reklama

Rozvod, rozdelenie bytu

Gitnak , 09. 10. 2010 - 13:09

reklama

Dobrý deň, som tu nová a chcela by som sa spýtať. V roku 1995 som dostala do užívania byt prevodom členských práv družstva na mňa po tete. V 1996 som sa vydávala. V 2001 som požiadala o prevod do vlastníctva. Mám zmluvu o prevode vlastníctva družstevného bytu mne, ako členovi družstva. Meno mojho muža tam nieje, je tam len stav vydatá. Jediným menom na zmluvách je to moje. Aj LV je na moje meno. Neodkupovali sme nič, lebo ten byt už bol vyplatený mojou tetou, investičný úver na byt bol už splatený-tak je to v zmluve, ale ešte ho nemala v osobnom vlastníctve, stále patril družstvu. Ja som len požiadala o prevod medzi družstvom a mnou. Neplatili sme ani korunu. Čiže nič zo spoločného.Teraz sa s manželom rozvádzame a on chce polovicu bytu. Neviem či mu mám niečo vyplatiť? Alebo je byt moj? Ďakujem za odpoveď.


reklama


reklama

dasa_, So, 09. 10. 2010 - 13:24

No to je problem.
Ale manžel by musel ísť so svojim nárokom na súd. A je veľká pravdepodobnosť, že neuspeje. Ale na toto bude treba právnika.
Odkiaľ si?

lydusha (bez overenia), So, 09. 10. 2010 - 13:56

Pokial ja viem, tak manzel narok nema, ten byt si nadobudla pred sobasom a je len tvoj. Taktiez ako Daska odporucam aj ja pre istotu pravnika.
Jeden sa tu dokonca aj prihlasuje pod tymto nickom, tak mozno poradi, ked uz chce byt clenom babinca :-p

Gitnak, So, 09. 10. 2010 - 13:57

Bratislava, ja som si istá, že bude chcieť ísť na súd, lebo chce peniaze. Problém je v tom, že som sa už pýtala aj dvoch právnikov, každý má inú odpoveď. Nájomné som platila len ja, mám všetky doklady, takže by to mala byť výhoda. Neviem čo mám robiť, vyplatiť ho nemám z čoho a v byte chcem zostať bývať.

lydusha (bez overenia), So, 09. 10. 2010 - 14:12

Tak skus ombudsmana. Urcite ti poradi.

dasa_, So, 09. 10. 2010 - 18:00

no, situácia je komplikovaná z takéhoto dôvodu:

Ak "má" jeden z manželov družstevný byt pred manželstvom, tak vznikom manželstva vzniká zo zákona spoločný nájom bytu manželmi. Podľa zákona o Vlastníctve bytov a nebytových priestorov byt sa prevádza do vlastníctva konkrétnemu nájomcovi bytu (mali byť obaja). Takže by sa nemalo prísť k situácii, keď je zmluva o prevode bytu uzavretá iba jedným manželom.

Tu je viac možností riešenia a po pravde, nie som si istá, či je to dobre preberať verejne. (Dôvod je ten, že aj protistrana to môže čítať a zariadi sa podľa toho :))

anjeli, So, 09. 10. 2010 - 22:50

Podobný problém nedávno riešila moja známa, podľa rady, ktorú získala na bytovom družstve na byt nárok jej muž nemal pretože:
1., neprispieval /a ani neplatil/ na nájomné
2., celý byt rekonštruovala a aj udržiavala výhradne len ona
3., a navyše aj ty /aj moja známa/ ste ako jediné členmi družstva
4., a v tvojom prípade /ako píše lydusha/ nadobudla si ho pred sobášom a majetok nadobudnutý pred sobášom nepodlieha bezpodielovému vlastníctvu manželov - ale tým, že je byt družstevný, nie som si úplne istá
ja na tvojom mieste by so si pohľadala tretieho, ale skúseného právnika, ktorý by ma zastupoval aj pri rozvode a pred rozvodom by som mu dala riešiť aj túto situáciu.
Ono vzhľadom na ceny nehnuteľností v BA sa nie je čo čudovať, že Tvoj manžel pasie po polovici z bytu...
Držím palce, aby si dobre dopadla Objímam Objímam Objímam

dasa_, So, 09. 10. 2010 - 22:57

a ako chceš v manželstve rozlíšiť, z ktorých peňazí bolo platené nájomné? V manželstve predsa všetko je v režime BSM.
Družstevný a aj iný nájomný byt je výnimka - manželstvom "prechádza" nájom aj na druhého manžela. A podľa zákona takýto byt prechádza do vlastníctva nájomníkov.

Tu je ten prípad práve komplikovaný tým, že družstvo pri prechode vlastníctva urobilo chybu.
Vďaka chybe je pravdepodobné, že byt sa podarí zachrániť. Ale naozaj treba hladať dobrého právnika.

Gitnak, Ne, 10. 10. 2010 - 10:21

Ďakujem. Skúsim ešte iného právnika. Ja si myslím, že keď som ten byt dostala od tety a počas manželstva sme nič neodkupovali, lebo ten byt bol už vyplatený pred manželstvom, tak môj manžel nemá nárok. Keby bol normálny, tak uzná, že sa o ten byt nijako nepričinil. Prišiel ako slepé kura k zrnu. A teraz chce polovicu bytu.

hanele, Ne, 10. 10. 2010 - 10:48

... a vraj len ženy sú zlatokopky....Váľam sa od smiechu po podlahe

dasa_, Ne, 10. 10. 2010 - 11:07

Morálny nárok máš jednoznačne.
Bohužiaľ, zákony v tomto smere sú napísané inak. A je len náhoda, že máš zmluvu zle urobenú (iba na svoje meno, hoci podľa zákona mala byť na oboch), takže môžeš ten byt zachrániť pre seba. Ale naozaj potrebuješ k tomu právnika.

Lebo si najme šikovného právnika manžel a mohol by sa aj dovolať "svojej pravdy". Aj keď teda morálne právo nemá žiadne.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama