Spomienka na redukčnú diétu z roku 1964

Vianočné sviatky a ten kľud okolo toho, je asi najlepším obdobím spomaliť.

Ako sme tak na Vianoce pribrzdili všetky pracovné aktivity, tak sme mali nejak viac času sedieť a rozprávať sa. A došlo aj na recepty mojej starej mamy. A tu, moja mama, vytiahla tašku plnú receptov a 2 knihy. Recepty boli všelijaké - písané na kúsočku papiera, na pohľadnici, na stránke zo zošita i na inkasnom lístku. Najviac som ich narátala na Milosti.

Starká bola výborná kuchárka a múčne jedlá ako fánky, cestenice, buchty a koláče na x spôsobov, som mala najradšej.

Z kopy receptov som mala samozrejme obrovskú radosť. No ale najviac asi z knihy, ktorá mi pripomenula detstvo. Bolo to dávno, pradávno, v dobách, kedy internet bol možno tak pre NASA a wifi ešte ani netušilo, že môže jestvovať. V televízií sa pozeral film pre pamätníkov. Chlapi debatovali pri káve a kalíšku, či obzerali hospodárstvo vonku a ženy dopíjali kávu pri Vlastovi Burianovi.

No a my deti sme sa zabavili po svojom. Z kníh okrem spevníka bola k mání ešte Naša kuchárka. A už v tej dobe (ktohovie prečo) ma najviac zaujala kapitola Redukčná diéta.

A tak som si znovu nostalgicky nalistovala túto kapitolu a zisťovala, čo je platné po 55 rokoch. Prekvapivo po starom sa redukčne stravuje i dnes. Tak, možno by som to až tak redukčne nenazvala. Úsmev

Tuky boli obmedzené na 40-50gr denne, sacharidy na 200-250gr a bielkoviny na 100-120gr. Príjem tekutín na 1-1,5 litra vrátane polievok.

A tak som nostalgicky sedela a čítala tie zožltnuté stránky a vybavovala si pocity ako čítam 150gr mlieka a 30gr pečiva na raňajky a pritom mi dolu lakťom stekal z chlebíka kačací tuk topiaci sa okolo voňavej pečienky. Chichocem sa Veľa sa za tie roky teda nezmenilo Veľký úsmev.

Komentáre

Veru staré recepty, krásna nostalgia. Neviem prečo som ešte nelustrovala mamkin zošit s receptami, mala ich spísané v zošite, ale asi aj po kde tu na papieroch. Najblžšie, snáď už dozrel čas ... objaviť recept na karamelovú roládu. Korpus bol s páleným cukrom a aká dobrá bola..., tú som s mamkou nerobila, ta netuším, ako na ňu.

Babkin recept na môj obľúbený jablkovo kakaový koláč mám napísany na konci starej kuchárskej knihy, ale ja do neho fakt nedám pol kila cukru Hambím sa

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok