech, čučoriedky, kvietky, tráva je na poslednom mieste, tu len občas niekde polejem, aby vôbec prežila. Ktovie ako to bude ďalej. Možno už čoskoro príde doba, keď polievať bude zakázané a voda bude obmedzovaná. Zvažujem kúpiť ďalšie záchytné sudy k okapom, aspoň nech niečo zachytím.
Pozitívum, no možno teda že netreba toľko kosiť ako píšeš, možno poschnú múry, kde natiahli vodu, inak nič moc. Roboty mám dosť aj bez polievania  Mlčím

 

Veru všetko si pýta vodu, ja ešte k tej zelenine čučoriedky polievam, bo to moja základná strava. Však toto, ako to bude v budúcnosti. Tie okapy z domu máme zvedene do odvodňovacieho kanála, zbieram vodu len z "budy", asi bude treba časom aj to zmeniť.

Možno aj menej vykurovania cez zimu. U nás doma určite. Tento rok plánujem ďalšie škrtenie tepla.

A stále rozmýšľam, či by sa dala alebo nedala zachytávať dažďová voda v bytovke. U nás nejde do kanalizácie, ale máme trativod. Ale aj tak si neviem predstaviť, jak to skladovať. Lebo máme iba malú bielu nádobu na balkóne, ale voda v tom zelenie. Práve včera sme riešili, jak to zatemniť, aby tam tak divoko nerástli riasy.

Savom Váľam sa od smiechu po podlahe

Len potom s tym asik max ten balkon umyjes.

No však som mierny roztok sava aj použila, uvidíme :) V najhoršom sa tento rok nedočkám kvetov na balkóne

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok