reklama

Financie a rodinne vztahy

anaya , 03. 12. 2013 - 23:10

reklama

Je podla vas 30e vela na darcek pre 5-6rocne dieta na meniny alebo na narodky?

Aby ste pochopili moju situaciu: Mame pol rocnu dceru. Manzel ma sestru, kt. ma 2 deti (5a6 rokov). No a ked maju neter a synovec nejaky sviatok, tak im kupujeme samozrejme darceky. A tu vzdy nastanu nezhody. Mne sa zda 30e na darcek pre 5rocne dieta vela. Hlavne v nasej situacii (som na rodicovskej, cize mam cca 220e, manzel ma 700e cisteho, najom platime 350e, vydavky na domacnost – strava, benzin, veci pre malu – nam robia asi 350-400e, ja sa snazim este odlozit na stavebko aspon 100e). A ked to zratam – 2deti = dareck na narodky, na meniny, na Vianoce, malickost na Mikulasa, na Den deti a je to docela dost penazi za cely rok (v nasej situacii). Manzel argumentuje tym, ze nam svagrovci dali vela veci pre nasu malu. To bolo tak - pred narodenim nasej malej nam svagrovci ponukli nejake ich veci po synovi a dcere. Pozicali nam postielku, jedalensku stolicku, sportovy kocik, vrecko hraciek a vrecko oblecenia. Nechcem vyzerat nevdacna, som rada, ze sme tie veci dostali. Ale je fakt, ze tie veci vyzerali adekvatne tomu, ze ich pouzivali dve deti ( matrac v postielke bol nepouzitelny, kupovali sme novy, jedalensku stolicku sme museli dat potiahnut, kocik je dost opotrebovany, lebo oni ho kupili uz z druhej ruky). Opakujem, nestazujem sa, len dokreslujem situaciu. A tym, ze sme tie veci od nich dostali, manzel argumentuje, ze sme im zaviazani a mali by sme im to oplatit na darcekoch pre ich deti. No a kedze svagrovci su financne na tom dost dobre a svagrovi rodicia su dokonca na spolocenskom rebricku dost vysoko, su deti zvyknute na dost hodnotne darceky. A preto manzel nechce kupovat nejake jednoduche veci, ale take, ktore su „in“.
Nechcem, aby to vyzeralo, ze som lakoma drzgroska, ktora nechce dopriat detom radost z darceka. Ani aby to vyzeralo, ze nie som vdacna za veci, ktore nam dali po svojich detoch. Ale akosi mi je proti srsti kupovat (z mojho pohladu) drahe dary, ked si to nemozeme dovolit. (A hlavne, ked viem, ze ten dar nebude mat pre tie deti ziadnu cenu, lebo ich po 2 dnoch omrzi, pripadne, ako na posledne narodky, povie , ze to auto je male, ze take nechce, ze ma doma vacsie)

Poprosim vas svoj pohlad na vec, aby som sa na to vedela pozriet aj z ineho pohladu, lebo moje argumenty manzela nepresvedcia a mna strasne vytaca, ze ja sa snazim usetrit, na nasej domacnosti, na nasom dietati a druhym detom kupujem drahe veci.


reklama


reklama

margesimpson, St, 04. 12. 2013 - 09:20

Tak drahe, no, to je uhol pohladu. Ja napriklad na darcekoch nikdy nesetrim, lebo sebecky mam z toho dobry pocit vlastne JA. Aj ked sa zamyslim, tak darceky pre neterky su obvykle drahsie ako pre syna. Ale plne chapem co hovoris a myslim, ze tvoj manzel nema pravdu. Je to jeho sestra preboha, ake odvdacovanie, to je predsa uplne normalna vec. Najhorsie co kedy clovek moze urobit, je porovnavat sa a pokusat sa "prestat" financne tych, na ktorych nema. Pocuj, si na materskej, mas viac casu. Poviem ti ako to riesi napr. moja segra. Taketo veci nakupuje vopred a vo velkych zlavach a potom uz len vytahuje zo skrine, pripadne "predava" po rodine ako darceky pre svoju dceru, ked nemame inspiraciu. Take Tesco mava 50% na hracky aj teraz pred Vianocami, vela sa da pokupit aj na mimiaukciach, ci mimibazare (uplne nove LEGO zostavy, Barbie kravinky atd.). A do dokonalosti to priviedla tym, ze napr. kupi takto kuchynku za 50e (normalne v obchode stoji vyse 100e). Jej dcerka sa s tym vyhra a po roku to segra preda na bazare za 50e ako pouzitu hracku. Rovnako je to s malej oblecenim ci topankami. Ked si to tak vezmem, tak ona ju vlastne dokaze luxusne satit, obuvat a bavit za 0E Veľký úsmev Veľký úsmev Veľký úsmev

anaya, St, 04. 12. 2013 - 17:17

Aj ja to zvyknem robit tak, ako pises o svojej sestre. V predstihu v akciach a na nete kupim, co si myslim, ze sa hodi. Manzel vsak vzdy pokruti nosom, ze to je asi malo a ze by sme k tomu este nieco mali pridat. A vacsinou mi svagrina zreferuje, co z tych veci zaujalo - a vzdy su ti tie veci, ktore vyberiem ja. Chlapi to skratka nevedia, ale musia machrovat Veľký úsmev

margesimpson, Št, 05. 12. 2013 - 09:03

"Chlapi to skratka nevedia, ale musia machrovat" - toto do kamena tesat Chichocem sa

Vsak mu nehovor akciove ceny, ale plne a bude mat dusicku na mieste Váľam sa od smiechu po podlahe. Alebo vies co? Nechaj to aspon 1* nanho. Ja viem, bude to tazke a nakladne. ALE ked bude musiet vymyslat, hrabat sa a hlavne vytahovat z penazenky osobne peniaze, ten vychovny psychologicky efekt bude podla mna na nezaplatenie Chichocem sa Chichocem sa Chichocem sa

anjeli, St, 04. 12. 2013 - 09:25

Mlčím No, čo Ti viac radiť...akýkoľvek argument manželovi povieš, asi ho nebude chcieť počuť. Ale to zas neznamená, žeby si mala prestať diskutovať. Skúšaj stále dokola: na papier mu urob súvahu - na jednej strane vaše príjmy na druhej vaše výdavky, na konci, koľko Vám zostáva na nepredvídateľné výdaje /ako napr. oprava auta, nový elektrospotrebič, alebo keď bude na PN a klesne vám príjem/... skús navrhnúť skôr zážitkové darčeky: lístok do kina na nejakú novú rozprávku, ktorá v čase narodenín oslávenca sa práve premieta, alebo do bábkového divadla a pod....argumentuj tým, že veci boli darované z dobrej vôle švagrovcov a nie ako "dlžný úpis", aby ste zas vy nakupovali hodnotné dary a znova spočítaj zostatkovú /približnú/ hodnotu darovaných vecí a na druhej strane cenu darov.
Alebo sa dohodnite na rovinu so švagrovcami - pokiaľ si chcete dávať dary, tak aby boli približne na rovnakej finačnej úrovni a hlavne, deti aby dostali to, čo naozaj chcú a potrebujú a nie čo je práve cool.
Je ťažké prehovárať človeka, ktorý si cení viac materiálno ako nápad, ale pri riadnej trpezlivosti to pôjde. Mrkám

lua, St, 04. 12. 2013 - 10:36

ja by som to tiež nebrala ako odvďačovanie sa, veď keby vám nechceli požičať tie veci ,tak ich nedajú. Ja veci po dcérke dávam s tým, nech poslúžia aj druhému a nečakám, že mi niekto niečo za to dá. A tým, ktorým dávam pravidelne, veci odovzdám a tým je to pre mňa uzatvorené. Nečakám, že mi budú za to niečo dávať.
Tá suma sa mi zdá vysoká. Pozerám sa na to z môjho príjmu. Ja takúto sumu na darčeky nedávam. Ak je niečo drahšie, tak sa viacerí zložíme. Keby som vždy mala dať darček za 30,-eur, veru, mala by som hlboko do peňaženky.

MichaelaK., St, 04. 12. 2013 - 11:05

U nás to funguje tak, ja mám 3 sestry, 2 švagrovia a k tomu 6 detí a mamina. Mávame oslavy každému na narodky a meniny. Zíde sa celá rodina. Ale dohoda je taká, že sa kupujú darčeky alebo sa dá do obálky hodnota 10 Eur, pretože takto je to pre každého ako tak únosné. Tých 30 Eur sa mi zdá veľmi veľa. U nás to funguje a každý je spokojný. Aj mne sestra dala veci po svojich deťoch a potom aj ja jej, ale nebrali sme to ako to, že sa musím jej dáko odvďačiť. Chcela mi pomôcť a ja jej....tak sme to brali. Úsmev

anaya, St, 04. 12. 2013 - 17:21

A najviac ma na tom stve, ze ked poviem, ze bude treba nasej malej kupit to a to, lebo to uz bude potrebovat, tak muz zacne krutit, ze sa spyta sestry, ci to nemaju po detoch alebo, kde by to bolo najlacnejsie....To ma vytaca najviac - druhym detom kupovat tip-top veci a nasmu davat obnosene a pouzite Smútok

Lusky, Št, 05. 12. 2013 - 13:15

Anaya, rozmýšľaš správne, podľa môjho názoru, aj ja mám v rodine to isté, oni majú oveľa väčšie príjmy a aj kupujú väčšie darčeky,lenže mňa to netrápi, ako sa hovorí, skáč len do výšky svojho platu. Ja nakupujem, len ak sú väčšie akcie, môj manžel mi našťastie do toho nerozpráva.Tiež sa mi občas stalo, že som kúpila darček pre iných za cca 30,-€ a pre svojho syna oveľa lacnejšie, ale snažím sa, aby sa to neopakovalo. A nad tým, že Ti darovali obnosené veci a oblečenie sa netráp, je to normálne a nemôžeš im to vracať predsa celý život. Nabudúce kúp niečo v akcii a nechaj tam pôvodnú cenu a máš to. Myslím, že myslenie Tvojho manžela nezmeníš, tak to musíš urobiť rafinovane ako správna ženská. Váľam sa od smiechu po podlahe

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama