Dnes je Modrý pondelok

 
Načo sú dobré newslettre? Okrem zaspamovanej emailovej schránky samozrejme a pocitu, že aspoň niekto Vám niečo poslal? No na to, aby ste sa dozvedeli, že dnes je Modrý pondelok.
Hmmm - čože je to za deň?
Vraj najdepresívnejší deň v roku. Veľký úsmev
Neviem. Vedeli už v roku 2005, kedy tento jav vraj prvýkrát popísali, že bude nejaká korona? A lockdowny? Zákazy pohybu? Homeoffice?
A ešte nové prijaté opatrenia? Ako nielen u nás, ale tak ako vidím hodne celá Európa si to predlžuje do februára či až niekde začiatkom apríla sa spomína?
Keď zaviedli tento pojem, mysleli hlavne na to, že od Vianoc ďaleko, zima, tma a prázdna peňaženka po sviatkoch. Tak začali predávať lacné letenky - že aby ste si náladu zdvihli a tešili sa na teplé a pekné letné dni.
Človek by mal mať stále niečo - nejaký plán, aby sa mal dôvod tešiť.
Aby mal pocit že žije.
Nielen prežíva.

Hovoriť o plnohodnotnom žití tu a teraz je docela zaujímavé, ak si porovnám ten život napríklad s rokom 2005.

Na druhej strane, pandémia otvorila dvere možnostiam, ktoré sme doteraz nevyužili.
Občas sa pýtam, za akú cenu straty slobody.
A potom si povie, že vlastne tá cela je len v hlave.
Že máme dar, keď si vieme povedať, že to nie sú mantinely a mreže, ale že je to len ostrov, kde môžeme teraz žiť. Či, koľko a kedy sa rozostúpia moria, uvidíme.
No tak necestujeme. Fyzicky. Ale nič nám nebráni na tie cesty sa pripravovať.
Už rok sme zavretí doma a miesto rajtarenie po obchoďákoch, stretávania sa so známymi, sedenia na káve, a podobne máme čas na iné aktivity.
 
Čo tak sa online začať učiť nejaký cudzí jazyk?
Ťažké? Tak poďme na to inak.
Čo tak poznávať krajinu z dostupných strán?
Informácií na internete je nepreberne veľa, obrázkov, slov, článkov.
Alebo čo tak si navariť niečo typicky lokálne z toho ktorého regióny?
Potraviny sa dajú zohnať aj na nete a povedzme si na rovinu, je z toho docela dobré dobrodružstvo počnúc hľadaním, platením tak, aby vám nevyrabovali účet a v konečnom dôsledku, keď to všetko dojde a vy sa postavíte ku šporáku, či vám to bude vlastne chutiť.
Dala som si výzvu - alebo kľudne novoročné predsavzatie, že každý týždeň si pripravím nejaký nový recept. Niečo nové vyskúšam. A tak idem do toho.
Predinulý týždeň to boli bambollini - talianske šišky plnené vanilkovým pudingom.
Minulý to boli low carbové kaše, na ktorých frčím nejaké to ránko.
No a tento týždeň netuším, čo to bude. Myšlienky mi prelietajú od zdravých vecí k tým fašiangovým. A vlastne, hodne dávno som nerobila fánky a pripomenula mi ich jedna talianska IG stránka 2 sestier venujúca sa lokalnej gastronómií. Majú niečo podobné.
Alebo podľa videí učiť nové povely psa. Je to osviežujúce pre obe strany.
Normálne sa z tých chvíľ teším.
Je to stále nové. A stále veľa možností.
Podstatné je mať plán, cieľ.
Aby sme mali pocit, že ten čas, ktorý sa mi zdá, že šialene plynie pomedzi prsty využívam účelovo.
PS - idem hľadať tutorial, ako sa dokopať umyť kúpeľňu. Ak niekto niečo praktické nájde - sem s tým. Veľký úsmev

Komentáre

No ked hovoríš jazyky, tak sme si doma povedali, že ideme sa teda vrhnúť na španielčinu. Že príprava na Barcelónu. Našli sme si serial v pôvodnom znení s titulkami, v podstate Sex v meste po španielsky. Takže sa to celkom dá.

No a potom sme si stiahli učebnice, videa.... A povedali, že dame lekciu týždenne.

Aby som sa priznala, v podstate neviem žiaden jazyk. No a začal ma po týždni manžel skpšať slovíčka z prvej lekcie. Dala som všetky, akurát že polovicu po taliansky, časť anglicky, niečo v latinčine. A pár som trafila aj španielsky. Normálne bol šokovaný, v koľkých jazykoch to zrazu išlo Veľký úsmevVeľký úsmev Len osobne by som to nazvala problém prvej lekcie. Proste vždy skončím na tej prvej lekcii, aj keď vo veľa jazykoch. A keď príde na použitie, tak skutek utek.

Potom sme si pustili diel serialu, že ideme "chytať slovíčka, čo poznáme". No isto. Proste sledovať dej, čitať titulky, aby si vedela, o čo ide a počúvať bolo nad naše sily PohodaPohoda Ale nevzdávame to, pokračujeme do ďalšej lekcie....

Vieš čo? Ja som takto sa chytila do stavu plynulého rozumenia deja až asi po cca roku - ale ako základy a aj pokročilé som mala. Išlo o angličtinu a skôr pasívne "poznanie". Na druhej strane, ak sa vieš na to FAKT odhodlať, tak neni o čom.

Včera som s počudovaním zistila, že chápem a hlavne pamätám si aj gramatiku anglickú, keď som vysvetľovala synátorovi podmieňovacie vety a časy, v ktorých nejak zaplával.

Však toto, nájsť si svetielka v tomto "nečase".

Veľmi som si užila terajšie obdobie snehu a mrazu, dva krásne dlhé výbehy v prírode, po snehu, to sú pre mňa ozaj Vianoce. Aj krátke prechádzky na poli ....

A celkom ma baví puzzle, ešte stále, dostala som na Vianoce ta skladám a máličko idem prereorganizovať obývačku.

Len dnes sa musíme ist dat s devou testovat, kvoli stredajsej kontrole so zubným strojčekom, ta som zvedavá, čo to bude až to bude, po včerajsku. Vyhlásení vládu a plošnom testovaní. System online prihlasovania na antigen včera rovno spadol ... Jedine, čo ma teší, že už tie testy budú platiť ... Len posledne som veľmi trpela, oči ma štípali neskutočne ešte 15 minút. Nič nevyrdžím. Hambím sa

hmm, ja idem k zubarovi zajtra. aj som čakala, že ma pošle na testy a nič. Normalne mám prísť. Ale je teda pravda, on v maske a štíte pracoval vždy

Mne došla sms, že máme mať test max. 48 hodín starý, ideme v stredu, takže dnes zajtra, Som zvedavá, ako to bude vyzerať na miestach testovania. Idem skúsiť jedno miesto, čo je dnes ešte otvorené vrámci víkendového testovania v Ke.

No. A ešteže si mi to pripomenula. My máme tiež dnes zubárku - ale dentálku. Nikto nič nenapísal a ani nepovedal, keď som potvrdzovala termín a hlavne zisťovala, či doviesť 2 kusy a či len jeden Veľký úsmev. Už sa teším. Ideme mimo okres. Normálne sa "odviažem". Chichocem sa

tak ako píše balalajka-všetko je v hlave!

a kto chce robotu a zaujmy či čo si nájde...

 

Mrkám

Ono keby som si stále pripomínala, čo môžem, nemôžem, mohla som a niet cesty späť - ja by som furt pišťala. Takže je to také - tadiaľ cesta nevedie, treba hľadať inú.

K tomu cestovaniu ....Našla som doma rámčeky na fotky, že raz dám spraviť foto a povesím. Ta dozrel čas teraz, vytlačila som si zopár krásnych čiernobielych fotiek z nášho cestovania a našla im vhodné miesto. Čiernobiele majú veľké čaro, zvládne aj domáca tlačiareň a chvíľu som si pocestovala. Hambím sa

No vidíš - to je krásne.

Nakoniec "vďaka" celosvetovému pandemickému stavu zistíme, že konečne sme si našli čas a objavili veci, čo sme nevideli Mrkám.

Joj áno a ešte som zistila, že pri pohľade od PC, čo okno to krásny obraz. Aj rovno zarámovaný Chichocem saVeľký úsmevVáľam sa od smiechu po podlaheDnes namiesto sľúbeného dažďa ešte poletuje voľajaký sniežik, ta sa vytešujem z obrazov okolo seba.Úsmev Uhol pohľadu je dôležitý.

Užívajte.

U nás polojasno a takmer jarných 7 stupňov Úsmev.

Nebyť mokrá cesta, už špekulujem nad bicyklom. Teda už som špekulovala Váľam sa od smiechu po podlahe

u nás aktuálne svieti slnko, sneh rýchlo mizne. Tak uvidíme, kam to až pôjde.

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok